Dark frame

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Dark frame

#181

Příspěvek od Psion »

Losmonady montáže se mi vždycky líbily, nakonec jsem šel do G42+, přikládám jeden graf PE.
Přílohy
Snímek obrazovky 2018-08-12 v 18.11.20.png
Snímek obrazovky 2018-08-12 v 18.11.20.png (61.33 KiB) Zobrazeno 2546 x
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Dark frame

#182

Příspěvek od mirkovacik »

Psion píše:Samozřejmě je to celé o ustavení montáže. V mém případě vím, že nelze spoléhat úplně na hledáček SkyTrackeru a je potřeba to přeněji ustavit pomocí driftové metody.
Ja si neviem predstaviť presnejšie ustavenie SkyTrackeru. Napr. vo vodorovnej osi sa s tým dá hýbať a aretuje sa šroubíkom - keď mám na tom foták (ale aj bez) a chcem len trocha pohnúť vľavo/vpravo, je problém - keď sa to pohne, tak potom to preskoci tak, že polárka je na druhom konci zorného poľa. A keď ten šroubík pritiahnem, tak sa to zas o kus posunie (mne doľava a hore). Som rád, keď sa mi to podarí nastaviť tak, že polárka je na svojom mieste podľa aplikácie. :( Možno by som tam mohol namontovať nejaký jemný pohyb.

Ty si to nejako vyriešil? Alebo s tým nemáš problém?
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Dark frame

#183

Příspěvek od mirkovacik »

Pri fotení/použítí dark frame-ov je aká tolerancia na teplotu voči light frame-om?
Mám Canone 450d.

Napr:
  • Ak teplota čipu pri fotení light frame-ov bola 27°C, môžem použiť darky s 25°C? Alebo aj s väčším rozdielom?
  • Ak mám napr. 100 light framov na teplote 27°C a prvých 5 sú na 25°C - môžem tie prvé skalibovat cez dark 27°C? Alebo ich radsej nekalibrovať?
Ďakujem za rady.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Dark frame

#184

Příspěvek od MMys »

Určitě, nic jiného ti ani nezbyde, takhle přesně se to hlídat prostě nedá, ta taplota senzoru se mění podle provozního režimu a okolních podmínek.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dark frame

#185

Příspěvek od Bill »

Ta teplota je orientační a mění se i v průběhu expozice. Čip se zahřeje při vyčítání a pak pomalu chladne. Proto je důležité po vyčtení snímku udělat krátkou přestávku na aspoň částečné vychladnutí čipu...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Dark frame

#186

Příspěvek od Psion »

mirkovacik píše:
Psion píše:Samozřejmě je to celé o ustavení montáže. V mém případě vím, že nelze spoléhat úplně na hledáček SkyTrackeru a je potřeba to přeněji ustavit pomocí driftové metody.
Ja si neviem predstaviť presnejšie ustavenie SkyTrackeru. Napr. vo vodorovnej osi sa s tým dá hýbať a aretuje sa šroubíkom - keď mám na tom foták (ale aj bez) a chcem len trocha pohnúť vľavo/vpravo, je problém - keď sa to pohne, tak potom to preskoci tak, že polárka je na druhom konci zorného poľa. A keď ten šroubík pritiahnem, tak sa to zas o kus posunie (mne doľava a hore). Som rád, keď sa mi to podarí nastaviť tak, že polárka je na svojom mieste podľa aplikácie. :( Možno by som tam mohol namontovať nejaký jemný pohyb.

Ty si to nejako vyriešil? Alebo s tým nemáš problém?
Pro pohyb v azimutu mám pod montáží panoramatickou hlavu (mám starší model ST), po přitažení aretačního deklinačního šroubu se sice montáž trochu pohne, ale pouze v jednom směru a dorovnám to šroubem deklinace. Dovedu si představit i řešení, kdy se pod SkyTracker dá hlava se jemnými pohyby ve třech osách. Je pravda, že to je dost citlivé, ale nemám problém ustavit Polárku přesně do místa kam chci.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dark frame

#187

Příspěvek od nosuh »

Mam dotaz na zkusene fotice chlazenou kamerkou. Musim delat po kazdem foceni darky a biasy, kdyz budu kamerku temperovat porad na stejnou teplotu (treba -20°) a i nastaveni gainu a offsetu nebudu menit? Logika me rika ze ne..
.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dark frame

#188

Příspěvek od Bill »

Není třeba - ale hotpixely mohou časem nějaké přibývat, takže darky by se měly občas přefotit. Ale určitě ne pokaždé.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dark frame

#189

Příspěvek od nosuh »

Diky za potvrzeni ;)
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dark frame

#190

Příspěvek od MilAN »

No a jak psal Konihlav- bias pro CMOS kamery - NE
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Dark frame

#191

Příspěvek od MMys »

Opakuji to znova, proč furt blbnete s tím biasem. Bias je nadbytečná záležitost, a využití najde jen vyjímečně. Pokud nepotřebuješ přeškálovávat darkframe (a to u stabilizované kamery nepotřebuješ) není vůbec na nic potřeba. V DF je bias již obsažený a z toho plyne většina chyb. Tedy jediné (a nutné) co potřebuješ je (light-dark)/(flat-darkflat).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dark frame

#192

Příspěvek od nosuh »

OK, diky vsem ucastnenym;)
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Dark frame

#193

Příspěvek od pedrosanchez »

Dobrý večer, pokud jde o astrofoto, nemám zatím žádné velké ambice. Ale chtěl bych se dotázat:

1) Když udělám třeba 10 x 30 sec expozic M31, měl bych udělat i stejný počet dark frames? Vím, že mají mít stejný expoziční čas, ISO, teplotu atd...ale hlava mi nebere, že nestačí třeba jen jeden, když budou ve finále všechny identické. Co kdybych vyhotovil jeden a pak jej rozkopíroval?
To víte, venku je zima, únava, zdržuje to.

2) Musím k tomu ještě dělat BIAS, nebo si vystačím s light a dark frames? Já jsem při skládání v DSS neviděl žádný rozdíl, když jsem tam přidal BIAS flames nebo tam nebyly. FLAT frames nedělám, protože jim nerozumím. To se dělá nějak tím způsobem, že zakryji dalekohled bílým tričkem a svítím na to baterkou (při stejném ISO a expozičním čase)?
LIGHT+DARK+FLAT+BIAS budou ve výsledku lepší než jen LIGHT+DARK, že....ale je to markantní rozdíl?


Aha, teď čtu poslední příspěvek Martina Myslivce, takže bych si dovolil zůstat jen u LIGHT and DARK FRAMES.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Dark frame

#194

Příspěvek od hades »

ad 1) 10 je takové rozumné minimum, můžeš jich klidně udělat i 20 a víc. Oni totiž nebudou ve finále, jak píšeš, identické. Kdyby tomu tak bylo tak by měly přinejmenším stejnou velikost (myšleno v bajtech) a nebo ještě lépe identický obsah - to bys ověřil buď nějakým porovnávačem a nebo vypočtením checksumu. Proto tedy čím více, tím lépe
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dark frame

#195

Příspěvek od Bill »

pedrosanchez píše: To víte, venku je zima, únava, zdržuje to.
No já nevím - mrkni na astrofotky.cz, jak dlouho se fotí slušná DSO fotka. Přitom M31 je jeden z nejjasnějších objektů.

Třeba tady: http://www.astrofotky.cz/gallery.php?sh ... 504560.jpg
Čas je 132x300sec, světelnost dalekohledu F=3.3 a velmi slušná zrcadlovka Canon 6D...

Neuvažuješ o jiném koníčku? :lol:

Darky samozřejmě nemusíš fotit v noci a venku - já jsem vždy se zrcadlovkou nafotil jenom pár kousků při balení sestavy a zbytek tak nějak různě - v ledničce, autoledničce, sklepě, doma za oknem...

Taky je nemusíš fotit znovu - pokud použiješ program, který ti do názvu snímku uloží teplotu, tak jich můžeš mít hromadu a na kalibraci použít ty s podobnou teplotou.
M:736 750 113
Odpovědět