Pointace s LXD75

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
vasek79
Příspěvky: 400
Registrován: 20. 12. 2011, 11:29

Pointace s LXD75

#1

Příspěvek od vasek79 »

Ahoj,můžete mi prosím někdo poradit s jakým vybavením bych mohl pointovat na LXD75? Sice jsem se trochu informoval u Pana Matouška,ale rád bych znal názory a zkušenosti přímých uživatelů této montáže,případně někoho,kdo má aspoň zkušenost.. Jde mi o to,jakou kameru a vhodný pointační program. LXD75 totiž nemá přímý vstup pro autoguider.. Jeden kompatibilní s LXD75 se sice prodává,ale je to momentálně finančně mimo můj rozsah,proto bych chtěl poradit s případnou jinou variantou.. Je mi jasné,že budu muset koupit kabely,které nemám.. Ale co dál.. Moc děkuji za případné rady. Zdraví Vašek.
EQ6 SynScan,Astrograf 200/800 Carbon,Canon EOS 400D, Canon EOS 1000D modifikovaný + CLS CCD
Uživatelský avatar
bo-m
Příspěvky: 319
Registrován: 03. 12. 2009, 09:33
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Pointace s LXD75

#2

Příspěvek od bo-m »

Ahoj. Já jsem kdysi tuto montáž taky používal. Pointace jsem prováděl pomocí kamery Meade DSI a programu Envisage dodávaného k této kameře. Později jsem také používal program PHD Guiding. K tomu lze použít jakoukoliv pointační kameru. Propojení montáže a počítače se provádí pomocí seriového kabelu zapojeného do ovládací ručky. Přes víkend se na to znovu podívám abych si to osvěžil a případně napíšu další.
NEQ-6 PRO SS, HEQ-5 SS, Borg 101ED, GSO 8" a TS 10" Ritchey-Chretien, CCD Atik One 6.0, ZWO ASI183MMC, ASI071MC PRO (Lucie), QHY5 http://www.astronomy-mb.cz/
Uživatelský avatar
vasek79
Příspěvky: 400
Registrován: 20. 12. 2011, 11:29

Pointace s LXD75

#3

Příspěvek od vasek79 »

Moc děkuji za jasnou a srozumitelnou odpověď. Samozřejmě pokud napíšeš další,budu moc rád..
EQ6 SynScan,Astrograf 200/800 Carbon,Canon EOS 400D, Canon EOS 1000D modifikovaný + CLS CCD
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 483
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Pointace s LXD75

#4

Příspěvek od Michal1 »

Ahoj vasku79, s LXD-75 jsem dlouho více nebo méně úspěšně pointoval. Nejprve jsem ji používal (spíše snažil použít) jako fotografickou montáž pro Meade SN-8 203/812, se kterou byl dodáván. Tenkrát jsem prováděl pointaci ručně za pomoci levného refraktůrku 60/700 a podomácku vyrobeným pointačním okulárem. Největší problém byl v tom, že při nejnižší rychlosti pohybu trvalo někdy i více než 10 s, než montáž vůbec zareagovala na stisknutí tlačítka. Když jsem nastavil rychlost větší, tak jsem zas dělal korekce moc velké. Na ukázku toho, co z toho ve spojení s mými minimálními astrofoto zkušenostmi vylezlo, se podívej sem na Dumbell z r. 2007. V tomto ohledu by asi mohlo pomoci dotáhnout vůle v převodech podle tohoto návodu. Nezkoušel jsem, protože jsem pak přešel na EQ6.
LXD-75 jsem pak přenechal širokoúhlé focení kinofilmovou Prakticou, nejprve s manuální pointací s korekcí každých cca 10 min - v téže galerii roky 2008-9.
Více tě asi bude zajímat období s automatickou pointací. Stejně jako bo-m jsem měl montáž připojenou k počítači kabelem přes ručku. Jaký je to kabel neumím říct, raději se zeptej p. Matouška. K pointaci sloužil uvedený refraktor 60/700, Meade LPI kamerka a program PHDguiding. Touto sestavou byly vyfoceny všechny barevné smínky v galerii ze středoformátového filmového foťáku Pentax 6x7. Za stáčení pole, které je na nich vidět, mohlo z větší části prohýbání doma vyrobených úchytů point. dal., jež se mi pak povedlo odstranit, ale snímky ještě nejsou naskenované. Od tohoto léta už vystřídala EQ6 LXD-75 i v širokoúhlém focení.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
bo-m
Příspěvky: 319
Registrován: 03. 12. 2009, 09:33
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Pointace s LXD75

#5

Příspěvek od bo-m »

Ještě jsem si vzpomněl na  důležitou věc. U kamery Meade DSI byl přibalen adaptér DB9 - RJ-11. Jelikož jsem neměl počítač se seriovým portem, používal jsem před tímto adaptérem ještě adaptér USB to serial.  Program Envisage od Meade pak fungoval bez problémů. Pro PHD Guiding bylo nutné nainstalovat ještě Ascom prostředí a ovladače Odkaz zde:

Ascom Platform:
http://www.ascom-standards.org/index.htm

a ovladač pro Autostar #497
http://www.ascom-standards.org/Download ... rivers.htm
Použít Meade LX200 Classic and Autostar #494, #495, and #497 (combined telescope/focuser, 5.0.3)

Myslím, že ten adaptér DB9 - RJ-11 by nějaký z uživatelů kamer DSI mohl mít nevyužívaný. Zkus se tady poptat.

Ahoj Michal
NEQ-6 PRO SS, HEQ-5 SS, Borg 101ED, GSO 8" a TS 10" Ritchey-Chretien, CCD Atik One 6.0, ZWO ASI183MMC, ASI071MC PRO (Lucie), QHY5 http://www.astronomy-mb.cz/
Uživatelský avatar
vasek79
Příspěvky: 400
Registrován: 20. 12. 2011, 11:29

Pointace s LXD75

#6

Příspěvek od vasek79 »

Pánové, moc Vám děkuji.. Vším se proberu a pokud budu mít nějaký dotaz či nesrovnalost,budu ho sem směřovat. Ještě jednou díky,zdraví Vašek.
EQ6 SynScan,Astrograf 200/800 Carbon,Canon EOS 400D, Canon EOS 1000D modifikovaný + CLS CCD
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: Pointace s LXD75

#7

Příspěvek od Davifi »

Zdravím vás všechny, prosím moc o pomoc. Pokouším se pointovat Meade LXD 75. V prvé řadě jsem stáhnul PHD guinding. Poté jsem si jenom v pokoji vyzkoušel základní zapojení. Propojil jsem kamerku ASI 120 MC s počítačem. Napsalo to, že kamerka se připojila uspěšně. Pak jsem zapojil kabel do ručky montáže a vedl jsem ho do kamerky. V kolonce mount jsem vybral on-camera, což jestli jsem správně pochopil je jako, že to je zapojeno v kamerce. Napsalo to mount conected. Jak zjistím, že montáž je opravdu připojená ? Když jsem kamerku zatemnil objevily se na obrazovce body což byl samozřejmě šum. Ale zkusil jsem na jeden z nich kliknout a dát calibration tedy zmáčkl jsem ten zelený terčík, chvíli to něco dělalo a pak to napsalo calibration failed. star did not move enough. Je mi jasné, že se to takhle nemuže nakalibrovat jen by mě zajímalo zda jsem správně postupoval a jak zjistím, že montáž je opravdu připojená ? A potom až tenhle stejný pokus udělám s hvězdou v zorném poli jak pak poznám, že se to dobře nakalibrovalo ? Omlouvám se za možná blbý dotaz, ale moc by mi pomohla rada od někoho zkušeného. Díky.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Pointace s LXD75

#8

Příspěvek od MilAN »

Myslím, že volba "on-mount" nebude ta správná. Ta funguje tak, že signák jde z PC do kamery a z ní do AG portu na montáži. Tobě jde signál z PC do ručky a z ní do montáže. Tady by ti měl někdo poradit kdo používá Autostar a nebo to vyčíst z manuálu , pokud to nejde zkusmo ( těch voleb zase moc není). Ve dne nic nevyzkouší a v noci - to jsem ti nakonec psal.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: Pointace s LXD75

