Flatfield

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Flatfield

#91

Příspěvek od BiF »

Asi mě budete kamenovat, ale já dělám flat snímky na obyčejném televizoru. Na DVD jsem si vypálil "obrázek" (šedý), ten přes DVD přehrávač pustím do televize, dalekohled dám až k televizi (mezi TV a dalekohledem mám ještě pauzák) a nafotím flaty (otáčím tubusem mezi jednotlivými snímky). Vím, že se nad tím asi usmějete a poklepete si na čelo, ale já se za to nestydím... (vždyť to jakž-takž funguje)
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Flatfield

#92

Příspěvek od Sasa3 »

Nic si z toho nedělej. Já fotím proti bílé zdi (asi 50cm od ní, aby mi dalekohled neházel stíny)... Taky jsem ještě nepozoroval, že by to snímkům nějak ublížilo. Takhle byl dělaný i flat field u trpasličí galaxie v Drakovi, zatím asi "nejhlubší" snímek, který mám. A i pro něj to stačilo, takže zatím nevymýšlím nic nového.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Flatfield

#93

Příspěvek od BiF »

Taky jsem to fotil proti zdi, jelikož jsem si ale nikdy nebyl jistý, jestli je ta zeď osvětlena rovnoměrně (různé stíny, které nejsou vidět na první pohled; více oken v místnosti, ...), tak jsem zkusil toto...
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Flatfield

#94

Příspěvek od Psion »

Já mám od Hamy malý prosvětlovací stolek, která jsem koupil asi za 1400,- v Fotografia Praha na Petřinách a pro malé dalekohledy to je taky výborné (12V napájení).

http://www.ciao.de/Hama_LP_503_Lichtbox__2667077

Taky jsem dělal Flat na lustru doma (bílá, matná polokoule 50cm v průmeru) a taky to jde.

Ono není podmínkou to dělat hned po focení, ale je to asi nejlepší vzhledem k tomu, že pak člověk někdy zapomene jakou to vlastně měl sestavu pro ten daný snímek (filtr, reduktor atd..)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Flatfield

#95

Příspěvek od Psion »

Ještě jsem se díval na svítící folii Hires spektrometrem a spektrum je spojité naprosto bez čar - zajímavé.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Flatfield

#96

Příspěvek od Konihlav »

ahoj, mel bych otazku na fotice a utilizatory ;D el panelu ci home made light boxu, proste na Ty co porizuji flat field snimky.

Jak dlouhe expozice v prumeru pouzivate na jednotlive filtry a pres jaky dalekohled a kameru?

ja jsem ted delal prvni pokus s EL folii na miniBorgu 45EDII a delky expozic mi vysly nasledovne:
Red - 0.1 sec
Green - 0.05 sec
Blue - 0.025sec
Halfa - 2.5 sec
OIII - 1 sec
ostatni filtry ted v kole po ruce nemam.

nicmene jsem nezapnul chlazeni (coz tedy hned priste udelam) a koukal jsem, co mi z toho leze za hruzy... pattern zustava stejny i kdyz premistim dalekohled na folii na jine misto a kdyz kolo dam do polopozice, tak zretelne vidim cernou tmu takze to je vsechno v pohode.

Jen me zarazilo, ze mi tam vznikl nejaky bordel na OIIIce (asi light leak od lustru a reflex pres to zrcadlo, protoze na RGB to bylo v pohode).

no nic, flat field bude tedy koukam nutnosti nejen pro RGB ale i pro narrow band :-/
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

Flatfield

#97

Příspěvek od deavi »

Já jsem stím taky dlouho laboroval, měl by ses dostat na půlku histogramu. Já pro QHY9 používám při L+R+G+B - 5-6 sec.
A u H_alfa, OIII, SII okolo 20 sekund. S tvými užšími filtry to bude o kapánek víc. Taky je dobré odečíst mapu hotpixelů z flatfieldu. Sice jsem to ještě nedělal, ale chystám se na to :)
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Flatfield

#98

Příspěvek od Konihlav »

deavi: vsak vim, kdyz jsem Ti to rikal nicmene me zarazilo, prave, ze jsi rikal neco az o 20ti vterinach, kdezto ja mam 2.5 vteriny na Ha. Tedy je pravda, ze jsi rikal, ze tam mas 3 pauzaky, ja tam nemam nic (ted jsem to ale napajel ze site prevodem na 12V a pak do adapteru, ale to by fakt nemelo hrat zadnou roli). Prijde mi to docela zvlastni. Leda ze by to bylo tou svetelnosti, miniBorg ma 4.7 a Ty mas asi 6.16 nebo tak nejak, jestli si to dobre pamatuji...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Flatfield

#99

Příspěvek od Psion »

A u H_alfa, OIII, SII okolo 20 sekund. S tvými užšími filtry to bude o kapánek víc. Taky je dobré odečíst mapu hotpixelů z flatfieldu
V takovém případě bude možná lepší odečíst dark frame pro flat field.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Flatfield

#100

Příspěvek od Konihlav »

Psion: a ty delas flaty? s tim dark framem mas pravdu, taky to tak delam (ted ve zkusebne), protoze tim zabiju 2 mouchy jednou ranou, jednak bias a jednak hotpixely na druhou stranu je opruz mit nekolik sad darku pro flaty, pro ruzne teploty apod, ale kdyz vezmu v uvahu, ze expozice mam v napr. pro RGB 0.1 0.5 a 0.25 vteriny, tak bych mohl pouzit jen 1 sadu doufam... (no a tohle zjednoduseni vlastne povede k tomu co psal deavi, pouzit mapu hotpixelu a mit jen sadu biasu s jednou konstantni teplotou bez stupne volnosti zvane delka expozice dark framu).

je to dalsi stupen volnosti, flat fieldy a nas puntickare to dohani k silenstvi mit to presne vsechno na setiny a k tomu jeste pri konstantni teplote... asi me z toho jebne ::)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Flatfield

#101

Příspěvek od Psion »

Bez flat fieldu to prakticky pro mě nemá cenu. Pokud chceš z fotografie vytáhnout maximum, pak je to nutnost, protože při extrémním zpracování vinětuje prakticky každá technika, to mám ověřené. Flatfield při RGB dělám poměrně krátkou expozicí doma při ISO 100 a nedělám tedy dark frame.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Flatfield

#102

Příspěvek od Konihlav »

panove je to v pr... jsem si s tim ted chvilku hral, zkusil jsem velkeho Bordzka 77 misto miniho, svetelnost je jen o malo vetsi a casy na flaty mi zustaly shodne +-. Nema cenu s tim hejbat.

Jenze proc to pisi. Ona i ta 314L+ maly cip 11mm uhlopricka jaksi vinetuje :'( :'( :'( jsem myslel, ze to bude v poho a ono koukam ne. To me byl cert dluzen tohle zjistit. Ted budu muset flaty delat vzdy (stejne to tedy planuji delat, proto se podle toho zarizuji), ale necekal jsem, ze to bude az tak dulezite.

Psion: takze Ti davam za pravdu :D
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

Flatfield

#103

Příspěvek od deavi »

já mám na EL panelu tři bílí papíry abych prodloužil čas. Když byl hodně krátký tak se mi stávalo u QHY9 že půlka snímku byla světlejší a to díky mech. závěrce. Proto papír a delší expozice.
Ohnisko mám 616mm a světelnost 5,6, jen si to trochu poplet Ten flat bys měl použít vždy, když měníš filtr. Když použiješ za noc více filtrů a flaty uděláš ráno tak je to špatně. Třeba u mého filtrového kola je problém, že ne vždycky najede na přesné místo jako předtím. To při kalibraci může udělat bordel. Ale nemám to přesně všechno vyskoušené, jen jednom při H_alfa a bylo to v pohodě.
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Flatfield

#104

Příspěvek od Psion »

Jakmile se s filtry hýbe a nemají přesně definovanou polohu, tak je nutné dělat flaty na místě, to je jasné. V okamžiku, kdy používá uživatel objektiv i třeba s vkládanými filtry (které mají přesně vymezenou polohu), tak to nutné není. Pokud by tam potom náhodou padlo (či se přeunulo) zrnko prachu, to už lze retušovat. Každopádně ideální stav je to dělat na místě, je to chvilka a člověk má 100% jistotu.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Flatfield

#105

Příspěvek od Konihlav »

prave proto, ze idealni je to delat na miste jsme si s Davidem poridili EL panely a ted to davame dohromady. Ja totiz od pocatku (byl to ostatne muj napad uz na podzim do toho jit takto naostro, jak to dosud nikdo koho znam nedela) planuji fotit flaty na miste, hlavne tedy pro RGB jen jsem netusil, ze to bude mit az tak zasadni vyznam :-)
Odpovědět