Astrofotografie mobilem

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie mobilem

#526

Příspěvek od Psion »

biker.fm píše:Pekna, srozumitelna a nazorna odpoved. Zde nazorny priklad ze jeden obrazek nahradi stovky slov :-)
Ještě by to mělo být foceno stejným přístrojem a stejnou expozicí.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#527

Příspěvek od Howking »

Psion píše:Ještě by to mělo být foceno stejným přístrojem a stejnou expozicí.
- samozřejmě, proto uvádím, že není. Ale expozice je stejná 1/3s a počet snímků je u iP6s trojnásobný jako u iP7 a iso je taky pro iP6s 2000 proti 1600 u iP7 (už nesnižují jen expoziční dobu, ale i ISO :-( )
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie mobilem

#528

Příspěvek od Psion »

To se těžko srovnávají různé přístroje, každopádně z praxe víme, že nárůst průměru dalekohledu z 200mm na 250 mm není nijak závratný, byť je tam 1,5x více světla.
Uživatelský avatar
AntonPike
Příspěvky: 226
Registrován: 10. 08. 2015, 08:28
Bydliště: Bolatice
Věk: 39

Re: Astrofotografie mobilem

#529

Příspěvek od AntonPike »

Včera se pěkně vyjasnilo, tak jsem si během pozorování nahrál pár videí a výsledek je zde:

SW150/750 + 9mm plossl + 2,25Barlow + Samsung S7 Edge

Obrázek
Obrázek
Obrázek
AZ-GTi
SW ED72
-------------
EOS600D
Asi120mc-s
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#530

Příspěvek od Howking »

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Video
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#531

Příspěvek od Howking »

Obrázek
Bohužel přes hustou vysokou oblačnost. Hvězdy vidět nebyly.
Uživatelský avatar
miro75
Příspěvky: 221
Registrován: 25. 11. 2015, 15:53
Bydliště: Nové Mesto n.V.
Věk: 48

Re: Astrofotografie mobilem

#532

Příspěvek od miro75 »

http://astrofotky.cz/~Howking
Na tejto fotke (Montes Riphaeus) máš aj veľký dóm, JV od Lansberg D. :)
SW Dobson 200/1200, Zeiss 50/540, TS Plössl 32, SW Magellan 20 , Hyperion 13, TMB Planetary 9,7,4,2.5, SW Planetary 5, Trieder 20x50.
ms
Příspěvky: 205
Registrován: 06. 07. 2012, 17:48
Bydliště: Trenčín
Věk: 51

Re: Astrofotografie mobilem

#533

Příspěvek od ms »

- ale potřebuju, potřebuju druhou kameru a autoguide a když bud mít štěstí, tak seženu za 8 litrů a potřebuji pro druhou kameru optiku - taky minimálně 3 litry. Takže s první kamerou třeba za 5 litru je to investice 16 litrů navíc. /a budu dělat stejné průměrné fotky jako všichni :-D)
Nepravda a zbytočný mentálny blok. Slušná pointačná kamera sa dá kúpiť nová za 5000 Kč, bazárová za polovicu. Klasický hľadáčik poslúži ako kvalitný pointačný ďalekohľad zadarmo. Pointačný SW je zadarmo. Notebook tu má snáď každý. Argument že každý tu má mobil s dobrým foťákom, ale nemá zrkadlovku, je zavádzajúci. V tejto komunite to môže byť aj naopak. Pointácia za 3000 Kč není podľa mňa dôvod k tomu aby človek stratil niekoľko rokov života autosugesciou o tom že sa nedá pokročiť v normálnej astrofotografii.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#534

Příspěvek od Howking »

Obrázek
Včerejší Jupiter. (teda vlastně dnešní - 13.3.2017 0:33 po půlnoci - SW254/1000,5xbarlow+2xbarlow+9mm okulár,120 fps iPhone7) (nad střechou baráku :-D) Ta černá skvrnka je stín měsíce Io a samotný měsíc jde tušit tak čtvrt planety vlevo jako světlejší flíček pod rozhraním tmavší a světlejší části téhož pásu.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#535

Příspěvek od Howking »

