Astrofoto workshop v ČR

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofoto workshop v ČR

#166

Příspěvek od MMys »

Proč metody pokus omyl ? Tím jsme si museli projít v našich začátcích, kdy nebyl žádný internet, literatury poskrovnu. Dneska máš volně přístupné hromady informací, jak to všechno poskládat, zprovoznit. Stačí jen hledat a číst, udělat si v té problematice jasno a pak to teprve zkusit uvést do praxe.

A nejlépe vyrazit na nějakou akci mezi lidi, kde ti to někdo předvede naživo a dá se o tom podiskutovat.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2854
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Astrofoto workshop v ČR

#167

Příspěvek od Homer »

Nestak:
argumentaci chápu - leckdo z nás by si kolikrát přál, aby existovaly jednoduché cesty, ale bohužel, funkční norimberský trychtýř nebyl ještě vynalezen. Osobně zde na AF obdivuji úroveň, na které někteří zdejší členové jsou ( mimo těch, o kterých nevíme, protože se zde neobjevují ) a vždy to je výsledek dlouhé cesty, spoustě času a učení.
Ideální podle mne je najít ochotného pokročilejšího kolegu, kamaráda a s jeho pomocí a radami se učit a především na základě jeho prošlapané cesty se vyhýbat slepým cestám, které polykají zbytečně čas, prostředky a ubírají elán. I tak je to "boj", ale zaplaťBůh - i dnes takoví lidé existují. No a taky k radám i zde na AF přistupovat s určitou pokorou a nečertit se při první odpovědi, která nepotvrzuje to, o čem jsme přesvědčeni my :-).
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofoto workshop v ČR

#168

Příspěvek od Bill »

Nestak píše:Verím že existujú aj rýchlejšie spôsoby ako sa to všetko na začiatok naučiť.
Rychlejší ano - ale určitě ne úplně rychlé. Kolik by sis toho zapamatoval, pokud by ti někdo udělal několikadenní školení přesně pro tebe?
Po několika hodinách by jsi měl pocit, že k tobě mluví klingonsky a stejně by to bylo k ničemu.
Podle mne část věcí musíš absorbovat postupně, moc si to jinak nedokážu představit.

Mi trvá oživení jakékoliv fotografické sestavy vždy několik let - jako ne že bych tím strávil každý den, ale když si člověk vezme, kolik je za rok jasných bezměsíčných nocí...

Taky to chce trošku pokory a nebo jiného koníčka :-(
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofoto workshop v ČR

#169

Příspěvek od MilAN »

Astrofotografie jako taková zahrnuje několik oborů, z nichž každý z nich může být velkým koníčkem na celý život a stejně v něm nebude nikdo dokonalý. Tady se, bohužel pro někoho, střetává a vzájemně doplňuje optika a technika kolem ní ( = přístroje + mechanika) , fotografie ve spojení s digitální technikou a početní metody zpracování obrazu , matematika a výpočetní technika a astronomie. Bez alespoň povrchní znalosti a povědomosti o všech oborech nelze dělat slušně astrofotografování. A není to na 1 přednášku ani kurz
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofoto workshop v ČR

#170

Příspěvek od Roman (Rick) »

Nestak, síce mi vravia, že som divný, ale tvoj prístup mi príde ozaj zvláštny ;). To sa teda rovno prihlás online na www.itelescope.net a začni si vyberať čo a akým ďalekohľadom chceš fotiť a len klikni na štart ... Domov na ftp ti prídu hotové, skalibrované fotky, ktoré natlačíš trebárs aj do DSS, v nejakom editore to strečneš, prípadne poskladáš do RGB/HSO a máš super fotku bez námahy, ktorú by ti tu mohla závidieť väčšina AF. To je tvojim cieľom? Mne sa zdá, že ide hlavne o tú časť "bez námahy", čo je v dnešnej dobe vidieť všade - šetci chcú všetko hneď a bez námahy ...

Napríklad mojim cieľom je užiť si toho koníčka aj keď sa mi nepodarí top fotka. Baví ma práveže experimentovať, hľadať nové cestičky, neísť po tých vyšlapaných, 1000 krát prejdených ... A hoci som mal možnosť využiť obrov online po celom svete, zostal som verný mojim ďalekohľadom, s ktorými si tohto krásneho koníčka ozaj vychutnám.
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Astrofoto workshop v ČR

#171

Příspěvek od LukasNestak »

Nepodarených fotiek mám plno, ale ani jednu tu už neuverejním. Raz som sem dal nepodarenú fotku "mne sa zdala fajn, na to že bola fotená mobilom, za zlých podmienok a bez skúseností" a čakal som nejakú radu čo bolo zle.
Bola iba jedna odpoveď: takú hnusnú fotku by som tu neuverejnil "super rada".
To bolo jedna z prvých skúseností s ľuďmi na tomto fóre "nič povzbudivé do začiatku".
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofoto workshop v ČR

#172

Příspěvek od MMys »

Nojo, no, ale tohle je (naštěstí) jedna z českých vlastností. Narozdíl od třeba US nebo jiných anglofonních fór, kde je všecko "great a superb", i když to je hrozná srágora. Tady to bohužel (nebo bohudík ?) dost často někdo řekne, jak to skutečně je. Já vím, je to trochu demotivující, ale o to víc pak člověka potěší, když konečně přijde pochvala.

Takže neházet filntu do žita, a pracovat a učit se. Já na tom byl stejně, a věř, že ten proces je na moc let.

Moje první publikovaná digitální (ty na film vynechávám) z roku 2005:
Obrázek

a poslední z loňska:
Obrázek

Na klik plné rozlišení. Je to jen o píli, technice a bohužel z části i o penězích. Ale tak tragické to není, parádní snímku jdou i s relativně levnou technikou, ale bez trpělivosti to prostě nejde. A spousta lidí podobné částky třeba bez problému prokouří nebo prochlastá :-)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Astrofoto workshop v ČR

#173

Příspěvek od LukasNestak »

Tu druhu fotku si dam asi ako pozadie do windowsu :} ale ta prva je tiez pekna <na moje pomery>
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3399
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Astrofoto workshop v ČR

#174

Příspěvek od hades »

Já jsem s astrofotografií začal loni v listopadu. Ještě předtím jsem si koupil dobsona 200/1200 ale venku jsem ho měl všeho všudy 2x. Už když jsem ho kupoval jsem měl tušení, že vizuál pro mě nebude (byla to ale bazarový kousek a podařilo se mi ho prodat s minimální ztrátou). Nejprve jsem si postavil pantový stolek a fotil kompaktem. Výsledky byly příšerné. Navíc v listopadu už žádný velký hic venku nebyl. Po necelém roce mám vybavení, které je v podpise (taky z větší části koupeno v místním bazaru), a už i ty výsledky občas publikuji.
Z těch oblastí, které je pro slušnou astrofotku nutno zvládnout, jsem na počátku ovládal jenom informatiku (tento obor mě živí). Nevěděl jsem nic astronomii, neorientoval jsem se na obloze, focení se zrcadlovkou mi taky nic neříkalo, a největší strašák pro mě byl postprocessing.
Nyní se snad až na ten postprocessing docela slušně vyznám a stále objevuji další a další jemné nuance, které k tomuto koníčku patří (např. platesolving, autofocusing nebo používání LRGB filtrů).
Vybral jsem si tento koníček záměrně. Je totiž natolik technicky náročný, že jsem hned věděl, že mi pár let vydrží.
Tož asi tak :oops:
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofoto workshop v ČR

#175

Příspěvek od Bill »

Nestak píše:Nepodarených fotiek mám plno, ale ani jednu tu už neuverejním
Tak pokud víš v čem je problém, tak to tak nevadí. Ale pokud nevíš, tak je tady dost vláken na nepovedené fotky - třeba:
"Prosím poraďte": http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=17&t=11541
"Vadné expozice, artefakty, detaily": http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=17&t=2379

Tady nikdo nebude hodnotit, že je fotka špatná, ale radit proč to tak je a jak to opravit...

Pokud ani to není pro tebe vhodná cesta - najdi si nějakou oběť. Podle mne je málo lidí, které by tě odmítlo, když se jich na něco zeptáš. Úplně nejlepší je jezdit na nějaké srazy. Škoda, že nevyšly třeba ty Poloniny - mohli jsme pokecat naživo.

Ale podle mne jediná funkční metoda je vždy zaměřit se na největší problém, odstrarnit ho a pak se věnovat dalšímu problému...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Astrofoto workshop v ČR

#176

Příspěvek od LukasNestak »

To si na tom bol veľmi podobne ako ja teraz :)
O optike som vedel iba čo je vlnová dĺžka, alebo "palička do vody vnorená , javí sa ako zlomená" :D
Vo hvezdárni som bol naposledy na základnej škole, jediný foťák čo som mal bol v mobile, myslel som že čím dlhšie ohnisko tým lepšie, no proste katastrofa. Pracujem ako projektant v stavebníctve a záujmy mám šport, pes a počítač, takže nič ani zhruba okolo astronómie. V podstate ani nikoho nepoznám, kto by mal hvezdársky ďalekohľad, prípadne sa zaujímal o fotografovanie.
Takže som do toho skočil úplne čistý.
PS: ale pozadie na všetkých PC som mal vždy nejakú galaxiu alebo hmlovinu ;)
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofoto workshop v ČR

#177

Příspěvek od Roman (Rick) »

Nestak píše: ... Raz som sem dal nepodarenú fotku "mne sa zdala fajn, na to že bola fotená mobilom, za zlých podmienok a bez skúseností" a čakal som nejakú radu čo bolo zle.
Bola iba jedna odpoveď: takú hnusnú fotku by som tu neuverejnil "super rada".
To bolo jedna z prvých skúseností s ľuďmi na tomto fóre "nič povzbudivé do začiatku".
No tak to ťa chápem. Ten štýl kritiky je tu dosť uletený. V USA je to zas opačný extrém, hoci tam často aj taktne povedia, čo by zlepšili. Neznosia snímok pod čiernu zem ako tu, kvôli technickej prkotine, alebo preto, že dotyční nevedia vziať v úvahu, že ide o začiatočníka. Verím, že toto je jedna z vecí, ktorá vie nových členov AF odradiť od fotenia, či vôbec nejakej aktivity v rámci fóra.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2220
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Astrofoto workshop v ČR

#178

Příspěvek od juh »

Nestak píše:Nepodarených fotiek mám plno ...
Nič si z toho nerob, také má určite každý, len v inom pomere. Časom sa ten pomer zlepší.
Ak sa už niekto rozhodne také fotky publikovať, tak je to väčšinou z dokumentačných dôvodov, ak nie sú dispozícii žiadne iné fotky. Väčšinou to k takým fotkám autor uvedie, aj s popisom podmienok, za akých také foto vzniklo.
Nestak píše:... Raz som sem dal nepodarenú fotku ... Bola iba jedna odpoveď: takú hnusnú fotku by som tu neuverejnil ...
Občas treba brať aj ohľad na to, kto to tam píše. Väčšina členov fóra to tam už nekomentuje, na fotenie mobilom má vlastný názor.
nemo2k
Příspěvky: 43
Registrován: 10. 09. 2016, 12:37

Re: Astrofoto workshop v ČR

#179

Příspěvek od nemo2k »

Ano, "staří pardi" na tomto fóru dokáží být až neskutečně "krutí" při hodnocení našich "dílek". Nicméně díky této "krutosti" si toto fóru udržuje vysokou odbornou úroveň.

Jsme již dospělí, s dobře míněnou kritikou se musíme umět vypořádat, jen tak se dá posunout dál ...

Astrofotografie je tvrdé řemeslo, nejde se naučit za víkend. Semináře MMys jsou dle mého, dost zásadní, pro další posun. Nemá tam cenu jezdit, pokud se člověk před tím nepotrápí s DSS a GIMPem :-) ...
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 946
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofoto workshop v ČR

#180

Příspěvek od pavelseb »

MMys píše:Nojo, no, ale tohle je (naštěstí) jedna z českých vlastností. Narozdíl od třeba US nebo jiných anglofonních fór, kde je všecko "great a superb", i když to je hrozná srágora. Tady to bohužel (nebo bohudík ?) dost často někdo řekne, jak to skutečně je. Já vím, je to trochu demotivující, ale o to víc pak člověka potěší, když konečně přijde pochvala.
Kdyby byla kritika, to by ještě šlo, ale stále častěji se objevují snímky, které nikdo vůbec nekomentuje. Což mně osobně přijde jako velká škoda.
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x, HR Planetary 7mm, SW 25mm, mod. pas. chlazená Logitech QC 4000
Odpovědět