Životnost astrofotografa

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Životnost astrofotografa

#1

Příspěvek od Konihlav »

uz dlouho me trapi to, ze vlastne nevim co a jak dal. Vse jsem mel, hodne toho vyzkousel, neceho i dosahl a dostavil se takovej ten pocit syndromu vyhoreni...

takze ja bych si tipl, ze zivotnost astrofotice je tak 5-6 let. Za tu dobu je clovek z tech vsech stresovejch situaci (co zas z techniky nebude dnes v noci fungovat, zda se zatahne obloha apod.) dost vystavenej... navic z toho hledani optiky, ktera by kreslila jak ma (neexistuje) a zlobeni se porad s necim...

no a rekneme si, kolik lidi uz tu bylo co jako "rychlokvasky" prisli, zafotili a zmizeli v nenavratnu? desitky. No a mozna to zlomi i me, ze se na to proste vyprdnu. Ted, kdyz uz mam jednu astrofoto sestavu, ktera funguje a je v top stavu tak zas nemam sanci ji pouzit, protoze bydlet v patym patre bez vytahu jaksi neni optimalni pro mobilniho fotografa.

toz tolik z me strany, duvodu, proc jsem zatim od unora mimo hru je vice, treba, ze pracuji v zahranici a v CR jsem obcas na vikendy, takze moje ASA + G53F tu zahali...

uvazuji o kompletnim restartu, tj. ze bych zacal uplne znova, jediny co do novy sestavy uz mam koupeny je mono Atik kamera a narrow band filtry, protoze to je podle me cesta kudy se vydat bez stresu (shanim jen optiku k tomu a malou, ale funkcni montaz).

toz se tu opatrujte 8-)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Životnost astrofotografa

#2

Příspěvek od MaG »

Ono to bude hodně individuální. Vliv na to bude mít osobnost astrofotiče a potom tak jeho životní vývoj. Někdo ty "krize" ustojí a jiný ne. Někdo má dlouhou výdrž, protože ho pořád něco posouvá (např. si po léta a léta nepatrně vylepšuje techniku, ale v zásadě fotí dlouho s tím samým - např. já), někdo pořád něco kupuje a pořád má pocit, že musí mít něco lepšího, než je nadstandard. To je podle mě i tvůj případ. Kdybys nebyl maximalista, třeba bys vydržel víc, ale to co tobě vadí, je mě úplně fuk (např. kresba, druh focených objektů, přístup k astrofotu obecně). Tak si to v hlavě srovnej, podívej se na svoje nejlepší snímky za poslední rok, dva a s tím vybavením, kterým jsi ty snímky pořídil, pokračuj dál. A další peníze už nesměřuj do techniky, ale začni přemýšlet, kde by se dala ustájit napevno, viz. posun MMyse.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 497
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Životnost astrofotografa

#3

Příspěvek od peto »

...a malou, ale funkcni montaz
Konihlave - toto je montaz pre Teba..

a daj na nu ten Tvoj ASA, alebo tento refrak s rovnačom a možeš fotit kde len chces...

Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Životnost astrofotografa

#4

Příspěvek od Vabra »

Koni hlavo,

nevím co na ty tvé občasné existenciální záchvaty pomůže, ale mám pocit že žádná nová technika to nebude.

Měl jsi letět s námi do JARu a mohls dnes s námi usínat únavou po profocených nocích, při tříhodinové přednášce šéfa operačního týmu největšího dalekohledu na jižní polokouli, který se nedal zastavit, když měl pocit spřízněných posluchačů...
... kde nám ukazoval i zázemí, kam se běžný turista nepodívá (pokovovací dílnu na jednotlivé segmenty primáru, pohyby dalekohledu - umí pouze rotaci-, kamerového nosiče, rotaci kopule, řídící středisko, kde operátoři přespávají ve spacáku české značky...)...

Nebo se pak s námi jet na farmě projet na koni a na závěr dne se nacpat poctivým stejkem před noční astrofoto šichtou...

Myslím že tahle cesta z deprese astrofotiče by mohla být slibnější...

PS: jen ty dny jsou zde krátké a plné zážitků, že se nemůžeme dokopat k nějakému slušnému reportu... ;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Životnost astrofotografa

#5

Příspěvek od Bill »

Vse jsem mel, hodne toho vyzkousel, neceho i dosahl a dostavil se takovej ten pocit syndromu vyhoreni...
Ono ty to bereš podle mne moc soutěžně - pro tebe to má smysl jenom tehdy, když jsi ze všech nejlepší. Ale nejdůležitější je, aby to naplňovalo tebe, bez ohledu, jak je to technicky dokonalé. Nejdůlležitější je ta radost z těch fotek, které sposta lidi netuší, že se dají v amatérských podmínkách vůbec vyfotit. Prostě zpomal, občas něco vyfoť, nebo si dej pár měsíců/let přestávku a uvidíš, zda ti to chybí.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Životnost astrofotografa

#6

Příspěvek od Konihlav »

MaG: priznavam, ze u sebe citim posun. Zejmena v tom, ze treba vcera jsem mel po 4 mesicich sanci jit ven a neco zkusit, tak jsem sel. A vubec jsem se nestresoval s tim, ze je tam vysoka oblacnost a zrovna, kdyz jsem to po hodine sestavil, ze je skoro zatazeno, protoze jsem vedel, ze se hodinku prospim a od jedny bude jasno az do tri a taky bylo, takze jsem neco vyfotil (2 hod dat). No a uz me fakt netrapi, ze jeden roh ze 4 je krivej to je proste standard. Zacinam uvazovat, ze proste budu prezentovat svoje narrow band vytvory "bez hvezd" nebo ty hvezdy opravim SW, ktery si napisu (mezitim ale potrebuji doprogramovat astrofotky.cz na to taky nemam cas).

peto: tu montaz co odkazujes, o ty jsem zrovna vcera mluvil s jednim kolegou. Vim o ni, ale cena neni v rozumnych relacich a to me pije krev. Ja jsem se totiz taky uz ozenil a nemam nejvyssi prijem a i kdybych mel (coz nemam), tak to je ekonomicka sebevrazda a vyhozeny prachy. Si predstav, ze to potrebuji do letadla na vylet nekam na expedici za astrofocenim a nejaci hovada mi to znici a ztrati (to pro prepravu letadlem co vim pojistit nelze). Takze proto hledam jinou (uz ji mam, konecne po 6ti mesicich dorazila a pristi tyden si ji objednam !!!). A ten TEC 110? Co vim (o nem vim dlouho), se nevyrabi uz daaavno a nelze sehnat... takze to je mimo hru. A jinej refrak ci optika nehrozi (mam porad v merku Borg 90FL nebo 67FL protoze jsem sam vsechny svoje Borgy prodal). No a nebo Vixen VSD100 me furt trapi :-)

Vabra: ;D ;D ;D kamarade, diky za hezkou zpravu. No jo, zensky si koupi kabelku nebo boty nebo cokoladu nebo jinak okamzite zhresi... co u me funguje je, ze kdyz se mi nechce jit ven fotit, tak kdyz mam neco novyho na vyzkouseni, tak me to vzdy motivuje... Ale v poslednich letech me doslova pije krev, ze si neco za x tisic eur koupim a pak cekam 3-4 mesice nez budu mit sanci to pouzit. Takze to je ten problem - pouzitelnost a "rentabilita" jako ze jedna fotka vyjde na milion :-)

Bill: hele mam ted v sobe lahvinku vina, tak Ti to napisu (na rovinu co si myslim). Jak Te tak sleduju, tak me pijes krev nevim, nezname se osobne, neznas me vubec (a ja Tebe), ale prijde mi, ze mnoho Tvych prispevku je vuci me mirne receno "rezervovanych". Me uz tu jednou na AF bouchly saze a napsal jsem (ale tys to necetl, jinak bys se mnou asi nemluvil) "ze nepotrebuji aby mi kazdej van de bill do neceho mluvil" ;D takze jelikoz me neznas napisu Ti neco o me: nejsem jesitnej, nemusim byt nejlepsi, nepotrebuji byt stredem pozornosti (ale stve me, kdyz se tu na AF treba snazim (marne) nekoho k necemu primet (poradit), tak je to jako hazeni perel svinim - proto jsem pul roku na AF nepsal). Jsem schopny sebereflexe. Nejsem genius. Znam milion silene schopnych a chytrych lidi (vcetne ted moji nove prace v zahranici). Kdyz nekdo, kdo chce poradit se na me obrati, vzdy vsem na 100% odepisuji a podle nejlepsiho vedomi a svedomi radim jak muzu. Mnohdy pomaham ostatnim i tak moc nezistne, ze jim nabidnu neco na pujceni a treba i zaplatim postovne nebo neco navic (to proto, ze vim, ze ja tu novou vec nevyzkousim, protoze pocasi mi nepreje, kdezto nekdo jiny, nadejny, zacinajici, to pouzije). Take nemam zadne tajemstvi. Kdo se zepta (prijede ke me domu), tomu poradim a naucim vsechny svoje triky, nejsem svina, co si nechava informace pro sebe a na ostatni kasle. Toz to by asi stacilo, o me. Krome toho, ze jsem SW inzenyr a ucil jsem se 8 cizich jazyku (domluvim se ale tak sotva 4ma).

Jinak ale mas pravdu v tech ostatnich nez prvni vete. Me treba nenaplni mit remote observator v Chile. Ja tam proste musim u toho byt, na expedici, na vyjezdu. Uz jsem uvazoval o konvergenci z astrofotice do vizualisty, protoze k zivotu potrebuji pouze auto, lehatko, spacak, obleceni atd. pozorovat ocima zadny kabely a elektrika :-)

toz brou decka!

Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Životnost astrofotografa

#7

Příspěvek od Kami »

    Teda to jsou zpovědi Konihlave. Já osobně tě beru jako excentrika a experimentátora. Samozřejmě, že vám do klubu super fotičů nemám co mluvit, ale trochu se přece jenom ozvu, jako poddaný z podhradí. Děláte svoji práci dobře, vyšlapáváte cestu nám méně zkušeným a méně finančně obdařeným, nehledě na zatíženost rodinou, či jiným ztížením.
  Nám občasným fotičům dělá radost, když něco aspoň ulovíme a je na fotkách vidět. Vaše dohadovací rozpravy, že je jeden roh čipu rozjetej, či optika má trochu zklenutí, bereme z kroucením hlavy a nevěříme, že se do takové úrovně my méně zdatní ani dostaneme. Bereme to jako holý fakt i když nás to též občas štve. Mít tohle a mít támhle to, šlo by to o poznání lépe. Já osobně bych rád postoupil dál a výš, ale jelikož nejslabší článek je montáž, je to odsunuto do pozadí. Vracím se zpět na začátek, od krátkých ohnisek a čekám a čekám...
  Jednou až konečně nad situací vysvitne Sluníčko a bude i na materiál na stavbu tuhé montáže, mě to donutí pokračovat ve svén snu. Do té doby budou chodit jen mraky s občasnými dírami pro zlepšení nálady u dalších fotonástřelů.

  Konihhlave... Nedej se! Vzpomeň si na nás, že v podhradí jsou rolníci, co mají ještě tvrdší chleba než ty a sní o jen pár chvilkách strávených, na stejné úrovni s tebou. Přesto neztrácejí optimismus a šnečím postupem jdou dál dopředu. Směr vždy určuje ten nejlepší a to je nejdůležitější.  ;)
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Životnost astrofotografa

#8

Příspěvek od Bill »

ze mnoho Tvych prispevku je vuci me mirne receno "rezervovanych".
Tak to se omlouvám, velice si vážím tebe i toho, co pro nás děláš. Nikdo jiný nám ještě neprošlapal tolik slepých uliček ;D (já si prostě nedám pokoj!). Já jsem od přirození šťoural, takže ono obecně asi moc pozitivních věcí ode mne nevypadává. Ostatně když jsem viděl ty trojúhlníkovité hvězdy při svých posledních pokusech, tak už jsem byl taky nalomený, zda to má smysl vůbec něco fotit. Ale nakonec jsem se rozhodl, že vůbec není důležité něco vyfotit, ale že ten proces focení je něco tak úžasného, že to stojí za to.

A ostatně mám na focení skoro stený názor jako ty - má to úžasné kozlo přijet na plac pod tmavou oblohu a určitě bych nechtěl doma mít automatickou observatoř. Doma člověk nezažije situace, že na jeho místě stojí auto s nějakými souložníky a člověk vedle nich začne vybalovat ty své krámy a doufá že odjedou a nerobijou mu držku :-)

Taky se dívám po nějaké lehké a přesné montáži za smysluplnou cenu a uvažuju o nějaké lehké sestavě pro úzkopásmové focení - ale klidně to může trvat několik let. Dokonce jsem zvažoval i metodu jak udělat z levné a blbé montáže drahou a lepší - třeba TDM, AO ...

Ostatně to by mohlo být možná i zajímavé řešení do letadla - drahý "vylepšovač" by se dal narvat do příručního zavazadla.

Ono fotit se dá různě - před 14 dny jsem byl na Islandu a tak klidné geomatické pole v tomhle solárním cyklu ještě nebylo, tak jsem si cvaknul polární záři aspoň v krámě s pohledy mobilem ;)



M:736 750 113
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Životnost astrofotografa

#9

Příspěvek od Cztwerec »

Trpělivost, to je to co chybí. Sice, jak jsem zjistil jsem pořád chudý příbuzný co se týče techniky, ale přijde mi, že moje jedna povedená fotka mě už taky přijde na milion. Kromě toho, že mám doma spíše muzeum astrotechniky, tak když to už použiju jednou za měsíc za dva, nevyjdou podmínky. A když pak vyjdou podmínky jsou problémy technického rázu, ale ono to pak nějak záhadou vyjde a jsem nakonec rád, že to není všechno zadarmo... to je motivace :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Životnost astrofotografa

#10

Příspěvek od LKamarad »

před 14 dny jsem byl na Islandu a tak klidné geomatické pole v tomhle solárním cyklu ještě nebylo
Juj chuj, tak tohle je jen slabej odvar toho, jak se mnou "Velký Duch" vyjebal:

Jelikož naposledy jsem fotil (astrofotil) v lednu 2013, neb mě zcela pohltila stavba domečku-hrobečku, tak už jsem si počátkem tohoto roku řek, že je nutná změna a vyjel jsem 9. - 16. března na Island s plánem udělat pár krajin s polární září ........

Ve 4 ráno budík ..... 7:00 odlet, 5 hodin zevlování v Kodani, 15:30 Keflavík, 16:00 mám auto (Grand Vitara 2.4 automat), 17:00 nakoupeno v Bónusu a frčím v metelici po zledovatělý silnici směrem Vík.
někdy okolo 21:30 zaparkuju kus od oblázkové pláže (Reynisfjara) a vylezu ven - vyjasnilo se na chvíli ale polární záře žádná.
Někdy po 5. ranní vylézám znovu a jdu fotit skalní věže v moři. Postavím stativ na místo, kam posledních pár dnů moře nedosáhlo:
www.horolezec.cz/uschovna/Reynisfjara_final3_10min.jpg
První 10min expozice, pak druhá a pak 3. (fotka je ta 2.).
Při tý třetí stojím asi 20m vlevo u skály a hrabu se v kufru s technikou. Najednou nějak potemní hukot vln (byly tak do 3m vejšky a končily max. 20m vpravo), zvednu hlavu ... a už jen stihnu zvednout nad hlavu ten kufr .... foťák se ocitá 2m pod vodou a já se pak moh dalších 7 dnů jen kopat do prdele a fotit debilem :'(

Nuž, co, stejně bylo většinou hnusně, Sluneční aktivita max. KP 1 ..... A když jsem ve 3 ráno odjížděl směr Keflavík (600km), tak fučelo v nárazech 50m/sek a i při 60ce nešlo auto udržet na silnici + létající kamení mi dojebalo levou půlku auta >:(

17. sedím doma, utahanej a dosranej .... koukám - KP 8, svítí to i u nás, na Islandu se tu noc uklidnil vítr a vyjasnilo se ...... :D

Asi před měsícem se udělaly podmínky a já se chystám vyrazit do Krkonoš nafotit zase po dlouhý době nějakou tu "kosmickou krajinu", ale ještě ráno se stavuju na domečku ..... tu sem si všimnul ťápot na střeše a v mezeře mezi střešní folií a latěma uviděl cucky minerální vaty .... polilo mě hrůzou .... mezitím co sem byl na Islandu mi pod střechu vlezla kuna a zničila mi střechu :o
www.horolezec.cz/uschovna/Prožraná_střecha1.jpg

takovejch děr tam bylo 28 a škoda + následný úpravy tak +- za 100L .....

Tak jsem dodnes nevyfotil nic, neb stále řeším tu kun(d)u ve střeše - neb jaxe říká: ČERT SERE NA JEDNU HROMADU ..... Amen.

Odpovědět