Temperace/chlazení SCT

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Temperace/chlazení SCT

#1

Příspěvek od Konihlav »

v ramci tupeho zamestnavani sve koni hlavy jsem dostal napad. Velky napad. Co chladit (pomahat temperaci) SCTcka (plechoveho) zpusobem chlazeni tubusu? Proste misto instalace vetracku do vetracich otvoru (ktere Edžiky uz maji, na rozdil od puvodnich SCTcek) a foukani si dovnitr (ci ven) bordelu (prachu), tak proste jen a jen zchladit samotny komplet vnejsek plechovy tubus a tim napomoci ochlazeni vzduchu uvnitr, potazmo ochlazeni zrcadla ???

Blby totiz je, ze nez se SCTcko vytemperuje (a ze potom fakt ukazuje zasadne lepsi obraz - tedy ne ze bych se koukal, ja jen fotim, ale i tam je to poznat) tak uz rano svita...

Vychazim z predpokladu (coz je take duvod, proc se smrtelne vyhybam te maximalni debilite - tj. nahrazeni plechoveho tubusu SCT karbonovou verzi, kde sice nemusim preostrovat, ale zase se mi nikdy nevychladi a diky cirkulujicim proudum tepleho vzduchu uvnitr a studeneho venku bych si komplet zmrvil seeing mnohonasobne vice), ze plech krasne vede teplo a mym cilem je klidne kazdou hodinu 1x preostrit (coz mimochodem na F/10 skoro fakt neni treba vice jak hodinu, dve nebo i tri) a mit lepsi obraz, nez mit karbon a zoufaly obraz jehoz preostreni beztak postrada smysl ;-)

;D ? jsu velky debil bo maly debil ?
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Temperace/chlazení SCT

#2

Příspěvek od Konihlav »

jeste pridam par ne-relevantnich odkazu, pokud by se chtel nekdo stourat v topicu hloubeji:
http://www.astrogeeks.com/Bliss/OccultV ... star8n.pdf
http://www.compubuild.com/astro/C14EdgeHD/
http://starizona.com/acb/Cool-Edge---SC ... 2C109.aspx <- tahle blbost se mi ale nelibi, nechci nic rozebirat :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Temperace/chlazení SCT

#3

Příspěvek od MilAN »


Vychazim z predpokladu (coz je take duvod, proc se smrtelne vyhybam te maximalni debilite - tj. nahrazeni plechoveho tubusu SCT karbonovou verzi, kde sice nemusim preostrovat, ale zase se mi nikdy nevychladi a diky cirkulujicim proudum tepleho vzduchu uvnitr a studeneho venku bych si komplet zmrvil seeing mnohonasobne vice), ze plech krasne vede teploČím vodovější uděláš tubus, tím lépe bude předávat teplo ze vnitř ven a tím bude větší cirkulace uvnitř tubus = větší seeing :)
Zrcadlo, jako dobrý izolant , dobře nahřáty, při malém gradientu vydrží dlouho zásobovat vnitřek tubusu Tady je opravdu jedinou možností nechat ho ofukovat chladným vzduchem a intenzívně mu odnímat teplo.
Pokud bude v tubusu dobře uzavřený a izolovaný teplý vzduch a vně studený, nic se neděje, k vnitřnímu seeingu prakticky nedojde. Karbon je spíš výhoda.
A pokud to chceš mít rychleji, dej tam peltiery, nebo nahraď tubus karbonovými tyčemi a vyhoď tubus :). A hlavně nenech přes den zahřát zrcadlo. A netop si cestou v autě !( zvlášť dobrá rada pro zimní pozorování :)).
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Temperace/chlazení SCT

#4

Příspěvek od Konihlav »

MilAN: no to je napad s tim predavanim tepla a zvysenim seeingu to je jasny, prave jsem to myslel na dobu pred pozorovanim (focenim) pro maximalni prenos a pak to nechat chvilku ustalit (na posledni hodinu pred vlastni akci). Prevence je taky jasna vec, snazim se tubus vzdy nekam umistit mimo teple mistnosti. O ceste na pozorovani ani nemluve, mam v aute kulicha a teply ponozky a vubec, topeni je tabu. U stareho auta (sedan) bych to ani nemusel resit, kdyby se mi smitka vesla do kufru ;D u noveho bohuzel mam vnitrek spolecny (paty dvere).

ten napad - vse vyhodit a nahradit truPkama se mi libi, jen bych to SCTcko nechtel kolimovat :-/

takze zustanu u pasivni formy chlazeni, tj. zadne, jen pasivni diry po strane tubusu, jak to nove Edžiky mivaji plus prevence zahrati plus netopit (klasika).
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Temperace/chlazení SCT

#5

Příspěvek od LKamarad »

Ono to přeostřování není nutné ani tak kvůli změně teploty, jako spíše kvůli tomu, že si to zrcadlo plave po celou dobu focení kdy chce kam chce - odtud také nutnost používání OAG, jinak si s tou skořepinou neškrtneš ... ;D
Uživatelský avatar
mischu
Příspěvky: 174
Registrován: 07. 12. 2009, 09:54

Temperace/chlazení SCT

#6

Příspěvek od mischu »

Vím, že to sem úplně nepatří, ale nechci zakládat další téma.

Mám následující problém:

Při posledním pozorování se mi zarosila korekčka na mém SCT zvenku, ale bohužel i zevnitř. Po příjezdu domů jsem nechal odkrytkovanou okulárovou šachtu aby dalekohled vyschnul. Bohužel na korekčce z vnitřní strany tubusu zůstaly takové ošklivé "skvrny" a "mapy". Dá se toho nějak nedestruktivně zbavit nebo to mám nechat být?

Díky za názory
Celestron C-8 SGT 203/2032 mm; Sky-Watcher ED 80/600 mm; Newton GS-280 114/910 mm, triedr Zeiss 10x50; Canon EOS 400D, Canon EOS 400Da
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Temperace/chlazení SCT

#7

Příspěvek od Jožin110 »

Dobrý večer, dnes jsem pozoroval 8" sct Jupiter. Za světla relativně dobrý, ale s přibývající tmou se obraz zhoršoval. Dnes to zhoršování nebylo poprvé. Nějaký vliv měla asi oblačnost. Dalekohled jsem měl venku ve stínu na trávě alespoň dvě hodiny, než jsem začal pozorovat. Nemůže zhoršování obrazu (ke konci vlastně nešlo zaostřit a GRS nebyla vidět - bylo 22.30) způsobovat nestíhání vyrovnávání teplot? Máte prosím někdo nějaké zkušenosti? Mám starší typ bez otvorů na chlazení. Asi by pomohlo nalepit na zrcadlo čidlo teploměru, abych věděl víc. Ale rozebírat se mi to jaksi nechce. Děkuju za rady
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Temperace/chlazení SCT

#8

Příspěvek od Cztwerec »

Bohužel SCT je spolu Maksutov Cassegrainem jeden z nejvíce náročných systémů na dobrý seeing a sám jsem to zažíval se všemi SCT. A pravdou je, že rychlé ochlazování po západu Slunce je oříšek pro více dalekohledů... nejen pro tyto uvedené.
Lectorem iustus...
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Temperace/chlazení SCT

#9

Příspěvek od Maser »

Je potřeba brát v úvahu i okolí. Nepřesouvá se ti planeta nad nějakou střechu? Mě se pravidelně stávalo, že když se planeta dostala nad protější panelák, tak se obraz dost zhoršil. Právě kvůli sálání teplého vzduchu. V zimě únik tepla z bytů a v létě z rozpálené střechy či panelů.
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Temperace/chlazení SCT

#10

Příspěvek od Cztwerec »

V úvahu je nutné brát přesně jak píše Maser zdroje tepla a kouře (je toho mnohem víc a nemá to jednoznačné řešení) pokud máš dobře vytemperováno. Ale pokud se jedná o přístroj jak si se ptal, zkušenost je taková jakou jsem napsal.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Temperace/chlazení SCT

#11

Příspěvek od MilAN »

Mě připadá, že ta temperace je někdy zbytečně velký strašák. Samozřejmě že na ni záleží, ale daleko  větší vliv má temperace  celého okolí terénu, odkud pozorujeme,  a změny  proudění a sálání vzduchových mas, které jsou v cestě pozorování.  Turbulence vzduchu v uzavřeném tubuse je minimální. Deformace   optických ploch záleží na použitém materiálu a  teplotním rozdílu. Problém u katadioptrů je v tom, že deformace primáru  se násobí poměrem Fcelkové/Fprimáru .
Jinak, každý kdo pozoruje, zná situaci, kdy po západu Slunce nastává okamžik nejlepšího obrazu / seeingu, pak se to celkově na dlouho zhorší a až hodně později se obraz zase zlepší
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Temperace/chlazení SCT

#12

Příspěvek od Jožin110 »

Pánové děkuju za reakce. Dost možný že to bude proudění vzduchu a nebo v pizerii přitopili Stává se to nepravidelně a asi v jiných místech. Někdy nosím dalekohled "předchladit" do sklepa. Trochu jsem poupravil výtah, tak ten budu moct nyní vyloučit.
MilAN přísp.č. 2 - Čím vodivější uděláš tubus, tím lépe bude předávat teplo ze vnitř ven a tím bude větší cirkulace uvnitř tubus = větší seeing. Kdybych ho zabalil, mohlo by to pomoct?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Temperace/chlazení SCT

#13

Příspěvek od MilAN »

I to se dělá - není to až tak neobvyklé.
Ale já mám zkušenosti s překližkovými tubusy, karbonem i otevřenými - . O plechových a na katadioptrech by měli napsat jiní.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Temperace/chlazení SCT

#14

Příspěvek od dvader »

Pozoruji s 11“ SCT již dlouho a ohledně temperace mám následující zkušenosti:
Před pozorováním se snažím mít dalekohled v teplotě blízké té, která bude až začnu pozorovat:
- v létě někde v chladu
- v zimě třeba na balkóně
- pokud jsem celý den na louce, tak jej mám schovaný v igelitovém pytli s kovovou odraznou vrstvou (ten hodně pomáhá)
Jakmile začne v noci teplota klesat a je velký gradient poklesu, tak je to v ři.. a moc se s tím dělat nedá. Pak pozoruji galaxie nebo velké mlhoviny - prostě objekty, na které se používá ne moc velké zvětšení...

Mám u SCT kovový tubus, takže tam je prostup tepla dobrý. Důležité je, jak je zahřátá ta masa vzduchu uvnitř - přes den se nesmí dopustit, aby se ohřála (jak píši výše, nutno mít schované). Klidně může být i o něco podchlazen - má to setrvačnost, takže to hezky přečká tu dobu okolo západu Slunce uvnitř chladné a bude to lépe stíhat pokles v noci.
Prodávají se udělátka s větrákem do výstupu z tubusu. Vyndáš zrcátko či jiné vehementy, co tam máš, vrazíš tam ten větrák a temperuješ.
Sám s tím zkušenost nemám a zatím to zkoušet nechci. Nejsem si jist, jak moc to pomůže a bojím se, aby se tím dovnitř nedostalo moc prachu...
Má s tím někdo zkušenost?
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Odpovědět