Ostření při astrofoto

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: Ostření při astrofoto

#241

Příspěvek od LKamarad »

Za nekonečno to přeostřit nemoh z prostýho důvodu, že vybrakovanej foťák bez úpravy polohy senzoru má mezi bajonetem a senzorem větší díru, než nekuchlej. Tudíž to je stav jako s macro mezikroužkem a se sklem, který má na nekonečnu doraz, se nedostane nejen za nekonečno ale ani na to nekonečno ..... (Nekonečnu to přiblíží pouze delší vlna záření - IR).
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostření při astrofoto

#242

Příspěvek od Cztwerec »

Jak ostříte na Halpha při fotografování narrowband snímků? Světla je málo. Někde jsem něco četl o použití R filtru...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: Ostření při astrofoto

#243

Příspěvek od dablik »

Uplne stejne jako u L. Proste prodlouzis expozicni cas.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostření při astrofoto

#244

Příspěvek od Cztwerec »

Je to tedy myšleno UV/IR, jen se trochu obávám, že když mám narrowband filtry Baader a L Astronomik, nebude to problém? Zase jsem něco slyšel s tloušťkou a parfokalitou, kde to je jiné...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Ostření při astrofoto

#245

Příspěvek od MilAN »

Ostření přes každý filtr se stejně nevyhneš -leda by byla čistě zrcadlová soustava bez jakýchkoliv čočkových členů a byla stejná tlouštka všech filtrů
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: Ostření při astrofoto

#246

Příspěvek od dablik »

Cztwerec píše:Je to tedy myšleno UV/IR, jen se trochu obávám, že když mám narrowband filtry Baader a L Astronomik, nebude to problém? Zase jsem něco slyšel s tloušťkou a parfokalitou, kde to je jiné...
Jasne, ze u Ha budes mit jinou pozici. Ja nahrubo zaostrim L a pak jdu na Ha. Ostrim na hvezdu nekde blizko stredu snimku, ne prilis jasnou a velikou. Sleduju fwhm. U Lka staci 1s expozice. U Ha to mam tak na 3s. Fakt to neni zadna veda ;)
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostření při astrofoto

#247

Příspěvek od Cztwerec »

OK, děkuju za rady. Zkusím to přes DS Live, tam tuším lze odečítat FWHM hned...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Mesic pres Dobson

#248

Příspěvek od nosuh »

Ahoj, potreboval bych poradíš s ostrenim na Mesic u mého Newton SW 254/1200. Zkousel jsem fotit Mesic projekci přes okularovou projekci a nemuzu korektne zaostrit tak, aby byl obraz ostry v cele plose. Prozatím to prikladam velke svetelnosti sestavy, ale chtěl bych slyset nejake zkusenosti ostatních pozorovatelu. Prikladam linky na 2 RAWY ze sestavy..foceno přes standardni okuláry, co jsou k tomu ( 25 a 10mm). Foceno FF DSRL Eos 6D.
Muze někdo poradit, jak dosáhnout ostrosti v cele plose obrazu?
DIky

https://www.dropbox.com/s/2sbbq6lcrg9ws ... 1.CR2?dl=0
https://www.dropbox.com/s/tte0kgh97by9q ... 0.CR2?dl=0
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Mesic pres Dobson

#249

Příspěvek od MilAN »

Odpověď by byla jednoduchá - jinými okuláry. Problém je, že kdysi existoval projekční okuláry, které tomu byly přímo určené, dnes jejich velmi málo alespoň takto deklarovaných
Třeba zde : http://www.baader-planetarium.com/de/ad ... ussia.html.
Ale určitě bude výsledek lepší přes jakékoliv okuláry typu Plössl. Ohnisko radši delší
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostření při astrofoto

#250

Příspěvek od Jackxl »

Já jsem vložil mezi okulárový výtah a zrcadlovku Barlow čočku a teď ostřím stejně jako kdyby tam byl okulár :D
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Ostření při astrofoto

#251

Příspěvek od MilAN »

A k čemu tam ten smajlík - negativní nebo pozitivní projekce nemá žádný vliv na způsob ostření. Kvalita a sklenutí pole projekční soustavy má vliv na výsledek zobrazení.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostření při astrofoto

#252

Příspěvek od Cztwerec »

Tak mě hlavně přijde nesmysl dávat na projekci 6 D fulframe. Tudy cesta nevede. Buď primární ohnisko, ikdyž s vinětací a nebo změna záznamového média - kamerka, možná i archaicky kompaktem přes okulár...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
miky555
Příspěvky: 12
Registrován: 13. 08. 2015, 15:20

Re: Ostření při astrofoto

#253

Příspěvek od miky555 »

Ahojte. Mám dobsona 10", minulý týždeň som chcel odfotiť slnko, tak som na teleskop dal baader slnečnú fóliu, na T krúžok ešte pre istotu namontoval najtmavší mesačný filter, aký mám kvôli ochrane snímača a išiel teda prvý krát fotiť s teleskopom na zrkadlovku, no a narazil som na fyzickú prekážku. Crayfordom som ostril a ostril a aj keď som došiel na koniec, stále som nedoostril. Potom som vybral redukciu na 1,25' a skúšal, kde to doostrý a bolo to asi 22 mm pod hranicou ostrenia výťahu. Treba ešte nejaký optický člen medzi výťahom a T krúžkom? Keďže teleskop nie je vhodný na fotenie hviezd ta neviem či sa s tým niekto už stretol. Už dlhšiu dobu šetrím na poncetku, tak dúfam že to má zmysel a bude sa dať tento problém bez zložitých úprav odstrániť. Teleskop meniť nechcem, som s ním nadmieru spokojný a sme už aj dosť zohraný.
Dobson SW 254/1200 flextube, super plossl 32mm, 25mm, 10 mm, omegon super plossl 17mm, barlov 2x, baader solar filter, kopec mesačných a planetárnych filtrov, nikon D3300 s T krúžkom a najtmavšia záhrada v širokom okolí.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Ostření při astrofoto

#254

Příspěvek od Bill »

Ahoj.

Výtah máš tenhle?

Obrázek

Tam by měl jít odšroubovat ten 1.25" tubusek a na tom "zbytku" by měl být T2 závit. Pokud tam dáš jenom T2 kroužek, tak by to mělo jít zaostřit.

No máš natahovací dalekohled - v nejhorším případě ho nevytáhni úplně...
miky555 píše: na T krúžok ešte pre istotu namontoval najtmavší mesačný filter
Co si představuješ pod T kroužkem? Na něj přece nejde nic namontovat. T kroužek je něco takového:

http://www.supra-dalekohledy.cz/tkrouze ... 50129.html
M:736 750 113
Uživatelský avatar
miky555
Příspěvky: 12
Registrován: 13. 08. 2015, 15:20

Re: Ostření při astrofoto

#255

Příspěvek od miky555 »

No mám ten výťah. No môj T krúžok sa skladá z dvoch častí, násadky na bajonet fotoaparátu, teda to čo je na fotke, ktorú si pridal a trubice, ktorá sa don naskrutkuje v rozmere 1,25' a to vlastne vsúvam do výťahu, ako okulár, no a na to sa dá tak isto ako na okulár namontovať filter. S pripojením T--krúžku priamo na výťah som ani neuvažoval, hlavne kvôli tomu že nebudem mať ničím chránený snímač, hlavne pred prachom.
Přílohy
nikon T-ring.jpg
nikon T-ring.jpg (6.93 KiB) Zobrazeno 3121 x
Dobson SW 254/1200 flextube, super plossl 32mm, 25mm, 10 mm, omegon super plossl 17mm, barlov 2x, baader solar filter, kopec mesačných a planetárnych filtrov, nikon D3300 s T krúžkom a najtmavšia záhrada v širokom okolí.
Odpovědět