Presaturované hviezdy

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jakub Dolinsky
Příspěvky: 36
Registrován: 13. 11. 2010, 10:28

Presaturované hviezdy

#1

Příspěvek od Jakub Dolinsky »

Zdravím, nikde som zatial nenašiel nejaké rady ako sa vysporiadať s presaturovanými hviezdami. Samozrejme v strede sú hviezdy presaturované v podstate vždy, najmä tie jasnejšie, no k okraju by mali spojite prechádzať naspäť do neprepálenej oblasti. Lenže na mojich snímkach sú hviezdy prepálené biele body, a vyzerá to ako diery do fotky. Myslel som si, že by som mohol tento efekt eliminovať zníženým ISO pri fotení. Mám model Canon EOS 350D, taktiež nedisponujem momentálne autoguiderom, takže max expozíciu dám 5 min. Fotieval som na ISO 1600, lenže tu sa efekt presaturovania hviezd najviac prejavoval, tak som pre zvýšenie dynamického rozsahu používal nižšie ISO 800, na súrových fotkách nebolo prepaly badať, no po spracpvaní, resp pri postprocessingu mi pri zvýrazňovaní hmlovín- miešanie kanálov, operácie s krivkami, úrovne, vybehli aj tieto hviezdy do prepalov Najlepšie sa mi zatial osvedčilo ISO 400, kde po vyskladaní výslednej snímky som dostal celkom pekný dynamický rozsah, pričom hviezdy boli spálené len v strede... No rád by som na slabšie objekty používal vyššie ISO. Keď pozerám na vaše fotky, napr také riasy, hmlovina tam pekne vyniká pričom hviezdy sú akoby potlačené a vôbec tam nerobia žiaden bordel. Mne pri fotení toho systému hmlovín hvezdy vybehli tak, že pomaly nebolo možné rozoznať tú hmlovinu. :'(

Prosím, teda ak môžte poraďte, ako sa vysporiadať s ´tymto problémom, či je to ozaj len otázka toho ISO, a músím teraz fotiť len na 400vke všetko (čo sa mi nezdá) alebo je možnosť ako spraviť postprocess nejako rozumne, aby som z toho vytiahol to čo potrebujem a hviezdy, že by zostali nepresaturované, resp nekazili dojem zo snímky. Už som fakt zúfalý z toho... ak môžte načrtnite svoj postup. ďakujem :)

kubo
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

Presaturované hviezdy

#2

Příspěvek od Oko1 »

Ahoj, asi by to chtělo ukázat jak to vypadá, popřípadě dát někam ke stažení jeden snímek, nebo i výsledný nakalibrovaný a zkombinovaný master.
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Presaturované hviezdy

#3

Příspěvek od MilAN »

Když budeme předpokládat využitelný rozsah 10 bit, tak to představuje rozsah jasností hvězd 7,5 mag. Všechno jasnější bude už saturováno
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jakub Dolinsky
Příspěvky: 36
Registrován: 13. 11. 2010, 10:28

Presaturované hviezdy

#4

Příspěvek od Jakub Dolinsky »

dakujem, ja uz som si viacmenej uvedomil, v com som robil chybu, totiz pri posprocesse dost pouzivam kontrast co sposobi ze prepalene hviezdy este viacej vybehnu a teda aj okrajove nie tak prepalene casti sa rozzeravia uplne do biela a vznikne tak ostro ohranicena biela diera, to bol ten problem...
Odpovědět