#9

Příspěvek od Davifi »

Ano vím. Chci to zkusit zítra.

zapojuji to pomocí tohodle obrázku (odkaz na obrázek níže). Tak nevím. Ale prostě fakt mi nedochází jak zjistit, že je montáž opravdu správně zapojená. Ty možnosti jsem vyfotil aby jste viděli. Tak jestli by někdo aspoň vzdáleně věděl jakou možnost vybrat a jestli to schéma muže fungovat ?

https://davifi.rajce.idnes.cz/Astroforum/#
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Pointace s LXD75

#10

Příspěvek od MilAN »

Já tam v těch montážích nevidím MEADE Autostar.
Asi by to měla být tenhle ovladač :
Meade LX200 Classic and Autostar #494, #495, and #497 (combined telescope/focuser, 5.0.4)
ze stránky ASCOMu : https://www.ascom-standards.org/Downloa ... rivers.htm
Jakou máš verzi Autostaru?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: Pointace s LXD75

#11

Příspěvek od Davifi »

Jo s tou verzí autostaru je to zakopaný pes. Je tam ještě ta původní nebo možná pár let stará, ale rozhodně poslední 4 roky se neaktualizovalo. Když to chci aktualizovat tak montáž mi s počítačem nekomunikuje podle mě, protože mám už Win7 a na pevném počítači win10. Kvůli tomu mi nešla ovládat montáž ani přes přiložený program autostarsuite. Ale nikdo se touto problematikou bohužel nezabývá a já nevím jak jí vyřešit. Nicméně jaký to teď bude mít vliv na tu pointaci ?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Pointace s LXD75

#12

Příspěvek od MMys »

Pokud nemáš funkční ASCOM driver a nelze z PC ovládat montáž, nepůjde ani pointovat. Jiná možnost než přímá komunikace LX200 protokolem s montáží zde není, protože LXD75 nemá autoguider vstup, a ani Meade DSI zase nemá autoguider výstup, pokud si vybavuji. Už je to dlouho, co mi podobná sestava prošla rukama. Je tam pouze port označený AUX (což je obvodově I2C sběrnice) a do ní se dá dokoupit nějaký adaptér s autoguider portem, ale to už se bude shánět blbě. A stejně bys musel vyměnit kameru za nějakou jinou, co má autoguider port.

Takže nutně musíš rozchodit tu komunikaci s montáží. Pokud ti nejde ten ASCOM driver použít se starším autostarem, tak musíš udělat ten upgrade firmware, na nějakém starším stroji, nebo si naistalovat nějaký virtuální počítač, třeba VirtualBox a do něj nainstalovat třeba Windows XP, v těch to upgradovat určitě půjde.

Sám takhle virtuální stroj se starým systémem občas používám, při práci a opravách na starších zařízeních, pro které už není podpora pod novějšími OS.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: Pointace s LXD75

#13

Příspěvek od Davifi »

Rád bych ještě věděl co se přesně myslí ASCOm drivery ? Tím myslíte aktualizovat software v té montáži ?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Pointace s LXD75

#14

Příspěvek od MMys »

ASCOM driver je kus SW na PC, který převádí příkazy pro oládání konkrétní montááže na unifikované ASCOM rozhraní, které využívají různé astro SW (včetně PHD). A ten je napsaný pro nějaký konkrétní HW dalekohledu. Stahni si to, co ti linkuje Milan. K tomu samozřejmě musíš mít nainstalovanou v PC ASCOM platform. Tedy instalovat až po instalaci ASCOM platform.

A možná to bude chodit, ten ASCOM driver podporuje celou skupinu dalekohledů, ne jen jeden konkrétní.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Pointace s LXD75

#15

Příspěvek od MilAN »

A funguje tedy ovládání Autostarem ? Ovládáš montáž z ručky a funguje GoTo ? Verzi snad zjistíš z ručky nebo z PC , ne ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět