ČAM - Česká astrofotografie měsíce

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fugas
Příspěvky: 476
Registrován: 04. 03. 2007, 04:35

ČAM - Česká astrofotografie měsíce

#856

Příspěvek od Fugas »

Kdo má zájem o nějaký úspěchy v astrofotu, měl by si zjistit konihlavova zaměstnavatele a dohlídnout na to, ať ho drží pěkně zkrátka. Kdyby tenhle člověk měl víc času, tak jakákoliv astrofoto aktivita někoho jiného prakticky pozbyde smyslu :-))
:-) :-)

Souhlasím a taky moc gratuluji. Koníhlavo, ty kluku - a to jsi chtěl končit Tak se, prosím, drž i těch 1% + 1% času..
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

ČAM - Česká astrofotografie měsíce

#857

Příspěvek od ivanmsk »

IC434, uprimna gratulacia!
ivanmsk
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 946
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

ČAM - Česká astrofotografie měsíce

#858

Příspěvek od pavelseb »

I já se musím připojit ke gratulaci. Tvé 1% procento času generuje překrásné a dechberoucí snímky....si velkou inspirací....
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x, HR Planetary 7mm, SW 25mm, mod. pas. chlazená Logitech QC 4000
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

ČAM - Česká astrofotografie měsíce

#859

Příspěvek od kolec »

Gratulujem , Pavle.


kolec
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1042
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Re: ČAM - Česká astrofotografie měsíce

#860

Příspěvek od stana85 »

Už někdo máte doma knihu České astrofotografie měsíce Nebeské perly?
Tady se píše:

Kód: Vybrat vše

http://www.astro.cz/clanky/multimedia/vysla-kniha-ceske-astrofotografie-mesice-vychutnejte-si-obrazem-i-slovem-nejkrasnejsi-snimky-cesko-slovenskych-autoru.html?hledat=kniha
že každý člen ČAS ji dostane. Mě ještě nic kromě Astropisu nepřišlo.
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Uživatelský avatar
PDlink
Příspěvky: 316
Registrován: 26. 08. 2003, 16:25
Bydliště: Slovakia
Kontaktovat uživatele:

Re: ČAM - Česká astrofotografie měsíce

#861

Příspěvek od PDlink »

Co sa tyka Slovenska - dostal som jednu (ako spoluautor) a dve som osobne odovzdal slovenskym clenom CAS. Ako to vypada s distribuciou v CR neviem...
N 170/1150;N 360/1500; N400/1980; N200/800; Canon 70-200 F4; Canon 300 f4; Canon 350D + "drobotiny"
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: ČAM - Česká astrofotografie měsíce

#862

Příspěvek od MaG »

Rád bych poslal pozdrav Pavlovi Prokopovi k jeho listopadové koláži planet v ČAM. Myslím, že všichni oceňujeme kvalitu i píli, s jakou tvé úžasné obrázky vznikají a těžko bychom vybírali lepší fotku. Konkurenci bych z toho, co zde na fóru vídám viděl jen u fotek MMyse a u rozlučkové DSLR fotky Bíby, ale tohle jsou prostě deep-sky, kterých je prostě moc a tak porota výjimečně sáhla jinam a zaslouženě.

http://www.astro.cz/clanky/multimedia/c ... anety.html
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8299
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: ČAM - Česká astrofotografie měsíce

#863

Příspěvek od Cztwerec »

Pavlovi samozřejmě gratuluji, protože tomu všemu věnuje spousty času a výsledky tomu odpovídají! Jediné co mě do očí jako (přiblblého) puntičkáře bije je Venuše. A například ten tvůj superúplněk s Ještědem bych považoval vzhledem k "události" dekády za favorita. Ovšem je to můj názor a ten může mít také každý jiný. ČAM a obecně fotosoutěže je takové jedno velké krasobruslení :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

Re: ČAM - Česká astrofotografie měsíce

#864

Příspěvek od Stratus »

Cztwerec píše:Pavlovi samozřejmě gratuluji, protože tomu všemu věnuje spousty času a výsledky tomu odpovídají! Jediné co mě do očí jako (přiblblého) puntičkáře bije je Venuše.
Jo, jo. Chybička se vloudila ..
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Re: ČAM - Česká astrofotografie měsíce

#865

Příspěvek od hamr »

A co máte s tou Venuší............. :?:
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: ČAM - Česká astrofotografie měsíce

#866

Příspěvek od MaG »

