Vadné expozice, artefakty, detaily

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fugas
Příspěvky: 476
Registrován: 04. 03. 2007, 04:35

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#181

Příspěvek od Fugas »

AntonPike píše:Zdravim,
mohl by me nekdo poradit, co zpusobuje ty "pruhy" ?

Dekuji
Pointuješ ? A děláš mezi jednotlivou expozicí dithering ? Hledej tady na fóru - Astrofotografie / Dithering...
Naposledy upravil(a) Fugas dne 02. 01. 2017, 21:13, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#182

Příspěvek od Bill »

Podle mne nesedí teplota darků a nepoužíváš dithering.

Zkus udělat kalibraci v Mraw, on umí ty darky přepočítat. Ale zrcadlovka bez ditheringu a pod horší oblohou - asi vždy nějaké pruhy zbydou...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
AntonPike
Příspěvky: 226
Registrován: 10. 08. 2015, 08:28
Bydliště: Bolatice
Věk: 39

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#183

Příspěvek od AntonPike »

Nepointuji.
Nicmene, po zjisteni zde na foru, co to vlastne Dithering je, se mi pravdepodobne dela samovolne (jak v jednom starsim prispevku psal Bill), protoze si vsimam, ze se mi obraz pomalicku posunuje pri foceni.
Na druhou stranu, kalibraci asi nedelam nejlepe - tehle pruhu, jsem si vsiml az ted v zime, kdy Darky fotim az doma v teple.
A jeste jeden dotaz. Kdyz nepouzivam Flat (prozatim, parkrat jsem je zkusil nafotit, ale mel jsem z toho jen zaludecni vredy), ma smysl delat Bias?

Zkusim ten MRAW.

Diky za rady panove.
AZ-GTi
SW ED72
-------------
EOS600D
Asi120mc-s
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#184

Příspěvek od Bill »

AntonPike píše:Nepointuji.
Nicmene, po zjisteni zde na foru, co to vlastne Dithering je, se mi pravdepodobne dela samovolne (jak v jednom starsim prispevku psal Bill), protoze si vsimam, ze se mi obraz pomalicku posunuje pri foceni.
To jo, ale jenom v jedné ose a z toho jsou ty pruhy. Ono to musí být "náhodně" v obou osách...
AntonPike píše:Na druhou stranu, kalibraci asi nedelam nejlepe - tehle pruhu, jsem si vsiml az ted v zime, kdy Darky fotim az doma v teple.
To je nesmysl, to už je v zimě snad horší, než kdyby jsi je nedělal vůbec. Darky musí být při stejné teplotě...
Pokud se netrefíš o pár stupňů, tak to do káže Mraw nebo PI přepočítat.
Temný proud se zdvojnásobuje typicky každých 6-7 stupňů. Takže když nafotíš darky o 25 stupňů teplejší, tak máš temný proud cca 16x vyšší!
Naposledy upravil(a) Bill dne 03. 01. 2017, 07:34, celkem upraveno 1 x.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
AntonPike
Příspěvky: 226
Registrován: 10. 08. 2015, 08:28
Bydliště: Bolatice
Věk: 39

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#185

Příspěvek od AntonPike »

Vzhledem k montazi EQ3-2 co pouzivam si myslim, ze mi to trosku ujizdi v obou osach. Proto tak kratke expozice.
Je jinak nejaka finta, jak to delat manualne ? Prece jen po kazdem snimku otacet montazi ...

A Darky tedy budu delat jak radis, holt clovek se uci a drive, kdyz bylo tepleji ty rozdily asi nebyly tak velke, aby to delalo takove smouhy.
AZ-GTi
SW ED72
-------------
EOS600D
Asi120mc-s
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#186

Příspěvek od MMys »

Právě že se to posunuje samovolně, ale díky nepřesnému ustavení montáže stále jedním směrem. Ty posuny musí být náhodné, pokaždé jiným směrem. Nemusíš je dělat po každé expozici, ale třeba až po třech. Záleží kolik máš celkově plánováno snímků. Když budou rozděleny třeba do pěti skupin, každá s jiným zamířením, a bude to cestovat jen v rámci jednotlivých skupin, tak už to ve výsledku vidět nebude (když se dobře nastaví sigma clip při skládání).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
AntonPike
Příspěvky: 226
Registrován: 10. 08. 2015, 08:28
Bydliště: Bolatice
Věk: 39

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#187

Příspěvek od AntonPike »

Diky za rady panove.

Myslite, ze bude stacit, kdyz montazi popojedu kazdych 10 snimku? Fotim serie po 10ti pres vestaveny casovac v Canonu, protoze si pak muzu prekontrolovat ostreni atd. Delam vetsinou 150-250snimku, podle toho jak mrzne.
A staci napriklad prvni posuv RA motorkem na jednu stranu, druhy posuv RA motorkem na druhou stranu a pak v DE ose to same (tam nemam motor, takze to budu muset udelat rucne) a takhle dokola nebo to mam delat uplne random?
AZ-GTi
SW ED72
-------------
EOS600D
Asi120mc-s
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#188

Příspěvek od MMys »

při tomhle množství stačí i po těch deseti. Ono ti to za deset snímků stejně někam ujede, tak to vždycky vrať, ale moc se s tím nešteluj. Tím to pokaždý vrátíš do výchozí kompozice trochu jinak, a to by mělo stačit.

A zkus to utíkání zlepšit, lépe ustavit, aby to moc neuteklo ani za těch 10 expozic, tím se ještě omezí vznik prouh i na těch úsecích 10 po sobě jdoucích snímků.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
AntonPike
Příspěvky: 226
Registrován: 10. 08. 2015, 08:28
Bydliště: Bolatice
Věk: 39

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#189

Příspěvek od AntonPike »

Tak jsem hodil snimky do MRAWu a teplotu Light me to ukazoval od 14-20 stupnu. Darky jsem mel 31-36, takze tohle asi delalo neplechu.
Je problem, kdyz ty Darky nafotim znovu dodatecne (stejne parametry), jen je nafotim v noci v zime ?

A co se tyce ustaveni, s tim jeste trochu zapasim. Ale neni to tak, ze po 10ti snimcich mam obraz o polovinu mimo, jde to videt tak po 80ti (takze 40ti minutach foceni), kdy u uhlove vetsich objektu musim znova centrovat. Na druhou stranu mam s touhle sestavou nafoceno asi tucet noci, takze chyby delam a prubezne je urcite odladim (nebo si koupim kvalitensji montaz).

Kazdopadne diky za rady ohledne Ditheringu a Darku.
AZ-GTi
SW ED72
-------------
EOS600D
Asi120mc-s
Uživatelský avatar
Naburko
Příspěvky: 246
Registrován: 29. 03. 2014, 17:15

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#190

Příspěvek od Naburko »

Pokiaľ bude rovnaká teplota tak to vadiť nebude. Ale moc ti to nepomôže kvôli tomu že ti tá montáž uteká. Tie pruhy vyrieši jedine dithering.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#191

Příspěvek od Karell »

AntonPike píše: Je problem, kdyz ty Darky nafotim znovu dodatecne (stejne parametry), jen je nafotim v noci v zime ?
Než jsem si pořídil CCD kameru s řízenou teplotou čipu fotil jsem OSC kamerou a postupně si podle teplot vyrobil asi 1500 DF. V upravené autoledničce.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#192

Příspěvek od Dansemacabre »

Tohle mi vylézá z DSLR jako dark snímky, je to v pořádku? Foceno v mrazáku, bez přístupu světla - a dostal jsem stejný výsledek, jako když jsem fotil darky jen zakrytkovaným foťákem venku, takže přes hledáček to tam neleze. Přišlo by mi to asi oukej, kdyby mi to nezasahovalo i do složeniny ve formě světlejších oblastí ve stejném tvaru. Bohužel nevím, jeslti dělám chybu při kalibraci, nebo je někde něco špatně ve foťáku. Obrázek vpravo jsem se pokusil stretchnout tak, aby to bylo vidět alespoň trochu (v levém dolním rohu gradient, to tam nepatří)
darkframe.jpg
darkframe.jpg (917.14 KiB) Zobrazeno 2072 x
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#193

Příspěvek od MMys »

To je zase to nešťastný 40D, jak ho máš modifikované ? Všecko pryč, nebo ponechaný prachotřes a případně daný náhradní BCF filtr ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#194

Příspěvek od Dansemacabre »

Ano, je to on, vyndané všechno pryč bez BCF filtru. Už tam to světlo někudy lezlo jednou (dokonce mnohem víc, ale fungovaly na to DF), ale to jsi nějak vyřešil přidáním rámečku. Spíš mě zaráží, jak to že se ty darky správně neodečítají (a jestli je to mezi klávesnicí a židlí, pak jaká je léčba :))
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#195

Příspěvek od Bill »

Pokud děláš kalibraci v PI, tak vypni optimalizaci darků.

Mi to někdy dělá hrozné věci.
M:736 750 113
Odpovědět