Tak jsem zpracoval druhý včerejší Jupiter (dřívější - je vidět i na stínu Io, že je kousek jinde) a kupodivu dopadl lépe, než ten pozdější - to jsem nečekal - ten pozdější byl na 120 fps 720p a tenhle dřívější jen na 30 fps, ale 4K. Jinak stejný setup SW254/1000,5xbarlow+2xbarlow+9mm okulár, iPhone7. Tak buď jsem měl lepší seing, nebo není třeba tolik zkracovat expozice, ale rozhodující je rozlišení. Hmm. AstroBábo raď :-D
Obrázek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie mobilem

#536

Příspěvek od MilAN »

Jen takový technický zvídavý dotaz : proč nejdříve pomocí 2 Barlowů prodloužíš ohnisko cca 10x , když potom někde 3x je potřeba výsledný obraz zmenšit. Nešlo by ten Barlow 2x vynechat a použít jen kratší okulár při afokálním focení ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#537

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:Jen takový technický zvídavý dotaz : proč nejdříve pomocí 2 Barlowů prodloužíš ohnisko cca 10x , když potom někde 3x je potřeba výsledný obraz zmenšit. Nešlo by ten Barlow 2x vynechat a použít jen kratší okulár při afokálním focení ?
- je v tom úmysl. Se zmenšováním 4x se počítá - jde o to, že tím jednak redujuju šum čipu (bining 4x4) a taky eliminuju jpg artefakty mobilního videa, které jsou 8x8bloky na 2x2, což už není tak ztrátové. Defakto je to kvůli mobilu. (jistě, že by bylo asi výhodnější - méně optických prvků v cestě použít jen 5x barlow a nějaký 4mm plosel - mobilu by krátká vzdálenost výstupní pupily nevadila - spíš naopak, ale není na skladu :-D)

PS: Takhle je ta v cestě 3 v apo barlow, 2 v ed barlow, 5 z okuláru, 6 objektiv iphone - 16 skel :-D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie mobilem

#538

Příspěvek od MilAN »

Myslel jsem jen tu optickou cestu : zvětšení barlow 5x , Barlow 2x a následně zmenšení Fiph /9.
Ale pokud není na skladě .....
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Re: Astrofotografie mobilem

#539

Příspěvek od mich1 »

Howking: ty proste porad nechapes ze jediny co potrebujes je nejaka levna "pointacni" kamera, kterou tam das misto toho proklatyho mobilu. Snr se prestane limitne blizit nule, budes moct dat treba 5 s expozice a na to pointaci fakt nepotrebujes. Pak uz jen s tvoji vytrvalosti das 5000x5s a fakt si nemyslim, ze to bude uplne prumerny snimek :) Si ji od nekoho pujc a vyzkousej, sam uvidis jaky velky zlepseni to bude. Nemluve o tom ze tyhlety kamery maj malicky pole a da se na to s privrenejma ocima koukat i bez korektoru.
newton 30 cm, eq6
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#540

Příspěvek od Howking »

mich1 píše:Howking: ty proste porad nechapes ze ....
- po kolikáté to mám furt opakovat. Ty (a ostatní) prostě pořád nechápeš, že mě zajímá ten projekt, nafocení Mesiera a planet něčím co k tomu je určeno ze všeho možného a myslitelného naprosto nejméně. Prostě ho dodělám. Teď přemýšlím nad pointační kamerou, ne kvůli snímání, ale kvůli (světe div se) kvůli pointaci! Abych mohl buď udržet snímek na snímači mobilu nehybně a nebo mohl dělat opravdu náhodný dithering a zbavil se tak těch táhlých šmouh od cyklické chyby montáže, které se mi ani velmi silným darkem nedaří likvidovat. Takže na kamerku myslím a na pořádný okulár bez komy a uvidíš (te), že ty snímky z mobilu budou docela koukatelné (ne nebudou srovnatelné ani s 10 let starou zrcadlovkou, ale bude to zajímavé a kuriózní). A až to dodělám, pak si klidně koupím CCD kameru a nejen CMOS.

... já vlastně stále jen trénuju a zjišťuju fyzikální hranice a projekt teprve připravuju. Až to vychytám, tak už to bude otázka roku a vše nafotím a pak už budu váš...


toto je můj 777 příspěvek na tomto fóru - signifikantní :-D
Odpovědět