Astrofotografie mobilem

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie mobilem

#511

Příspěvek od MaG »

Řekněme, že iPhone na tohle není vhodný, ale byly tu mobily, co umí fotit delší expozice. Bude u nich tedy signál také pod úrovní šumu? Předpokládám, že časem se mobily přiblíží levným kompaktům let 2000+ a potom tu uvidíme celkem obstojné výsledky, ale v té době samozřejmě zase běžná kamera za pár tisíc udělá to, co dnes ty drahé. Je tedy aspoň reálné očekávat, že některé mobily dnes umí fotit deepsky lépe, než Howkingův iPhone?

U mobilu vidím vlastně dvě zásadní slabiny - nevím jestli jdou obejít - délka expozice a výstup do RAW bez zásahu do fotky elektronikou mobilu. Pokud by tohle uměl některý mobil, bude to hodně velký krok vpřed. Už dnes lze přes okulár pěkně fotit jasné objekty. To všichni víme. Předpokládám tedy, že mobil by se jednou mohl dostat na úroveň kdy s podobným úsilím, jaké předvádí Howking půjde nafotit i deepsky v kvalitě alespoň koukatelné, byť stále hrozné oproti tomu, co umí už dnes levné kamery a DSLR.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#512

Příspěvek od Howking »

MaG píše:některé mobily dnes umí fotit deepsky lépe, než Howkingův iPhone?
- určitě většina. Třeba už před lety Nokia 1020 uměla 4s expozici a fotky z toho fakt byly hlaďounké. Dnes třeba ten BikerFM mobil taky bude schopný, ale díky dual lens (jedna čočka na hires light a druha na rgb) budou ty lepší fotky jen černobílé.
MaG píše:a výstup do RAW bez zásahu do fotky elektronikou mobilu.
- to v poslední veri iOS už má i iPhone (asi poslední ze všech) - proto se mi taky konečně podařila tak N82 jakžtakž v barvě a i ostra bez rozmazu JPG (tu M1 jsem ještě fotil na JPG a už tu byly námitky, že to vypadá jako po nešetrné dekovoluci - což chápu)

Včera jsem se nasral a napsal do Apple (dělám jim betatestra, tak snad mi dopřejí sluchu) že by s tou délkou expozice něco měli udělat, protože ji mají fakt ze všech omezenou na nejkratší dobu)

Spousta lidi mě tu podezřívá, že se svou aktivitou snažím protěžovat Apple (klasická ovce), ale já tu už několikrát řekl, že iPhone je na astro-foto ten nejméně vhodný telefon ze všech. Ale jak říkám, foto co dům dal a já mám tohle. A zatím mě to baví a je to pro mě výzva.
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: Astrofotografie mobilem

#513

Příspěvek od Aletel »

Osobně si myslím, že v tomto směru už žádné velké zázraky nenastanou a technologie CCD s CMOS jsou na hranici možností +-%. Fyzika je v tomto směru neoblomná. Snad jiné technologie a materiály čekají na svůj čas objevů a použití. Revoluce by mohla nastat v případě, kdyby nějací koumáci vymysleli způsob, jak rozlišit mladé fotony od těch věkovitých, elektronicky odfiltrovat a zachytávat řekněme vše nad hranici 1ly.

Ovšem pak by nebylo možno dělat žádná selfie.
Naposledy upravil(a) Aletel dne 01. 02. 2017, 11:42, celkem upraveno 1 x.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie mobilem

#514

Příspěvek od MilAN »

Koncepce a trend mobilů je - nacpat do nich všechno, co nějak souvisí s elektronikou a to za co největší cenu. Ono to nakonec funguje, někdy s krkolomným dotykovým menu. Jenže : pokud se chci dívat na slušný TV obraz, je to malé, pokud chci používat diktafon - chybí tomu rozumné rychlé a jednoduché ovládání, zrovna tak stopky nespustím bez toho, abych se díval na dotykové plošky na spuštění, navigace by také šla, ale za chvíli jsem bez baterie, video má jen digitální zoom a jde spustit a zastavit- vše ostatní je krkolomné. A zrovna tak fotoaparát - jakmile budu patřit do nějaké skupiny, která potřebuje nějaké vyšší funkce, tak to je velmi omezené.Navíc vždy bude omezení objektivem - fyziku v optice nejde ničím obejít.
Takže výhoda mobilu je v tom, že mám vše při ruce- ale vždy jsou ty jeho funkce nějak omezené a je to spíš náhražka a nouzovka .Když půjdu cíleně fotit, vezmu si foťák......
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Re: Astrofotografie mobilem

#515

Příspěvek od Maser »

Howking píše: - chci se pochlubit, co jsem dokazal vyfotit mobilem. To že něco vyfotili se tu chlubí všichni.
Vážně? Jsou tací, jejichž snímek je nádherný, ale místo chvály by raději nějakou kritiku, aby věděli co zlepšit. Ty se pochlubíš nějakou čmouhou utopenou v šumu a pak ti vadí kritické reakce. A nevidím důvod, proč by měl kdokoli svou kritiku mírnit jen proto, že to je přece focené mobilem.
Howking píše: - je to mobilem - uvědomte si to.
Howking píše:- slepá ulička nikam nevede - tohle vede k focení tím co dům dal bez investic
No a dál.....
Kam že to vede?

Howking píše: - to srovnání jsem sem jen přenesl, srovnávali jiní.

