Astrofotografie mobilem

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie mobilem

#841

Příspěvek od Bill »

Howking píše:
Bill píše:Musí být hvězdy při 0.3s expozici přepálené? Prostě to flákáš, ať to máš rychle hotovo...
- ale ne, na ty poslední nekoukej - zkouším novou aplikaci a ještě jsem se s ní úplně nezkamarádil. To víš, nikdo ty aplikace nepíše na focení dso (kdybych nebyl líny, tak bych si ji měl napsat sám). Tady je poslední kulovka původní (ovládnutou) aplikací - http://astrofotky.cz/gallery.php?show=H ... 822585.jpg, tam pokud je přepal, tak je úmyslný, aby jasné hvězdy vypadaly větší - jinak v původních datech nesahaly jasem ani do poloviny rozsahu senzoru. U té nové aplikace jsem narval hned ISO 8800 a to byla chyba. A s barvami je trošku problém, když to přesaturuju, tak radikálně vyleze barevná vada okuláru (a celé optiky mezi senzorem a zrcadlem - 3 komakorektor, 8 hyperion okulár, 9 objektiv iPhonu - 20 čoček mezi čipem a zrcadly :-) )
Jo tahle M3 je docela slušná - nebýt té komy (nebo co to je), tak je to lepší průměr na astrofotky.cz bez ohledu na použitou techniku...

Kdyby jsi vybíral malé jasné objekty, tak proč ne. Ale zase čím horší fotka, tím více komentářů v tomhle vlákně :lol:
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie mobilem

#842

Příspěvek od Bill »

Janek píše: Naopak mě napadlo - konihlav naslouchá a klepe si na čelo - udělat na astrofotkách možnost třídění, čím byl snímek pořízený ať již dalekohledem nebo snímačem. Mnoha začítečníkům by to tak ukázalo, co jsou schopní se svou technikou dokázat.
Ale tohle je na astrofotkách přeci "odjakživa" - můžu si vybrat kameru, dalekohled, ohnisko, filtry...

Sice když vyberu iPhone, tak je to jak vybrat i autora...

Je to už na jednotlivých autorech, jak vyplní klíčová slova.
Naposledy upravil(a) Bill dne 04. 04. 2018, 13:26, celkem upraveno 2 x.
M:736 750 113
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#843

Příspěvek od Howking »

Janek píše:Naopak mě napadlo - konihlav naslouchá a klepe si na čelo - udělat na astrofotkách možnost třídění, čím byl snímek pořízený ať již dalekohledem nebo snímačem. Mnoha začítečníkům by to tak ukázalo, co jsou schopní se svou technikou dokázat.
- snažím se na astrofotkách už v názvu odlišit, že jde o fotku mobilem, abych někoho eventuálně nemátl. Tady striktně publikuju jen v tomto vláknu, i když fotky jiných mobilem se objevují po celém foru. Prostě je moje zábava posunout focení mobilem "na hranu". Nechápu neustále srovnávání s kamerami. Já také nechodím a nepředhazuji těm co mají CCD kamery fotky z Hubla a velkých dalekohledů s aktivní optikou, jakože proč to dělají, když je to proti fotkám z desetimetru směšné. Nakonec mě Milan označí za demagoga i když jsem tu neřekl jedinou lež a nic nepřekroutil. Naopak on se neustále snaží mě podsunout, jak to já chci tím mobilem natřít kamerám. Fakt zoufalé. Ať argumentuju, jak chci, je k tomu hluchý.
Naposledy upravil(a) Howking dne 04. 04. 2018, 13:30, celkem upraveno 1 x.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#844

Příspěvek od Howking »

Bill píše:Jo tahle M3 je docela slušná - nebýt té komy (nebo co to je)
- dík :-) No ta koma je od okuláru - vyměnil jsem jich 5, než jsem našel nejlépe vyhovující. Možná by se našel ještě lepší, ale už jsem neměl nervy na hledání. To bych toho messiera neudělal ani za 10 let. :-)
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie mobilem

#845

Příspěvek od Bill »

A nezkoušel jsi posunout komakorektor do jiné než doporučené vzdálenosti? (Metoda vybíjení klínu klínem :D )

