Astrofoto workshop v ČR

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Astrofoto workshop v ČR

#1

Příspěvek od MMys »

Jelikož už mě několik lidí kontaktovalo a dotazovalo , zda bych byl ochotný uspořádat u nás něco podobného, jako je již několikátý ročník HAF na Slovensku, tak k tomu otevřu diskuzi zde. Berte to jako takový malý průzkum zájmu a možností. Tedy o co by se jednalo:

Víkendový kurs, na kterém by si účastníci vykoušeli různé techniky zpracování astrosnímků různého druhu, primárně zaměřené na snímky DSO objektů dlouhými expozicemi, ale možno i Měsíc/Slunce, planety atd...  Zaměřeno na lehce pokročilé začátečníky až středně zkušené astrofotografy, s částečně individuálním přístupem a možností přizpůsobení průběhu podle účastníků.

Akce by začala v pátek večer nějakou úvodní přednáškou, zaměřenou na problematiku astrofotografie, s následnou diskuzí k tématu. Celá sobota a neděle řekněme do oběda by pak byla věnována praktickým ukázkám zpracování nasnímaných dat, které by si pod mým vedením účastníci zkoušeli.

Ubytování (1 nebo dvě noci) by si každý řešil sám, případně bych mohl zajistit něco dopředu. Stravování totéž. Sobotní oběd by asi bylo vhodné zajistit společný, aby se  účastníci nerozprchli moc daleko a na dlouho  ;)

Místo konání, optimálně Hradec Králové, protože zde bydlím, znám zdejší možnosti a je sem celkem rozumné spojení z celé ČR. I když nebráním se vyloženě i uspořádání jinde, kdyby mi někdo nabídl vhodné podmínky.

Termín: řekněme letošní podzim

Počet účastníků: řekněme 10-20, bude záviset na okolnostech a zvoleném řešení. Ale pokud to budu mít na triku sám, tak víc než 20 lidí nejsem schopný komfortně obsloužit.  Pokud by byl zájem větší, není problém akci opakovat, třeba po 14 dnech.

Obrazová data bych zajistil vlastní, jak z DSLR či OSC CCD kamery, tak z monochromatciké CCD (RGB i úzkopásmo, je možné obojí, operativěn na místě dle zájmu, obvykle dojde na různé typy, přeci jen času je relativně dost, i když to dost rychle uteče).

Teď pár otázek k diskuzi:

1) Místo konání: Zde je otázkou, jestli pronajmout učebnu s PC kde by byl dopředu instalovaný použitý SW + data ke zpracování, nebo jestli si je každý schopen dovézt svůj notebook s příslušným vybavením. Pak by stačila místnost s proječní technikou, nebo půjčím projektor + plátno. Nicméně po zkušnosti vím, že je potřeba opravdu slušný projektor, a možnost dobrého zatemění místnosti přes den, jinak prostě na astrofotkách není nic vidět a veškerá snaha něco předvést jde vniveč.  
V případě pronájmu počítačové účebny bude trochu limit s počtem účastníků, ty učebny obvykle nejsou moc velké. Případně by šla kombinace učebna + vlastní notebook u těch, kdo ho mají.

2) Použitý SW:  Tohle je klíčový problém. Neexistuje mnoho řešení (resp. neexituje žádné opravdu plnohodnotné), které by bylo zadarmo. V případě, že by se realizovalo s vlastním počítačem účastníka, jsem schopný připravit souběžně varianty pro zpracování:

kalibrace a registarce nějakým free  SW typu MRAW, DSS, případně v MaxIm DL, a následné zpracování v Adobe PS, jehož původ neřeším.komplet processing v PixInsight (PI)').
V tomhle případě nemusím řešit legalitu SW, to má na triku každý účastník sám. PI lze předem stahnout jako měsíční free trial licenci, která je plně funkční. To samé platí o MaxIm DL.

Pokud by se jednalo o variantu na pronajatém HW, tak je bohužel ze hry Adobe Photoshop (s nějakou cracknutou verzí Workshop dělat nehodlám, to zavání mastnou pokutou). V tom případě bych se přiklonil k PixInsight (jeho tvůrce by určitě poskytl časově limitovanou licenci pro celý workshop, abych jich já nebo vy nemusel regsitrovat postupně hromadu, kdyžtak dám vývojářům PI dotaz).

Varinata že bych to "matlal" v nějakém free editoru typu GIMP a podobně asi nepřichází moc v úvahu, protože:
- to v tom prostě neumím  ;)
- protože všechny tyhle SW mají některá více či méně podstatná omezení.

3) Cena: Ta by se odvíjela především od ceny za pronájem prostorů případně techniky + nějaká odměna pro mě (takovouhle několikadenní akci prostě zadarmo dělat nemohu).  

4) Místo:
- Hradecká hvězdárna (zkusil bych poptat kluky z ASHK)
- učebna nějaké školy či fakulty (také bych měl pár nápadů), zde by šla asi i využít menza ke stravování a případně koleje k ubytování.
- komerční pronájem sálu/místnosti u nějaké firmy (asi nejdražší varinata, ale vybírat z čeho je)

Na závěr tedy pár otázek:

Byl by zájem ?')Kolik jste ochotni zaplatit za takovouto víkendovou akci (nepočítám ubytování a jídlo, myslím tím vlastní registrační poplatek, byť v ceně by mohlo být nějaké pití, sušenky, slané pochoutky... přímo na místě, přeci jen tam strávíte celé dopoledne i odpoledne).Má smysl zajišťovat učebnu s PC, nebo je každý schopen mít notebook, na kterém bude rozumně (aby byl schopen stíhat), běhat Photoshop a/nebo PI (pokud půjdou tyhle dva SW, ostatní apliakce nebudou problém) ? Toto bude mít pochopitelně vliv na cenu.)Použitý SW ? bylo by reálné směřovat to primárně na PI ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
pepah
Příspěvky: 74
Registrován: 05. 11. 2014, 15:11
Bydliště: Praha, Barrandov

Astrofoto workshop v ČR

#2

Příspěvek od pepah »

Pokud by to bylo až v podzimním termínu, tak bych zájem předběžně měl. Snad tou dobou už budu mít nějaké zkušenosti, abych se vešel mezi začátečníky lehce pokročilé.  :)

S cenou nevím, za celý víkend 2-3 tisíce ?
Já osobně bych byl pro vlastní HW a jsem pro to zaměřit se psíše na PI. S krátkým nastíněním procesu v jiných variantách SW. Teorie zpracování obrazu by mohla být pro někoho přínosem, aby tušil co vlastně na pozadí probíhá. Ale to je asi hlavně o tom, kdo se bude účastnit  ::)

A děkuji předem za snahu  :)
SW 254/1200 Dobson Flex, SW127/1500, SW80/400, EQ5, AZ3
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Astrofoto workshop v ČR

#3

Příspěvek od alda »

Ahoj Martine, danou možnost bych určitě uvítal
- rozhodně bych byl pro vlastní HW (i když různost v rychlostech může malinko brzdit )
- za mne určitě Pixinsight
- v případě problémů jsem schopen vzít jak projektor, tak samonosné plátno (myslím slušné kvality)
- mohu zajistit i ubytování na našich podnikových chatách (pro 24osob), ale je to z ruky (Valašsko - Karlovice) tudíž to nebude vhodné :-)
- cena 2k-3k - OK
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 946
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Astrofoto workshop v ČR

#4

Příspěvek od pavelseb »

- předběžně bych taky zájem měl
- určitě Pixinsight
- vlastní hw
- předběžně cena kolem těch 2 - 3 tisíc?
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x, HR Planetary 7mm, SW 25mm, mod. pas. chlazená Logitech QC 4000
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Astrofoto workshop v ČR

#5

Příspěvek od biker.fm »

Taky mam zajem
SW, prizpusobim se vetsine PI uprednostnuji
Vlastni HW
2-3 tisice
HK nebo kdekoliv v CR, pro nove a zajimave informace zajedu kamkoliv :)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Astrofoto workshop v ČR

#6

Příspěvek od kolec »

Tiez by som mal zaujem, ale to by sme mohli predabatovat na HAFe v Hlohovci. Urcite by ma zaujimalo PIXI, problematika dlhych expozicii,


kolec



Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Astrofoto workshop v ČR

#7

Příspěvek od Bill »

Pokud by se probíral PI, tak bych určitě dorazil. Nějaký vlastní HW asi není problém. Hradec je pro mne výborný.

Bill
M:736 750 113
Uživatelský avatar
altoz
Příspěvky: 534
Registrován: 24. 02. 2008, 20:27
Bydliště: Ruda
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Astrofoto workshop v ČR

#8

Příspěvek od altoz »

Ahoj Martine, myšlenka je to určitě zajímavá a taky bych měl zájem o účast.

- HW vlastní
- PI pro mě podmínkou, nic jiného nepoužívám a neumím :-)
- cena 2.000-3.000 je ok
- HK by mi vyhovoval

Zdeněk
GSO RC 152/1370, TS APO Quadruplet 70/350, Baader Scopos 66/400, montáž CG-5 GT ADV, ZWO ASI 1600 MM-C, Canon EOS600Dmod., Lacerta MGEN, triedr Helios 7x50
Uživatelský avatar
asadin
Příspěvky: 215
Registrován: 05. 01. 2010, 19:23
Věk: 68

Astrofoto workshop v ČR

#9

Příspěvek od asadin »

Jako lehce pokročilý začátečník mám zájem.
HW vlastní. Zatím se peru s DSS, PI bych si stáhl trial před akcí.
Hradec je i z jihu Čech dosažitelný.
A když koukám na probíranou cenu – dva by byly lepší, než tři :)
SW 150/750 na CG-4; okuláry 3,5; 5; 8; 13; 21; a 28 mm
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Astrofoto workshop v ČR

#10

Příspěvek od Aletel »

Ahoj Martine,
- zájem podobně jako předchozí
- vlastní HW + SW
- víkendový čas uteče jako voda, čímž uvítám primární zaměření na PIXI
- cena 2-3K a místo HK vyhovuje

add. místnost s dobrým větráním

edit: jeden "opravdu" zkalibrovaný monitor a demonstrační snímek, aby byla možnost prohlídky, jak na každém HW zobrazovači vypadá jinak "divně".
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Tomas.BJ
Příspěvky: 64
Registrován: 10. 01. 2010, 20:52
Bydliště: Plzeň
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Astrofoto workshop v ČR

#11

Příspěvek od Tomas.BJ »

Ahoj Martine, líbí se mi nápad uspořádat něco takového v ČR. Samozřejmě mám také zájem se takové akce zúčasnit.
- vlastní HW a SW (sw jsem vyzkoušel hodně a nakonec zvítězil PI, takže za mě PI ovšem nebráním se jinému SW)
- Hk vyhovuje
- cena 2-3tisíce OK

Tomas.BJ
N900/200 ORION-UK s GPU, SWN750/150, CG-5 Ad.GT, NEQ6, Qhy5II, ASI1600MM-C, EFW
Robotic observatory ∞ infinity (ROI) - INDI project s RaspberryPI - dálkově řízeno
http://www.lezataosma.cz/tomasbj_n/indexTBJ.php, (http://www.lezataosma.cz)
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Astrofoto workshop v ČR

#12

Příspěvek od Vabra »

Nápad vítám, a rád se zúčastním, raději dříve než později.

PI a HW (MACbook Pro) mám vlastní a používat mi to moc nejde.
Prostě je tam na mne příliš mnoho šoupátek, ale rád bych se to pořádně naučil. Zejména finální a lokální úpravy stále raději dělám v grafickém editoru... :-[

Hradec je OK, ale přijedu těměř kamkoliv, cena do 3000 Kč je pro mne akceptovatelná.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Astrofoto workshop v ČR

#13

Příspěvek od MartinV. »

Taky bych měl zájem.
- Hradec je O.K.
- přidám se k většině 2000-3000,-
- Mám jen 12" prcka Lenovo x200, ale baterie bude v háji
- klidně Maxim DL, PS. PI zatím ještě nemám viděl jsem jej tak akorát z rychlíku, ale stáhl bych si trial.

Bylo by faj i točit video z Workshopu. Ne všechno člověk hned pobere.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
re
Příspěvky: 323
Registrován: 06. 09. 2005, 12:01
Bydliště: Vranová 183
Věk: 58
Kontaktovat uživatele:

Astrofoto workshop v ČR

#14

Příspěvek od re »

Též bych se rád zúčastnil.
- Hradec není problém
- náklady 2000-3000,-
- HW + SF vlastní
- Maxim DL, PS. PI láká, ale zatím nemám, řeší trial

Roman
Uživatelský avatar
Tau_Ceti
Příspěvky: 168
Registrován: 29. 05. 2008, 03:21

Astrofoto workshop v ČR

#15

Příspěvek od Tau_Ceti »

Též bych se rád zúčastnil.
- Hradec není problém
- náklady 2000-3000,-
- HW + SF vlastní
- především PI, Maxim DL, PS
Odpovědět