Okulárová projekce

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
Lamid
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 02. 2013, 16:22
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Okulárová projekce

#16

Příspěvek od Lamid »

Ospravedlnujem sa za vnesenie noveho oznacenia FFD
http://en.wikipedia.org/wiki/Flange_focal_distance

Dorobim obrazok pre hyperion a moze to moderator premazat.
Uživatelský avatar
chris
Příspěvky: 1
Registrován: 24. 06. 2015, 21:07

Okulárová projekce

#17

Příspěvek od chris »

Dobrý deň,

mám v pláne kúpiť Adaptér na okulárovú projekciu s T2 závitom.

http://www.dalekohlad-mikroskop.sk/prod ... ny-adapter

Ale neviem že ako sa to pripevní na ďalekohľad Sky-Watcher newton 130/650. Či sa to na okulárový výťah zasunie alebo zaskrutkuje.
Za odpoveď vopred ďakujem.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Okulárová projekce

#18

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Ahoj,

I když to prodejce slibuje, tak mi u tohoto adapteru není jasné, jak se dovnitř upevní 1,25" okulár.

Vybral bych si něco na tento způsob, kde je to zřejmé z foto :
http://www.agem.sk/produkt/variabilny-a ... 68047.html

Nejsem si jist, jestli plně chápeš, co vlastně chceš dělat.. Okulárová projekce je o tom, že dovnitř takového adaptéru se vloží 1,25" okulár ( je potřeba ohlídat jeho max. průměr, aby se tam vešel ), celý adaptér má na vstupu 1,25" průměr, kterým se zasune do okulárového výtahu. Na výstupu je T2 závit, ke kterému musíš mít kroužek, který převádí ten T2 závit na bajonet zrcadlovky... Např. :

http://www.agem.sk/produkty/dalekohlady ... -3989.html
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Okulárová projekce

#19

Příspěvek od Peťa »



I když to prodejce slibuje, tak mi u tohoto adapteru není jasné, jak se dovnitř upevní 1,25" okulár.

Ale jo, na tom prvním obrázku je vidět aretační šroubek, i když blbě a je skoro celej schovanej.

Na zasunutí do výtahu potřebuješ adaptér T2/1.25".

Oba díly, velmi podobný projekční adaptér i adaptér T2/1.25" jsou vidět zde:



Je to mimochodem ještě blbější fotka, protože ten aretační šroubek je na ní schovaný vzadu a zcela neviditelný.
Uživatelský avatar
caradoc
Příspěvky: 171
Registrován: 04. 02. 2014, 09:07
Bydliště: Liběchov
Věk: 49

Okulárová projekce

#20

Příspěvek od caradoc »

dobrý den, poprosím o uvedení do problematiky a reality,
mám teleskop Newton SkyWatcher 150/750mm, 2" výtah, rád bych si zkusil připojit DSLR Canon 40D k okulárové projekci, jaké vhodné hardwarové řešení by bylo pro focení povrchu měsíce, ev. planet? nevlastním žádný okulár s možností našroubování redukce pro DSLR, vlastním pouze 1,25" plossly,
děkuji za reakce,
Caradoc
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Okulárová projekce

#21

Příspěvek od MilAN »

Potřebuješ přesně to, co je na fotce nad tvým příspěvkem.  Plus  redukční kroužek k připojení Canonu  t.j. redukci T2/Canon. A nějaký kratší Plössl
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Locus2
Příspěvky: 5
Registrován: 07. 03. 2017, 16:35

Okulárová projekce - prosba o pomoc

#22

Příspěvek od Locus2 »

Udělal jsem si na Vánoce radost a pořídil si z druhé ruky Celestron 4GT s alt-az montáží. Asi to byla ne úplně vhodná volba na co jsem s měl původně v plánu.

Nicméně tohle je můj začátek s astronomií a astrofotografii.

Velice pokorně bych poprosil o radu pro můj konkrétní případ s foto přes okulárovou projekci.

Otázka č.1: má to smysl? nebo je D=104mm/f=1325mm dobrý max. tak na vizuál?
mám nemodifikovaný Canon 450D, představa byla Jupiter, Saturn a detaily Měsíce.

Otázka č.2 (pokud je odpověď na první otázku ano): co mám případně pořídit za tubusek?
Na dalekohledu v ose mám výstup T2, druhou možností je klasický 1,25 kolmo k dlouhé ose (přes flip mirror).
Aktuální výbava: T2 nástavec, adaptér pro Canon, dodávané okuláry 10mm a 25mm, Vixen SLV 7mm.

Zkoušel jsem nějaké počítání (100mm projekční vzdálenost jsem převzal z jiného výpočtu):

pokud použiju 7mm okulár dostanu celkovou ohniskovou vzdálenost 17,5m. Je reálné takové monstrózní číslo zaostřit (nemám jemný focus)? Předpokládám, že nemám šanci (vzhledem k tomu jak se borec v příkladu rozplývá nad hodnotou 3,6m).
Nevím jak budou vypadat fotky přes okuláry od Celestronu, oproti Vixenu je to “mléčné sklo”, proto jsem Vixen použil do výpočtu.

Byl by někdo ze zkušenějších (než já) ochoten udělat tu matiku za mě a říct mi tohle si kup (+link), s tím ti to půjde?? Beru i odpověď: ”radši si kup flašku chlastu a kochej se pohledem na hvězdičky”.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Okulárová projekce - prosba o pomoc

#23

Příspěvek od MilAN »

S tím 7 mm okulárem je to šílenost. Ne ani kvůli tomu, jestli to zaostříš.Ta optika má také své meze Spokojil bych se při tomhle průměru s výsledným ohniskem 3m. Nabízí se varianta místo okulárové projekce a koupí dalšího adaptéru pořídit Barlow a fotit v negativní projekci. Barlow 2x dá určitě výsledné ohnisko 3m ( vzhledem k nutnému zaostření MAKa ) s Barlowem 3x se dostatneš někam k 4,5m. Tady moc přesných výpočtů nejde využít, Mak se ostří pohybem zrcadla a tak se při tom mění i výsledná ohnisková vzdálenost.
P.S. : Že by pohled přes okuláry Celestron a Vixen byly nějak diametrálně odlišné mi přijde divné. Řekl bych, že při použití v tvém dalekohledu bys moc rozdíl neměl poznat. To je tvůj poznatek nebo někde vyčtený ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Locus2
Příspěvky: 5
Registrován: 07. 03. 2017, 16:35

Re: Okulárová projekce

#24

Příspěvek od Locus2 »

To je můj dojem. ten obraz je prostě ve vixenu lepší (ať už se bavíme o jasných objektech typu: Jupiteru, Saturnu nebo středu velké mlhoviny v Orionu).

Ve zvětšení Vixen 7mm a Celestron 10mm moc velký rozdíl není, ale s 10mm:
- nejsou na Jupiteru vidět proužky ( s Vixenem je vidim ctyři)
- je těžší zaostřit (podle mě by to mělo být těžší s vixenem)
- okolí není tak tmavé

Barlow 2x mám, dokonce i se závitem T2, koupil jsem ho za 700Kč (https://images-na.ssl-images-amazon.com ... 4,320_.jpg žádnou velkou kvalitu nečekám) nicméně ten se vkládá do horního kolmého výstupu.

Nešlo mi ani tak o počítání ohniskové vzdálenosti, ale abych to měl v zaostřitelném rozsahu. Pak případně řešit délku nástavce/ů, případně jestli použít nějaké délkově stavitelné. Myslel jsem, že bych právě pořídil něco typu http://www.supra-dalekohledy.cz/tubusek ... -4982.html a přidal to na osový výstup. Jenže délek je tolik (20mm, 40mm,...), že pořádně nevím.

T-adapter c-90 od Celestronu už doma mám (http://agenaastro.com/media/catalog/pro ... a_sq_1.jpg), ale tam našroubuju max filtr.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Okulárová projekce

#25

Příspěvek od MilAN »

Moc ti nerozumím. Máš MAKa, , proč bys měl mít nějaké problémy se zaostřením. Tam se ostří pohybem primáru a rozsah, kam může padnout ohnisko, je hodně velký. Důležité je, jaké prodloužení výsledného ohniska je pro daný dalekohled ještě únosné - to je nejpodstatnější. Mechanicky se tam vejdeš podle mě vždy. A výsledná světelnost pro planetární focení je zbytečná přes 1:30. 7 mm okulár na projekci určiutě už ne, on je moc i na normální pozorování s touhle optikou.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Locus2
Příspěvky: 5
Registrován: 07. 03. 2017, 16:35

Re: Okulárová projekce

#26

Příspěvek od Locus2 »

Možná, že to špatně popisuju. Neznám pořádně možnosti toho dalekohledu.
Výstupy na mém MK 4GT:
Nahoře je klasický 1,25''
V ose dalekohledu je závit s vnějším průměrem 35mm

Obrázek

Chtěl jsem využít závitový výstup, který je v ose (tudíž bez jedné optické plochy) na projekční focení. Tady na fóru jsem dneska našel tuhle fotku:
Obrázek

Je toto sestava, kterou bych mohl použít? Jak dlouhá má být případně ta část označená "prodlužovací tubusek"?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Okulárová projekce

#27

Příspěvek od MilAN »

Asi není nejvhodnější, že reaguji,protože se budu opakovat. Nešel bych s touhle sestavou přes 3-3,5m ohnisko, to znamená zvětšit 2-2,5x. Malé zvětšení není zrovna vhodné pro okulárovou projekci, tady je vhodnější použít Barlow- Na přímý výstup T2 se dá připojit třeba tímhle : http://www.supra-dalekohledy.cz/sachta- ... -4995.html nebo tímhle : http://www.supra-dalekohledy.cz/sachta- ... -5009.html
A pokud jde okulárovou projekci, začal bych výběrem vhodného projekčního okuláru a stanovil si zvětšení které chci dosáhnou, z čehož vyplývá dosažené výsledná ohnisková vzdálenost. A z toho lze určit zhruba vzdálenost od "středu" okuláru k čipu jako výsledek :
vzdálenost = (zvětšení +1) * ohnisko okuláru.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Locus2
Příspěvky: 5
Registrován: 07. 03. 2017, 16:35

Re: Okulárová projekce

#28

Příspěvek od Locus2 »

Jinými slovy, na velké zvětšení okulárovou projekci to není, protože průměr dalekohledu je příliš malý průměr, tím pádem málo světla a narazím dřív na limit foťáku jako takového. Na malé zvětšení je vhodnější použít rovnou barlow. Evidentně malý kašpárek a velké divadlo.

Druhá věc je ten závitový výstup. Není to T2, jak jsem si původně myslel - vypadáto na "...1.375"x24TPI (almost 35mm)..." . Takže bych musel koupit ještě mezikus 35mm-t2 (jako je tento http://agenaastro.com/baader-sct-t-adap ... 4-c90.html) a teprve pak stavět celou tu sestavu z obrázku. Což už se blíží poctivému instalatérské práci a rozpočtu, který si to v tomhle formátu prostě nezaslouží (i kvůli výsledku).

Takže se vlastně potvrzuje doměnka o vhodnosti koupě a teorii, že místo dokupování dodatečného vybavení si koupim tu flašku.

Kažopádně děkuji za trpělivost s vysvětlováním. Zase jsem o kousíček moudřejší.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Okulárová projekce

#29

Příspěvek od MilAN »

Já bych to nevzdával. Barlow máš, tak je potřeba něco na zadní výstup pro 1 1/4" okuláry. To bys měl snad v manuálu v příslušenství najít -stačí ten nejjednodušší tubusek s požadovaným závitem. Opticky ten dalekohled není špatný, tak i na serióznější pokusy by to mělo být OK.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět