ČAM - Česká astrofotografie měsíce

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: ČAM - Česká astrofotografie měsíce

#886

Příspěvek od Cztwerec »

Gratulace na balkon :D
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: ČAM - Česká astrofotografie měsíce

#887

Příspěvek od KpS »

Též velká gratulace! Obdivuji Pavlovu píli a dlouhou řadu jeho vynikajících snímků. Nejvíce jsem obdivoval ty z Marsu.
Karel
Uživatelský avatar
proky
Příspěvky: 2331
Registrován: 01. 02. 2010, 22:34
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ČAM - Česká astrofotografie měsíce

#888

Příspěvek od proky »

Kolegové moc děkuji za Vaše gratulace..
Celestron CGEM-1100, SW ED72, Modifikované Coronado PST, 102/660mm a 150/1200mm, ASI183Mm, ASI290MC, Nikon D90, http://astrofotky.cz/~proky, http://www.astrofoto-prokop.cz
Uživatelský avatar
pepe30
Příspěvky: 928
Registrován: 30. 03. 2009, 15:18

Re: ČAM - Česká astrofotografie měsíce

#889

Příspěvek od pepe30 »

Pripájam sa ku gratuláciám. ;)
Peter
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1484
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

Re: ČAM - Česká astrofotografie měsíce

#890

Příspěvek od hokle »

Také moc gratuluji!
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
mirman
Příspěvky: 79
Registrován: 06. 02. 2012, 19:50

Re: ČAM - Česká astrofotografie měsíce

#891

Příspěvek od mirman »

Klobouk dolu,pane...
AZ3,Hyperion 6-24 MarkIII,
Uživatelský avatar
proky
Příspěvky: 2331
Registrován: 01. 02. 2010, 22:34
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ČAM - Česká astrofotografie měsíce

#892

Příspěvek od proky »

Ještě jednou děkuji za Vaše gratulace.
Celestron CGEM-1100, SW ED72, Modifikované Coronado PST, 102/660mm a 150/1200mm, ASI183Mm, ASI290MC, Nikon D90, http://astrofotky.cz/~proky, http://www.astrofoto-prokop.cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: ČAM - Česká astrofotografie měsíce

#893

Příspěvek od MaG »

Vůbec nechápu, jak může titul ČAM za srpen získat květnový snímek. Notabene v konkurenci fantastické fotky Dana Kurtina nebo Jiřího Bezchleby. To je ta podpora mladých? Jako když vyhrála fotka komety s hvězdokupou, technicky špatná, ale od mladého autora... něco shnilého ve státě Čamovém.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ČAM - Česká astrofotografie měsíce

#894

Příspěvek od MilAN »

No, ale to se zase dostáváme do úplného začátku. Stačí si přečíst a zopakovat argumenty z prvních 2 stránek tohoto vlákna - t.j před 17 lety a vidíme, že vše zůstalo při starém, jen komise je o 17 let starší :)
Není to motivující, není to srovnávací a není to inspirující. Porota potřebuje jen každý měsíc vítězný snímek a s ním se může ČAS (jinak nic nedělající) presentovat na veřejnosti a zdůvodnit si existenci i potřebnou dotaci.
Nejsme jen my dva, kteří to na těch 2 stranách hned v počátku ČAMu napsali - a ty argumenty bych i dnes formuloval naprosto stejně. Nehodnotím práci komisem, ani neposuzuji, jestli a který snímek měl kde být. To není to nejpodstatnější
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: ČAM - Česká astrofotografie měsíce

#895

Příspěvek od MMys »

MaG píše: 04. 09. 2023, 22:06 Vůbec nechápu, jak může titul ČAM za srpen získat květnový snímek. Notabene v konkurenci fantastické fotky Dana Kurtina nebo Jiřího Bezchleby. To je ta podpora mladých? Jako když vyhrála fotka komety s hvězdokupou, technicky špatná, ale od mladého autora... něco shnilého ve státě Čamovém.
Martine, popravdě nechápu smysl toho dotazu.
Co je špatně ? Proč by nemohl za srpen vyhrát květnový snímek ? Často vyhrávají i starší. A vůbec - co je datum vzniku snímku, když já ho snímám třeba 3 měsíce ? A nebo v průběhu 2-3 let, vždy když je objekt níž nad jihem, tak každý rok jeden úzkopásmový kanál :-) Ale zpět k dotazu. Pravidla povolují zaslat snímek do 1 roku po datu pořízení (což já pro sebe považuji za datum, kdy jsem data zpracoval a vzniknul výsledný snímek), což je zde splněno.

A že zrovna za srpen nevyhrál nějaký snímek noční krajinky, se stromem nebo Perseidami nad krajinou, byť parádní ? V tomhle kole došlo 53 snímků (to je absolutní maximu, co zatím kdy došlo). Z toho udělat výběr, to je při počtu členů poroty v podstatě spíš loterie. Těch snímků bylo prostě hodně a každému se líbí něco jiného. Běžně se nevyskytující neokoukaný objekt jižní oblohy ale holt figuroval v navržené trojici celkem často, a to asi rozhodlo. Navíc, pokud si proklikáš jednotlivé roky, tak je vidět, že noční krajiny zase tak často nevyhrávají (možná proto, že je jimi mediální prostor už docela slušně přesycený). Obvykle vítězí nějaké, jak bych to nazval, "čistokrevné astrofoto", tedy nějaký snímek nějakého konkrétního objektu. Krajinka vyjde tak max. 2x do roka. Tedy jaká byla asi šance nyní mezi těmi 53 snímky ?

Nějak nevím, co je špatně. Když vyhraje špičkový snímek pořízený drahým vybavením, nedejbože někde na výletě v zahraničí, je to špatně. Není podpora mladých... A když vyhraje snímek od někoho mladého, začínajícího, popelka mezi hromadou lepších, taky máme problém, (že snímek stojí za prd a že tam byly lepší). Obě situace reálně nastávají. Z toho mi vyplývá, že je prostě špatně, ať zvolíme cokoli :-) Tak máme ČAM raději zrušit ? Vždycky bude někdo nespokojený.

Nakonec, asi nejblíž pravdě je MilAN (kde jen nesouhlasím s tím, že to ČAS dělá kvůli dotaci). Tedy minimálně já určitě ne, a ani nejsem členem ČAS. A ČAM dělají konkrétní lidé, ne ČAS (byť pod jeho hlavičkou) A ČAM rozhodně původně nevznikla účelově, aby ČAS dostával nějakou dotaci. Ale ano, prostě potřebujeme každý měsíc vybrat nějaký snímek, to je přeci původním smyslem ČAM, tak byla vymyšlená, a jestli to je dobře nebo špatně, že je vybraný jen jeden snímek, o tom se vedou debaty od začátku. (APOD je taky jeden snímek, úroveň některých raději nekomentuji, tam holt vítězí kvantita)

Srovnávací ČAM moc není, protože špičkových snímků je tam hromada (a mizerných obvykle taky). To bychom museli každý obodovat podle nějakých konkrétních kritérií, a pak sčítat body a seřadit a žebříček vystavit. To by bylo srovnání. Ale na to reálně nikdo nemá čas a sílu. To co provozujeme je tedy jen více nebo méně subjektivní volba členů poroty. Nic více za tím není třeba hledat. Vyhraje ten snímek, který se líbil nejvíce lidem. Každý může navrhnout tři kousky.

A motivující a inspirující ? Jak pro koho. Já když chci inspiraci, koukám třeba na Astrofotky, Astrobin, WikiSky.org, tam je toho mnohonásobně víc. Tam beru námět.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: ČAM - Česká astrofotografie měsíce

#896

Příspěvek od MaG »

MMys píše: 05. 09. 2023, 00:40 Nějak nevím, co je špatně. Když vyhraje špičkový snímek pořízený drahým vybavením, nedejbože někde na výletě v zahraničí, je to špatně. Není podpora mladých... A když vyhraje snímek od někoho mladého, začínajícího, popelka mezi hromadou lepších, taky máme problém, (že snímek stojí za prd a že tam byly lepší). Obě situace reálně nastávají. Z toho mi vyplývá, že je prostě špatně, ať zvolíme cokoli :-) Tak máme ČAM raději zrušit ? Vždycky bude někdo nespokojený.
Já si myslím, že si to pojmenoval přesně. V ČAM se stává, že se porota netrefí, nevím jestli často, ale je to hodně do očí bijící. V měsíci, kdy má vybrat špičkový snímek mladého začínajícího astrofotografa a třeba i aktuální snímek, vybere snímek nějakého poloprofíka a když pak vybere mladíka, je to někdy na první pohled nevhodný výběr, například mnou zmiňovaný záběr koemty a M3 zpracovaný vyloženě špatně, nebo kdysi snímek komety s Geminidou, kde na snímku Geminida vůbec nebyla. Máte na výběr 53 snímků, takže k excesu tentokrát nedošlo, ale nemělo by k nim docházet ani v jiných měsících. Když se zvolí zajímavý obrázek, jako řeba proměnné hvězdy, krásný snímek ze zahraničí, nebo technicky dokonalá fotka jednoho z našichj předních fotografů, je to vždy v pořádku přesně z důvodů, kvůli kterým ČAM vznikla.
MMys píše: 05. 09. 2023, 00:40 Pravidla povolují zaslat snímek do 1 roku po datu pořízení (což já pro sebe považuji za datum, kdy jsem data zpracoval a vzniknul výsledný snímek), což je zde splněno.
Pokud to mám shrnout, jasně jsem se vymezil proti tomu, že porota vůbec nezohlednila, že jde o ČAM za srpen 2023. Nesouhlasím s tím, aby se z 53 fotek vybrala jarní nebo zimní fotka, jenom proto, že ji autor zrovna zpracoval, (kdyby ji zrovna dofotil, proč ne). Máte tedy blbé pravidlo a když to vezmu za sebe, já bych nikdy snímek tak starý nevkládal. Měl jsem problém vložit snímek starý 6 týdnů a už mi to přišlo moc. Tohle pravidlo chápu pro větší projekty, kde na to ten čas potřebuješ, ale i ty přece takový snímek zpracuješ a prezentuješ hned po jeho dokončení a ne po půl roce.


A jak píšu, jen to jen můj názor a povzdech. Měl jsem své favority, zmínil jsem je a jsem přesvědčen, že se to prostě teď nepovedlo, byť vybraný záběr přesně naplní poslání ČAM ukázat něco zajímavého běžné veřejnosti. Proti snímku nemám nic, je špičkový.

Mohu mít alespoň odlišný názor?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1467
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: ČAM - Česká astrofotografie měsíce

#897

Příspěvek od Yarkho »

ČAM za srpen ešte ani nebola zverejnená, a už je tu takáto debata. Viete, ako to pôsobí?
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 497
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: ČAM - Česká astrofotografie měsíce

#898

Příspěvek od peto »

Je to tu fakt divne, ako keby mal niekto neoficialne informacie, a este pred zverejnenim sa to riesi verejne... fakt divne... este ze som tam nikdy ziadnu fotku neposlal ... mi to pripada ako nejaka privatna hra... :-)

...Vydržte, porota hodnotí ... aj ked niektorí uz vedia vysledky a verejne o tom informuju... :-D
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: ČAM - Česká astrofotografie měsíce

#899

Příspěvek od juh »

Yarkho píše: 05. 09. 2023, 13:38ČAM za srpen ešte ani nebola zverejnená, a už je tu takáto debata...
Ako že by nie, včera bol toho plný bulvár ... to len astronomické servre zaryto mlčia ...

btw, spočiatku som sa tiež divil, o čom sa to tu točí, kým som si nedal vyhľadať "Česká astrofotografie měsíce srpen 2023"
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: ČAM - Česká astrofotografie měsíce

#900

Příspěvek od MaG »

Yarkho píše: 05. 09. 2023, 13:38 ČAM za srpen ešte ani nebola zverejnená, a už je tu takáto debata. Viete, ako to pôsobí?
Musím oponovat. To je totiž další věc, co mi vadí, že na astro.cz portálu je soutěž i s popisem a hostorií, ale první stránka, kde to zahlédnu je Novinky.cz. Jasně, ČAM si klade za cíl popularizaci směrem k veřejnosti a jak vidno, média dostala tiskovou zprávu, ale nikdo ji na astro.cz nezveřejnil. Přitom pokud standardní autor příspěvků nemá čas, má se obrátit na redakci, potažmo na mě a já bych to obratem vydal.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět