Flatfield

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
sajmon
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 03. 2007, 22:21

Flatfield

#46

Příspěvek od sajmon »

Moje skúsenosti vravia: urobiť flaty nad západným obzorom vo výške40-50 stupňov pri ISO 100 / pre Canon 350D najnižšia hodnota / s odhadovanou expozíciou od 100 sekúnd vyššie / nemusia byť rovnako dlho exponované-robím to z ruky/. Keď je Slnko dostatočne nízko pod obzorom, predlžujem expozíciu. Výsledok posudzujem po stiahnutí do PC: expozície od rovnomerne svetlého do šeda /z histogramu vychádzam len vtedy, ak je posun príliš do čierného konca grafu/ zaraďujem do archívu,a snímky do sinavo-modra vyradím. Horizontálne polohované Flaty sa bez problémov v PS pootočia a mám v archíve aj vertikálne flaty /pre vysvetlenie: môj free SW
DeepSkyStacker berie naraz buď horizontálne snímky Lum,Dark a Flat alebo len vertikálne polohované. Pred spracovaním v DSS nikdy nič s Luminescentnými snímkami nerobím, okrem posúdenia kvality pointácie./ O kvalite výslednej snímky rozhoduje vo veľkej miere ďalší, pomerne zložitý postup spracovania-NetImage, PS, Astro RC plugin, atď.
C350Dm+UV/IR-clip filter on NW200/800&BaaderMPCC; SBIG ST8300M&FW5 on Vixen80/600+BorgDGL 0,85x ;EQ mount G41&Pulsar.
Uživatelský avatar
Maro
Příspěvky: 60
Registrován: 31. 12. 2007, 17:43

Flatfield

#47

Příspěvek od Maro »

mohl by prosím někdo popsat , jak pořídit flaty s kamerou QHY 8 .
Děkuji.

Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Flatfield

#48

Příspěvek od MMys »

Úplně stejně jako s DSLR. Namířit dalekohled na rovnoměrně osvícenou plochu a exponovat, aby byl histogram tak v půlce celkového dynamického rozsahu. Na master flat mediánuji tak 10 expozic. Nezapomeň od těch flatů odečíst jejich dark-frame, při kratinkých expozicích bude totožný s bias snímkem s minimální dobou expozice. Jinak ti to to bude korigovat vinětaci špatně.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

Flatfield

#49

Příspěvek od honza.ho »

Ahoj,

poslední dobou co fotím s kamerou, mám extrémní problém pořídit přesný flat field, který je u mě hodně potřeba. Dnes jsem narazil na zajímavý plugin do Maxima, který se bude možná hodit i dalším, přidávám odkaz.

http://winfij.homeip.net/maximdl/skyflats.html

a kalkulátor se hodí taky ...

http://starizona.com/acb/ccd/calc_flat.aspx
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Flatfield

#50

Příspěvek od Vejr »

O FlatFieldech jsem cetl uz vsechno mozne. Takze myslim, ze teorii zvladam celkem obstojne Ale ta praxe... U klasickych objektivu (30mm, 150mm) si myslim, ze snad problem nemam. Delam je pres pauzaky na bile rozsvicenem LCD. Ovsem s cim si rady nevim, to je sirokouhly objektiv (v mem pripade 11 mm) a Newton. U toho sirokouhleho objektivu zkratka LCD pouzit nejde, dela to psi kusy. No a u Newtona si myslim, ze by se to melo delat v te sestave, v jake fotim (tedy i stejne zaostreno atp). Jenze v noci flat neudelam a kdyz dalekohled rozeberu, tak uz to prece uplne stejne neposkladam (nezaostrim a v pripade foceni pres jine opticke cleny ani stejne nenatocim). Takze co s tim?
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

Flatfield

#51

Příspěvek od honza.ho »

Já jsem s tím s dalekohledy problém neměl .. vinětace skoro nulová takže jsem rok používal jeden flat field.
Teď ale problém nastal a potřebuji velmi přesné flaty ... objednal jsem toto:

http://www.gerdneumann.net/v2/deutsch/f ... olien.html
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Flatfield

#52

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

vejr: proč nemůžeš udělat ten flat v noci na newtonu stejně, jako na těch objektivech? vzhledem k tomu, že tvůj dalekohled potřebuje elektřinu, tak její zdroj při pozorování máš, tak si sebou prostě vezmeš to LCD na louku

ne, vážně, myslím že dělat flaty ve stejné konfiguraci jako fotky je dobrý nápad a i když nechceš tahat LCD, tak když před dalekohled dáš papír a skrz to se podíváš na nějakou bílou plochu osvětlenou baterkou, tak to snad bude rovnoměrné dost. dělávali jsme flaty na zevnitř osvětlenou kopuli a bylo to docela obstojné.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Flatfield

#53

Příspěvek od MilAN »


ne, vážně, myslím že dělat flaty ve stejné konfiguraci jako fotky je dobrý nápadTo je snad nutnost , ne ? Jak by se měly dělat jinak ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Flatfield

#54

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »


To je snad nutnost , ne ? Jak by se měly dělat jinak ?

Tak samozřejmě že je to optimum a pokud chceš dělat třeba fotometrii, tak je to jinak nesmysl. Ale pokud jde o hezký obrázek, tak často může být užitečné leccos.

Pokud už sis třeba soustavu rozdělal a vzpomněl si na flat, tak ho můžeš nedělat a vinětaci odstraníš násilím. Pokud ale kromě vinětace máš bordel/poškození na čipu, tak ti můžu pomoci i flat z lehce jiné konfigurace, protože tvar vzniklých artefaktů je vždy stejný.

To není návod na to, jak to dělat blbě, ale zkušenost, že nekdy i haluzní postup může pomáhat proto jsem nenapsal "nutnost", ale "dobrý nápad". Nutnost podle mě dobrý nápad implikuje (ne opačně), takže naše tvrzení nejsou ve sporu.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Flatfield

#55

Příspěvek od Vejr »

Take myslim, ze by se mely delat prave tak, jinak to tak trochu ztraci smysl Otazka je, jak to realizovat v praxi. To co navrhuje honza.ho samozrejme reseni je. Ale u nikoho jsem ho jeste nevidel. Tam mne prave zajima, jak je delaji jini...
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Flatfield

#56

Příspěvek od Vejr »



Tak samozřejmě že je to optimum a pokud chceš dělat třeba fotometrii, tak je to jinak nesmysl. Ale pokud jde o hezký obrázek, tak často může být užitečné leccos.

Pokud už sis třeba soustavu rozdělal a vzpomněl si na flat, tak ho můžeš nedělat a vinětaci odstraníš násilím. Pokud ale kromě vinětace máš bordel/poškození na čipu, tak ti můžu pomoci i flat z lehce jiné konfigurace, protože tvar vzniklých artefaktů je vždy stejný.

To není návod na to, jak to dělat blbě, ale zkušenost, že nekdy i haluzní postup může pomáhat proto jsem nenapsal "nutnost", ale "dobrý nápad". Nutnost podle mě dobrý nápad implikuje (ne  opačně), takže naše tvrzení nejsou ve sporu.
Ano - ale pokud nemas bordel na cipu, ale treba na filtru nebo zrcadle, tak jakekoliv jine natoceni situaci spis zhorsi.
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Flatfield

#57

Příspěvek od Konihlav »

o tom co odkazoval honza.ho taky uvazuji, proste nejaky ten EL panel poridit (aby to bylo kvalitni a hi-fi reseni), ale jaksi jsem se k tomu zatim nedokopal a hlavne to u me zatim neni potreba (maly cip). Jinak moje vize by byla delat flaty vzdy pro kazdy filtr po foceni (stejne pres kazdy filtr zvlast ostrim), ale zatim mi vyhovuje udrzovat filtry v cistote a timpadem jsem zatim v pohode :-)
Uživatelský avatar
sajmon
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 03. 2007, 22:21

Flatfield

#58

Příspěvek od sajmon »

Podľa mňa nie je o čom debatiť :flatfieldy potreba urobiť pre každé použité ISO v astrofotografii, hlavne z dôvodu odstranenia znečistenia chipu /nerieši zaprášenie, ktoré z času na čas na inom mieste sa nachádza-odstraňovať, kontrolovať/ ako aj pre niektoré optické sústavy, do ktorých v dráhe svetla zaradené rôzne členy /reduktor,filtre,../.
Kvalitne odclonené /aj neodclonené!/ refraktory podľa niektorých zdrojov z Netu nepotrebujú flatfieldy /v postprocessingu záberov cez neho!/.
Keď mám problém s vignetáciou, použijem PixInsight funkciu Dinamic Background Extraction.
Sajmon
C350Dm+UV/IR-clip filter on NW200/800&BaaderMPCC; SBIG ST8300M&FW5 on Vixen80/600+BorgDGL 0,85x ;EQ mount G41&Pulsar.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Flatfield

#59

Příspěvek od MMys »

U flatfieldu na citlivosti (ISO) při snímání nezáleží. Naopak, s výhodou ho dělám při nízké citlivosti, aby se minimalizoval šum a nebylo třeba kombinovat hodně expozic. Akorát se nesmíme dostat signálem do nelineární části charakteristiky senzoru.

Naopak, důležitá je aktuální konfigurace soustavy (natočení kamery, aktuální stav zaprášení filtrů, použitá rosnice). Nutnost mít přesný flatfield je tím vyšší, čím slabší objekty ze snímku "lovíme". Osobně je snímám hned po skončení snímání, než rozeberu sestavu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11563
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Flatfield

#60

Příspěvek od Psion »

sajmon: To je možné, ale ona vinětuje samotná DSLR a případné redukce, takže flat field pro kvalitní fotografii a "lovení" detailů je nutný VŽDY!
Odpovědět