Reduktor ohniska pro Mak - Cass

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Medojedlik
Příspěvky: 261
Registrován: 11. 09. 2016, 20:18
Bydliště: Nupaky
Věk: 40

Reduktor ohniska pro Mak - Cass

#1

Příspěvek od Medojedlik »

Zdravim ve spolek,

rad bych se zeptal zkusenejsich, zda mohu pouzit napr. tento reduktor ohniska od TS Optics na svem Orion MAKu?

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... copes.html

Mam novejsi verzi tohoto MAKa s 2" vystupem a SCT zavitem, tudiz by mel "sedet". Jak to ale bude sedet opticky ? Rozumim tomu, ze MAK ma jiz pole korigovane, tudiz nevim, jak by to s timto reduktorem/korektorem vypadalo. Nemate prosim nekdo zkusenost ? Pripadne, ktery reduktor by byl vhodny?

Diky za radu

Medojedlik
OO UK CT8 F4.5,TS SD-APO 80/560, iOptron CEM70
Moravian C1+ 12000A, Canon EOS600D mod. by Ewers
QHY5L-IIC,ASI 290 mm
Trieder Celestron 15x70
medojedlik@gmail.com
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Reduktor ohniska pro Mak - Cass

#2

Příspěvek od Bill »

Pro katadioptry s rovným polem je určený tenhle: http://optecinc.com/astronomy/catalog/lepus/index.htm

Ale je primárně určený pro Celestron EdgeHD SCT nebo Meade ACF... Ale určitě ho někdo z AF má, třeba by se dal někde vyzkoušet...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Reduktor ohniska pro Mak - Cass

#3

Příspěvek od MilAN »

Předpokládám, že máš MAKa od Orion, USA, který je tedy shodný s SW MAK ( Orion Optics ,UK nedělá dalekohled s podobnými parametry )
Viděl bych to jako problém
1/. Na výstupu tělesa dalekohledu je poměrně malá díra ( dáno samozřejmě optickou konstrukcí tohoto systému s malou světelností a malým centrálním stíněním ), kterou určitě dovedeš změřit ( nějakých 25 mm ? ) takže, pokud bys použil reduktor 0,63x, dostal bys průměr nevínětovaného pole někde na úrovni 16 mm. To by bylo pro kameru s malým čipem-
2/ Tyhle reduktory jsou speciálěn dělány pro SCT 1:10 a pro jejich nějak zakřivené pole. U MAKa tohle bude jinak.
S MAKem by dle nějakých recenzí mohl slušněji spolupracovat reduktor od Antaresu ( ???)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Medojedlik
Příspěvky: 261
Registrován: 11. 09. 2016, 20:18
Bydliště: Nupaky
Věk: 40

Re: Reduktor ohniska pro Mak - Cass

#4

Příspěvek od Medojedlik »

moon.jpg
moon.jpg (518.83 KiB) Zobrazeno 3812 x
Diky obema za odpovedi.

To Milan :

1. Ano, jedna se o USA Orion, tedy prebarveny a rebrandovany SW. Tu vystupni diru jsem meril, kdyz jsem dalekohled dostal, bohuzel jen prilozenim pravitka a tusim, ze jsem odmeril 27mm. Az se dostanu domu, premerim to radeji posuvkou, at to ma smysl.

2.Na ten Antares jsem se dival a bohuzel to vypada, ze se jiz nevyrabi (nebo jsem nasel jen spatny e-shop).
Aktualne se pokousim fotit ASP-C Canonem v primarnim ohnisku a pripojuji ho dvoupalcovym T adapterem primo do vystupu. Nasel jsem take 2" reduktory urcene pro CCD kamery, ty se daji nasroubovat misto filtru, ale maji redukci 0.5, coz tusim, ze by asi bylo uz moc ze ?

Diky

Medojedlik

Jeste pridavam obrazek pro predstavu zorneho pole s ASP-C v primarnim ohnisku. Tu redukci bych rad takovou, aby se alespon ten cely mesic vesel :)
OO UK CT8 F4.5,TS SD-APO 80/560, iOptron CEM70
Moravian C1+ 12000A, Canon EOS600D mod. by Ewers
QHY5L-IIC,ASI 290 mm
Trieder Celestron 15x70
medojedlik@gmail.com
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2000
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Reduktor ohniska pro Mak - Cass

#5

Příspěvek od Beda »

kolegové mají (bohužel) pravdu, s telecompresorem pro tento MAK to nebude jednoduché, jedině zapůjčit a vyzkoušet, jinak hrozí, vzhledem k velmi speciální optice, zbytečná investice.
Ale vzpoměl jsem si, že jsem tu kdysi měl maksutov cassegrain od Intes Micro se stejnými parametry 178mm/ f15 a ten měl ve výbavě reduktor 0.6x , který perfektně fungoval!
Zkuste poptat u APM Ludes, zda-li by mohli prodat/opatřit (nebo doporučit jiný) pouze reduktor a když ne, potom zkusit ten Milanem doporučovaný (bez záruky :) Antares ) a event. pročesávat občas bazary:
https://www.apm-telescopes.net/intes-mi ... 784_2.html
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Reduktor ohniska pro Mak - Cass

#6

Příspěvek od MilAN »

Já bych se tedy ještě zeptal,jaký je důvod koupě toho reduktoru ? Z toho nebude nikdy dalekohled na focení DSO.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Reduktor ohniska pro Mak - Cass

#7

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Smysluplný reduktor pro Maksutov-Cassegrainy je tento ruský od Intesu, jak naznačil "Beda"...

