QuickCam Pro s CCD Sharp LZ24BP -- zmereny sum

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
robotron
Příspěvky: 95
Registrován: 17. 08. 2009, 15:10

QuickCam Pro s CCD Sharp LZ24BP -- zmereny sum

#1

Příspěvek od robotron »

Pekny den,

drive jsem zakoupil bazarovy Logitech QuickCam Pro 4000 s CCD, ovsem pozdejsi verzi, kde neni Sony ICX098, ale Sharp LZ24BP. Zde na foru i v cizine jsem se docetl, ze je horsi, ale nikde jsem nedohledal zadne konkretni cislo ani vysledek mereni jakehokoli Philips webcamu, at uz se Sony nebo s Sharpem. (Pouze mereni ICX098 ale v kamere vlastni vyroby, viz nize.) Vysetril jsem chvili na zapaseni s V4L(2) a zvlastnostmi pwc.ko a po zniceni vsech automatik nameril odhady sumu.

Vychazel jsem z jednoduche metody zalozene na Poissonovske statistice sumu, i zde jiz diskutovane, volne inspirovan T. M. C. Abbott: In situ CCD testing http://www.ctio.noao.edu/~tmca/CCD/docs ... k/top.html

Pro 3 ruzne hodnoty zisku a 13 ruznych expozicnich casu jsem nameril svetlo kuchynske 200W zarovky odrazene od zdi a zatlumene rozostrenym objektivem (tj. zdroj svetla nebyl moc kvalitni co do stability) a dale sadu temnych snimku. Od kazdeho mereni jsem nabral 60 obrazku (Y kanal z PWC dekoderu, bohuzel tato rodina Philipsich kamer nedovede posilat obraz bez komprese), 30 pri prodluzovani expozice, 30 pri zkracovani. Kamera byla v nepretrzitem provozu asi 10 hodin, v pokojove teplote (23°C) bez proudeni vzduchu, bez krytu. Na dotyk pomerne horka, ale teplotu elektroniky neodhadnu.

Pro ziskani odhadu stejnosmerne urovne v pixelech jsem odecetl od snimku master bias, zprumeroval a z vysledneho prumerneho snimku (pro danou expozici a zisk) jsem vzal median. Podobne pro odhad rozptylu, kde jsem po vzoru T.Abbotta pouzival druhe mocniny rozdilu 2 snimku.

Vysledek:


Pro 3 ruzne hodnoty zisku vychazi vycitaci sum v rozmezi 30.2e-RMS..35.6e-RMS, prevodni charakteristika 7..20e-/ADU. Temny proud (viz nasledujici obrazek) vychazi 20.1/e-/s/pix.



Podotykam, ze kamera byla opravdu znatelne zahrata, v noci a venku budou podminky priznivejsi. Take jsem zapomnel odpajet zelenou LEDku, takze je mozne, ze si kamerka neco malo prisvitila pres M12 drzak objektivu (ci plosnak). Za techto sumovych pomeru vychazi, ze by melo smysl expozicni cas prodlouzit na 1min (pracuji zatim s neupravenou kamerou, max. cas 1/5s), dele nema smysl.

Zajimalo by me srovnani s ICX098. Mereni QuickCamu jsem nenasel, ale nasel jsem clanek cinskych a japonskych astronomu
http://www.pmo.cas.cn/xscbw/twxb/xbll/2 ... 9013377.ps o stavbe jejich vlastni kamery s ICX098AL a tam zmerili nasledujici, pri 12°C (!): temnocet 114e-/s/pix (nejak hodne, mozna chyba vypoctu?), vycitaci sum 30e-.

Zda se, ze se bud Asiatum kamera moc nepovedla, nebo ze ten LZ24 je prinejmensim srovnatelne dobry co do sumu.

Otazkou zustava, jak je na tom LZ24 s citlivosti -- to bohuzel zatim nevim, protoze nemam kalibrovane osvetleni (a pod oblohou jsem s tim nebyl).

Pokud je nekdo z vas zvedav stejne jako ja, a ma jinou verzi Philips kamery (Logitech QuickCam, ToUCam, Vesta Pro) s ICX098, rad ji zmerim a muze se Sharp se Sony utkat v rovnem boji :-)

Pro zajimavost prilozim jeste prevodni funkci 16b expozicniho registru na vysledny expozicni cas (odhadnuto z dat a predpokladu, ze nejdelsi expozice =1/fps, na osciloskopu jsem to nemeril) a master bias snimek.





Zdravi Marek

P.S.: Diskuse o LZ24BP v pozdejsich QuickCamech:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1327140890
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1262539398
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... er/5255403
http://www.cloudynights.com/ubbarchive/ ... sb/2/o/all
Odpovědět