Prosím poraďte

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
ufonek
Příspěvky: 158
Registrován: 02. 01. 2015, 03:14
Věk: 44

Re: Prosím poraďte

#766

Příspěvek od ufonek »

francek píše:add ufonek
Najlepšie je modifikovať Canon
Fotak je ale modifikovany a je tam dan i ten Baader acf,ale jestli je pryc prachotres tak to nevím...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#767

Příspěvek od MMys »

ufonek píše:Ahoj

Mam modifikovány Canon 40 a pri foceni s CLS CCD astronomik clipem mě to u jasných hvězd dela odrazy?
Proč a jak se toho zbavit?
děkuji

Uff :-)
Ten odraz je divně bokem. To je celé pole, nebo nějaký výřez ?
Kdo ten foťák modifikoval ? Já, nebo někdo jiný ?
Nespadnul ti na zem ?
Nemáš tam ten Clip filtr nějak nakřivo ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
ufonek
Příspěvky: 158
Registrován: 02. 01. 2015, 03:14
Věk: 44

Re: Prosím poraďte

#768

Příspěvek od ufonek »

Ahoj


Ten odraz je divně bokem.
To je celé pole, nebo nějaký výřez ?--je to výřez
Kdo ten foťák modifikoval ? Já, nebo někdo jiný ?--ano ty jsi jej modifikoval
Nespadnul ti na zem ?--no nevím o tom
Nemáš tam ten Clip filtr nějak nakřivo ?--dnes sem vse zkontroloval,vydělal a znova složil az bude pocasi tak cvaknu nějakou jasnou hvězdu a dam vedět
Uživatelský avatar
ufonek
Příspěvky: 158
Registrován: 02. 01. 2015, 03:14
Věk: 44

Re: Prosím poraďte

#769

Příspěvek od ufonek »

Ahoj tak sem po delší době opět fotil, a bohužel ten odlesk je tam porad, kroužek vpravo..
čím by to mohlo teda být???asi se jej už nezbavím...
díky

Uff
Přílohy
mlhoviny1.jpg
mlhoviny1.jpg (289.77 KiB) Zobrazeno 3362 x
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#770

Příspěvek od MMys »

Já bych byl zatím v klidu. Ten odlesk vidím pouze u Saturnu, a tam je taková míra přeexpozice (nesaturovaná expozice u Saturnu je podle světelnosti v řádu desetin, či až setin sekundy), že se něco odrazit musí. Naposledy to byl Arcturus, což je takřka stejná situace. Trochu mi hlava nebere, že je to takhle stranou. Mělo by to být odsazené od jasného zdroje v radiálním směru od středu pole, ale tohle je kousek mimo směr Vypadá to jako nerovnoběžnost mezi rovinou BCF filtru a Clipu. Když to Clip CLS CCD dáš pryč, tak to reflexy nedělá ? K určení, čím to vzniká, potřebuju tyto věci:

- ohniskovou vzdálenost a světelnost objektivu
- Velikost pixelů foťáku (i když to si najdu)
- Nejlépe celé pole snímku, bez ořezu a nezmenšený
- a lze-li, tak ještě snímek s jasnou hvězdou s reflexem, umístěnou pokud možno přesně na středu snímku

Jde spočítat, na které ploše to vzniká, a o kolik je ta plocha našikmo. Podle toho se udělá řešení.

Ještě mě napadá, že to CLS-ko je nějaké vadné, občas se něco Astronomiku nepovede, ale celkem ochotně to vymění. Máš možnost si půjčit jiný ?

A nemáš tam ten filtr obráceně ? Zkus ho tam cvaknout zrcadlově. U některých typů filtrů to není jedno.

Zkoušel jsi s tím už nějakou reálnou astrofotografii ? Tedy ne cíleně cvakat nejjasnější hvězdy ? Ta mléčná dráha vypadá jinak OK, u normálních hvězd reflex není, a Saturn ho udělá nejspíš s každou optikou. To je nutné vyretušovat.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11542
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#771

Příspěvek od Psion »

Přesně tak, netrápil bych se s tím a vymazal bych to, možná i s tím Saturnem, stejně tam je zbytečnej.
Přílohy
Retus.jpg
Retus.jpg (134.54 KiB) Zobrazeno 3326 x
Uživatelský avatar
francek
Příspěvky: 159
Registrován: 16. 02. 2012, 15:22

Re: Prosím poraďte

#772

Příspěvek od francek »

Mne to robilo podobné červené šikmé machule pri veľmi jasných hviezdach, keď som nechal na vymenenom filtri "prachotras" (tenká fólia s káblikom).
Po jeho odstránení to bolo OK.
S prachotrasom
Jupiter.jpg
Jupiter.jpg (186.75 KiB) Zobrazeno 3272 x
Bez prachottrasu
Přílohy
Jupiter-bez-prachotrasu.jpg
Jupiter-bez-prachotrasu.jpg (203.27 KiB) Zobrazeno 3272 x
Celestron AVX, CG-4, MEADE ED 80/480, LACERTA MGEN II GUIDER,Canon EOS 600D mod.Canon EOS 6D mod.,Samyang 135/2, Samyang 35/1.4.
Uživatelský avatar
ufonek
Příspěvky: 158
Registrován: 02. 01. 2015, 03:14
Věk: 44

Re: Prosím poraďte

#773

Příspěvek od ufonek »

MMys píše:
Ještě mě napadá, že to CLS-ko je nějaké vadné, občas se něco Astronomiku nepovede, ale celkem ochotně to vymění. Máš možnost si půjčit jiný ?
A nemáš tam ten filtr obráceně ? Zkus ho tam cvaknout zrcadlově. U některých typů filtrů to není jedno.
Ahoj a díky za rady při další vhodné příležitosti vše vyzkouším a dám vědět!

Jinak fotím jen tím canonem na Star Adventurer, a objektiv mám sigmu apo 70-300mm a pár starých objektivu m42

Uff
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#774

Příspěvek od MMys »

Ano, to sklepávání prachu to může dělat, upozorňuji na to, že jeho ponechání a použití ve funkci IR blok filtru může mít tento efekt. Bohužel je to ale kus od kusu, a zjevně závislé i na dalších vložených filtrech. Pokud by to bylo nepřekonatelné, tak holt ten prachotřes vyndám a dám tam BCF filtr.

Zkus najít naši komunikaci, jak jsem se domlouvali. Já si již nepamatuji, jestli tam prachotřes zůstal (kvůli funkčnosti autofokusu) nebo jestli jsem ho dal ven. Ale podle charakteru reflexu si myslím, že jsem ti ho tam nechával.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
AntonPike
Příspěvky: 226
Registrován: 10. 08. 2015, 08:28
Bydliště: Bolatice
Věk: 39

Re: Prosím poraďte

#775

Příspěvek od AntonPike »

Zdravím,
používáte někdo drizzle integration v PI?
Nedávno jsem projížděl nějaké tutoriály na lightvortex a byla tam o tomhle zmíňka.
Má to smysl? Týden zpátky jsem fotil Řasy v Labuti 550D + EF200 a když jsem si to složil 2x větší a následně ořezal východní část, výsledek mi připadal lepší, než klasicky.
Je nějaké nepsané pravidlo, kdy to má smysl a kdy ne nebo je to čistě na vlastní úvaze? Nebo je to u tak velkého rozlišení hloupost?

Děkuji
AZ-GTi
SW ED72
-------------
EOS600D
Asi120mc-s
Uživatelský avatar
alex
Příspěvky: 222
Registrován: 12. 05. 2005, 13:15
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 65
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#776

Příspěvek od alex »

AntonPike píše:Zdravím,
používáte někdo drizzle integration v PI?
Nedávno jsem projížděl nějaké tutoriály na lightvortex a byla tam o tomhle zmíňka.
Má to smysl? Týden zpátky jsem fotil Řasy v Labuti 550D + EF200 a když jsem si to složil 2x větší a následně ořezal východní část, výsledek mi připadal lepší, než klasicky.
Je nějaké nepsané pravidlo, kdy to má smysl a kdy ne nebo je to čistě na vlastní úvaze? Nebo je to u tak velkého rozlišení hloupost?

Děkuji
Zdravím!

Drizzle integration sa mi nepozdáva :o
Zrejme hovoríme o tom, že prepočítať fotky napr. na dvojnásobný rozmer pred použitím nejakého nástroja.

Skôr by som povedal že drizzle má zmysel už pred registráciou, aby sa poskladali presnejšie... ale toto tu tuším už bolo riešené a odporúčané.

alex
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://ameleg.webzdarma.cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#777

Příspěvek od MMys »

Drizzle má význam hlavně u snímků, které jsou podvzorkované, tedy optika kreslí hvězdy na jeden pixel + něco málo okolo. Tam to pak pomůže zlepšit definici hvězd, a zároveň vyprodukuje obrázek se subjektivně "lepším" rozlišením. Na druhou stranu, u běžných montáží jsou stejně i přes pointaci polohy hvězd na jednotlivých snímcích jiné, a nebo se cíleně dělá dithering, který zajistí po seskládání hezký profil hvězdy i u podvzorkovaných snímků.

Já to párkrát zkoušel, a žádný výrazný přínos jsem nezaznamenal.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Re: Prosím poraďte

#778

Příspěvek od mich1 »

Je to tak jak pise Martin, jinak urcity maly prinos tam je paklize cloveku jde o nejake vysoke rozliseni a sejde se to velmi dobrymi podminkami. Paklize fotim pri 0.5 arcsec /pix a mam fwhm 2-3 arcsec tak to smysl nedava, ovsem pokud nastanou fantasticke podminky a budu mit fwhm 1 arcsec tak to smysl ma aby mel clovek kam doostrovat (zjednodusene receno prestoze fotim tak aby to bylo prevzorkovane tak to je podvzorkovane, ale to se stejne bude tykat jen par extremnich jedincu za naprosto extremnich podminek :)).
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
alex
Příspěvky: 222
Registrován: 12. 05. 2005, 13:15
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 65
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#779

Příspěvek od alex »

mich1 píše:...jinak urcity maly prinos tam je paklize cloveku jde o nejake vysoke rozliseni a sejde se to velmi dobrymi podminkami. Paklize fotim pri 0.5 arcsec /pix a mam fwhm 2-3 arcsec tak to smysl nedava, ovsem pokud nastanou fantasticke podminky a budu mit fwhm 1 arcsec tak to smysl ma aby mel clovek kam doostrovat (zjednodusene receno prestoze fotim tak aby to bylo prevzorkovane tak to je podvzorkovane, ale to se stejne bude tykat jen par extremnich jedincu za naprosto extremnich podminek :)).
Zdravím!

Veď práve!
Ja tak vymakanú techniku nemám :? rozlíšenie mám cca 1 arcsec/pix... ale keď sa zlepšia podmienky, tak aj 10-15 minútové fotky môžu poskytovať detaily napr.:
Obrázek

kde to je boj o každú hviezdu 8-)
Podľa mňa tam pomáha už pri registrácii drizzle.

alex
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://ameleg.webzdarma.cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#780

Příspěvek od Cztwerec »

Kolegové, chtěl bych se zeptat jestli jste se s tímhle setkali.

Nafotil jsem test pomocí kamerky 174 MMC při určité teplotě, přiřadil k tomu DF o stejné teplotě a trošku vyšším počtu než u LF.

Dal jsem to složit DeepSkystackeru vytáhnul jsem křivky a výsledek?

DF odečtený nějak záhadně, že hotpixely jsou jako startrails, objevila se tam dokonce barva? (u mono tedy nechápu) a jako kdyby DF neseděli protože je tam při vytažení ampglow, nebo nějaký světlý nesmysl, v pravém rohu. Ke všemu data vylézají v polovičním rozlišení jako by binovala automaticky.

No je to prostě záhada. Neaspiruji na nějaké špičkové astrofoto, ale doteď jsem s tím, žádný problém neměl. Čím by to mohlo být? Podezírám spíš DSS. Data mohu poskytnout...
Přílohy
Error :/
Error :/
Error.jpg (67.46 KiB) Zobrazeno 2710 x
Lectorem iustus...
Odpovědět