Venuše? Podle mě tam je problém, že došlo omylem k záměně Venuše a Merkuru v textu a mělo to být večer opraveno, asi to nikdo neopravil tak rychle.
Cztwerec píše:A například ten tvůj superúplněk s Ještědem bych považoval vzhledem k "události" dekády za favorita.
Jo dokonce jsem tam tu fotku výjmečně vložil, protože uznávám, že kdyby to vyhrálo něco tak obyčejného jako úplněk, považoval bych to za dobrou provokaci zdejších fotičů deep-sky, protože jinak jim nesahám ani po kotníky :D
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8299
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: ČAM - Česká astrofotografie měsíce

#867

Příspěvek od Cztwerec »

Ne, mě se nelíbí ten nelogismus její fáze. Pokud Slunce "svítí z leva" tak přeci ta fáze nemůže být taková jaká je. Buď bych tu kompozici volil obráceně (což ani nejde, protože by se musel zrcadlově obrátit disk Slunce), nebo mimo disk. Pokud se jedná o sbírku planet, je jasné že to ani logicky nemohu brát. Ale jak koukám, působí to špatně asi jen na mě a asi tedy nejsem tak velkej puntičkář, protože jsem text prolítnul a tu chybu v textu jsem ani nenašel... :D

Já tam fotku občas taky vložim, ale v podstatě jen kvůli tomu abych neposlouchal kecy typu "tak proč to někam nepošleš".
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ČAM - Česká astrofotografie měsíce

#868

Příspěvek od MilAN »

Musím říct, že proky- ho fotky planet tu moc konkurence nemají
Problém ale vidím v té kompozici snímku už od okamžiku, kdy tu na AF byl poprvé publikován. Kotouček , zakousnutý do Slunce evokuje přechod Venuše. Asi je to ve vztahu k měřítku přechodu Merkura O.K. Možná se to prvotně jevilo jako dobrý nápad. Ale ten srpek do toho umístěný ...
No nic, ale pro neznalého to je strašně zavádějící - tohle už není montáž, to je už manipulující koláž. K čemu je tam to kolečko zakousnuté do Slunce a v něm srpek ? A pokud tam ty planety jsou jakž takž v měřítku, tak ten srpek Venuše ( v téhle fázi ) je daleko mimo měřítko ostatních.
To, jestli měl tenhle snímek vyhrát ČAM nedovedu a ani nechci posuzovat - což ostatně nemůže nikdo z nás, když nevidíme ostatní snímky. Ale pokud by to mělo být ocenění prokyho za snímky planet - tak mi k tomu potom nejde to, že to je soutěž.
Myslím, že prokyho snímky vzbuzují obdiv všech ( a to i bez toho ocenění ČAM za - podle mého názoru - ne zrovna povedenou koláž), a moje gratulace patří hlavně té celoroční řadě snímků planet zde na AF !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Re: ČAM - Česká astrofotografie měsíce

#869

Příspěvek od hamr »

No mě se právě líbil ten nápad strčit tu Venuši na okraj slunce, aby byl ukázán kulový tvar planety. Já bych na to nekoukal vůbec jako na nějakou koláž, ale prostě na fotku, kam byly vybrány Prokyho nej snímky planet a dány dohromady. Poměrem velikostí bych se vůbec nezabýval. Na tuto fotku už jsem Pavlovi reagoval na astrofotkách, tak se nebudu opakovat, jen pogratuluju k ČAM.......... :P
Naposledy upravil(a) hamr dne 08. 12. 2016, 12:44, celkem upraveno 1 x.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Re: ČAM - Česká astrofotografie měsíce

#870

Příspěvek od Medved »

No, mě se to líbí.
Logicky ano, je to špatně, ale to potom můžeme řešit i Mars, Jupiter, Saturn...
Graficky je to fajn. Jak by vypadal světlý srpek na světlém Slunci? Byl by to taky nesmysl, bo by to musel být právě zase temný kotouček.

Přijde mi to i celkem vtipně vymyšlené. Merkur jako cosi mrňavého věčně se ztrácejícího u/před Sluncem. Venuše i díky tomu nepoměru vystupuje jako nám nejbližší planeta a zároveň, tím že je z poloviny před Sluncem vyjadřuje, že se jedná ještě o z našeho pohledu vnitřní planetu. Mars naopak v pozadí jako nejvzdálenější kamenná planeta, pak plynní obři Jupiter a Saturn a nakonec sice opět v nepoměru, ale z hlediska prezentačního dokonale, Uran a Neptun u nichž je zcela vystihuje právě barva.

Takže za mě jako reprezentativní výčet a zobrazení planet pěkné.
Toš tak na světě...
Odpovědět