Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
novo
Příspěvky: 356
Registrován: 21. 01. 2011, 15:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#91

Příspěvek od novo »

Si ako žena , ktorá chce mať zakaždým, posledné slovo.
Navrhujem preto "všeobecný zmier". Všetci, ktorí podlahli tejto úžasnej kratochvíli, nech získavajú dáta "akýmkolvek spôsobom", prajme si všetci navzájom čo najviac ideálnych podmienok pre tie "naše prístroje" a vela radosti pri spracovaní získaných dát. Vždy bude niekto lepší. Ale z toho by nemal byť nikoho smutný, práve naopak, malo by ho viac motivovať ;) . Ak nie, tak nech sa len tak zabáva.
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#92

Příspěvek od Maser »

novo píše:Vždy bude niekto lepší.
Ano, ale astrofotografie vždy umožní přifotit další data, nachytat další fotony a tím si zlepšit výsledek, jelikož objekty DSO tam budou vždy.
Já to fotím především ze zvědavosti a pro radost. Ale ta teorie je taky potřeba, i když ji třeba najdu v nějaké emotivní debatě o tom, "co je lepší". :D
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#93

Příspěvek od Karell »

Pánové, nic ve zlém, ale buď se budete alespoň trochu držet tématu a nebo to začnu nekompromisně mazat.
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#94

Příspěvek od Maser »

Když už se tu objevilo tolik ukázek, zkusil jsem vizualizovat zvyšující se poměr signál/šum s přibývajícím počtem složených 40s expozic.
http://astrofotky.sweb.cz/M51SNR.gif

Je vidět, jak se postupně zviditelňují čím dál slabší objekty s přibývající celkovou délkou expozice.
Že mě to nenapadlo dřív. :D
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#95

Příspěvek od Howking »

super. Kdybys to zpracoval tak že bys postupně zvyšoval gamma na takovou hodnotu, aby úroveň šumu zůstala konstantní, pak by bylo teprve krásně vidět, jak se s přibývající expozicí nasčítává dosah, který v jednom snímku nebyl znát přes šum ani v náznaku.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#96

Příspěvek od Howking »

Trošku jsem se o to neuměle pokusil sám, ale jen z gifu a bez přesného odhadu šumu - snažil jsem se aby jas horní hranice šumu zůstal konstantní (ne jeho entropie - to by mohl zkusit někdo šikovnější)
http://alefnula.wz.cz/astro/M51SNR.gif
Taky je krásně vidět, jak takovýmto skládáním krátkých expozic i když dosah roste se jasné části obrazu prostě nepřepálí, což by se za dlouhé expozice jistě stalo.
Uživatelský avatar
novo
Příspěvky: 356
Registrován: 21. 01. 2011, 15:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#97

Příspěvek od novo »

Úžasne chlapci, fakt to pripomína toto: http://astrobook.sk/wp-content/uploads/ ... nal_AF.jpg
900 sek. expozície , úplná tragédia.
aj s popisom :http://www.astrofotky.cz/gallery.php?limit=5
Naposledy upravil(a) novo dne 02. 07. 2018, 01:40, celkem upraveno 1 x.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#98

Příspěvek od Howking »

To bylo foceno stejným dalekohledem a kamerou?
Uživatelský avatar
novo
Příspěvky: 356
Registrován: 21. 01. 2011, 15:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#99

Příspěvek od novo »

prepáč, posielam link o obrázku: http://astrobook.sk/2018/04/23/m51_lrgb/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#100

Příspěvek od MilAN »

Howking píše: Taky je krásně vidět, jak takovýmto skládáním krátkých expozic i když dosah roste se jasné části obrazu prostě nepřepálí, což by se za dlouhé expozice jistě stalo.
Pokud nepřepálíš jednotlivou expozici ( a ta se vždy volí tak, aby přepálená nebyla- vzhledem k objektu, o který máš zájem), tak se skládáním určitě nic nepřepálí.
Jinak mohu doporučit bídnou montáž, krátké expozice, malý, pokud možno laciný a málo světelný objektiv, uzkopásmový filtr a lze skládat stovky hodin. Opravdu se nemusí pointovat. Pokud nevíte , co to obnáší, tak pointace představuje zapnutí programu a odebrání se na lůžko :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#101

Příspěvek od Howking »

novo píše:prepáč, posielam link o obrázku: http://astrobook.sk/2018/04/23/m51_lrgb/
No to mi stejně neodpovídá na otázku. Neznám parametry Maserovy techniky. Tak těžko srovnávat. Snad i on upřesní. A navíc od něj jsou jen surová nezpracovaná data a já na to použil jen čistou gamma korekci, žádné složité křivky. Tady fakt těžko srovnávat. Srovnání by bylo, kdyby Maser přidal i výsledek té nejdelší expozice udělané vkuse a ne součtem. (A nebo ty jsi udělal sou technikou součet 940s po 40s a zpracoval ekvivalentně s tím co jsi postl)
Uživatelský avatar
novo
Příspěvky: 356
Registrován: 21. 01. 2011, 15:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#102

Příspěvek od novo »

ale vzhladom k tomu , že som dosť " podsamplovaný" ,cez drizzle integracion sa dostanem na rozlíšenie 6704 x 5064, ale to len samozrejme pre potreby tlače.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#103

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:Pokud nevíte , co to obnáší, tak pointace představuje zapnutí programu a odebrání se na lůžko :)
no já se o pointaci nebavil. Já ji vyřešenu mám. Mě jde o čisté srovnávání analogového a digitálního sčítání fotonů. I když chápu snahy mít techniku co nejjednodušší a nejlehčí - zvlášť když sám jezdím za tmou desítky km.
Uživatelský avatar
novo
Příspěvky: 356
Registrován: 21. 01. 2011, 15:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#104

Příspěvek od novo »

dobre , toto je extrém. Ale uznáš , že s krátkymi expozíciami by toto asi jaksi nešlo. Ha alfa má 6 x 3600 sekund.

http://astrobook.sk/2018/06/06/m106_lhargb/
Naposledy upravil(a) novo dne 02. 07. 2018, 02:01, celkem upraveno 1 x.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#105

Příspěvek od Howking »

Proč mi jde o to srovnání (nehledě na nutnost pointace)? Já si totiž myslím, že funkce poměru benefitu dlouhé expozice z nízkého vyčítacího šumu a součtu velkého množství krátkých expozic s rostoucím bitovým rozlišením jasů má extrém někde mezi. Dokonce si i myslím, že správnou volbou délky expozice se lze dostat na vyšší magnitudový dosah, než jedinou dlouhou expozicí, neboť krátké expozice budou lépe eliminovat (použitím pokročilejších metod skládání ale už třeba i jen sprostou sigmou) fotonový šum oblohy. Že 9000x1s i 9000s jsou obojí špatné volby co se týče využití techniky naplno. Že pravda je někde mezi. (a já mám zatím experimentem neprověřenou představu, že v naších podmínkách světelného znečištění bude blíže expozicím kratším)
Odpovědět