Třeba by se našla nějaká kompromisnější poloha.
M:736 750 113
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#846

Příspěvek od Howking »

Bill píše:A nezkoušel jsi posunout komakorektor do jiné než doporučené vzdálenosti? (Metoda vybíjení klínu klínem :D )
- no to není úplně špatný nápad! - dát ho dál, ať komu překompenzuje. Sice pak bude malá koma na obě strany, ale v celku méně znatelná. :D
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: Astrofotografie mobilem

#847

Příspěvek od Janek »

to Bill: Díky za nápovědu. Je vidět, že jsem pořád jen začátečník a ještě neumím číst. K záložce pokročilé hledání jsem se ještě nepropracoval :shock:
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Astrofotografie mobilem

#848

Příspěvek od Dansemacabre »

Howkingu, zkoušel jsi někdy pro zajímavost půjčit si na focení Androidí telefon? Tam totiž na rozdíl od toho jablečnýho existujou (a fungujou) appky, který ti umožní klidně několikaminutové expozice. Pokud je tvým záměrem "astrofoto mobilem" a ne explicitně "astrofoto jabkem" (ať už ze sponzorských nebo jiných důvodů), pak by to mohl být posun. (Sice stále po slepé cestě do bažin, ale kdo chce kam...)

Řešit, jestli ti to ukládá v jpeg nebo rawu, je imho jedno - ta informace navíc tam při těchhle datech nebude.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#849

Příspěvek od Howking »

Dansemacabre píše:Howkingu, zkoušel jsi někdy pro zajímavost půjčit si na focení Androidí telefon?
- fotím tím co mám, ale budu rád, když někdo s androidem bude dělat to co já. Není to jen o tom vyměnit telefon, ale i využít ho přesně. Dalo mi hodně práce najít okulár co mu bude sedět a zvolit takové zvětšení aby výstupní pupila měla přesně průměr objektivu telefonu abych využil jeho plnou světelnost. Takže to není jen o tom vyměnit telefon v držáku, ale vše co mám je na míru telefonu co mám. Určitě bych konkurenci uvítal :-) (jednu dobu jsem měl Lumii 1030 ta fotila a špatných světelných podmínek rozhodně lépe jak iPhone a bylo by to velmi zajímavé, ale v té době jsem se tímto nebavil)
PS: a momentálně testuju apku, co umí i hodinovou expozici na iPhonu, ale nejsem úplně nadšený, chybí raw (a po komunikaci s vývojářem aplikace to nevypadá, že by ho dodělal). Kdo ví, jak je to na androidu s dlouhými expozicemi a zda to není obdobé jako u apple a on to jen nesčítá z expozic krátkých.
Tady jsem výrobci té apky ještě poslal srovnání, co by dokázala jeho appka s RAWem.
Obrázek
Tak snad ho to přesvědčí. (na klik plná velikost)
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Astrofotografie mobilem

#850

Příspěvek od Dansemacabre »

Howking píše: budu rád, když někdo s androidem bude dělat to co já.
Pokud by si předtím přečetl tohle vlákno, tak by to musel být naprostý magor, aby do toho šel, když s pointační kamerkou za čtyři litry za blbých deset minut nafotíš to, co... (dál už to znáš) :lol:
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#851

Příspěvek od Howking »

Dansemacabre píše:Pokud by si předtím přečetl tohle vlákno, tak by to musel být naprostý magor, aby do toho šel, když s pointační kamerkou za čtyři litry za blbých deset minut nafotíš to, co... (dál už to znáš) :lol:
- a proč by to dělal s pointační kamerou za 4 litry, když si z internetu stáhne obrázky z hubble zadarmo... (a jsme zas u té debaty... cesta je cíl)
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Astrofotografie mobilem

#852

Příspěvek od Dansemacabre »

Howking píše:a proč by to dělal s pointační kamerou za 4 litry, když si z internetu stáhne obrázky z hubble zadarmo..
...a proč by to dělal mobilem za dvacet, když může poprosit svý pětiletý dítě, aby mu na černou čtvrtku namazalo malej šedivej flek křídou - taky to bude vypadat podobně. ;)
Souhlasím, cesta může být cíl. Někdo se rád prochází v krásný přírodě a někomu stačí skládka radioaktivního odpadu, hlavně že někam jde. Každopádně sem jsem zabrousit nechtěl, jenom mě zajímalo, jestli bys s delšími expozicemi na Adroidu nezvládnul vydolovat z těch fleků něco víc než se svými stacky tisíců kusů 1/3s.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#853

