Prosím poraďte

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
bo-m
Příspěvky: 319
Registrován: 03. 12. 2009, 09:33
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Prosím poraďte

#31

Příspěvek od bo-m »

Těch 55mm jsem počítal takhle:
QHY8 - 21 mm od čipu na konec nosu, pak 7mm vyhřívací kroužek a 27mm mezikroužek k MPCC s odšroubovaným dorazovým kroužkem.

A ostřil jsem mimo střed.
NEQ-6 PRO SS, HEQ-5 SS, Borg 101ED, GSO 8" a TS 10" Ritchey-Chretien, CCD Atik One 6.0, ZWO ASI183MMC, ASI071MC PRO (Lucie), QHY5 http://www.astronomy-mb.cz/
Uživatelský avatar
bo-m
Příspěvky: 319
Registrován: 03. 12. 2009, 09:33
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Prosím poraďte

#32

Příspěvek od bo-m »

Problém je vyřešen. Toto je výsledek při nastavení vzdálenosti MPCC od čipu 62mm:

http://www.volny.cz/mboucek/Images/Proc ... C-62mm.jpg

NEQ-6 PRO SS, HEQ-5 SS, Borg 101ED, GSO 8" a TS 10" Ritchey-Chretien, CCD Atik One 6.0, ZWO ASI183MMC, ASI071MC PRO (Lucie), QHY5 http://www.astronomy-mb.cz/
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1490
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

Prosím poraďte

#33

Příspěvek od hokle »

Podle mě, krásný výsledek. Gratuluji!
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
stZ
Příspěvky: 360
Registrován: 30. 08. 2005, 05:45

Prosím poraďte

#34

Příspěvek od stZ »

Zdravim, rad bych poprosil zkusene uzivatele o radu.

Potreboval bych zjistit zda mam problem s pointaci nebo mam neco spatne v opticke ceste.

Dalekohled WO FLT98+WO Typ4+G2-8300

Hodim sem dva fity a dva flaty jako screenshot z Maxim, jeden je 350D a druhej G2+FLT98+WO4. Ja si osobne myslim, ze nebude neco uplne kolmo na chip. Taky je dost mozny, ze blbne montaz "NEQ6" a pointace "QHY+PHD",,,,ikdyz to uz jsem taky snad vyresil a graf z PHD uz taky nevypada tak spatne, aby to vypadalo jak to vypada Driv jsem fotil SW80ED+SW reduktor+350D a celkem se mi darilo mit na 5min celkem kulate hvezdy v celem obraze. Od te doby co mam FLT a G2 jsem neudelal fotku, ktera by neskoncila v kosi :(

Jsou to dva 5min Lighty, jeden Ha a druhej L+CLS. Pokud si nekdo udela cas a poradi budu moc rad.

cca 22MB http://www.uloz.to/8995078/pack1-rar

Jeste prilozim flat z canon 18-200+G2 8300. http://www.uloz.to/8995166/flat-g2-canon18-200-rarTo co leze z FLT98+G2-8300 me silne znepokojuje jsem laik, ale i tak si myslim, ze je tam neco spatne.

Predem moc dekuju

Martin
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Prosím poraďte

#35

Příspěvek od -karneades- »

Martine, máš to FLT-čko neukorigované, nic nakřivo tam není, pouze je sklenuté pole, šel bych kamerou blíž korektoru, nebo možná i dál-toť otázka  ;), můžeš to zkoušet i za dne na tom flatu, snaž se zmírnit tu šílenou vinětaci, je také možné, že ten reduktor stojí za prd, pravidlo je to, že čím blíže bude poslednímu optickému členu, tím menší bude redukční poměr ovšem minimální sklenutí a vinětace, někdy na úkor horší definice, prostě musíš najít optimální vzdálenost kamery vs. reduktor.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Prosím poraďte

#36

Příspěvek od MilAN »

Ten FLAT mi přijde celkem normální, a myslím, že na něm není co řešit.  
Na H-alfa snímku je spodek  v podstatě OK, vršek se rozjíždí. To vypadá, že není  něco kolmo
Ten druhý snímek  se zdá, že  je na tom lépe s kolmostí. To, co tam zbývá je dáno asi převážně  korekcí.  Pokud uvádí výrobce vzdálenost pro  tento objektiv u tohoto korektoru  76,8 mm, určitě  bych se ji v první fázi zkoušek držel. Až bude vše ostatní při všech zkouškách již OK, potom bych  zkusil laborovat s touto vzdáleností ( i když si neumím představit, že výrobce pro tuto kombinaci doporučuje  chybnou vzdálenost).
Možná by stálo za tom, popátrat po tom , co myslí výrobce uváděným  rovnačem WM68 ( ve specifikaci )  - tam bych určitě viděl i menší vinětaci.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
stZ
Příspěvky: 360
Registrován: 30. 08. 2005, 05:45

Prosím poraďte

#37

Příspěvek od stZ »

Diky za odpovedi.

Ja si prave myslel, ze ten flat musi byt rovnomerny. Spodni strana je osvetlena vic a leva zase malo. Po pripojeni 350D se tento jev neprojevuje a vse je osvetleno rovnomerne, tak kvuli tomu jsem se priklanel k nekolmosti. Coz by v tomto pripade nasvedcovalo o nekolmosti G2, nebo toho EOS bajonetu na jejim vystupu. Vzdalenost jsem dodrzoval tech 76.8 jak pises Milane.
Ted mozna napisu hloupost, ale nemusi se ta vzdalenost na korektoru nastavovat podle vzdalenosti od chipu? G2 ma tusim 29mm, ale kolik ma 350D ted z hlavy nevim. Na druhou stranu si myslim, ze pokud by to bylo ve vzdalenosti tak, by to melo byt ujete rovnomerne po celem snimku. Zkousel jsem menit EOS ring uz 3ks co mam doma a vysledek na flatu je stejny. Pokud otacim rotatorem tak je vysledek taky stejny "mluvim o flatu". Doma nic jinyho asi neotestuju :(

Milane, kde jsi videl ve specifikaci ten "WM68"? Ja to nejak nemuzu najit.

Predem se omlouvam za moje "laicke vyplody", ale tohle jsem nikdy nemel potrebu resit.

Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Prosím poraďte

#38

Příspěvek od MilAN »

korektor WM68 -odkaz je vpravo :
http://www.williamoptics.com/telescopes/flt98_spec.php

Vzdálenost je vždy k čipu. Pro tělo Canonu je to 44 mm.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Prosím poraďte

#39

Příspěvek od Vabra »

V shode s MilAnem:

Ha je neco lehce krive, ujizdi hlavne PD roh, ostatni se zdaji OK.

Lko zda se ze je neukorigovane. Flattener type IV ma stavitelny prstenec na kterem lze jemne ladit ucinek tohoto rovnace.

Osobne mi na FLT98 funguje nejlepe zhruba uprostred stupnice (jak pro DSLR tak pro QHY9).

Takze po vyreseni nekolmosti v Ha bych se zameril na ladeni toho prstence v rovnaci porovnavanim obrazu hvezdy v rohu a centru snimaciho pole pri svicnych expozicich na CCD.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
stZ
Příspěvky: 360
Registrován: 30. 08. 2005, 05:45

Prosím poraďte

#40

Příspěvek od stZ »

Milan: ja mam ALU FLT 98 DDG a tam to neni :)
Pokud ma tedy canon 44mm pak je vzdalenost u G2 vcetne EOS bajonetu taky 44mm "29mmG2+15mmEOSbajonet". Pokud tedy doporucuji 76.8mm tak me vychazi, ze na reduktoru musim nastavit 74,7, aby se dostal na tech 76.8mm.
http://www.williamoptics.com/accessorie ... Layout.jpg

Karneades: s reduktorem v ruznych vzdalenostech, zadna zmena.

Vabra: tim vycentrovanim myslis ten "rotator" na reduktoru? Ten jsem samozrejme posteloval hned jak jsem ho vybalil :D, protoze drhnul a nesel skoro otacet... ted je vizuelne i mechanicky OK, ale nemam zadne foto pred zasahem...

Jeste jsem zkusil udelat ty flaty v ruznych vzdalenostech a nakonec jeste bez toho reduktoru. Nakonec pokud, bych mel soudit podle tech flatu, bude krive neco v reduktoru.

1.obrazek- vrsek s reduktorem zatazeny vytah 74.7,86,66
               spodni bez reduktoru vytazeny vytah 74.7,86,66



2.obrazek leva strana, bez reduktoru a vytazeny vytah
              prava strana, bez reduktoru a zatazeny vytah




Vic toho doma asi neotestuju....priste si na foceni zkusim vzit 350D s reduktorem a uvidim co vznikne. Nevim jak jinak otestovat kolmost G2?


Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Prosím poraďte

#41

Příspěvek od MilAN »

Flatem ale opravdu nezměříš kolmost
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
stZ
Příspěvky: 360
Registrován: 30. 08. 2005, 05:45

Prosím poraďte

#42

Příspěvek od stZ »

Chapu, ze flatem nezmerim a nevykoriguju nejakou setinovou nekolmost.

Ja si jen selskym rozumem myslim, ze by ten flat mel byt osvetlen alespon nejak rovnomerne.... Zkusil jsem jeste flat SWED80+G2 a vysledek je uplne stejnej, tak pokud ma byt cele pole osvetleno rovnomerne a ve vsech rozich pripadne stejna vinetace, musi byt nekolmo jen EOS bajonet na vystupu G2 nebo je CCD chip nekolmo usazenej.

Pokud je ovsem normalni nerovnomerne prosvetleny flat, pak je samozrejme moje tvrzeni spatne.


Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Prosím poraďte

#43

Příspěvek od Vabra »

Karneades: s reduktorem v ruznych vzdalenostech, zadna zmena.

Vabra: tim vycentrovanim myslis ten "rotator" na reduktoru? Ten jsem samozrejme posteloval hned jak jsem ho vybalil , protoze drhnul a nesel skoro otacet... ted je vizuelne i mechanicky OK, ale nemam zadne foto pred zasahem...
O centrovani nebyla rec, mel jsem na mysli samozrejme ten prstenec s aretaci, kterym se nastavuje vzdalenost korektoru od chipu.

Osobne proste moc nedam na tvrzeni typu "vyrobce udava 76,8mm". Proste s touto hodnotou zacnu a pokud maam nejaky problem (jako aktualne ty) tak zkusim hodnotu o pul milimetru kratsi a delsi, porovnam vysledek a metodou pokus-omyl se dostanu tam, kde to kresli nejlepe... ;).

Pokud to kresli OK na DSLR a protahuje hvezdy v rohu G2 tak bych tusil, ze ta vzdalenost chipu v G2 je asi jina nez se kterou pocitas... otazkou je zda nemas v ceste jeste nejaky filtr, nebot ten take ovlivni optickou vzdalenost.

Take jsem moc nepochopil zda a proc mas mezi reduktorem a kamerou EOS bajonet (ja bych asi zustal u T2/T2 mezikrouzku prislusne opticke tloustky).
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Prosím poraďte

#44

Příspěvek od MilAN »


Pokud to kresli OK na DSLR a protahuje hvezdy v rohu G2 tak bych tusil, ze ta vzdalenost chipu v G2 je asi jina nez se kterou pocitas...Taky si myslíš, že výrobce neví, jakou má vzdálenost čipu , podobně jako si to myslíš o reduktoru ? ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
stZ
Příspěvky: 360
Registrován: 30. 08. 2005, 05:45

Prosím poraďte

#45

Příspěvek od stZ »

Zda to kresli OK na DSLR jeste nevim, to zkusim az pri dalsi prilezitosti. Na tehle sestave jsem zatim fotil cca 6x a vzdy jen na G2. Nezkoumal jsem moc ty snimky a prikladal to problemum s montazi "ustaveni,pointace" EOS bajonet jsem zvolil, protoze tam muzu vkladat CLIP filtry, kterych mam celou NB sadu. Ne EOS bajonetu nevidim nic spatneho, pokud fotis na DSLR tak ho tam mas taky Dalsi vyhoda je ta, ze muzu nacpst objektiv rovnou na kameru.

Prave, ze to protahovani v rozich neni ve vsech stejny, tak tusim nejakou nekolmost.

Presnou vzdalenost, bych asi resil, az to budu mit pripadne ve vsech rozich stejne ujete....tedy nepredpokladam, ze by to pri spatne vzdalenosti ujizdelo v kazdem rohu jinak.

Nicmene chytrejsi budu az to vyzkousim na DSLR.
Odpovědět