DSS - šmouhy v obraze po registraci

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

DSS - šmouhy v obraze po registraci

#46

Příspěvek od MMys »

Z toho se nedá odvodit nic, pokud neznáme informaci v jakém čase a na jakých souřadnicích je foceno, a hlavně kde a jak daleko od foceného pole byla pointační hvězda. Pokud je posuv převážně v RA, a je to stáčením, tak hvězda byla jižně nebo severně od pole.  
To ovšem za předpokladu, že posuv není způsoben průhyby pointér vs. fotodalekohled.

Takže z toho údaje se bohužel nedá stejně s jistotou usoudit nic.

Obvykle je posun kombinací všeho (nedokonaleé ustavení, vzájemne pohyby soustav, případne pohyb zrcadla jedná-li se o reflektor).

Jediná cesta je postupně eliminovat jednotlivé možnosti.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24317
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

DSS - šmouhy v obraze po registraci

#47

Příspěvek od MilAN »

Pokud by pointovaná expozice měla o tolik ujet a pointér směřuje zhruba doprostřed pole, hledal bych příčinu nejspíš v netuhosti soustavy.
Pokud někdo bude tvrdit, že mu to jeho soustava nedělá,asi na to ještě nepřišel :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

DSS - šmouhy v obraze po registraci

#48

Příspěvek od Bill »

Pokud někdo bude tvrdit, že mu to jeho soustava nedělá,asi na to ještě nepřišel
Jenomže na to těžko někdo přijde - musel by vypnout dithering. Nebo ty odchylky nějak vyfiltrovat statisticky.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24317
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

DSS - šmouhy v obraze po registraci

#49

Příspěvek od MilAN »

Normálně necháš pointovat -samozřejmě s vypnutým ditheringem - a necháš si to vyhodnocovat třeba v DSS Live. Nebo si vezmeš první a poslední snímek a zjistíš si posuv hvězd v RA a DEC - resp X,Y v pixelech. Pokud tam není 0, něco se vzájemně hýbe.
Ale tohle snad každý, kdo něco vyfotil, ví.-není v tom potřeba dělat nějakou vědu nebo hledat na to nějaký program
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

DSS - šmouhy v obraze po registraci

#50

Příspěvek od Bill »

Normálně necháš pointovat -samozřejmě s vypnutým ditheringem
No tomu já rozumím - ale to by člověk udělal až v případě, že by měl nějaký vážný problém. Jinak znehodnocat expozice je asi blbost - když už je těch jasných nocí jako šafránu.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

DSS - šmouhy v obraze po registraci

#51

Příspěvek od mich1 »

No kdyz se tu podivam na snimky, tak vazny problem s timhle, tu ma tak pulka lidi co foti necim delsim Holt pak uz je to o tom co kdo snese. Kazdopadne na nejake testovani se daji vyuzit noci s mesicem, to se stejne nic seriozne fotit neda, a na to aby si to clovek poradne otestoval treba na na nejake otevrence ten mesic moc nevadi. Navic mesic je dookonaly rozhanec mraku, na uplnek je skoro vzdy jasno :)
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

DSS - šmouhy v obraze po registraci

#52

Příspěvek od Konihlav »

No kdyz se tu podivam na snimky, tak vazny problem s timhle, tu ma tak pulka lidi co foti necim delsimpresne i ja proto ted, dokud se nenaucim vse pouzivat jak se ma, jsem musel dithering ozelit, abych prave mohl sledovat zmeny a pohyby (fotim s OAGem, takze treba krasne vidim staceni pole i v pripade, kdy si myslim, ze mam spickove ustaveno (pravda fotil jsem blizko NCP, naposledy)). Kazdopadne "je to boj"...
Jasnovidec
Příspěvky: 345
Registrován: 28. 03. 2010, 14:49
Kontaktovat uživatele:

DSS - šmouhy v obraze po registraci

#53

Příspěvek od Jasnovidec »

Ahoj, v pondělí jsem vyrazil poprvé vyzkoušet canon D600 přes SW ED80/600. Zkusil jsem kometu 10x 3:30 min, ISO 800 na HEQ-5 Pro, pointace přes hledáček lacertou. Na DF nebyl čas. Po složení v DSS mi z toho vylezl takovejhle humus, čím to je?http://uloz.to/xn143ZMB/19-5v-jpg

Díky za radu, z D1100 mi to takhle hnusný asi nikdy nevylezlo...
Astronoobík v akci, lidlskop + triedr NIKON 16x50 CF ACTION VII. Celestron 20x80, HEQ-5, SW ED 80/600 ED, dobson SW 250/1200
Uživatelský avatar
ffgg
Příspěvky: 14
Registrován: 11. 04. 2015, 14:35

DSS - šmouhy v obraze po registraci

#54

Příspěvek od ffgg »

Dobrý den. potřebovala bych pomoc...poslední týden mi DSS dělá blbosti. Ať dám Zarovnat nebo sloučit, stejně mi udělá čáry a to já kvůli mléčné dráze nechci..prosím, nevíte co s tím? dělá mi to na 2 PC, na jednom je čerstvě nainstalován, na druhém běží půl roku a do teď bez potíží...strašně moc děkuji za každou pomoc, mám plnej pc  nedodělaných snímků kvůli tomu..
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1678
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

DSS - šmouhy v obraze po registraci

#55

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

stejně mi udělá čáryByla by ukázka čar?
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
ffgg
Příspěvky: 14
Registrován: 11. 04. 2015, 14:35

DSS - šmouhy v obraze po registraci

#56

Příspěvek od ffgg »


Byla by ukázka čar?
..mohla bych nekam na mail? Ja pracuju pres telefon a nejdou mi vkladat sem fotky
Odpovědět