Flatfield

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Flatfield

#256

Příspěvek od MMys »

No nejspíš ti to černobílou udělalo proto, že jsi tomu skriptu neřekl, že se jedná o data z barevného senzoru s bayerovou maskou (musíš mít zaškrtnuto CFA Images, zkratka CFA = color filter array, matice RGGB filtrů před jednotlivými pixely senzoru).

A proč fotíš na ISO 3200 a 6400 ? To je čistý nerozum. Dej tam ISO 800 a foť, expozice alespoň 5 minut. Ten proces je čistě fyzikální, množství fotonů, které tam napadají, žádné ISO neovlivní. Tím si jenom zasiluješ šum senzoru a obvodů zrcadlovky.
Pokud to montáž neustojí, musíš pointovat. To se nedá svítit. Možná kdybys měl EOS 6D, tak můžeš na vyšší ISO a krátké expozice, ten senzor i foťák jsou extrémně povedené (6D MkII je už zase horší). Ale opravdu krátké expozice bez pointace se dají dělat až součanými vysoce citlivými CMOS kamerami. Nepodléhej dojmu, že totéž jde s APS zrcadlovkami. Nejde.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Flatfield

#257

Příspěvek od LukasNestak »

Tých 3200 a 6400 ISO bolo iba skúška, keďže som nemal vôbec ustanovú montáž "mal som ju na rýchlo na balkóne bez výhľadu na severku. Vedel som že viac ako 1600 nemá význam, proste rýchla skúška.
Po tom čo som dnes videl, bude asi najrozumnejšie do budúcna porozmýšľať nad nejakou rozumnou mono kamerou. Prípadne častejšie výlety za tmavou oblohou.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Flatfield

#258

Příspěvek od Jackxl »

LukasNestak píše:Tých 3200 a 6400 ISO bolo iba skúška, keďže som nemal vôbec ustanovú montáž "mal som ju na rýchlo na balkóne bez výhľadu na severku. Vedel som že viac ako 1600 nemá význam, proste rýchla skúška.
Po tom čo som dnes videl, bude asi najrozumnejšie do budúcna porozmýšľať nad nejakou rozumnou mono kamerou. Prípadne častejšie výlety za tmavou oblohou.
Kamera do budoucna snad. Zatím si v pohodě vystačíš se zrcadlovkou. Pokud máš vysoký šum, tak prostě musíš udělat více snímků.
Jak mi MMys jednou psal, minimálně 5h. Pokud bydlíš ve městě a nemáš filtr na potlačení osvětlení, tak jedině vyrážet za tmou. A i kdyby jsi ho měl, tak taky není všespásný. Já mám filtr DarkSky, který oblohu dost ztmaví, ale prostě to není ono.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Flatfield

#259

Příspěvek od MilAN »

Jackxl píše: Jak mi MMys jednou psal, minimálně 5h
Já si myslím, že není potřeba papouškovat každou větu, kterou někdo pronesl v nějaké souvislosti.
Astro fotku lze udělat i jedním krátkým snímkem, lze ji udělat hodinou expozicí a lze ji udělat i 100 hodinovou expozicí. Ve výsledku může jít o krátké dílčí expozice i o poměrně dlouhé složitě pointované expozice.
Samozřejmě že záleží na tom co fotíme. A samozřejmě mezi těmi snímky bude rozdíl jak v šumu, tak v dosahu, ale vždy lze získat snímek. A to daleko jednodušeji, než před pár lety na film.
Jediné, co nemá cenu dělat, jsou zkažené expozice :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Flatfield

#260

Příspěvek od Karell »

Odstranil jsem příspěvek mimo téma.
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Flatfield

#261

Příspěvek od LukasNestak »

ODSTRÁNIL? A nepreháňaš to? Slušne som odpovedal a ty takto ? Už som nahnevaný
Viem že ma nemáš rád ale toto je drzovka, vážne HNUS!
Natoľko si mi to tu zhnusil že si dávam pauzu od astrofóra.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Flatfield

#262

Příspěvek od Karell »

Už jsem tě 2x slušně požádal, ať si hledáš vhodná témata. Ty tvoje plky o ničem tady neměly vůbec co dělat. Nepleť si AF s chatem, tím není. A napsat, že to kdyžtak někdo přesune kam to patří, tak na to zapomeň. Pravidla platí pro všechny a nemá to nic společného s tím, jestli někoho rád mám či nemám. To je mně naprosto lhostejné.
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Flatfield

#263

Příspěvek od pedrosanchez »

Jackxl píše: Kamera do budoucna snad. Zatím si v pohodě vystačíš se zrcadlovkou. Pokud máš vysoký šum, tak prostě musíš udělat více snímků.
Jak mi MMys jednou psal, minimálně 5h. Pokud bydlíš ve městě a nemáš filtr na potlačení osvětlení, tak jedině vyrážet za tmou. A i kdyby jsi ho měl, tak taky není všespásný. Já mám filtr DarkSky, který oblohu dost ztmaví, ale prostě to není ono.
To je brutální, 5 hodin snímat jeden objekt a delšími expozičními časy? To znamená, že když budu fotit M31, tak mám udělat třeba 100 lightů x 60 s, 50 x darků atd.? Teď několik hodin venku = člověk je promrznutý a unavený, vybijí se mi baterky v DSLR, plní karta, rosí se sekundár...musím dobře zaostřit, aby ty expozice za něco stály. Chápu, že ve výsledku po složení v DSS a post processingu to bude vymazlený snímek, ale já třeba M31 fotím cca 20 x lightů á 30 s (ISO 1600), dark, flat, bias a něco z toho leze. Pro Vás příšernost, pro mě první vlaštovka :-) Ale taky nevím, jestli je vhodnější dát ISO třeba 800 a expozici 1-2 minuty nebo kratší dobu na vyšší ISO. Když čtu příspěvky MMYS, tak mám dojem, že je lepší "střízlivější" ISO a spíše delší expoziční čas?
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
John2y92
Příspěvky: 339
Registrován: 26. 08. 2017, 16:05
Bydliště: Brno
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Flatfield

