Time-lapse, aneb jak na ně

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Time-lapse, aneb jak na ně

#31

Příspěvek od Roman (Rick) »

Áno, v tom máš pravdu, ale nevolá sa to dýchanie (breathing). Ten jav sa spája so zmenou rozmerov zobrazovaného objektu počas zmeny fokusu, nemá nič spoločné s expozíciou ani clonou.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Time-lapse, aneb jak na ně

#32

Příspěvek od nosuh »

no focus je v obou pripadech na manual, ten do toho vubec nekeca ne? Jen silenec by fotil timelapse se zapnutym AF :) Duvod expozicniho dychani muze byt jednak v drobnych odchylkach od idealni expozice, vyhodnocene pocitacem ve fotaku a zaroven v elektornickem ovladani clony, ktere nikdy nemaji absolutne stejnou hodnotu. Casto se lisi v 0,xx cislech. Ono ani kdyz clovek foti jednim casem, treba 1/80s neni v 1000 fotkach ciste 1/80, staci se mrknout do exifu.
To je to , co jsem mel na mysli..Ale znam to jen z prakticke zkusenosti s focenim timelapse sekvenci..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Time-lapse, aneb jak na ně

#33

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ešte raz (asi píšem po maďarsky) :). Ja nič nevravím o zapnutom AF pri astrofotení. To čo popisuješ je ok, len si trochu pletieš pojmy. Ten breathing znamená niečo iné. Pogoogli slovíčko lens breathing, či focus breathing ...

Obrázkom povedané, čo som písal vyššie.

Obrázek
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Time-lapse, aneb jak na ně

#34

Příspěvek od nosuh »

Jasne, uz te chápu :) Ano, pouzil jsem nevhodne slovo "dychani" . Vhodnejsi by bylo asi "jasovy flickering" nebo blikani. Nicmene efekt je to dost podobny "dychani" (expres.), protože ta jasova krivka ma celkem pravidelnou vlnovku, když se dost zvetsi. Samozrejme, ze s focus breathingem to nemá nic spolecneho, to je fakt. NIcmene to uz jsme zabloudili hodne daleko od původního dotazu :roll:
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Time-lapse, aneb jak na ně

#35

Příspěvek od pedrosanchez »

Přátelé, když pořizujete timelapse během něhož se dost mění světelné podmínky, třeba podvečer-noc, západ slunce atd., tak měníte ISO a expoziční čas kdy? Jsme v manuálu, takže mi to udržuje pořád stejné hodnoty...
Pak by mě i zajímalo jak v takovém případě nastavit bílou...já jsem si ve foťáku vybral nastavení, které se mi nejvíce líbilo - tj. noční obloha byla poměrně modrá, ne tak přesvětlená (fotím na příměstské obloze).
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Time-lapse, aneb jak na ně

#36

Příspěvek od nosuh »

tech "triku" je vic..fotim vzdy na manual, a kazdejch X min pak skacu nejdriv expozici, pak v ISU a az pak ve clone (kdyz to jde do hvezd). Ty skoky standardnim postporcesem nevyrovnas, musis pouzit napr. LRTimelapse na srovnani expozicnich a barevnych skoku.
Da se tim ale nacvakat celkem pekny timelapsy od full day az do hvezd..
https://www.youtube.com/watch?v=ppqQ8y9kie8

tady to je asi nejnazornejsi tutos, podle kteryho sem postupoval:
https://www.youtube.com/watch?v=U6lrdKFEW1w&t=812s
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Time-lapse, aneb jak na ně

#37

Příspěvek od pedrosanchez »

Děkuji ti za odkazy a za vysvětlení. Projdu si. Docela mě překvapilo, že ačkoliv jsem pořizoval time lapse pouze pro období 2 hodin (20:00-22:00), tak každý snímek byl trochu jiný, jeden světlý, druhý tmavý, ačkoliv jsem s hodnotami v DSLR nešachoval a na obloze a v okolí se nic zvláštního nedělo. Maximálně jsem tam pobíhal s červeným světlem kolem dalekohledu. Pak jsem musel jednotlivé snímky upravovat, abych sladil jas a kontrast.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Time-lapse, aneb jak na ně

#38

Příspěvek od nosuh »

to je prave to, proc je dobre pouzivat nejake "deflickering" nastroje v postprodukci..pokud jsi snimal na atomat nebo s objektivem, kde je elektronicky ovladana clona, je riziko tohoto jevu jeste vyssi..lepsi je na TL pouzit manualne ovladane objektivy (samyangy treba), kde je clona otevrena stale stejne a elektronika tela mu do toho nekeca. Ono totiz ve vysledku, i kdyz mas nastavenou expozici na manual na nejakou hodnotu, realne se pohybuje nekde kolem teto hodnoty +-0.1 vteriny..a to je prave to "blikani"..a kdyz se ti pak sejdou random odchylky jak z expozice, tak ze clony, tak je ten efekt jeste vetsi.
Ten softik LRtimelapse pak prave analyzuje relativni svetlost kazdeho framu vuci vybranym klicovym snimkum a upravuje hodnoty, aby to vyrovnal..nerikam ze to bez neho nejde, ale rozhodne to dost zefektivni postprodukci..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Time-lapse, aneb jak na ně

#39

Příspěvek od pedrosanchez »

Nosuh: Děkuji Ti za vysvětlení. Podnikám zatím první krůčky se setovým Canon objektivem...asi si tedy stáhnu do Virtual dubu ten filtr "deflicker" nebo si osahám jiný soft, LRtimelapse neznám, vygooglím.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Time-lapse, aneb jak na ně

#40

Příspěvek od nosuh »

Ten LRtimelapse ma tu vyhodu, ze je propojenej primo s Lightroomem a upravy se tak daji delat, ještě nez vse zdlouhave vyrendrujes..vygoogli, vyyoutubuj a uvidíš;)
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Odpovědět