DSLR a NB fotenie

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

DSLR a NB fotenie

#1

Příspěvek od mirkovacik »

Ahojte,

je NB fotenie na modifikovanú DSLR nezmyslom?
Viem, že to nie je to, čo s kamerkou, je mi jasné, že budem využívať 1/4 pixlov čipu, že šum je vyšší ako u kamerky.

Ide mi o to, že kým našetrím na kamerku, či sa dá fotiť Ha, OIII a SII aj so zrkadlovkou. Či je to úplná blbosť alebo pri troche snahy sa dá spraviť lepší výsledok.

Ďakujem za názory.
m.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: DSLR a NB fotenie

#2

Příspěvek od Dansemacabre »

Jde to, ale dře to...

Spočítej si cenu úzkopásmových filtrů pro zrcadlovku, přičti násobně delší čas pro dílčí expozice a kolik jich budeš potřebovat, abys přebil šum, a vyděl možností/ochotou jezdit za město do tmy, kde narrowband není potřeba - vyjde ti koeficient smysluplnosti tohoto počínání :D

Taky jsem to loni řešil, taky si nedal poradit a pořídil si Ha clip filtr... a taky ho prodal po pár marných pokusech dalšímu, kdo to chtěl zkusit (a ten pravděpodobně filtr poslal taky rychle dál). :lol: Ze světlem zaneřáděné oblohy dostaneš při dostatku expozic nějaké fotky i přes UHC, UHC-S nebo CLS. Sice to domrší barvy, ale něco z toho už leze a rozhodně to dává větší smysl než vypínat si dobrovolně 3/4 pixelů na čipu. Ze tmy jsou výsledky úzkopásma přes zrcadlovku o mnoho lepší, ale pořád to není úplně ono. Kdybys nafotil třeba 40x10min přes Ha filtr a pak jel do tmy dofotit barvy, tak přínos h-alfy ve fotce poznáš, ale pak je otázka, jestli by nebylo bývalo lepší od začátku to cvakat přes CLS nebo UHC.

(jo a ještě je tu jeden docela podstatný detail - přes h-alfa clip se opravdu neuvěřitelně blbě nastavuje kompozice nebo ostří, protože v hledáčku ani na life-view nevidíš naprosto nic mimo nejjasnějcíh hvězd)
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: DSLR a NB fotenie

#3

Příspěvek od mirkovacik »

Ďakujem, nebudem teda skúšať. :)
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: DSLR a NB fotenie

#4

Příspěvek od hades »

Tak jsem taky z druhé (a možná že jich bylo víc) ruky koupil clip filtr H-alfa a chtěl bych se zeptat, jaké objekty jsou nyní nejlepším cílem pro fotografování. Uvažuji o Horsehead nebula a budu rád, když mi doporučíte další
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: DSLR a NB fotenie

#5

Příspěvek od MilAN »

Nejdříve to zkus a možná změníš názor na to, jestli to má vůbec cenu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
John2y92
Příspěvky: 339
Registrován: 26. 08. 2017, 16:05
Bydliště: Brno
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: DSLR a NB fotenie

#6

Příspěvek od John2y92 »

Já si myslím, že to cenu má, pokud má člověk dost času. Neříkám, že je to srovnatelné s mono kamerou, taky bych se teď nevracel k focení nb zrcadlovkou, ale pokud už člověk vlastní modifikovanou zrcadlovku, tak je to dobrý mezikrok.

Toto je 8 hodin Ha a 7 hodin Oiii z centra Brna
srpek_astrofotky.jpg
srpek_astrofotky.jpg (1.64 MiB) Zobrazeno 2936 x
Explore Scientific AP 102/714 ED APO Triplet + Lightwave 0.8x rovnač, Celestron 127/1500, Malokuk 60/240, Canon 100D, Canon 6D, ZWO ASI1600MM-Pro, ZWO ASI120MM-mini, Celestron Nexstar SLT, iOptron CEM60, Skywatcher Star Adventurer Mini
Astrofotky
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: DSLR a NB fotenie

#7

Příspěvek od hades »

No já to právě chci zkusit, a nejlépe na nějakém objektu, který toho záření emituje co nejvíc. Napadla mě M42, ta by mohla v HA hodně vyzařovat, akorát pořád ještě není dost vysoko v časech, kdy vyrážím fotit
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: DSLR a NB fotenie

#8

Příspěvek od MilAN »

Tak zkus třeba NGC 281 Pacman, ta je v rozumné poloze a je hodně jasná
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: DSLR a NB fotenie

#9

Příspěvek od hades »

Ok, zkusím, díky
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: DSLR a NB fotenie

#10

Příspěvek od Psion »

DSLR v úzkopásmu je celkem mizerie, je znát nejen slabé rozlišení při stejně velkých pixelech a také citlivost DSLR v Halfa je slabota. Když se k tomu přidá šum a vyšší letní teplota, je to prakticky focení k ničemu. Pro porovnání jeden snímek z 1100D, Halfa 6nm, při venkovních teplotách 24°C a 11°C, ISO 1600, 5 minut expozice v Epsilon 130ED.
Přílohy
Amerika 24 vs 11 st.jpg
Amerika 24 vs 11 st.jpg (1.57 MiB) Zobrazeno 2131 x
Odpovědět