Sequence generator pro, Nebulosity

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 46

Sequence generator pro, Nebulosity

#1

Příspěvek od majklus »

Ahoj,

hledám nějaký software pro snímání s mojí QHY5L-II. Dosud jsem měl FireCapture a SharpCap2, ale u FireCapture mi vadilo, že při barevném snímání neumožňuje ukládat do fits (nebo jsem slepej, ale řešil jsem to poctivě docela dlouho) a SharpCap2 mi sice dokonale vyhovuje, ale buhužel s mojí kamerou semtam ztrácí spojení a zamrzá. Je to i několikrát za večer a nezbývá než kameru vypojit, zapojit a SharpCap2 shodit a vyštípat pomocí správce úloh. (ani to není vždy jednoduché )
Docela mě to mrzí, zkoušel jsem si hrát s nastavením USB traffic, speed a nic. Stává se to jen u delších expozic, 30s+.

Narazil jsem tedy na Nebulosity a především Sequence generator pro, ten se mi napohled moc líbí. Ale..
Pochopil jsem, že se snímáním barevných snímků je konec? Nikde jsem ani v jednom nenašel kde zvolir RGB, raw16 nebo podobně...
Chápu, že profi se asi fotí mono + filtrové kolo, ale připadá mi divný barevnou kamerkou fotit mono přes filtry (který ani momentálně nevlastním...)

Nemáte někdo nějakou zkušenost?
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Sequence generator pro, Nebulosity

#2

Příspěvek od MMys »

Podle mě není potřeba hledat nějaké barevné snímání. Obraz, který leze z barevné QHY5L-II je úplně identický tomu z mono kamery, ve formátu těch dat není rozdílu, barevná kamera produkuje též monochromatický obraz, ale s bayerovou maskou. Barevný obrázek vznikne až po debayeringu. Ten je stejně lepší dělat offline, nikoli přímo při snímání, protože následně se dá udělat lépe, a hlavně, pokud to používáš na dlouhé expozice, musíš dělat kalibraci, a tu musíš udělat ještě na datech před debayeringem, stejně, jako když se fotí pomocí DSLR do RAWu.

Takže jakýkoli SW, co umí pracovat s ASCOM driverem pro QHY5L-II (jakoukoli), nebo s tou kamerou na přímo (bez ASCOM) ti bude fungovat.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 46

Sequence generator pro, Nebulosity

#3

Příspěvek od majklus »

Aha, rozumím. Omlouvám se, nikdy jsem nefotiil přes DSLR.
Byl jsem zvyklý, že soft debayeruje automaticky (sharcap2 to tak dělá). Jaký soft bych si měl pořídit na debayer? Pozná ten soft parametry masky QHY5L-II? Netuším totiž, jak bych je zjišťoval...
Asi bych dokázal z vypětím sil napsat skript v matlabu nebo v něčem podobným, ale jednak jsem už starý lenoch a jednak to jiní umí lépe.. :-)

Vím, že to sem už asi nepatří, ale jen pro ujištění, správný postup tedy je:
nasnímám sekvenci expozic, každou expozici zvlášť zkalibrovat (dark, flat, bias) , pak debayer pro každou expozici zvlášť, registrovat, složit, postprocesovat?
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Sequence generator pro, Nebulosity

#4

Příspěvek od MMys »

Po debayeringu se už kalibrace dělá blbě, protože se hotpixely rozinterpolují do okolních, mohdy i adaptivní v závislosti na tom, co je okolo, a kalibrace pak není dokonalá. Tedy opravdu nejprve každou expzoici zvlášť zkalibrovat, pak u každé debayering, a teprve nakonec seskládat.

Naprostá většina astronomických SW umí nastavit pořadí pixelů v Bayerově masce (buď výběr z předdefinoavných zařízení, nebo pořadím, mnohdy i obojí). Tedy nemusíš mít strach, že by to nešlo.

Matlab na to netahej, je to sice mocný nástroj, ale v tomhle případě je to s kanonem na vrabce :-)

Na úplně první pokusy zkus klidně DSS (deep sky stacker). Možná i Registax, i když ten je primárně spíš na zapracování krákých expozice (planety, měsíc).  Asi nejmocnější SW, s množstvím funkcí ale ne tak přímočaý na ovládání a naučení je IRIS (i když pokud vládneš Matlabem, IRIS zvládneš taky). Tohle byl výčet těch nejlepších free SW.

Z těch placených MaxIm DL, AstroArt, ImagesPlus, AIP4WIN, bude toho asi víc. No a nesmím vynechat špičku v oboru astronomického image processingu - PixInsight.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 46

Sequence generator pro, Nebulosity

#5

Příspěvek od majklus »

OK, děkuju moc za trpělivost.
Vyzkouším teda Sequence Generator software, fakt se mi na pohled docela líbí a nicmoc jsem o něm na webu nenašel. Dám sem pak mojí zkušenost, jak jsem se s tím popral. Alespoň poznám, jaký bude rozdíl ve výsledku oproti Sharpcap, který debayeruje automaticky před kalibrací.

Zkusím i Nebulosity, ta je všude chválená, bohužel demo má "kurvítko" při ukládání. Ale na vyzkoušení to asi stačí.

Ještě jednou děkuju Martine!
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Sequence generator pro, Nebulosity

#6

Příspěvek od MMys »

Ještě jsem ti poslal SZ.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět