Dark frame

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Dark frame

#211

Příspěvek od Psion »

V PI Image Integration - Average + Sigma cliping.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Dark frame

#212

Příspěvek od MMys »

Tak ti tam pak ale nemůžou zůstat letadla a družice. Pokud jo, tak máš blbě nastavený sigma high. Musíš ho snížit. Já nic jiného nepoužívám.

Samozřejmě musí být ta data zkalibrovaná, hlavně pomocí FF aby bylo pozadí rovnoměrné. Pokud FF neaplikuješ, a máš mizernou oblohu, kde jsou kraje v esnímcích jasově hodně ulítlé, tak se pak stává, že stopa zmizí jenom v části obrazu, obvykle kolem středu, kde jsou data jakž-takž statisticky konzistentní, že mají nějaké skoro normální rozdělení, ale v rozích, kde je to díky blbé nebo chybějící kalibraci více rozlítané do extrémů, už ten sigma limit nemusí na eliminaci stopy stačit.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Dark frame

#213

Příspěvek od Psion »

Některé stopy zmizí, ale ty výraznější je problém. Navíc tam zůstanou s average hotpixely spolehlivě (pokud nenastavím Rejection na Min/Max) a nechci dělat kalibraci s darkframe ani flatfiled. Rozdíl v šumu mezi median a avergae je pro mě na DSLR okem nepoznatelný při 2-3 desítkách fotek.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Dark frame

#214

Příspěvek od MMys »

To máš asi pravdu. Pro tenhle styl focení to zásadní rozdíl nebude, kor když to ani nekalibruješ a vše necháš jen na statistice. Ale já u CCD a hodně desítek či pár stovek snímků to už vidím. Prostě výstup z avrerae a ještě vážený šumem je hladší. Byť se to počítá o něco déle.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Dark frame

#215

Příspěvek od Psion »

Určitě to bude u CCD více vidět, zvláště když člověk hodně tahá za křivky, což je vidět i na DSLR, když se jde skoro na doraz.

Rozdíl mezi median (vlevo) a average na hotpixelech, kdy jdu v křivkách do extrému.
Přílohy
Snímek obrazovky 2018-10-18 v 22.22.45.png
Snímek obrazovky 2018-10-18 v 22.22.45.png (149.57 KiB) Zobrazeno 2629 x
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dark frame

#216

Příspěvek od Bill »

Psion píše: Rozdíl mezi median (vlevo) a average na hotpixelech, kdy jdu v křivkách do extrému.
Ale na tom mediánu jsou trochu taky. Proč je neodstraníš před složením pomocí cc, které je k tomu určené? Když už to děláš v PI.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Dark frame

#217

Příspěvek od MMys »

No tam je ještě další probém, že neděláš mezi expozicemi dithering - náhodný posun pole, takže ty nedokonale odečtené hotpixely tvoří šikmé proužky. Pokud by to bylo rozházeno náhodně, tak by to vůbec nikdo neviděl. Pokud fotíš bez pointace, tak do toho třeba po třech snímcích vždycky trošku drbni, ať se to focené pole někam náhodně pohne, a bude to lepší. Pokud s ní, tak ditherig nic nestojí, jen ho zapnout.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Dark frame

#218

Příspěvek od Psion »

Přesně tak, protože nemohu dělat na jednoduché foto montáži dithering, tak tam zůstanou vzory, které neodstraní CC nebo podobné algoritmy. Časem jsem vyzkoušel nastaveni Median a Sigma Clipping, které mi vyhovuje, zvláště u širokoúhlé fotografie, kde to nepotřebuju hnát na rozlišení 1:1. Ta foto montáž cestuje výrazně více než standardní, takže ty vzory ani moc nedělá (ta ukázková fotka byla dělaná na G42+ be pointace, která ty vzory vytvoří na 100%.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dark frame

#219

Příspěvek od Bill »

Psion píše:tak tam zůstanou vzory, které neodstraní CC nebo podobné algoritmy.
Ono se to chce podívat na originální snímky - pokud je to "tvrdý" hotpixel, tak to CC s určitým nastavením odstraní (jsou tam 3 algoritmy, dají se zapnout klidně všecny 3) - nastavení se dá naladit na jednom snímku a pak provést.

Pokud to není tvrdý hotpixel - tak by to měla být nepřesná kalibrace. Prostě zbytek neodečteného temného proudu...
Pokud máš 40D s chlazením a má stabilní teplotu, tak by to asi neměl být problém nafotit správné darky...

PI i třeba MRaw umí darky přepočítat na jinou teplotu - ale to většinou nefunguje úplně správně. U PI se optimalizuje výsledný šum, takže by asi musel být stejný počer darků jako lightů...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Dark frame

#220

Příspěvek od mirkovacik »

MMys píše:Medián i pro čistě gaussovská data produkuje "pouze" zhruba 0.8x menší zlepšení než čistý průměr. U něj je zlepšení proti jednomu snímku úměrné odmocnině z počtu snímků, u mediánu je to 0.8* odmocnina z počtu snímků.
Ďakujem za vyvedenie z omylu a hlavne za kvalifikované vysvetlenie. A asi si skúsim spracovať nejaké veci ešte raz.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Dark frame

#221

Příspěvek od Psion »

Bill: Ano, jen to je o hraní s CC, což mě s Median míjí, hrát si s tím nemusím. To už je lepší udělat mapu hotpixelů a je to hned.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dark frame

#222

Příspěvek od Bill »

Psion píše:Bill: Ano, jen to je o hraní s CC, což mě s Median míjí, hrát si s tím nemusím. To už je lepší udělat mapu hotpixelů a je to hned.
Jedna z těch 3 možností u CC je natažení jednoho darku a on si nějakou mapu hotpixelů udělá sám...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Dark frame

#223

Příspěvek od Jackxl »

BiF píše:Já bych to řešil (a taky řešil) tak, že jsem měl několik sad DF, například teplota 3, 5, 7, 9 C a na danou sérii bych aplikoval nejdříve ten nejbližší dané noci. Hned po složení a kalibraci roztáhnout histogram a pokud bude vidět nedokonalost (typicky čáry po hotpixelech), aplikoval bych další z nejbližší sady. Otázkou je, jestli si takovou přehlednou knihovnu děláš a zda fotíš jednotnými exp. časy.Myslím, že toto je nejlepší možné řešení, sám to dělám stejně...
Vždy, když mám čas, tak vyndám foťák ven a fotím darky (30 kousků) pro různé teploty, časy a ISO (používám 800 či 1600). Na foťáku mám suchým zipem uchycený obyč malý teploměr. Takto mám udělanou dost rozsáhlou knihovnu darků, které pak používám tak, jak píše honza.ho . Občas pasuje ten, jindy je lepší ten nafocený při teplotě třeba o dva stupně rozdílné...
Jaký je možný použitelný rozptyl teplot ? Tady to máš po 2°C, je možné mít třeba po 5°C nebo je to už moc ?
Samozřejmě že vím, že záleží i na čipu, ale myslím alespoň průměrně.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
zrosecky
Příspěvky: 78
Registrován: 11. 09. 2016, 18:50

Re: Dark frame

#224

Příspěvek od zrosecky »

Mam dotaz, musim delat temne snimky kdyz pouzivam Digithering? nekde jsem cetl a nemuzu najit kde ze nemusim.
Fotim canonem 600D s chlazenim takze teplotu mam konstatne nastavenou na 0°C Porizeni presnych temnych snimku muzu udelat kdekoliv a kdykoliv ale jsem strasne liny.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Dark frame

#225

Příspěvek od MMys »

Určitě dělat, kor když to máš usnadněné. Dithering a sima clip není všemocný.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět