Meridian flip - problém s difrakčními paprsky

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Meridian flip - problém s difrakčními paprsky

#31

Příspěvek od FunTomas »

No ja som Ti odpovedal (1), ale myslím, že patrím do tej skupiny smrteľníkov, ktorej sa podobné problémy vôbec netýkajú.

Myslel som si (a tvoje a Kolecove fotky tomu nasvedčovali), že keď ste kúpili tieto špičkové prístroje, tak ste sa preklenuli ponad prvý level problémov s ktorými zápásia iní. A teraz toto. Ale na druhej strane pamätáš ako sme sa bavili na CEDICu... Ani kúpa "špeciálneho astrografu" nemusí byť výhra. Verím ale, že toto nie je tvoj prípad a sledujem, ako to dopadne. Keď konečne odstránim všetky užívateľské bugy, možno sa dostanem do podobného problému. Potom sa bude znalosť problému hodiť.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Meridian flip - problém s difrakčními paprsky

#32

Příspěvek od MMys »

Noo to je paráda to s tou kolmostí. Jen mi není jasné, jakto že já ten problém nemám.

Je fakt že s meridian flippem různé kanály v různých dnech jsem fotil zatím jen jednou, a shodou okolností to bylo kolem jihu a v deklinaci ne moc daleko od rovníku (loni - Helix nebula). Pochybuju o tom, že mám přesně kolmou k DE ose optickou osu dalekohledu. Nijak jsem to neladil a po kolimaci to určitě nějak vyšlo. To by byla náhoda, že zrovna kolmo, až tak přesný ten tubus zase mít nebudu. Na druhou stranu nepochybuju o tom, že mám kolmé osy montáže (tedy alespoň v rámci možností stroje, na kterém bylo obráběno.

Chyba se evidentně projevuje tím více, čím jsem blíže k pólu. Schválně to někdy zkusím, až budu zase fotit. Třeba dopadnu jako ty, jen o tom problému nevím :'(

Vydrž, nevzdávej Ukazuje se, že čím víc high-end to člověk má (chce mít) tím víc záleží na každé drobotině, a tím více problémů vyvstává, pokud s tím člověk musí vyjíždět.

Hlavně to zas neprodávej. Nic výrazně lepšího už není. A že toho kvůli počasí moc nenafotíme ? A o co jde, aspoň máme co dělat na delší dobu. Lepší než sedět každej den v hospodě :-)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Meridian flip - problém s difrakčními paprsky

#33

Příspěvek od kolec »

To Matrin

Pavel to urcite predavat nebude (teda tomu aspom pevne verim) Ja , ako so pisal Pavlovi som sa s tym problemom nestretol, lebo sa programovo vyhybam flipu( vyberom objektov ) . Je zase pravda , ze som si kolmost skusal (ked flipnem tak by mi to malo zobrazit v krizi tu istu hviezdu) a dopadlo to napodiv velmi dobre. Odchylku som mal minimalnu. Tak som ani neriesil korekciou(v pulzare).
Ale ked budem mat prilezitost tak to odskusam a uvidime.

To Pavel

Oblek a kytku uz mas? ;)

kolec
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Meridian flip - problém s difrakčními paprsky

#34

Příspěvek od Konihlav »

Třeba dopadnu jako ty, jen o tom problému nevímdiky za test, moc me zajima, jak dopadnes, ale verim, ze problem mit nebudes, protoze ne zcela normalni veci se deji predevsim me :-/
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Meridian flip - problém s difrakčními paprsky

#35

Příspěvek od MMys »

Ahoj,
tak si užij svatební cestu :-)

Já jsem dopadl výborně. Včera jsem s obavami začal v proloženém stavu, a difrakční paprsky sedí přesně. Tak teda nevím. Buď mám já šílenou kliku, že mám optiku v tubusu zkolimovanou zrovna rovně, nebo ty máš šílenej Pech (BTW, není se čemu divit ).

Držím palce, ať ten problém najdeš.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Meridian flip - problém s difrakčními paprsky

#36

Příspěvek od Konihlav »

Držím palce, ať ten problém najdeš.diky, ale zacinam se klonit k tomu, ze radeji flipovat s NWT nikdy nebudu - vcera jsem pro jistotu fotil na jedny strane meridianu od 30ti stupnu nad obzorem ve 22 hod do 4 do rana 2-3hod za meridian v poradi barev R, B, G a L ke konci... seeing byl ale i tak totalne zlej vcera (alespon jsem tedy mel kulaty hvezdy i kdyz obrovsky).

podle me by melo mit vypovidajici schopnost to, kdyz dam expozici 20 sekund a 10 sekund pojedu montazi s jasnou hvezdou v zornem poli v RA ose a pak 10 sekund v DEC ose a zmerim jak jsou na sebe ty primky kolmy??? mohla by to byt metoda hledani velikosti cone-error?

zde obrazek: http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele ... ewsIndex=1
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Meridian flip - problém s difrakčními paprsky

#37

Příspěvek od mich1 »

Pavle pri tragickym seeingu jsou hvezdy pokazdy pekne kulaty, protoze to uplne prebije vse ostatni, normalne je mam pekne vykousany od drzaku sekundaru a vytahu, ale poslednich par dni naprosta hruza, paradne kulaty megahvezdy, to dela ten prokletej vitr, s tricitkou ted v podstate nema smysl neco fotit. A abys nebyl smutnej, ze mas problemy jen ty tak me se taky s..e co muze. Pri poslednim foceni mi odesly baterky do fotaku, jedna uplne druha napul, shorelo mi chlazeni, a jeste mi windows nejak nepochopitelne v prubehu expozic odpojujou zrcadlovku a pak to prestane ukladat snimky.A na flip se vykasli, v polnich podminkach jsou s tim jen problemy, lepsi fotit nez neco hodinu resit.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Meridian flip - problém s difrakčními paprsky

#38

Příspěvek od KpS »

10 sekund pojedu montazi s jasnou hvezdou v zornem poli v RA ose a pak 10 sekund v DEC ose a zmerim jak jsou na sebe ty primky kolmy??? mohla by to byt metoda hledani velikosti cone-error?Na fotce je odchylka od kolmosti cca 0,7°. Bylo by dobré mít průsečík na optické ose, aby se vyloučila optická zkreslení. Malá nekolmost D deklinační osy na polární a malá nekolmost C optické osy na deklinační mají na fotce za následek odchylku od kolmosti:

(D + C sin([ch948]))/cos([ch948])

Měření na rovníku poskytne D, na vyšší deklinaci i C. Doporučil bych kromě rovníku aspoň dvě další deklinace, aby bylo vidět, zda jsou výsledky konzistentní. Mezi snímky nesmí být meridian flip, při něm se změní znaménka D i C.
Karel
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Meridian flip - problém s difrakčními paprsky

#39

Příspěvek od Bill »

Včera jsem fotil "Bublinku" - vybavení o nějakou tu třídu nižší - CG5 ADV GT + Vixen VC200L.

S CG5 se musí dělat meridián flip skoro vždy - nepřejede meridián ani o fous.

Kontroloval jsem kříže a sedí. Nedokážu si představit, že by to mělo být montáží.

Bill
M:736 750 113
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Meridian flip - problém s difrakčními paprsky

#40

Příspěvek od BiF »

Nekolmost os montáže bych nepředpokládal u továrně vyrobených montáží.  Nekolmost  optické osy a deklinační osy  si ale vyrábíme my...
Chtěl jsem se zeptat v novém tématu, ale myslím, že by to mohlo být i tady.

Jsou nějaké techniky/postupy, jak zkontrolovat:

1. kolmost os RA a DE?
2. kolmost osy DE a optické osy dalekohledu?
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Meridian flip - problém s difrakčními paprsky

#41

Příspěvek od KpS »

Postupů, jak změřit tyto dva úhly, je víc. Jedním z těch, které nevyžadují GOTO montáž, je vzorec z příspěvku #37. Máme-li GOTO, potom lze bez nároků na naši vlastní invenci použít program TPoint. Nekolmost deklinační osy k polární ose lze změřit i v dílně. Rotací deklinační osy a s pomocí setinového indikátoru seřídit dva válcové nástavce jako prodloužení deklinační osy na obou jejích koncích. Případná nekolmost na polární osu se projeví při jejím pootočení o 180°. Nároky na vybavení jsou velké, ale dosažitelná přesnost v měření nekolmosti může být lepší než 10".

Při rotaci deklinační osy se nekolmost optické osy projeví tak, že optická osa opisuje kužel (odtud název kónusová chyba). Při překlopení do druhé polohy míří kužel na opačnou stranu. S rozumně ustavenou montáží se siderickým pohonem, na které lze odečítat polohu, nemusíme nastavit čas. Nepoužijeme ani alignment stars, ani GOTO. Najedeme na hvězdu na rovníku poblíž meridiánu a odečteme rektascenzi (u Synty: Show Position). Nyní jen s pomocí přejíždění překlopíme montáž do druhé polohy, najedeme na tutéž hvězdu a znovu odečteme rektascenzi. Rozdíl obou čtení převedený na úhel je dvojnásobkem kónusové chyby.

Pokud jsou osy RA a DEC na sebe kolmé, potom kónusová chyba vede k tomu, že optickou osu nelze namířit rovnoběžně s polární osou. Nejmenší vzdálenost, ve které ji mine, je právě kónusová chyba. I toho lze využít k jejímu měření. Ať už v oblasti Polárky, nebo za dne někde na vzdáleném horizontu.
Karel
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Meridian flip - problém s difrakčními paprsky

#42

Příspěvek od MilAN »

Pokud nemá montáž odčítání RA, je možné vzít foťák nebo kameru, přibližně jeho delší stranu orientovat ve směru rektascense a namířit na deklinaci cca 90°. Natočíme v RA tak . aby dalekohled byl na východní straně a dekl. osa směřovala s dalekohled co nejvíce dolů. Naexponujeme s ručním nebo motorickým pohonem více jak 180 °dráhu ( 100 - 150 s. expozice ) , tak, aby DEC osa s dalekohledem na západě opět směřovala co nejvíce dolů. Na snímku se objeví stopy hvězd, z nichž se vybere taková stopa, z níž le určit vzdálenost kružnice od levé strany snímku i od pravé ( čím větší úhel naexponujeme, tím u více hvězd budem moci určit polohu kružnice). A rozdíl vzdálenosti od levého a pravého kraje je dvojnásobek kónické chyb
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Meridian flip - problém s difrakčními paprsky

#43

Příspěvek od BiF »

Nekolmost deklinační osy k polární ose lze změřit i v dílně. Rotací deklinační osy a s pomocí setinového indikátoru seřídit dva válcové nástavce jako prodloužení deklinační osy na obou jejích koncích. Případná nekolmost na polární osu se projeví při jejím pootočení o 180°. Nároky na vybavení jsou velké, ale dosažitelná přesnost v měření nekolmosti může být lepší než 10".Jasný, chápu. Díky...
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Odpovědět