Prosím poraďte

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím poraďte

#721

Příspěvek od MilAN »

Měří se to vždy od funkční plošky na objímce, t.j dosedací plochy závitového nebo bajonetového připojení. A zrovna tak se to měří u kamery/ foťáku k rovině čipu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
planescape
Příspěvky: 164
Registrován: 26. 09. 2015, 17:09
Bydliště: Praha východ

Re: Prosím poraďte

#722

Příspěvek od planescape »

Ahoj, taky teď řeším podobné problémy. V rozích jsou hvězdy rozjeté, navíc v pravých rozích více, takže asi ta nekolmost, jak tu píšete?
A k tomu ještě divný zářez do kotoučku hvězdy.
M48 na klik v plné velikosti:
Obrázek
Detail "zářezu" do hvězdy Alnitak:
Obrázek

Vůbec nevím, co s tím. Všechno je celkem snad pevně sestaveno. Guiding Lacertou přes hledáček na to ohnisko je snad taky ok. Nevím, s čím začít hýbat. Jedině snad ten korektor, s tím se dá posouvat, ale to když jsem zkoušel tak to bylo jen horší. Teď myslím ty rozjeté rohy. Proč je tam ten zářez, tak to vůbec netuším :(
Sestava je WO 90 Megrez f558mm + WO AFR-IV Adjustable Flattener / 0.8x Reducer.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#723

Příspěvek od Cztwerec »

Milane, takže ikdyž mám čip schovaný o 2,5 mm hlouběji v těle kamery než poslední přírubu tak to je v pohodě? U rovnace to chápu, ale každá kamera to stejně přece určitě nemá! Takže to určitě nemohu měřit k funkční objímce u kamery ale k rovině čipu přímo. I proto se také dělají technické nákresy kamer kde je to jasně dané.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím poraďte

#724

Příspěvek od MilAN »

U každé kamery je přeci uveden backfocus - a ten je měřen od jejípříruby - dosedací plochy. nehledej v tom nějaký problém. A většinou je uveden i nákres. Nehledej v tom nějaký problém. Není přeci potřeba něco měřit, je to dané konstrukcí kamery a není důvod nevěřit výrobci a jeho údajům. Backfocus a nákres vedou jednoznačně k nějakému číslu, s kterým lze počítat. Ty to máš snad jinak - s kterou kamerou ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#725

Příspěvek od Cztwerec »

ASI 174 MMC. Backfocus je tedy tuším 17,5 mm?

Obrázek

Předpokládám že to tak je. Ovšem přeci nemůžeš tvrdit, že to tak je stejně i u reduktoru (nebo opačně stejně u kamery - to bych dle tvého tvrzení byl u těch 15 mm), tam je to tedy od té dosedací plošky a nemusím řešit optiku reduktoru. Ve finále si koukám stejně budu muset pomoci testy v terénu :D Jsem rád, že jsem to pochopil...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím poraďte

#726

Příspěvek od MilAN »

Teď tedy nechápu o co ti jde. Pokud na ten nos kamery našroubuješ cokolic se závitem M42. je od té čelní plochy k čipu 17,5 mm, plokud ten 2" nos zastrčím do OV ( asi to nebude zrovna držet !), tak musím počítat těch 2,5 mm. ( dosedací plocha je přeci to, k čemu dosedá tvoje připojení nebo redukce - v prvním případě čelo nosu, v druhém čelo kamery. ) Je to obyčejná geometrie, nehledej v tom nějakou optiku či co. Pokud máš reduktor s backfocusem třeba 55 mm a je na něm závit M42, tak se měří backfocus od jeho dosedací plochy a potřebuješ tedy vložit mezikroužek M42/M42 s délkou 55 - 17,5 mm.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#727

Příspěvek od Cztwerec »

No já to nemám ideálně zapojené DSO defakto nefotim. Mám tam na kameře klasický nose 1,25", na kterém je filtr, který vkládám do nextendovane clicklock šachty bez přítlaku t/1,25" našroubovane na reduktoru. Zkusím prodlužovací kroužek, 3 a 5 mm. Dle měření to vychází buď na těch 55 mm, nebo na 58 mm ovšem pokud to měřím dle plánku od zwo ne na obrubu ale těch 2,5 mm pod ni kde je cip. Jak říkám otestuji a dám vědět. Jde mi pouze o dobrý obraz a abych řekl pravdu tak nevím jak mám tedy počítat s těmi 2,5 mm které mi s tím vším trochu nesouhlasi.:-) Pokud tam tedy dám kroužek 55 mm je to prostě 55 milimetrů ikdyž je čip v každé kameře v těle jinak utopen?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#728

Příspěvek od MMys »

Není, pokud má korektor předepsanou vzdálenost do fokální roviny 55mm, tak prostě musí být plocha senzoru 55mm od dosedací plochy korektoru. Bez ohledu na to, jak utopený je senzor v kameře. Té vzdálenosti musíš dosáhnout nějakým kroužkem, který v součtu s polohou senzoru v kameře dá tu předepsanou vzdálenost.

Na druhou stranu, pokud se nejedná o nějaký extrémně citlivý korektor na hodně světelné soustavě, a zároveň se neblížíš velikostí senzoru maximálnímu navrženému korigovanému poli korektoru, tak tolerance nějaký ten +/-1 či 2mm nehraje vůbec roli. Opravdu přesné dodržení polhy potřebuješ, až když chceš využít plné pole korektoru.

Pro přesné nastavení existují nastavitelné T2-T2 extendéry, jejichž délka jde regulovat v určitém rozsahu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím poraďte

#729

Příspěvek od MilAN »

Cztwerec píše: Pokud tam tedy dám kroužek 55 mm je to prostě 55 milimetrů ikdyž je čip v každé kameře v těle jinak utopen?
Kdyby sis přečetl moji poslední větu, tak snad tohle nemůžeš už napsat :) Je úplně jedno, co nacpeš před kameru ( OAG, filtrové kolo, zrcátka ...) a jaký má kamera backfocus , ale vždy musí být mezi dosedací plochou reduktoru a rovinou čipu ta vzdálenost, kterou má mít reduktor/korektor. Takže je jedno z jakých částí a čeho je těch ( např. 55mm ) sestaveno.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Prosím poraďte

#730

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:Měří se to vždy od funkční plošky na objímce, t.j dosedací plochy závitového nebo bajonetového připojení.
Jsou i výjimky. Třeba WO type IV - tady se udává backfocus opravdu od čočky. Ale není to třeba měřit - stačí dodržet 55mm na T2 a doporučený backfocus nastavit na stupnici.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím poraďte

#731

Příspěvek od MilAN »

Ani bych to nenazývalbvyjímkou. Pro uživatele stále platí ta vzdálenost mezi objímkami, kterou musí dodržet- t,j 56 mm a s kterou musí počítat. To, že se pak pohybuje čočkami pro různé ohnisko nebo typ objektivů je asi totéž, jako když tam výrobce dá čočky u každého typy do jiné vzdálenosti ( tuším, že to tak má SW a prodává to jako různé typy, nebo když to udělá stavitelné a označí na přírubě čísly I - IV pro různé objektivy. Jinak je to obdobné jako na druhé straně u fotografických objektivů, kde se také měří backfocus od objímky a při zaostření se mění poloha čoček ( a také neříkáme , že se mění backfocus). Ve všech případech nás zajímá ta konstrukční vzdálenost, kterou musíme zachovat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Prosím poraďte

#732

Příspěvek od Bill »

To je si pravda, ale WO těch 55mm nikde neuvádí. Jenom backfocus od čočky korektoru. Navíc jenom pro WO refraktory...

Možná jsem trošku tupější, ale dost dlouho mi to trvalo, než jsem na to přišel, kolik potřebuji fyzický backfocus a co nastavit na té stupnici.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím poraďte

#733

Příspěvek od MilAN »

Bill píše:To je si pravda, ale WO těch 55mm nikde neuvádí. .
To opravdu asi ne, asi tiše předpokládá, že se k tomu připojí zrcadlovka s klasickým T kroužkem a to je těch cca 55mm
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#734

Příspěvek od Cztwerec »

Na tom všem co tady zaznělo je velice komické, že se všichni bavíme v podstatě o tom samém :-) U mě tedy rozhodne jednoznačně praktický test.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Prosím poraďte

#735

Příspěvek od Bill »

No mi přijde divné, že když reduktor končí T2 a kamera má taky T2, tak proč tam cpeš něco jiného. Normální by bylo mít T2 šuplík na filtry (nebo filtrové kolo) a chybějící backfocus doplnít pomocí T2 prodloužení. Když dáš filtr do "nosu", nebude daleko od čipu?
M:736 750 113
Odpovědět