Astrofotografie mobilem

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie mobilem

#481

Příspěvek od Karell »

Howking píše:Po prvním cvaku víte co fotíte a pak už to jen trošku zlepšíte,...
Velmi se mýlíš. Někdy, u slabých DSO, musím použít L-ko, přestože se chystám fotit Ha, abych byl alespoň podle hvězdného pole schopný zjistit, jestli mám kompozici tak, jak očekávám. A netrpělivě čekám na 10 minutovou expozici, jestli bude alespoň něco vidět.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2228
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Astrofotografie mobilem

#482

Příspěvek od juh »

Ono je to trošku inak. Ak budem chcieť jazdiť po dialnici, tak si nesadnem do traktora a naopak, ak si budem chcieť zorať pole, tak si nazaobstarám Lamborghini. Skratka, sú veci vytvorené za určitým účelom. Môžem sa nejakým spôsobom snažit použiť určitú vec na úplne iný účel, na aký bola táto vec vytvorená, lenže výsledkom celej snahy bude jeden úplne jasný záver. To je tak všetko, čo k tomu môžem napísať na objasnenie.
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Astrofotografie mobilem

#483

Příspěvek od martin b »

Řada lidí z nějakého důvodu předpokládá, že cílem každého musí být pořízení co nejlepších fotek a budou pořád opakovat, že si za pár korun stačí koupit kamerku či starší zrcadlovku. Přitom o to vůbec nejde.
Osobně mám plné pochopení pro to, že někoho taková disciplína může bavit. Dokážu si dost dobře představit, že to pro někoho může být zajímavější, než dělat průměrné fotky nějakým konvenčním vybavením.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#484

Příspěvek od Howking »

Ona ta zrcadlovka vůči tomu mobilu taky není záruka výrazně lepších výsledků.
m82srovnani.jpg
666s ISO1600 mobilem vs 800s ISO800 zrcadlovkou při stejném průměru
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie mobilem

#485

Příspěvek od Karell »

Porovnáváš fotku, kde bylo cílem vyfotit supernovu.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#486

Příspěvek od Howking »

Karell píše:Porovnáváš fotku, kde bylo cílem vyfotit supernovu.
Porovnávám 666s ISO1600 a 800s ISO800(400s ISO1600) na 200mm průměru. Tedy porovnávám 666s mobilu s 400s zrcadlovky za stejných podmínek (tedy nevím jak světelných, ale stěží na tom byl hůř jak já předevčírem).
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie mobilem

#487

Příspěvek od Karell »

Když napíšeš, že zrcadlovka není zárukou výrazně lepších výsledků a svoje tvrzení doložíš fotografií, kde primárním cílem bylo vyfocení supernovy, nikoliv galaxie, je to zavádějící. Galaxii M82 je možné pomocí DSLR Canon 400D nafotit výrazně lépe.
http://www.astrolight.cz/images/M81_M82_2012_wide.jpg
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie mobilem

#488

Příspěvek od MilAN »

Howking píše: A taky jsou to výsledky s NULOVOU investici do focení. Mě kromě dalekohledu na vizuál to navíc nestálo nic (asi nikdo z vás není bez mobilu co umí "fotit").
Ta nulová" investice znamená dalekohled, okulár, držák mobilu, montáž. K tomu je kamera na úrovni QHY5 nebo ASI 120 opravdu jen drobný peníz (nehledě na to, že se dá sehnat bazarová = ve stejné kvalitě jako nová ). Nic víc nepotřebuješ
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#489

Příspěvek od Howking »

Karell píše:Když napíšeš, že zrcadlovka není zárukou výrazně lepších výsledků a svoje tvrzení doložíš fotografií, kde primárním cílem bylo vyfocení supernovy, nikoliv galaxie, je to zavádějící. Galaxii M82 je možné pomocí DSLR Canon 400D nafotit výrazně lépe.
http://www.astrolight.cz/images/M81_M82_2012_wide.jpg
- pokud budu exponovat výrazně déle zrcadlovkou, tak mohu výrazně déle exponovat i mobilem. Já prostě srovnávám obraz jaký dá mobil za 666s stejného osvitu jako zrcadlovka za 400s. Prostě srovnání. Je jasné, že když budu exponovat 6660s s mobilem a 4000s s zrcadlovkou tak zase bude poměr obdobný. (akorát s mobilem bude problematické z toho lifrovat obrovská data a pak je i zpracovat. Těch 666s je cca 20GB dat v DNG(RAW), zatím co těch 20 snímků zrcadlovky bude asi 1.4GB dat. A zpracování 2000snímků mi trvá cca 3h a 20 snímků bude složeno za chvilku. Jasně že pohodlí zrcadlovky je jinde (ale to jen kvůli debilnímu omezení délky expozice mého mobilu)
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#490

Příspěvek od Howking »

MilAN píše: Nic víc nepotřebuješ
- ale potřebuju, potřebuju druhou kameru a autoguide a když bud mít štěstí, tak seženu za 8 litrů a potřebuji pro druhou kameru optiku - taky minimálně 3 litry. Takže s první kamerou třeba za 5 litru je to investice 16 litrů navíc. /a budu dělat stejné průměrné fotky jako všichni :-D). Nebo můžu s tou jedinou kamerou místo mobilu dělat podobně krátké expozice, ale to budu téměř tam, kde s mobilem.
Nejvíc se mi do budoucna (až dodělám Mesiera mobilem) líbí asi nejvíc řešení koupit nějakou soudobou kvalitnější zrcadlovku a nemodifikovat (aby byla k užitku i jinak) a k tomu dokoupit nějaký bazarový sct 100/1000 a okulár s křížem a pointovat ručně. Taky super zábava na dobu expozice. Dělá to tak David Vodecký a mě se to dost líbí. (nehledě na to, že by se dalo zkusit fotit i analog :-D) Ale až do dělám Messiera mobilem :-D
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Astrofotografie mobilem

#491

Příspěvek od Dansemacabre »

Howking píše:...Peněz jak na kostele.
To by mě zajímalo, z čeho při svých předpokladech vycházíš... Dalekohled a montáž už máš, QHY-5 je v bazaru docela často za cca 2-3 tisíce (barevná ASI120 jen o málo dráž), starší noťas je taky hubičku. Víc už nepotřebuješ. V kvalitě by ses posunul neskutečně nahoru, nehlědě na čas a úsilí v prošlapávání slepých cest. Když jsem viděl, co dokážeš dostat z mobilních dat, tak už musíš být v planetárním software mistr a i z té levné kamerky bys na planetách vytřískal maximum ;) Druhou kameru na guiding bys na krátké expozice nepotřeboval. Jestli teď děláš 1000x0,3sec, tak bys na DSO i při 100x3sec z kamerky dostal MNOHEM lepší výsledek, viz obrázek, co házel Bill níže. Nehlědě na to, že bys mohl klidně snímat 200x30 sec a pak by to bylo ještě jinde... A pořád mluvím jen o tom, že bys místo iphonu zapojil kamerku za tři litry a nic víc k tomu.
Howking píše:Po prvním cvaku víte co fotíte a pak už to jen trošku zlepšíte, já ani nevím, zda jsem se na objekt trefil. NUDA
Jsi vedle jak ta jedle :) I s tou kamerkou je spousta manévrování a nastavování a učení se a rozhodně to nefunfuje na principu "zamířit, zapnout, dvakrát kliknout a mít super výsledky". Osobně se třeba s planetárním snímáním peru už skoro rok a koukatelný výsledek mám všeho všudy s přivřenýma očima jeden (na desítky GB nasnímaných a následně zas vyhozených dat)

Pokud je tvým cílem dokázat sobě i světu, že z mobilu jde dělat astrofotky, pak máš můj respekt, že ti z toho leze alespoň něco. Pokud chceš někdy v budoucnu opravdu mít i nějaké koukatelné fotky, tak se upgradu nevyhneš. Imho jsi na limitu své technologie a dál už to nepůjde.
Naposledy upravil(a) Dansemacabre dne 30. 01. 2017, 13:49, celkem upraveno 1 x.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie mobilem

#492

Příspěvek od MilAN »

Howking píše: Nejvíc se mi do budoucna (až dodělám Mesiera mobilem) líbí asi nejvíc řešení koupit nějakou soudobou kvalitnější zrcadlovku a nemodifikovat (aby byla k užitku i jinak) a k tomu dokoupit nějaký bazarový sct 100/1000 a okulár s křížem a pointovat ručně. Taky super zábava na dobu expozice. Dělá to tak David Vodecký a mě se to dost líbí. (nehledě na to, že by se dalo zkusit fotit i analog :-D)
V tom výčtu možností ti ještě chybí fotit na montáži bez elektrického pohonu - jen ručně točítkem, foto dírkovou komorou a na kolódiové desky :)
Kromě posledních dvou jsem si všemi metodami prošel (včetně vlastní výroby montáž ía komor na focení) a musím ti sdělit, že všechno to šlo a dávalo výsledky, ale už nikdy !! A to ne kvůli lepším výsledkům !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Re: Astrofotografie mobilem

#493

Příspěvek od mich1 »

No srovnavat tuhle hruzu s dslr tak to je hodne prehnany. :) Mozna bys mel poslouchat co ti tu lidi rikaj, a treba si o tom neco nastudovat, mozna by ti pak bylo vic jasny proc vysledky vypadaj tak jak vypadaj. Protoze fotit neco ultrakratkejma expozicema necim co sumi jako prase a v podstate se to neda nijak zkalibrovat, tak to asi nejaky rozumny vysledky nikdy neprinese.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie mobilem

#494

Příspěvek od Karell »

pro Howkinga: pro doplnění toho, co jsem ti napsal v př.č.481 se podívej na následující expozici. Délka 600 sekund, kamera G2-8300, Newton300 1725mm, filtr Ha 3nm. Je to jen strečnuté. Hodně.
Sh2_129_Ou4_Ha_600s_bin1x1_0067.jpg
Sh2_129_Ou4_Ha_600s_bin1x1_0067.jpg (449.65 KiB) Zobrazeno 1531 x
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#495

Příspěvek od Howking »

Karell píše:pro Howkinga: pro doplnění toho, co jsem ti napsal v př.č.481 se podívej na následující expozici. Délka 600 sekund, kamera G2-8300, Newton300 1725mm, filtr Ha 3nm. Je to jen strečnuté. Hodně.
- no aspoň se zorientuješ podle hvězdného pole.
http://alefjedna.wz.cz/IMG_5509.DNG - tady je jeden snímek raw té M51 s nejdelší mou možnou expozicí (jo jsou tam vidět obě jádra galaxií, ale jen jako body)
Odpovědět