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... -RC-s.html

Fungovat by mohl i tento reduktor pro rovné pole od Tele Vue :

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... -Apos.html

...a vyhovovat bude i tento od Vixenu :

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... S-APO.html

Zde by se musela udělat redukce závitu SC/M60. Od Vixenu je k dispozici i reduktor 0,62x, ale to bych kvůli malé díře na výstupu MAKa 180 nedoporučoval. Bral bych ten 0,8x
Medojedlik
Příspěvky: 261
Registrován: 11. 09. 2016, 20:18
Bydliště: Nupaky
Věk: 40

Re: Reduktor ohniska pro Mak - Cass

#8

Příspěvek od Medojedlik »

Diky za odpovedi.

Ted jsem MAKa premeril. Vystup visal backu ma 31mm, ale hloubeji, kam uz jsem suplerou nedosahl je ten prumer mensi, videl bych to na tech 27mm.
V technicke dokumentaci vyrobce udava "clear aperture" 30mm, ale tomu neverim, bude to tech 27.
Poslal jsem par dotazu na vase doporuceni, tak uvidim :) Diky za tipy!

Jinak vim, ze z MAKa nikdy teleskop na DSO nebude, i s reduktorem to bude porad pomaly dalekohled s malym zornym uhlem. I tak jsem s nim byl schopen v ramci omezenych moznosti azimutarni montaze a samotneho teleskopu par DSO snimku udelat, samozrejme jen jasne objekty. Jsem v absolutnich zacatcich s astrofoto a zatim me to bavi ackoliv snimky jsou samozrejme smesne:) Az casem prejdu na paralaktiku, tak bych nejspis poridil nejaky refraktor, kde by se popripade reduktor uzil a z MAKa bude uz jen planetarni teleskop, i kdyz mi prijde, ze ukazuje vazne dobre a je dostatecne maly na pohodlne vyjizdeni za oblohou.

Medojedlik
OO UK CT8 F4.5,TS SD-APO 80/560, iOptron CEM70
Moravian C1+ 12000A, Canon EOS600D mod. by Ewers
QHY5L-IIC,ASI 290 mm
Trieder Celestron 15x70
medojedlik@gmail.com
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Reduktor ohniska pro Mak - Cass

#9

Příspěvek od Bill »

Pro rovné pole je i Vixen od VC200L:
https://www.vixenoptics.com/Vixen-Focal ... /37229.htm

Má taky M60 a vím, kde by se dal zapůjčit na otestování - ale ten M60 závit není na konci, redukce by musela být specální nebo navíc M60 prodloužení...
Na výstup k tomu samozřejmě redukci mám.

Ale ten MAK je tak na planety, tam to dlouhé ohnisko nevadí... Je opravdu super - je to jediný z mých bývalých dalekohledů, po kterém se mi stýská :cry:
Hvězdičky jako z refráku... Ale měl jsem toho většího brášku 180/2700...

Měsíc se ti tam vleze, když otočíš foťák a úplněk nemá smysl fotit... :)
M:736 750 113
Medojedlik
Příspěvky: 261
Registrován: 11. 09. 2016, 20:18
Bydliště: Nupaky
Věk: 40

Re: Reduktor ohniska pro Mak - Cass

#10

Příspěvek od Medojedlik »

Diky Bille :)

S tim fotakem .. to je fakt! :D Pockam, co mi odpovi a uvidim, jestli se vyplati do toho reduktoru jit.
Ted jsem vycetl, ze pan pouziva mensiho brasku MAKa 127 primo s tim reduktorem 6.3 od Celestronu ke vsi spokojenosti...aby se v tom cert vyznal! :shock:
OO UK CT8 F4.5,TS SD-APO 80/560, iOptron CEM70
Moravian C1+ 12000A, Canon EOS600D mod. by Ewers
QHY5L-IIC,ASI 290 mm
Trieder Celestron 15x70
medojedlik@gmail.com
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Reduktor ohniska pro Mak - Cass

#11

Příspěvek od MilAN »

Problém není v tom, že by ostatní reduktory "nefungovaly" , oni redukovat budou. Bohužel, každý z nich je stavěn pro nějaký systém (a pro nějak rovné pole na výstupu z dalekohledu ), a na něm bude asi nejlepší výsledek. Což ale vůbec neznamená, že na jiném systému to bude z hlediska kvality fungovat a nebude to nepoužitelná hrůza.
A pozor, na netu, pokud někdo něco koupí, tak o tom hned píše a nemůže si svoji koupi vynachválit .Jsou to bohužel často příspěvky naprostých nováčků, kteří nemají porovnání a zkušenosti. Různá hodnocení je potřeba brát velmi kriticky !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Medojedlik
Příspěvky: 261
Registrován: 11. 09. 2016, 20:18
Bydliště: Nupaky
Věk: 40

Re: Reduktor ohniska pro Mak - Cass

#12

Příspěvek od Medojedlik »

Je mi to jasne :)
Po tom reduktoru uz pokukuji delsi dobu a proto jsem se nakonec radeji zeptal i tady. Preci jen, nechci vyhodit penize za neco, co nebude fungovat, jak ma. Cekam na vyjadreni od Teleskop Express, co by byla vhodna volba.

Diky vsem za pomoc :)

Medojedlik
OO UK CT8 F4.5,TS SD-APO 80/560, iOptron CEM70
Moravian C1+ 12000A, Canon EOS600D mod. by Ewers
QHY5L-IIC,ASI 290 mm
Trieder Celestron 15x70
medojedlik@gmail.com
Odpovědět