Vadné expozice, artefakty, detaily

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#346

Příspěvek od MilAN »

Nedal sis nějaký snímek omylem do DF ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#347

Příspěvek od dablik »

jak mas nastavenou interpolaci? automatic nebo bilinier? Martin nam poradil na workshopu pouzivat bilinear alespon u mne to bylo reseni na podobne artefakty
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#348

Příspěvek od Konihlav »

zkus bilinear interpolaci misto jakekoli defaultne nastavene... ja napriklad bilinear pouzivam cely zivot :-) v podstate, a nejak jsem nenarazil na duvod to menit :-)
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#349

Příspěvek od Bill »

Dansemacabre píše:Čím můžou být způsobené ty fleky u hvězd? :(
Vyhledem k tomu, že to je téměř výhradně z jedné strany, tak bych očekával i nějaký optický mebo mechanický problém...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#350

Příspěvek od MMys »

Ne, tohle většinou vyrábí bikubická interpolace + sigma clip (nebo jiný rejekční algoritmus) při registraci, když hvězdy nejsou úplně symetrické.

Přestav to z Auto nebo Bicubic na Bilinear, a zregistruj a seskládej to znova.

A Light snímek v DF jak píše Milan může taky způsobit podobný efekt, prohlédni master dark.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#351

Příspěvek od Dansemacabre »

Určitě je to lehce protažené i optikou, zkusím teda nastavit jinak celý proces. Tohle je teda chyba v registraci a ne v integraci? (skládám 860 snímků, což zabere cca 3,5 hodiny, tak bych nerad udělal znova chybu :D ). Master dark je čistý, v tom to není.
Každopádně díky za tipy!
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#352

Příspěvek od MMys »

Mě to někdy vyrobila registrace při té bikubické interpolaci. Ta interpolační funkce prostě na kontrastních přechodech generuje nějaké překmity do mínusu (tedy do tmavé). Zajímavé je, že mi to někdy dělal i Registar, když jsem ho ještě intenzivně používal, takže to asi bude nectnost toho algoritmu. Je to vidět i na dílčích snímcích, ještě před integrací, prohlédni si je.

A nemusíš pouštět hned celou sadu. Najdi si na stávajících nějaké, kde je to hodně vidět, a zkus na ně pustit znovu registraci s bilineární interpolací. Pokud jich pár bude OK, pusť to na zbytek.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#353

Příspěvek od Dansemacabre »

Tak to bohužel dělá i při bilineární interpolaci. Problém na nezpracovaných datech je koma, kterou se to nejspíš takhle snaží odstranit. Když použiju percentile clip místo sigma clipu, tak sice zmizí ten tmavý artefakt, ale hvězdy se rozpliznou na dvojnásobek.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#354

Příspěvek od MilAN »

A když necháš snímky složit v nějakém nejjednodušším programu, které neaplikuje všechny ty vylepšovací algoritmy, je to tam také ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#355

Příspěvek od Dansemacabre »

Při aplikaci bilinear skládání a pak linear fit integrace jsem se dostal k tomuhle (příloha). jako kdyby mi to snímek seskládalo dvojitě. No a v DSS mi to složit nejde, protože nebere master snímky dark+bias z Pixi a originál data k nim už dávno nemám :(
Přílohy
artef.jpg
artef.jpg (240.01 KiB) Zobrazeno 2486 x
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#356

Příspěvek od MMys »

Já už asi tuším, v čem je problém, ty aberace jsou prostě v celé sadě u stejných hvězd různé. Nějak jsi kolimoval dalekohled ? Nebo je nestabilní roura ? Nebo to je ze širokáče ? Ta kresba je šílená. A algoritmus registrace nedokáže v tom brajglu najít spolehlivě centroid hvězdy a skládá tao pak tak, že to na sebe nepsauje přesně. No a pokud zapněš jakýkoli rejekční algoritmus (Ať už obyčejný sigma clip nebo něco pokročilejšího) tak to vyrobí takovýhle brajgl. Jediné, co při takhle mizerně kreslící optice a nepřesné registraci bude fungovat bude průměr, bez rejekce. Ale hvězdy budou hnusné knedle.

Ještě mě ze zoufalství napadá tohle:
Dej registraci už zklaibrovaných snímků pomocí StarAlignment, do Registration Model dej 2D surface splines a zaškrtni Distorsion correction.

To by mohlo pomoci, aby tam ty jakoby zdvojené nepasující hvězdy nebyly.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#357

Příspěvek od Dansemacabre »

Jo, to bude ono... Mám tři sady snímků pro každý kanál, mezi kterými jsem prováděl nějaké korekce a snažil se vyrovnávat bajonet, takže výsledek je tenhle bordel s různými úrovněmi komy v různých směrech - naštěstí je střed dobrý a tohle dělá až v krajní třetině pole. Doufal jsem, že si s tím Pixi nějak poradí, ale je to na něj chudáka moc.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#358

Příspěvek od Bill »

Ale snad poradí, jenom musíš povolit geometry corrections jak psal Martin...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#359

Příspěvek od MMys »

A pokud neporadí, tak na registraci existuje ještě jeden specializovaný SW, jmenuje se Registar. Mám koupený. A ten zregistruje i to, co PI nedokáže. Ale musíš ty XIFSy zkonverovat v PI zpět na FITSy.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#360

Příspěvek od Dansemacabre »

Sláva tvým znalostem, Martine! 2D surface splines + distorsion correction pomohly. Snímky jsou zaregistrované a už je můžu skládat jakým algoritmem chci. Šiškohvězdy naštěstí tolik nevadí, mám je jen v O+S, kde je budu před zpracováním do barevné palety stejně mazat. Ha se povedla (relativně) čistě.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Odpovědět