Příspěvek od Howking »

Dansemacabre píše:...a proč by to dělal mobilem za dvacet
- protože ho má a ZADARMO. Ty nemáš mobil? Nebo kdybys ho chtěl použít (na mazanice, já vím) na astro, tak musíš připlatit dalších dvacet? Nebo, kdybys s ním nechtěl vůbec fotit, tak ho vůbec nemáš? (nebo patříš k těm 5% co má mobil bez kamery? Nebo k tomu 1% co ho nemá vůbec?)
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Astrofotografie mobilem

#854

Příspěvek od Dansemacabre »

Howking píše:- protože ho má a ZADARMO. Ty nemáš mobil?
no dobře, začal sis :)
Ano, mobil mám (za pár korun s fakt špatným foťákem) a dalekohled taky. Kdybych tím mobilem chtěl začít fotit, potřebuju dokoupit projekční okulár (tři litry), dobrý afokální držák (litr), pár nástavců nebo redukcí (??), nejspíš i nějaký software (??)... A hele, jsme na ceně tý QHY5/ASI120 kamery, kterou stačí strčit do výtahu 8-)
Fakt se s tebou nechci hádat, ale taky mě občas štve, že tady nepoužíváš racionální a férový argumenty. Respektuju, že tě to baví a chceš to tak dělat. Tečka. Všechny další argumenty se staženýma fotkama z Hubblu, s tím že kamerou fotí každej nýmand v místním stádu a že mobil je zadara, už jsou prostě mimo. Foť si co chceš a čím chceš, ale neospravedlňuj to iracionální argumentací, když prostý tvrzení: "baví mě dělat to takhle" stačí ;)
Naposledy upravil(a) Dansemacabre dne 05. 04. 2018, 13:43, celkem upraveno 1 x.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#855

Příspěvek od Howking »

Dansemacabre píše:no dobře, začal sis :)
- Okulár taky máš u dalekohledu, nebo se vizuálně nekoukáš (to je stejné jak s tím mobilem - nemám okulár navíc jen pro mobil, dokonce mám jediný okulár na toto zvětšení - takže bych jej měl i kdybych mobilem nefotil a možná i dražší. Držák mě stál 400 na ebay:-) Software na zpracování je stejný jako pro jiné focení, takže žádná investice. Teď jsem koupil apku na dlouho expozici do mobilu za 50 kč a to s tím držákem je jediná investice navíc kvůli astrofocení, co bych jinak nedal)
Jsem zvědav na tu melu, až se proflákne, že pointuju webkou za 4 kila v hledáčku a že to stačí a nedal jsem 4 litry za pointační kameru a jak jsem si to dovolil vůbec zkusit.

To že argumetuju hubblem je přesně stejné jako proč fotit mobilem, když to jde zrcadlovkou, proč fotit zrcadlovkou, když to jde modifikovanou zrcadlovkou, proč fotit modifikovanou zrcadlovkou, když to jde cmos kamerou, proč fotit cmos kamerou, když to jde ccd, proč fotit ccd když jsou fotky z hubble.

Prosil bych příklad nějakého neracionálního a neférového argumentu...

A proč to dělám jsem už napsal milionkrát. A co mě na tom baví taky. A zdůvodnil jsem to už tisíckrát. A po všem tom přijde někdo další a řekne "vykašli se už na ty mazanice a foť kamerkou". A věř tomu, že za chvilku se objeví někdo další a bude se to celé znova opakovat. Je to úplně stejné, jako bych ke každé fotce co tu na celém foru padla zveřejnil fotku z hubble, nebo vlt a podobně a zeptal se proč jsi to fotil a není škoda času? Běž třeba raději dělat proměnky, tam je to aspoň smysluplné a ne trávit (ztrácet) čas hrošími fotkami než už byly nafoceny jinými. (NE TO NENÍ ATAK, jak mi zas někdo podsune - TO JE OBRANA PŘED ATAKEM)
Odpovědět