Jak na kometu???

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
Bíba75
Příspěvky: 1688
Registrován: 12. 06. 2006, 21:08
Bydliště: Tuchřice
Kontaktovat uživatele:

Jak na kometu???

#1

Příspěvek od Bíba75 »

Zdravím na foru.
Pomalu celou neděli jsem laboroval nad tím jak kvalitně složit kometu aby hvězdy tak kometa byla bodová bez artefaktů na pozadí. Nemáte někdo nějakej postup jak na to, co a jak složit a jak to potom vše pěkně složit -prolnout ve fotošopu.Na netu jsem něco našel ale je to dosti nečitelné :-/
Prosím ušetřete mě programu DSS ten mi nesmí do pc ;D
Předem díky za rady a postřehy .
Bíba ;)
Astrograf 250/1000 f/4, SW ED-80/600 ,EQ-6 SS, ZWO ASI 071 ,ASI 120MM ,Canon EOS 40Da,hvězdárnička 2x2.m
http://astrophotography-l-r.webnode.cz/
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Jak na kometu???

#2

Příspěvek od FunTomas »

Keď nájdeš na fóre fotky komét skladané týmto spôsobom, nájdeš aj autorov, ktorí tú techniku ovládajú. MMys to tu už tak zľahka popisoval - taký popis ako na to. Podľa mňa by si sa od miestnych borcov dzvedel podobné hmlisté informácie ako

mám jeden ještě ne moc vypracovanej fígl,který jsem si vyseděl ve fotošopu ,je to defakto práce s vrstavama výběrem hvězd a prolínáním, bylo by to na dlouhé povídáníale ještě to není 100% tak že to nechávám uzrát
Ale ktovie, možno tento príspevok spôsobí presne opačnú reakciu. ;D

Za seba ti môžem povedať len toľko, že teoreticky viem ako sa to robí, no prakticky mi to nikdy nevyšlo. Vždy som získal z hviezd artefakty na pozadí.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Jak na kometu???

#3

Příspěvek od MMys »

úplně bez artefaktů po hvězdách to nebude nikdy. I u mě jsou, stačí se podívat pozorněji.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bíba75
Příspěvky: 1688
Registrován: 12. 06. 2006, 21:08
Bydliště: Tuchřice
Kontaktovat uživatele:

Jak na kometu???

#4

Příspěvek od Bíba75 »

Ahoj na foru.
Tak se rok s rokem sešel na nebi máme další krásnou vlasatici a stále mě trápí již zmiňovaný postup složení snímku na kometu a hvězdy.
Tož kurňa podělte se o to jak se to dělá nějakým tutoriálem.
A nebo je to tajné a jen pro vyvolené. ;)
Předem díky.
Bíba :)
Astrograf 250/1000 f/4, SW ED-80/600 ,EQ-6 SS, ZWO ASI 071 ,ASI 120MM ,Canon EOS 40Da,hvězdárnička 2x2.m
http://astrophotography-l-r.webnode.cz/
Uživatelský avatar
altoz
Příspěvky: 536
Registrován: 24. 02. 2008, 20:27
Bydliště: Ruda
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Jak na kometu???

#5

Příspěvek od altoz »

Tak přesně to mě teď taky trápí. Nějaký data už jsou teď jde jenom o to je dát do přijatelný podoby. Pokud se o takovéhle zpracování náhodou někdo pokoušel s PI, jeho zkušenost  velmi uvítám a předem děkuji :-).
GSO RC 152/1370, TS APO Quadruplet 70/350, Baader Scopos 66/400, montáž CG-5 GT ADV, ZWO ASI 1600 MM-C, Canon EOS600Dmod., Lacerta MGEN, triedr Helios 7x50
viator
Příspěvky: 285
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Jak na kometu???

#6

Příspěvek od viator »

Tiež sa staviam do "fronty". Používam DeepSkyStacker no nejako sa mi nedarí  ;D  

...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Jak na kometu???

#7

Příspěvek od MMys »

No, je to značný problém, a pokaždé se na to musí trošku jinak, záleží na rychlosti pohybu komenty a délce expzoic. Pomíjím funkci v DSS, která funguje dobře spíš vyjímečně. Celý postup v mém provedení sestává z několika kroků a lépe funguje, pokud se pointovalo na hvězdy, nikoli na jádro komety. Přesný postup v PI psát nemůžu, to bych tady byl ještě zíttra Takže spíš návod, který lze realizovat skoro v čemkoli, pokud s tím člověk umí zacházat.

Předpokládám precizně zkalibrované snímky s aplikoavným DF, FF, jinak se to dělá špatně.

1) všecky snímky znormalizuješ na stejný rozsah (většinou je to nutné když se mění v průběhu snímání podmínky) a ZREGISTRUJEŠ proti prvnímu NA KOMETU (u mono CCD toto zvlášť pro všechny kanály, nedoporučuju dělat si dílčí barevné snímky a pracovat pak s nimi, plynou z toho pozdější problémy).

2) vyrobíš si snímek samotné komety, bez stop hvězd. Já používal v PixInsight funkci zprůměrování s normalizací a rejection pomocí Sigma clip. Podobně poslouží i medián (s trošku větším šumem) Naprosto klíčové je skládat snímky tak, aby se hvězdy NEPŘEKRÝVALY. Jen tak zmizí takřka dokonale. Podmínkou je i slušný kontrast, bez halo kolem hvězd. To také eliminuje zbylé stopy. Pokud je to nutné, je treba skládat i ob snímek, nebo ob dva. (Mono CCD při focení přes filtry s výhodou zajistí dostatečný odstup pozic hvězd pro příslušný kanál, s OSC kamerou nebo DSLR je opravdu třeba skládat sady ob několik snímků, a ty pak ve finále složit)

Výsledkem tohoto kroku (u mě pro každý z R,G,B kanálů zvlášť a následně složeno do barevného) je něco takového:



Potom od každého zregistrovaného snímku komety s hvězdami odečteš tu samotnou kometu (v případě mono kamery na 3x, po kanáalech). Pokud to bylo dobře znormalizované, případně po lehkém tunningu (přenásobení snímku komety před odečtem nějakým koefincientem hodnotou dost blízko jedné) vzniknou dílčí obrázky pozadí, skoro bez komety:



Jelikož se struktury v ohonu pohybují, tak zprůměrovaný obraz komety je trošku jiný, a po odečtu jsou v dílčím snímku komety zbaveném vidět struktury, které jsou rozdílem průměrného obrazu komety a toho okamžitého. To zbyde vždy, když se struktury v ohonu pohybují rychle. Tedy tuto operaci uděláš se všemi snímky (s mono kamerou se všemi snímky každého kanálu)

3) Všechny snímky zbavené komety vezmeš, a ZREGISTRUJEŠ JE ZNOVU, tentokrát NA HVĚZDY, a následně zprůměruješ (medián, sigma clip a průměr, či cokoli sofistikoavnějšího). Tím zmizí i ty artefakty po odečtu komety téměř dokonale a máš snímek hvězdného pozadí bez komety:



Nějaké artefakty většinou zůstanou v místě jasné hlavy komety (tam už se uplatní nelinearity senzoru blízko saturace a podobně), ale to zase tak nevadí.

4) Zkombinuješ snímek komety a hvězdného pozadí (pro nějakou zvolenou polohu). S výhodou se dají pro správné sesazní použít hvězdy na okraji snímku komety, co nezmizely (protože na okraji je seskládáno málo snímků, jsk se kometa hýbe). jak to složit je už na každém, sečíst, či nějak přes neostrou masku, ještě se do toho nechá přimíchat i luminance, pokud je nafocená mono kamerou, čímž se zlepší odstup signálu od šumu a kontrast výsledného snímku. Nakonec ještě trochu zpracovat, limitované je to obvykle tím, že přeci jen začnou vylézat nějaké pozůstatky po stopách hvězd:



Jinak na to opravdu vřele doporučuji PI, kde jsou výborné nástroje na každý krok, a zatím se mi to nikdy v ničem nepovedlo lépe. I tak mi to trvalo několik hodin.

---------------

Mimochodem, nechápu, jak Gerald Rhemann stíhá třeba tohle, a ještě tolik polí zasebou:

http://www.astrostudio.at/2_Bright%20Co ... 23_12C.jpg

Stroj mám skoro identický, kameru taky. Asi to bude tou oblohou v Namibii, na takový výsledek mu stačí 5 minut na kanál takže to jde rychleji.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
viator
Příspěvky: 285
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Jak na kometu???

#8

Příspěvek od viator »

Vďaka za opis princípu. Ak som to dobre pochopil, tak podľa bodu 2) je asi dlhšie ohnisko výhodou ( s dobrou kresbou a pointáciou ).
Čo sa procesu týka - umožňuje ho aj DSS, alebo ho dokonca ho v niektorom z nastavení používa? Zatiaľ mám max. ohnisko 280mm. Viac ma ale trápia akési čierne pixely vo výstupe z DSS čo mi definuje čierny bod. Neviem sa ich zbaviť ( nemám zaškrtnuté "zjistit a odstranit přepálené body") ani stĺpce...budem skúšať ďalej, ďakujem za pomoc.

Peter

Edit: ale snímky máš ( i máte) parádne ! Oko potešilo čo "spáchal" MAUR tou 50-tkou ( vlákno o kométe )...
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=M ... 260460.jpg
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Jak na kometu???

#9

Příspěvek od MMys »

DSS nějaký takovýhle postup nabízí, ale je plně automatizovaný a není do něj vidět (takže neznám postup, jak to dělá, ale ono to asi nijak moc jinak nejde) A bohužel ani nejde nijak ovlivnit jak to DSS dělá, takže většinou zůstane hodně stop po hvězdách.

No zkus to a uvidíš.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
viator
Příspěvky: 285
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Jak na kometu???

#10

Příspěvek od viator »

Skúsim , aspoň tie čierne body. Ten PixI. používa niečo ako akcie v PS ? Totiž ten popis postupu... no nechcel by som klikať za každým krokom ;D
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Jak na kometu???

#11

Příspěvek od MMys »

Ne, to nemá s PS vůbec nic společného. To je specializovaný SW na úpravu astrofotek. No v PS tu půjde taky, ale hrozně neohrabaně. Alespoň na to skládání a regsitraci různými metodami budeš potřebovat něco jiného. Dokážu si představit použití kombinace DSS a Photoshop.

MaxIm DL, AstroArt, ImagesPlus nebo nějaký takovýhle cíleně zaměřený SW je na to ale podstatně vhodnější. Tohle už je docela komplexní úloha, pokud se to má udělat jakž-takž slušně.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bíba75
Příspěvky: 1688
Registrován: 12. 06. 2006, 21:08
Bydliště: Tuchřice
Kontaktovat uživatele:

Jak na kometu???

#12

Příspěvek od Bíba75 »

Martine moc díky za cenné informace teď se mám už od čeho odpíchnout.
Díky ;)
Bíba
Astrograf 250/1000 f/4, SW ED-80/600 ,EQ-6 SS, ZWO ASI 071 ,ASI 120MM ,Canon EOS 40Da,hvězdárnička 2x2.m
http://astrophotography-l-r.webnode.cz/
viator
Příspěvky: 285
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Jak na kometu???

#13

Příspěvek od viator »

Rozumiem, je to samostatný program, mal som na mysli dávkové (užívateľsky naprogramované) kroky ktoré je možné nahrať a ukladať v PS do " akcií ). Nemyslel som komunikáciu či spoluprácu oboch programov , iba spôsob procesu .
No a aby som to mohol začať robiť slušne.. musím sa najprv naučiť získať kvalitné dáta a lepšie porozumieť procesom pri spracovaní... už i ten tvoj popis (hore) mi dosť pomohol.
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
Uživatelský avatar
altoz
Příspěvky: 536
Registrován: 24. 02. 2008, 20:27
Bydliště: Ruda
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Jak na kometu???

#14

Příspěvek od altoz »

Martine, díky za návod. Teď už s tím snad pohnu.
GSO RC 152/1370, TS APO Quadruplet 70/350, Baader Scopos 66/400, montáž CG-5 GT ADV, ZWO ASI 1600 MM-C, Canon EOS600Dmod., Lacerta MGEN, triedr Helios 7x50
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

Jak na kometu???

#15

Příspěvek od Libcz »

Já jsem skládal kometu v Maximu a jde to tam docela snadno, stačí zvolit režim "manual 1 star", nastavit si výchozí screen stretch na maximální rozsah (aby jádro bylo co nejmenší) a pak už jen klikat na jádro - po zvolení středu maxim přejde na další snímek, zoom zůstane.

U DSS je taky taková ruční práce, ale na mém "dvojkovém" notebooku (c2d 2GHz 2GB ram) trvalo načítání každého snímku zoufale pomalu, řádově desítky vteřin jenom aby ho zobrazil. Povinná detekce hvězd na snímcích před tím ručním výběrem trvala 10 minut. A pak se muselo použít shift+click, protože nedokázal najít jádro jen pohybem myši. Plus si nepamatoval zoom. Maxim tohle vyhrál na plné čáře (ikdyž následné složení metodou sigma clip způsobilo 7GB temp soubor :-))

Ten Martinův postup možná také zkusím, ale v Maximu - nějaké kontrolní prvky "normalizace" a "rejection" se tam v dialogu nastavení skládání vyskytovaly, ale neznal jsem význam.
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Odpovědět