ochrana techniky v zime

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Coudy
Příspěvky: 1
Registrován: 15. 11. 2012, 11:39

ochrana techniky v zime

#1

Příspěvek od Coudy »

Zdravim,
zacinam sa ucit fotit timelapse nocnej oblohy. Chcel by som sa opytat, ako postupovat pri ochrane zrkadlovky, ked teraz klesa teplota pod 0C ?
[1] Moze byt zrkadlovka celu noc vonku ?  V tech. specifikacii je prevadzkova teplota 0-40C .
[2] Ako ju chranit pred mrazom ?
[3] aky interval pouzit pri snimani hviezd ? 30s alebo mensi/vacsi ?
[4] pouzivat noise reduction zabudovane vo fotoaparate alebo radsej techniku "tmavych" snimkov ?
[5] max iso ?, max clona ?


Dakujem
Sony SLT-A35, Nexstar 4SE
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

ochrana techniky v zime

#2

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Zdravim,
zacinam sa ucit fotit timelapse nocnej oblohy. Chcel by som sa opytat, ako postupovat pri ochrane zrkadlovky, ked teraz klesa teplota pod 0C ?
[1] Moze byt zrkadlovka celu noc vonku ?  V tech. specifikacii je prevadzkova teplota 0-40C .
[2] Ako ju chranit pred mrazom ?
[3] aky interval pouzit pri snimani hviezd ? 30s alebo mensi/vacsi ?
[4] pouzivat noise reduction zabudovane vo fotoaparate alebo radsej techniku "tmavych" snimkov ?
[5] max iso ?, max clona ?


Dakujem
[1] Napíšu, že může, ale ne že mě pak budeš žalovat o náhradu škody Většina z nás to myslím celkem běžně dělá. Ona když je zapnutá a fotí, tak se dost zahřeje.

[2] Nijak. Je ale někdy třeba chránit objektiv, aby se nezarosil - neomrznul. u širokoúhlých objektivů nepomlže nic než vyhřívání (pásek z odporového drátu namotaný kolem objektivu v izolujícím obalu)

[3] mě se 30s osvědčilo - kdyby foťák uměl sám víc, možná bych dělal víc. vždycky záleží na tom, co chceš dosáhnout - můžeš si spočítat, kolik to sithne snímků a jak dlouhé pak bude video ...

[4] rozhodně ne vestavěné noise reduction, dělá dark snímek zcela zbytečně po každém (a navíc jenom jeden)

[5] iso a expozice jsou na sobě závislé, volil bych takové hodnoty, aby na snímcích (udělej si testovací) nebyla obloha ani černá, ani zbytečně jasná. clonu nejmenší takovou, že se ti ještě budou líbit obrazy hvězd. pokud máš objektiv, který dává uspokojivý obraz na minimální clonu, použij ji.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

ochrana techniky v zime

#3

Příspěvek od vla »

Zrcadlovku mají všichni z nás venku celé noci, v mrazech bývá na povrchu totálně pokrytá jinovatkou, ale nevadí to. Čím větší zima tím míň šumí, loni jsem fotil při -18°C a žádný problém a to mám ještě v zadní stěně díru cca 3x2 cm kudy vháním dovnitř zimu. ( 60D s odklopným displejem) ISO je optimální zhruba do 800, pak šum nelineárně přibývá. Ohledně času expozice se řiď histogramem, já se snažím exponovat mezi 1/3 až 1/2 rozsahu, clona u astronomických dalekohledů není, tam se fotí na plnou díru, u objektivů co dovolí kvalita, čím levnější tím se zpravidla musí více clonit, ale zase pak musíš prodlužovat časy, případně zvedat ISO, což vše zhoršuje šum. Zabudovaná redukce šumu by pro začátek stačila, ale je to velká ztráta expozičního času. Mimo jiné proto děláme temné snímky zvlášť, což můžeme třeba i při balení ostatní techniky, nebo při jejím sestavování atd. Hlavní čas je pak maximálně efektivně využit pro živé snímky.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

ochrana techniky v zime

#4

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Já bych si dovolil trochu neosuhlasit s tím postupem - jde o rady rozhodně správné, ale pro "normální" astrofoto. Pokud jde o timelapsy, tak tam se mi osvědčuje jít na vyšší citlivost - prostě proto, že expozice potřebná k prokreslení scény i oblohy bývá jinak příliš dlouhá a snímků je za dostupnou dobu málo, všechno se pohybuje na lapsu hrozně rychle atd... takže já postupuju tak, že nastavim clonu na jakžtakž ostré hvězdy (otevřenější, než kdybych fotil fotku, protože timelapse nikdo nebude zkoumat 1:1), čas 30s a pak dolaďuju ISO podle toho, jak vypadá jas oblohy. Opět je třeba si uvědomit, že to bude nejspíš prezentováno maximálně v 1080p, což je víc než 2x zmenšené, tedy šum se tím přirozeně potlačí.

S tím souvisí i ty darky - stačí jich opravdu pár, aby se odečetly hotpixely (naopak, pokud nejsou žádné, tak to vadí víc než u normálního astrofota, protože nepohyblivé hotpixely na timepalsu naprosto strašně bijou do oka).
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

ochrana techniky v zime

#5

Příspěvek od vla »

Takové rady vznikají tím že pořádně nečtu.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět