Ostření při astrofoto

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Ostření při astrofoto

#196

Příspěvek od LKamarad »

A proměřovals někdy na mikrometrickejch hodinkách odchylky od paralelnosti dosedacích ploch atd .....??? ..... Mně před 6ti lety naposled zničili tělo Hasselbladu 202FA - narvali na něj redukci a zablokovala se jim zkříženým pohonen závěrky objektivů .... aby to uvolnili tak celý tělo nenapravitelně rozjebali a totálně posrali zadní dosedací rovinu kazet vůči bajonetu. Celý to pak popřeli .... škoda za cca 100000! >:(
Dost často mi přišly do ruky jejich výtvory který můj známej mechanik po nich musel předělávat nebo dělat nový (přesný a použitelný) - prostě tragédie :-/
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Ostření při astrofoto

#197

Příspěvek od MP »

Au. Tak to je sila. Geometrii jsem nepremeroval, mam ji overenou jen rozdily v ostreni v rozich pole a vypada to v pohode. Tedy lepe, nez u originalnich Canonovskych objektivu. Ale je fakt, ze vsechny ty dosedaci plochy jsou soustruzene, to se asi neda tak zkazit, jako u slozitejsich tvaru.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

Ostření při astrofoto

#198

Příspěvek od psmolly »

Kluci díky za rady. Martine já už neastrofotím. Není čas. chci si jen tak fotit letadla. Takže komakorektor ne-e :)., Zkusím to posunutím primáru. díky všem.
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Uživatelský avatar
robotron
Příspěvky: 95
Registrován: 17. 08. 2009, 15:10

Ostření při astrofoto

#199

Příspěvek od robotron »

kluci domlouvame se tu hezky, ale ja porad nevidim nikoho, kdo by rekl: Ja mam tu moznost a ja to udelam. Zatim registruji jen nekolik zajemcu. Ta jedina osoba, ktera vim, ze rikala, ze se pokusi vyrobu zajistit ma ted sve prace dost a nebude to hned... takze by bylo lepsi, kdyby se nasel novy dobrovolnik, ktery by vyrobu zajistil, jako kdysi ccerdo...

Ja osobne mam zajem se k nekomu "prifarit", kdyz to bude delat.
Zdravim vsechny,

predem se omlouvam, pokud jsem v nasledujicim vlaknu prehledl nekoho, kdo vyrobu uz zajistil.

Pokud je o Bahtinovske masky jeste zajem, uvazuji o vyrobe pro vlastni potrebu. Mohl bych zkusebni vzorek dat prohlednout nekomu ze zkusenych k posouzeni a pak pripadne posbirat zajemce.

Zdravi robotron
Uživatelský avatar
soace
Příspěvky: 2
Registrován: 02. 01. 2013, 10:31

Ostření při astrofoto

#200

Příspěvek od soace »

Zdravím členov fóra.Prosím o pomoc,
mám problém z fotením cez môj teleskop Sky-Watcher 130/900.
Zostavu mám poskladanú myslím normálne ale zaostriť pri fotení na čip sa nedá.Na konci okulárového výťahu 2" je naskrutkovaná štandard redukcia na 1,25" na ktorej konci je už pripravený závit M42 pre T-2 krúžok.Na T-2 krúžku mám telo Canon EOS 1100D.Ide o to že keď chcem zaostriť,narazím na spodný doraz výťahu cca 5 mm pred tým,ako by som zaostril.Potreboval by som skrátka "vytiahnuť" ohnisko aspoň 5 mm smerom von aby som zaostril.Teraz fotím len z okulárovou projekciou,tam nie je absolútne problém.
Viete mi niekto prosím poradiť? Ďakujem.
Sky-Watcher 130/900,okuláry Plossl 25mm,10mm,7,5mm,6mm  Canon EOS1100D
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Ostření při astrofoto

#201

Příspěvek od MMys »

Tahle redukce tam nemá při focení v primárním ohnisku co dělat, ten závit tam je nejspíš pro focení projekcí, okulárem.

Musíš si koupit redukci 2" na T2, nebo raději rovnou 2" komakorektor (i když při f/7 to zase tak akutní není a pro začátek by to asi šlo i bez něj).

Ani tak ale nemůžu garantovat, že zaostříš. Tenhle přístroj není primárně konstruovaný pro astrofoto.

Zkus zasunout co nejvíc výtah, nechat tam jen 2" otvor, a přibližovat foťák s nacvaknutým T2 kroužkem, držený v ruce, až to bude zaostřené.  Pokud píšeš, že jde o 5mm (netuším, jak jsi to určil), tak by to jít mohlo, redukce ne 1.25" je určitě delší jak 5mm. Pokud ti to stejně nedá, tak jedině zkrátit tubus dalekohledu (posunout zrcadlo blíže k sekundárnímu zrcátku) a nebo si pořídit vhodnější dalekohled.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Ostření při astrofoto

#202

Příspěvek od vla »

A nebo, pokud to konstrukčně lze posunout primár kolimačními šrouby co nejvíc dopředu k sekundáru.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
soace
Příspěvky: 2
Registrován: 02. 01. 2013, 10:31

Ostření při astrofoto

#203

Příspěvek od soace »

Dík za rady.5mm som určil tak, že som dal redukciu preč a telo foťáku z T-2 krúžkom som držal priamo na telese výťahu (redukciu som vynechal) a posúval som výťah,až bolo zaostrené.Redukcia je vysoká 11 mm,čiže ak by som napr.zohnal redukciu vysokú len 6mm,teoreticky by som bol pri zaostrení na doraze.Primárne zrkadlo už som posunul k sekundáru najviac ako sa dalo.Skúsim zohnať užšiu redukciu z 2" na T2.

Ďakujem.
Sky-Watcher 130/900,okuláry Plossl 25mm,10mm,7,5mm,6mm  Canon EOS1100D
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Ostření při astrofoto

#204

Příspěvek od vla »

Ještě by se možná nechali dát na kolimaci primáru delší šrouby a tím primár posunout dál. Každopádně při těchto řešeních tě asi nemine velká vinětace, ale na první pokusy to snad vadit nebude. :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Ostření při astrofoto

#205

Příspěvek od dablik »

chlapi,
pouzivate nekdo pri ostreni i uhlovy hledacek na fotak? nebo to resite pouze kontrolnim snimkem?
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
stZ
Příspěvky: 360
Registrován: 30. 08. 2005, 05:45

Ostření při astrofoto

#206

Příspěvek od stZ »

Pokud nemas na fotaku live view, tak te kontrolni snimky neminou. Uhlovym hledackem presne nezaostris.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Ostření při astrofoto

#207

Příspěvek od MMys »

Takže 5mm je asi určeno dobře. V tom případě si stačí koupit tu redukci 2" na T2:
http://www.supra-dalekohledy.cz/t2-baad ... -4974.html


Ta má tloušťku jen asi 2mm (myšleno to co kouká) a ta tě stejně nemine, fotit skrz tu díru na 1.25" okulár je blbost, budeš mít oříznuté kraje.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Ostření při astrofoto

#208

Příspěvek od BiF »

Již delší dobu se odhodlávám položit tento dotaz:

Všichni se tu zabýváte karbonovýma tubusama, stavíte/kupujete fokusery s teplotními čidly automaticky kompenzujícími roztažnost materiálů v závislosti na teplotě, přeostřujete několikrát za noc, někdo dokonce po pár expozicích- prostě samá hi-tech technika.

Víceméně se nesnažím dělat "krásné" snímky, hlavní mou náplní jsou proměnné hvězdy, takže se nijak zvlášť nehoním za dokonalým zaostřením. Přesto se však samozřejmě snažím vždy zaostřit co nejlépe. Většinou si hledám objekt zájmu (proměnnou hvězdu) takový, abych ho mohl sledovat po většinu noci- většinu nocí sleduju jen jeden objekt za noc.

A teď o o mi jde. Kam má paměť sahá, nevzpomínám si, kdy jsem v průběhu noci přeostřoval. Svého Newtona zaostřuju s použitím Bahtinovy masky ve spolupráci se softem Bahtinov Grabber. vždy zaostřím tak, abych byl uprostřed Critical Focus Zone. Večer spustím snímání, Maxim DL mi u minutových expozic ukazuje FWHM do 2pix (3"). V průběhu noci tuto FWHM kontroluju a po celou noc se to drží na této hodnotě (v toleranci pár desetin nahoru/dolu), takže jsem snad nikdy neměl potřebu přeostřovat. Pokud nevyndavám kameru z OV, tak prakticky v následujících nocích nemusím přeostřovat, vždy jsem podle Bahtinov Grabber uvnitř CFZ, v pozici, v jaké jsem to před pár nocemi zanechal, výjimečně to musím lehce doladit. Dalekohled mám prakticky celý z duralu, vše dělané doslova "na koleně", žádná špičková technika.

Takže mě zajímá.

1. je ta mnou uváděná hodnota FWHM (minutové expozice, 2px=3", N200/800) pro tuto sestavu běžná, nebo je "mimo"?

2. jak si mám vysvětlit to, že v průběhu noci nemám potřebu přeostřovat?
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Ostření při astrofoto

#209

Příspěvek od MMys »

Jsou noci, kdy takováhle soustava dokáže kreslit jeden jasný pixel a 8 méně jasných okolo, případně čtveřici. To když je seeing pod 2" a máš špičkový korektor a montáž. 3" jsou takový hezký český průměr  ;)

Pokud máš trubku silnostěnnou (aspoň 2mm), bytelnou, aby se neprohýbala, a pořádně uložené zrcadlo, tak je to, jak to má být. Roztažnost při délce roury mezi fokusérem a zrcadlem okolo 600mm není tak kritická (schválně si to spočítej), pokud máš navíc i zrcadlo ze skla s nějakou roztažností (ne Pyrex, Simax, Zerodur, což asi opravdu nemáš), tak se ty roztažnosti zčásti kompenzují a výsledná změna v zaostření je pouze o rozdíl obou roztažností.

Spíš si myslím, že než začnes nímat naostro, tak už je vytemprováno a vzduch v noci ochlazený, a ta změna teploty do rána už nebude tak velká. Vem si kalkulačku a počítej :-)

Já mám rouru 2x tak dlouhou a světelnost f/2.9, a to je kapku jiné kafe.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Gabo
Příspěvky: 17
Registrován: 08. 10. 2009, 04:06

Ostření při astrofoto

#210

Příspěvek od Gabo »

Zdravím všetkých astrofóristov a astrofotičov, ktorí fotia digitálnymi zrkadlovkami. Každý určite má svoj overený spôsob zaostrovania, ale pridám aj jeden môj. Nájdem si stredne jasnú hviezdu, ktorú umiestnim do stredu obrazovky LiveLiew. Na Canone zapnem lupu 5x, alebo 10x (podľa jej jasnosti) a priblížim oko tesne k displeju (cca 1-3cm) priamo nad hviezdu a ostrením sa jej snažím nastaviť čo najmenší jas. Mám to overené, že vtedy je veľmi presne zaostrené.

Funguje to výborne, skúste !!!!
Odpovědět