Astrofotografie mobilem

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie mobilem

#496

Příspěvek od MaG »

Howking píše:Já prostě srovnávám obraz jaký dá mobil za 666s stejného osvitu jako zrcadlovka za 400s. Prostě srovnání. Je jasné, že když budu exponovat 6660s s mobilem a 4000s s zrcadlovkou tak zase bude poměr obdobný.
Tak tohle si trochu přehnal... Najít nějakou hrůzu z nějaké zrcadlovky a porovnat to nepovažuji za fér a napsal to už Karell. Podívej se jak vypadá maličkým 8cm dalekohledem za 60 sekund. Viz obrázek dole s DSLR Canon 30D.

A jak myslíš, že to bude vypadat na 10 expozicích se CCD na 20cm dalekohledu, pokud neukážeš takovou hrůzu, jakou jsi vyhrabal? Takhle: http://astrofotky.cz/gallery.php?show=m ... 185124.jpg (s DSLR to nebude o moc horší si myslím)

Obrázek
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Matej
Příspěvky: 253
Registrován: 27. 07. 2015, 16:43
Věk: 43

Re: Astrofotografie mobilem

#497

Příspěvek od Matej »

Hawking, súdiac podla tej M1 na ktorú som sa ťa pýtal, potvrdzuje že tie pidi-senzory sa v tme vôbec nechytajú. Ak je pravda že si na nej nič neupravoval, tak je zjavné že snímky prešli nejakým (hodne divokým) odšumením už v mobile, čo sa prejavilo na snímke samotnej. A to ako som písal, je to akoby si ju upravil nejakým sketch-filtrom v PS. To že sa s tým bavíš a máš z toho radosť je super. Ale nesnažil by som sa toto selfie-zariadenie zrovnávať s semi-profi foto-technikou. To je pošetilosť.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4113
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie mobilem

#498

Příspěvek od biker.fm »

to Matej: rekl bych ze Howking se tady nesnazi srovnavat mobil s jinou technikou. Proste tady jen ukazuje co lze dokazat/docilit a tot vse. Pro jine zacinajici asfrofotice nech to je informace ze mobilem se nedocili kvality jako jinou technikou (technologie jde ovsem dopredu, kdo vi jak to bude dale...).
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Matej
Příspěvky: 253
Registrován: 27. 07. 2015, 16:43
Věk: 43

Re: Astrofotografie mobilem

#499

Příspěvek od Matej »

Biker: Práve zrovnávanie je téma posledných príspevkov. Ja nemám nič proti alternatívnym sposobom zbierania dát. Len poukazujem na, momentálne, neprekonatelné rozdiely v technike.
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie mobilem

#500

Příspěvek od BiF »

Podobných diskuzí se ze zásady neúčastním, ale tentokrát mi to nedá.

Proboha, proč toho Howkinga nenecháte na pokoji? On tu jen prezentuje své snímky- stejně tak jako desítky jiných členů.
Proč mu neustále cpete své názory na to, jak a čím se má/měl by fotit. Jemu je jedno, že planetární kamerka za pár korun udělá "lepší službu".
On má telefon, chce fotit telefonem, tak proč mu pořád nutíte ty vaše kamerky, kamery, zrcadlovky z bazaru, ...

Proč nenutíte "vizuálům" tu nejlevnější webkameru, protože i ta za pár vteřin expozice ukáže víc, než kolik kdy oni okem uvidí.

Postě, buď mu zakažte prezentování jeho snímků a nebo ho nechte žít...
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie mobilem

#501

Příspěvek od Konihlav »

BiF píše:Proboha, proč toho Howkinga nenecháte na pokoji?
mozna proto, ze vetsinu lidi proste STVE a rozciluje (maximalne), kdyz vidi nekoho delat totalni voloviny a blbosti, naprosto nesmyslne... a proto se neudrzi a pisou tu.

Ja se jich chci zastat - me taky OTRAVUJE pan Howking svejma silenejma volovinama, ktery sem cpe :-) me tim proste obtezuje :-)

ale jinak souhlas - at si kazdy dela co chce - pokud to neni zakazany a neni to treba trestna cinnost - takze jo, ale prosim, at nam to sem cpe s mensi intenzitou :D

prispevky co me pohorsuji proste nectu :-) tim to mam pro sebe vyresene.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#502

Příspěvek od Howking »

Pak bych požádal adminy, aby v zájmu neštvaní vážených astronomů bylo toto vlákno, kde exhibuje převážně šašek Howking a nechce se zařadit do stáda, uzamčeno a odsouzeno k zapomnění. Koho zajímá můj projekt "Mesier mobilem" mohu nasměrovat na astrofotky.cz kde tento projekt dodělám. Děkuji všem kdo se mého způsobu zábavy zastali a vážím si pochopení. Prosím dál nepokračovat ve flamewar který by mohl dál vytvářet zlou krev a štvát okolí.
m78.jpg
Na rozloučení včerejší M78 (dopadla blbě a spoustu lidí asi trefí šlak)
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

Re: Astrofotografie mobilem

#503

Příspěvek od KaoS »

BiF píše:Proboha, proč toho Howkinga nenecháte na pokoji?
Tak pokud někdo vystavuje veřejně své fotografie do fóra, musí očekávat reakci (a asi i chce reakci). Pokud by si Howking dělal foto pro radost a díval se na ně na PC tak by na to nikdo nereagoval. Jenže on vystavuje své fotky veřejně a já se vůbec nedivím těm reakcím. Vždyť co je to za kouzlo trávit čas u dalekohledu, něco fotit, pak zpracovávat tisíce snímků aby nakonec výsledkem bylo něco, co tím dalekohledem uvidíš i když se do něj podíváš vlastníma očima, bez mobilu (a bez artefaktů způsobených brutálním zpracováním).
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Re: Astrofotografie mobilem

#504

Příspěvek od mich1 »

Ja bych rekl ze ta m78 dopadla naprosto dle ocekavani, jestli od tohohle zpusobu foceni cekas neco vic tak to asi moc nepujde.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie mobilem

#505

Příspěvek od MilAN »

Howking píše:Pak bych požádal adminy, aby v zájmu neštvaní vážených astronomů bylo toto vlákno, kde exhibuje převážně šašek Howking a nechce se zařadit do stáda, uzamčeno a odsouzeno k zapomnění.
Snad nemusí být tak zle. Jsme na fóru, pokud tu něco vystavíš, tak snad očekáváš i komentář. A pokud pod to ještě napíšeš něco , tak se vždy najde někdo, kdo s tím buď souhlasí nebo ne a ozve se. Některé tvé názory k tomu přímo silou vybízejí :)
Nemusíš si sypat popel na hlavu, lepší je dát si 1,2 nebo 3 do sebe a dál se bavit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#506

Příspěvek od Howking »

Ale mi polemika nevadí. Jen jsem zaznamenal, že lidi štvu. To nechci. Já už jsem dávno dal najevo, že NEASPIRUJI na APOD a ani ne na kvalitu běžných fotek sto let starou zrcadlovkou. Prostě zkouším dotáhnout možnosti mobilní "astrosrandafotografie" na hranu. Třeba s planetami jste mi už u mizerných snímků říkali, že už jsem na hraně a dál se nehnu a to opakovaně s každým dalším zlepšením a pak jsem vyfotil toto: http://astrofotky.cz/~Howking/1459979077.gif. Stejně tak s DSO stále víc vychytávám postupy a u spousty fotek už dnes lze říci "cože? to je mobilem? tím pidičipem?" a věřím že to ještě kousek posunu. Už jen kdyby to nebylo tak zničené tím okulárem, tak by dost reakcí bylo jiných. Ale trénuju. A okulár taky bude. A pak to bude zas lepší (NE NEBUDE TO JAKO z CCD, NEBUDE TO JAKO Z CMOS ASTROKAMERY, NEBUDE TO ANI JAKO z ZRCADLOVKY A NEMUSITE MI TO PO TISICATE OPAKOVAT, JA TO VIM - já vám taky neopakuji nad každým snímkem, že většina z vás nevyfotí a nezpracuje tak jako Martin Myslivec - já nechci nahradit vaše techniky, jak chci dokázat "zázrak s mobilem"). Tak jsem si řekl to co jsem chtěl a můžete vlákno zamknout, protože to není o tom, že je zde polemika, ale proto že lidi svou snahou štvu a irituji.A to nechci ani já.
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Re: Astrofotografie mobilem

#507

Příspěvek od mich1 »

Hlavni problem neni v okularu(to uz tomu jen dodava extra stavu), ale v tom ze mas snr blizici se nule, veskery signal je silne pod urovni sumu cipu, a jak pises delsi expozice nejdou a zkalibrovat to evidentne taky nejde. V takovou chvili i kdyz udelas 1 000 000 takovych expozic bude prinos velmi maly(to neni stejne jako prumerovat snimky s dobrym snr). Nemluve o tom ze kdyz to nejde zkalibrovat je dithering nutnost, protoze jinak je pak vysledek hromada absurdnich artefaktu co nemaj s realitou nic spolecnyho a naprosto dominuji snimku(ty sileny pruhy co jsou jasny jako nejjasnejsi cast mlhoviny).
newton 30 cm, eq6
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Re: Astrofotografie mobilem

#508

Příspěvek od Maser »

Howkingu, říkáš, že fotíš pro radost. Že tě to baví vydolovat těch pár pixelů světla ze šumu. Ale tvá aktivita na AF ukazuje, že se chceš pochlubit, co si vyfotil. Chceš aby se k tvému snažení lidé vyjádřili a určitě si podvědomě říkáš, "vždyť je to mobilem, tak buďte shovívaví". Ale když ti to začnou hanit a zrazovat tě od slepé uličky, nebo dokonce psát, že je ten tvůj "hnus" štve, začneš se srovnávat s "lepší technikou", řešit expozice a jejich počty, vyzdvihovat, jak dokážeš fotit prakticky bez investice, nebo to rovnou zabalíš se slovy "tak to tu zamkněte".
To vše ale samozřejmě vytvoří lavinu reakcí, kde ti ostatní argumentují, v čem a jak se mýlíš. Blbý na tom je jen to, že se to táhne celým tímto vláknem pořád dokola.

Jasně že si můžeš fotit jak chceš, děláš to přeci pro radost a všichni to snad chápou. Ale buď si tu radost užívej soukromě, nebo se při zveřejnění připrav na tvrdou kritiku. Pak se z ní ale nesnaž vymluvit srovnáváním s lepší technikou, nebo žádnou finanční investicí, jinak to tu bude pořád dokola, až to tu opravdu zamknou.
;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#509

Příspěvek od Howking »

Maser píše:Ale tvá aktivita na AF ukazuje, že se chceš pochlubit, co si vyfotil.
- chci se pochlubit, co jsem dokazal vyfotit mobilem. To že něco vyfotili se tu chlubí všichni.
Maser píše:určitě si podvědomě říkáš, "vždyť je to mobilem, tak buďte shovívaví".
- je to mobilem - uvědomte si to.
Maser píše:začnou hanit a zrazovat tě od slepé uličky
- slepá ulička nikam nevede - tohle vede k focení tím co dům dal bez investic
Maser píše:začneš se srovnávat s "lepší technikou"
- to srovnání jsem sem jen přenesl, srovnávali jiní - nicméně i v tom srovnání jsem nevyvracel, že jiná technika nedopadla lépe, jen jsem ukázal, že mobil tak totálně tragický není.
Maser píše:To vše ale samozřejmě vytvoří lavinu reakcí, kde ti ostatní argumentují, v čem a jak se mýlíš. Blbý na tom je jen to, že se to táhne celým tímto vláknem pořád dokola.
- a proč to dělají - mají mě za "blbce" že si myslí, že už když to řekl první tak jsem to neslyšel? Tohle je vlákno Astrofotografie mobilem a ne vlákno Nefoťte astro mobilem. Pokud vlákno Astrofotografie mobilem není na tomto foru většinou žádoucí, pak jej zamkněte a bude klid. Podřídím se demokraticky většině.
Maser píše:Ale buď si tu radost užívej soukromě, nebo se při zveřejnění připrav na tvrdou kritiku.
- ale tu radost mám z toho, že se mohu veřejně pochlubit tím jak se blížím k nemožnému.

Já s tím prostě nepřestanu - projekt Messier mobilem dodělám a chlubit se s tím budu, dokud bude legální prostor (nezamčené vlákno) - protože je dost těch, co se jim to líbí a přijde jím to zajímavé a kuriózní. Jen mi to píšou ve zprávách aby nevznikal ještě větší flameware balast a já je chápu. Navíc. Já sem dal tři fotky po půl roce ničeho a hned takový odpor. Tak se nedivte že se nechávám strhnout k proti argumentaci, když opakovaná mantra nechce přestat.
Naposledy upravil(a) Howking dne 01. 02. 2017, 00:40, celkem upraveno 3 x.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#510

Příspěvek od Howking »

mich1 píše:ale v tom ze mas snr blizici se nule, veskery signal je silne pod urovni sumu cipu
- první rozumný a pádný protiargumet ze všech. Ano tím si mě nahlodal a vysvětlil mi, že už moc zlepšení se nedočkám. Nějak jsem doufal v sílu statistiky, že velikým množstvím dat šum natolik zprůměruji, že signál vylovím. (nicméně ti tak ten projet dodělám pro tu kurioznost :-) )
Odpovědět