#264

Příspěvek od John2y92 »

Určitě nižší ISO a delší expozice. Dokud jsem fotil se zrcadlovkou, tak jsem dělal desetiminutové expozice na ISO400. Chápu, že se ti 5 hodin zdá hodně, taky jsem začínal s fotkama na pár desítek minut a projel 5 objektů za jeden večer, ale časem tě to začne táhnout k lepší kvalitě snímků a tam se prostě nevyhneš desítkám hodin na jeden objekt. Na zrcadlovku si buď sežeň battery grip a nebo externí napájení a mráz by sis měl oblíbit, neohřívá se ti tak senzor a nedělá tolik šumu :D
Explore Scientific AP 102/714 ED APO Triplet + Lightwave 0.8x rovnač, Celestron 127/1500, Malokuk 60/240, Canon 100D, Canon 6D, ZWO ASI1600MM-Pro, ZWO ASI120MM-mini, Celestron Nexstar SLT, iOptron CEM60, Skywatcher Star Adventurer Mini
Astrofotky
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Flatfield

#265

Příspěvek od hades »

pedrosanchez píše:Ale taky nevím, jestli je vhodnější dát ISO třeba 800 a expozici 1-2 minuty nebo kratší dobu na vyšší ISO. Když čtu příspěvky MMYS, tak mám dojem, že je lepší "střízlivější" ISO a spíše delší expoziční čas?
Volba ISO je důležitá, nastuduj si "ISO Invariance" a udělej si test své zrcadlovky
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Flatfield

#266

Příspěvek od pedrosanchez »

John2y92 píše:Určitě nižší ISO a delší expozice. Chápu, že se ti 5 hodin zdá hodně, taky jsem začínal s fotkama na pár desítek minut a projel 5 objektů za jeden večer, ale časem tě to začne táhnout k lepší kvalitě snímků a tam se prostě nevyhneš desítkám hodin na jeden objekt. Na zrcadlovku si buď sežeň battery grip...
Díky za reakci, no to jsem přesně já, snažím se toho za noc stihnout víc, musím se tedy ovládat, je to chyba :) battery grip tu někde mám, vida, zapomněl jsem na něj. Problém s těmi delšími expozičními časy asi budu mít, protože zatím nepointuji. To bude další kabel navíc, kamerka a musím se naučit pointovat a trochu mě to děsí. Chtěl jsem se vyhýbat pointované fotografii.

HADES Už to googlím, děkuji.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Flatfield

#267

Příspěvek od MMys »

No ale s DSLR se pointování nevyhneš. Tam ty krátké epozice prostě použít moc nejdou. U nějaké chlazené nízkošumové CMOS kamerky je situace o poznání lepší, ale stejně se té pointaci nevyhneš, protože tak jako tak je třeba dělat ditherin (náhodný posun pole mezi expozicemi) jinak se pak v šumu objeví takové šmouhy ve směru driftu montáže (neustavení, periodocká chyba). A to znamená ovládat jemné pohyby montáže mezi snímky a focení z jednoho zařízaní (buď autonomní autoguider nebo počítač).

A nebo to celé řídit ručně a mezi expozicemi do toho vždy nějak náhodně "drcnout". Stačí třeba ob tři expozice.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Flatfield

#268

Příspěvek od pedrosanchez »

MMYS Asi trochu tuším, co máš na mysli. Jsem ochoten ledacos dělat ručně, ale popravdě nevím jak to doho po třech expozicích přesně "drcnout"? Jde o to, že mi sledovaný objekt trochu ujede z místa, kde jsem jej snímal před např. pěti minutami? Např. ze středu zorného pole do jeho pravé poloviny?
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Flatfield

#269

Příspěvek od MMys »

Ne, ten dithering se dělá o pár pixelů až desítek pixelů. Ale nesmíš spoléat že se udělá sám díky enpresnostem montáže. To se udělá, ale stále v jednom směru, a pak je to vidět jako takové šmouhy v šumu v oabraze stále jedním směrem. A to nejde ze snímku nijak odstranit.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Flatfield

#270

Příspěvek od Jackxl »

MMys píše:Ne, ten dithering se dělá o pár pixelů až desítek pixelů. Ale nesmíš spoléat že se udělá sám díky enpresnostem montáže. To se udělá, ale stále v jednom směru, a pak je to vidět jako takové šmouhy v šumu v oabraze stále jedním směrem. A to nejde ze snímku nijak odstranit.
Ty šmouhy jsem zaregistroval při focení s DSLR s krátkými expozicemi. Co fotím s delší expozicí, tak jsem je tam nikdy neměl. Pravda ale, že celkově jsem nikdy neměl víc jak 5h snímků, třeba se mi to projeví i pak.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Odpovědět