Ano, příspěvek #478 ti ukazuje ten propastný rozdíl.
Howking píše:nicméně i v tom srovnání jsem nevyvracel, že jiná technika nedopadla lépe, jen jsem ukázal, že mobil tak totálně tragický není.
Přečti si znova příspěvek #487
A kde si vzal těch 666s expozici mobilem? Nemá ten tvůj mobil jen 0,3s? Ty si těch 2000snímků sečetl nebo zprůměroval?

Howking píše:- a proč to dělají - mají mě za "blbce" že si myslí, že už když to řekl první tak jsem to neslyšel? Tohle je vlákno Astrofotografie mobilem a ne vlákno Nefoťte astro mobilem. Pokud vlákno Astrofotografie mobilem není na tomto foru většinou žádoucí, pak jej zamkněte a bude klid. Podřídím se demokraticky většině.
Proč by mělo být vlákno nežádoucí? Spíš bych podle tvých reakcí řekl, že si opravdu myslí, že jsi to napoprvé neslyšel.

Howking píše:- ale tu radost mám z toho, že se mohu veřejně pochlubit tím jak se blížím k nemožnému.
OK. Ale proč potom v reakci na kritiku, nebo i dobře míněnou radu reaguješ nějak tak, jako v příspěvku #480
Howking píše:Já s tím prostě nepřestanu - projekt Messier mobilem dodělám a chlubit se s tím budu, dokud bude legální prostor (nezamčené vlákno) - protože je dost těch, co se jim to líbí a přijde jím to zajímavé a kuriózní. Jen mi to píšou ve zprávách aby nevznikal ještě větší flameware balast a já je chápu. Navíc. Já sem dal tři fotky po půl roce ničeho a hned takový odpor. Tak se nedivte že se nechávám strhnout k proti argumentaci, když opakovaná mantra nechce přestat.
Jenže tvá proti argumentace je mnohdy ještě větší nesmysl.
Foť si co chceš, jak chceš. Vyšlapej si slepých uliček kolik chceš a klidně se tím co si vyfotil chlub jak jen to jde. Protože i když ty výsledky stojí za ho..., tak se alespoň něco naučíš a to i díky té kritice. ;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie mobilem

#516

Příspěvek od Bill »

Ono to je težké. Mě třeba vadí ten nesoulad vynaložené námahy a výsledku. Představa, že jedeš desítky km do Beskyd fotit pod tmavou oblohu, pak jedeš bez řetězů na Grúň a riskuješ témeř život a pak dovezeš tohle...
Mi to přijde fakt divné (mírně řečeno).

Je to tvoje volba - ale je to forum. Pokud nechceš komentáře, tak tady nic nedávejte.

Ono mi přijde třeba divný už ten nápad vyfotit Mesiera bez ohledu na techniku...
Naposledy upravil(a) Bill dne 01. 02. 2017, 21:00, celkem upraveno 1 x.
M:736 750 113
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#517

Příspěvek od Howking »

Tak zas jedna provokační :-)
Obrázek
Ano já vím, zrcadlovkou to bude milionkrát lepší, ale tohle je Mobilem! :-) (SW 258/1000, iPhone 7 4000x1/3s ISO 1600)

M66
Obrázek

M108
Obrázek

Jo a ještě tu mám prvního letošního Jupitera
Obrázek
Novým dalekohledem :-)

A taky Venuše
Obrázek
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie mobilem

#518

Příspěvek od biker.fm »

Jak hodnotis prinos noveho dalekohledu (250/1000) k tomu cos pouzival (8000/1000) ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Re: Astrofotografie mobilem

#519

Příspěvek od wizard_Kysi »

Zvláštní že okem to ve 150 vidím lépe, než mobil v 258... :shock:
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#520

Příspěvek od Howking »

Ano? To já v 258 nevidím okem ani náznak toho co vyfotím mobilem. Zvláštní.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie mobilem

#521

Příspěvek od Bill »

Howking píše:Tak zas jedna provokační :-)
DSO už ani nekomentuju - ale nešly ty planety předtím lépe?
M:736 750 113
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#522

Příspěvek od Howking »

Bill píše:DSO už ani nekomentuju - ale nešly ty planety předtím lépe?
- no byl to první pokus - Venuše byla nad střechou garáže dalekohledem vyraženým pět minut z baráku abych to vůbec stihl, než mi za garáž západne. Jupiter, ten už vytemperovaným dalekohledem byl a i mimo město, ale seing byl fakt špatný. Doufám, že to bude lepší. Snad i lepší jak předtím.
http://alefnula.wz.cz/astro/170301/03022017_005955.webm - zdrojové video - ilustrace seingu
Naposledy upravil(a) Howking dne 04. 03. 2017, 22:08, celkem upraveno 2 x.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#523

Příspěvek od Howking »

biker.fm píše:Jak hodnotis prinos noveho dalekohledu (250/1000) k tomu cos pouzival (200/1000) ?
Obrázek
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie mobilem

#524

Příspěvek od biker.fm »

Pekna, srozumitelna a nazorna odpoved. Zde nazorny priklad ze jeden obrazek nahradi stovky slov :-)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Astrofotografie mobilem

#525

Příspěvek od 4Brunco »

Heh Howking, len si pekne fot mobilom, na DSO sice ten iPhone moc meni (aspon 10s by to chcelo jak S7) ale je az neuveritelne ze tam vyliezli ramera pri tych galaxiach. Nenechaj sa znechutit, je to tvoj volny cas. Ja som cvakol mobilom sem tam akurat mesiac z ruky. Tato je celkom atmosfericka, singleshot spracovane v mobile (saturacia, doostrenie)
Přílohy
20140804_213329.jpg
20140804_213329.jpg (244.53 KiB) Zobrazeno 1490 x
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Odpovědět