Prosím poraďte

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
proky
Příspěvky: 2339
Registrován: 01. 02. 2010, 22:34
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Prosím poraďte

#676

Příspěvek od proky »

Martine dík za upozornění. Včera 30.7.2016 ve 22:20 lokálního času.
Celestron CGEM-1100, SW ED72, Modifikované Coronado PST, 102/660mm a 150/1200mm, ASI183Mm, ASI290MC, Nikon D90, http://astrofotky.cz/~proky, http://www.astrofoto-prokop.cz
Uživatelský avatar
proky
Příspěvky: 2339
Registrován: 01. 02. 2010, 22:34
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Prosím poraďte

#677

Příspěvek od proky »

Kolegové nikdo nic? Nikdo z Vás netuší o co se jedná?Snažíl jsem se dohledat přelet nějaké družice v uvedené oblasti a na nic jsem nepřišel, ale možná jen hledám na špatných místech. Podotýkám, že letadlo to nebude protože se jedná 15 vteřinovou expozici a letadel i standarních snímků družic v podobě čar jsem v průběhu testu pochytal spoustu.. ale toto mě fakt zajímalo protože se zřejmě jednalo o tři možná čtyři velmi krátké (nedošlo k posuvu) záblesky. Předpokládám, že záblesky budou způsobeny rotací objektu.

Celestron CGEM-1100, SW ED72, Modifikované Coronado PST, 102/660mm a 150/1200mm, ASI183Mm, ASI290MC, Nikon D90, http://astrofotky.cz/~proky, http://www.astrofoto-prokop.cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Prosím poraďte

#678

Příspěvek od Cztwerec »

Tak ti nevím, bude se muset ozvat někdo jiný, na tohle jsem asi malej pán Nic jsem zatím nenašel, většina geostacionárních družic v tuhle dobu měla mínusovou deklinaci. Takže určitě ne Labuť (Center Dec +33°) , leda, že bych to přehlídnul.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11588
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Prosím poraďte

#679

Příspěvek od Psion »

Jsou i satelity, které nejsou v běžných databázích, možná u prokyho někdo časem zazvoní a ukáže mu průkazku aby smazal obrázky a dál už se neptal :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Prosím poraďte

#680

Příspěvek od MilAN »

Není snad žádný důvod, proč to hledat v geostacionárních družicích. Ty tam nemají co dělat. I kdyby, tak se nepohybují tak rychle a neblikají a už vůbec by nebyl záblesk"bodový"
Chtělo by to znát nejen čas snímku, ale i polohu pozorovatele a polohu RA a DEC nejjasnějšího záblesku.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2239
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Prosím poraďte

#681

Příspěvek od juh »

Neviem, do akej miery ma zmysel patrat po povode tychto zableskov. Moze to byt sposobene aj roznym bordelom obiehajucim okolo Zeme - fragmenty nosnych rakiet, vyhorene horne stupne, kryty, ...
Ak mi pamat dobre sluzi, tak sa tu v minulosti v jednom vlakne rozoberali neidentifikovane zablesky nepochadzajuce z lietadiel. Myslim, ze tie zablesky suvisia s tym, co je na fotke.
Pri foteni Labute som v jednej serii tiez zachytil podobne zablesky na dvoch zaberoch. Jedno viem urcite, ich povodom nie su geostacionarne druzice
http://i63.tinypic.com/2woaskl.gif " alt="" />
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Prosím poraďte

#682

Příspěvek od Howking »

Napadlo mě, že to vůbec nemuselo tak rychle blikat, ale zasvítit kontinuálně, ale proto, že se to pohybovalo velice rychle, tak se to trefovalo s pravidelností do řádkového vyčítání čipu (který se u spousty foťáku i dnes čte v pořadí jako z televizní elektronky před sto lety) Pak to mohl být prostě jen odlesk Slunce v solárech staré rotující družice na nízké oběžné dráze.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2239
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Prosím poraďte

#683

Příspěvek od juh »

U mna to bolo na 1. zabere 1 jedna suvisla stopa a dva identifikovatelne zablesky a na 2. zabere 8 identifikovatelnych zableskov, to nema s vycitanim cipu nic spolocne.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Prosím poraďte

#684

Příspěvek od MilAN »

Prosím vás. co tu máte pořád se záblesky stacionárních družic ? Už jste je někdo viděl? A proč kde všude hledat stacionární družice ? A pokud nebudete fotit expozicí zlomků sekundy, žádná stopa družic ani jakéhokoliv smetí vám neudělá bod. Ani stacionární, ani žádná jiná. Jediné , co je jinak schopné na snímcích udělat bod, je neaplikovaný nebo špatný DF, nebo kosmík.
V případě, který tu má proky, jde evidentně o něco jiného. Jsou to body a jsou pravidelně posunuty.A protože to není TV kamerou, nemají nic společného ani s řádkovým vyčítáním
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
proky
Příspěvky: 2339
Registrován: 01. 02. 2010, 22:34
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Prosím poraďte

#685

Příspěvek od proky »

Není snad žádný důvod, proč to hledat v geostacionárních družicích. Ty tam nemají co dělat. I kdyby, tak se nepohybují tak rychle a neblikají a už vůbec by nebyl záblesk"bodový"
Chtělo by to znát nejen čas snímku, ale i polohu pozorovatele a polohu RA a DEC nejjasnějšího záblesku.
Milane snímal jsem to v Pavlově. 48°52'21.7"N, 16°40'09.0"E. cca. 280m nad mořem.
Dle Stellaria odhaduji tyto parametry nejsilnějšího záblesku - RA/DEC 20h21m9.45s/+41°27'44.4"

Celestron CGEM-1100, SW ED72, Modifikované Coronado PST, 102/660mm a 150/1200mm, ASI183Mm, ASI290MC, Nikon D90, http://astrofotky.cz/~proky, http://www.astrofoto-prokop.cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Prosím poraďte

#686

Příspěvek od MilAN »

Doufám, že čas snímání sedí ( protože ty souřadnice záblesků jsou hodně mimo 10° v DEC a 8° v RA) a pro čas mez 22:20:20 a 22:20:30 by tam měla prolétat nádrž s označ. 2012-044D ( rozm 2 x 1m) Vypouštěná družice byla 2012-044 Telkom 3 . Směr letu souhlasí, dráha je o cca 4°posunuta , což může být tím, že dnešní vypočet používá nejnovější TLE, a zrovna tak i čas může být o několik sekund posunut.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Prosím poraďte

#687

Příspěvek od Cztwerec »

Takže vlastně jen odhad. Ty odchylky malé nejsou...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Prosím poraďte

#688

Příspěvek od MilAN »

Nevím, o kterých odchylkách mluvíš.
Po 3 hodinách práce a  při použití TLE platných teď, nikoliv v době  přeletu a po vyloučení zhruba 40 objektů, které mají při průletu jiný směr se dostaneš k dráze, která je posunuta o 4° a čas souhlasí v řádu sekund ( protože  neznám skutečný čas expozice a přeletu přesněji)  Podle mě je to více než jen odhad  a určitě blíže, než fantazírování o geostacionárních družicích, které s tím nemají a ani nemohou na 100% nic mít = jistota.
Ale z nepřesných podkladů nebude 100% jistota nikdy- bude to jen velká pravděpodobnost.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Prosím poraďte

#689

Příspěvek od Cztwerec »

Já jsem jen vyloučil možnost, že se jedná o geostacionární družici. Ale jo, pokud ten odhad bereš jako velmi pravděpodobný tak s tím asi nemám problém. Naopak jsem čekal, že to uvedes na pravou míru, což se, ikdyž na základě poměrně nepřesných vstupních informací vlastně stalo.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Prosím poraďte

#690

Příspěvek od MilAN »

Nic jsem zatím nenašel, většina geostacionárních družic v tuhle dobu měla mínusovou deklinaci. .No tak od nás ji musí mít minusovou všech 100% geostacionárních družic, ne ? To není potřeba zkoumat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět