Prosím poraďte

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Snížení vinětace

#946

Příspěvek od Jackxl »

GSO 200/800, komakorektor GSO F/4 KOMAKOREKTOR 2 (http://www.supra-dalekohledy.cz/prislus ... 18458.html), T-Ring pro Nikon, 15mm sloupek za komakorektorem + Nikon D3100. Koukni na přiložený snímek. I když jsem vinětaci korigoval v PC podle tvé stránky, pořád tam ještě něco zbylo...Není možné, že ta vinětace se vytváří až při skládání snímků v DSS ? V jednotlivých snímcích v RAWu totiž žádný problém na první pohled nevidím.
M81_5mensi.jpg
M81_5mensi.jpg (181.11 KiB) Zobrazeno 2284 x
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#947

Příspěvek od MMys »

Z toho moc nepoznám pošli jeden flatfield + jeden darkflat nebo bias v RAWu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#948

Příspěvek od Jackxl »

MMys píše:Z toho moc nepoznám pošli jeden flatfield + jeden darkflat nebo bias v RAWu.
Můžu poslat jen ten bias, protože flatfield a darkflat nedělám. Na flatfield nemám žádný udělátko a dakrflat nevím jak se dělá.

https://uloz.to/!skGf8y1ya33v/astro-zip ... 1537616689

V odkazu je bias frame, dark frame a light frame. heslo je: darkframe
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#949

Příspěvek od MMys »

OK, použil jsem light a DF.

Vinětace v okraji (v rohu snímku) je 20%, ve středu kratší strany 14%. To je u těchhle světelných soustav a 2" příslušenství celkem normální hodnota.
Jediné, co s tím můžeš dělat, je postavit kompletně nový dalekohled. Tedy vzít primár, k němu koupit větší sekundár, 3" okulárový výtah, 3" komakorektor. Při té příležitosti už rovnou robustnější tubus a bytelný držák sekundáru, aby se to nerozkolimovávalo. Cena bude někde kolem 50-70k peněz za ty komponenty, bez vlastní práce ;) A nebo si koupit rovnou špičkový astrograf, co vinětuje méně. :D

Tak dost bylo srandy, a teď vážně. Asi je jasné, že se s tím v rozumných cenových relacích nedá dělat nic. Jen nechápu, proč ti nějakých maximálně 20% vinětace vadí, a proč nefotíš flatfieldy. Nepotřebuješ na to vůbec nic. Tím, že máš na focení zrcadlovku, která umí narozdíl od klasických CCD kamer krátké expozice, stačí jen vytahnout dalekohled ve dne, a vyfotit buď modrou oblohu na straně co nejdál od slunce, nebo nějaký jednolitý bílý (šedý, nebo i jinak rozumně neutrálně barevný) předmět z několika metrů, prostě aby vyplňoval celé zorné pole + nějaká rezerva (nějaké šedé či bílé plátno, prostěradlo, ručník, papír, jemnou fasádu atd...). Pořád to je lepší, než nic.

Ta flatfield udělátka stejně nefungují přesně, protože jsou moc blízko k dalekohledu a chod parsků je jiný. Vůbec bych to ani nakupoval, a nafotil si Sky Flaty, večer před focením, za soumraku, nebo za svítání, a nebo kdykoli ve dne, při jasné obloze, nebo naopak za totální jednolité mlhy.

------
A zkolimuj si to, je to docela slušne rozkolimované, hvězdy nejsou vůbec kulaté.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#950

Příspěvek od Jackxl »

Díky za rady. Pokusím se tedy dělat i flatfield...Nj, kolimaci někdy netrefím úplně přesně, ale není to třeba chyba komy, namísto kolimace ? Ten večer jsem totiž fotil i dvojhvězdy a ty kulaté jsou. Pravda ale, že ty jsou na středu fotky.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
storno77
Příspěvky: 83
Registrován: 08. 12. 2016, 11:51
Bydliště: Brno
Věk: 38

Re: Prosím poraďte

#951

Příspěvek od storno77 »

Pokud bych fotil flat field až doma, jak moc vadí, že netrefím stejné zaostření a natočení zrcadlovky? Abych to měl na stejné soustavě, tak to do rána čekat nevydržím, abych vyfotil flat field při svítání, a večer tak brzy venku nejsem (možná v létě).
ASI1600MM-Pro Canon 600D, ZWO 6" f/4 Carbon, Tele Vue Universal Paracorr 1.15x, EQ6-R, ASI120MM-S
Uživatelský avatar
John2y92
Příspěvky: 339
Registrován: 26. 08. 2017, 16:05
Bydliště: Brno
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#952

Příspěvek od John2y92 »

U flatu je potřeba, aby to bylo úplně stejné, když máš na čočce nebo zrcadle smítko, tak ti udělá kroužek, když změníš zaostření, tak ten kroužek změní rozměr a když pootočíš zrcadlovku, tak změní i polohu, takže když se ten flat potom odečte ze složeného snímku, udělá ti světlejší kolo, tam kde být nemá, ale původní flek tam zůstane. Můžeš zkusit bílé triko na teleskop a obrazovku počítače s bílou na fullscreen dát před něj, ale musí ti to pokrýt celej vstup.
Explore Scientific AP 102/714 ED APO Triplet + Lightwave 0.8x rovnač, Celestron 127/1500, Malokuk 60/240, Canon 100D, Canon 6D, ZWO ASI1600MM-Pro, ZWO ASI120MM-mini, Celestron Nexstar SLT, iOptron CEM60, Skywatcher Star Adventurer Mini
Astrofotky
storno77
Příspěvky: 83
Registrován: 08. 12. 2016, 11:51
Bydliště: Brno
Věk: 38

Re: Prosím poraďte

#953

Příspěvek od storno77 »

Díky, to chápu - spíš mi šlo o to, že když teda doma nejspíš nebudu schopný zajistit přesné natočení a zaostření, v poli zase mohu použít umělý flat, u kterého je zase jiný chod paprsků, tak co je teda lepší z těchto dvou možností?
ASI1600MM-Pro Canon 600D, ZWO 6" f/4 Carbon, Tele Vue Universal Paracorr 1.15x, EQ6-R, ASI120MM-S
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím poraďte

#954

Příspěvek od MilAN »

John2y92 píše:U flatu je potřeba, aby to bylo úplně stejné, když máš na čočce nebo zrcadle smítko, tak ti udělá kroužek, když změníš zaostření, tak ten kroužek změní rozměr a když pootočíš zrcadlovku, tak změní i polohu, takže když se ten flat potom odečte ze složeného snímku, udělá ti světlejší kolo, tam kde být nemá, ale původní flek tam zůstane..
Ale vždyť to tak není.
Smítko na objektivu ( ať čočkovém nebo zrcadlovém ) nikdy žádné kolečko neudělá. Ta kolečka na fotce vznikají od něčeho těsně před ohniskem, většinou přímo na krycím skle čipu, na čipu nebo na filtru těsně před tím.
Takže nebezpečí je, pokud to budeš dělat později a divoce převážet, že se ta smítka pohnou nebo naopak přibudou. Nepředpokládal bych zásadní změnu zaostření a otočení. U toho otočení je nebezpečí hlavně u Newtona, tam bych doporučoval mít nějak zabezpečenou opakovatelnou polohu. U refraktoru není důvod předpokládat nějakou nesymetrickou vinětaci, tam bych se polohou nějak detailně nezabýval
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#955

Příspěvek od Jackxl »

Po pozorování prostě nesundáš kameru ze sestavy...Já se budu snažit udělat sky flat před každým započetím focení.

Jestli dobře rozumím, tak dark flat je snímek se zakrytým objektivem a stejnou dobou expozice jako flat, že ?
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
nemo2k
Příspěvky: 43
Registrován: 10. 09. 2016, 12:37

Re: Prosím poraďte

#956

Příspěvek od nemo2k »

Dobrý večer přátelé,
Prosím o radu. Právě mi z DDR došel nový Newton, tubus a hlavní zrcadlo zvlášť. Ačkoliv v přiloženém návodu mi píšou, že orientace zrcadla vůči tubusu je vyznačena izolepou, izolepu na tubus zjevně zapomněli nalepit.
Otázka tedy zní, existuje upřednostňovaná orientace primárního zrcadla (kolimačních šroubů) vůči sekundárnímu zrcadlu. Pavouk je čtyř ramenný, primární zrcadlo uchycené k tubusu šesti šrouby.
Předem děkuji za reakci.
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Prosím poraďte

#957

Příspěvek od PetrK »

nemo2k píše:Dobrý večer přátelé,
Prosím o radu. Právě mi z DDR došel nový Newton, tubus a hlavní zrcadlo zvlášť. Ačkoliv v přiloženém návodu mi píšou, že orientace zrcadla vůči tubusu je vyznačena izolepou, izolepu na tubus zjevně zapomněli nalepit.
Otázka tedy zní, existuje upřednostňovaná orientace primárního zrcadla (kolimačních šroubů) vůči sekundárnímu zrcadlu. Pavouk je čtyř ramenný, primární zrcadlo uchycené k tubusu šesti šrouby.
Předem děkuji za reakci.
Pootočení primárního zrcadla kolem osy nemá na nic vliv. Možná došlo k nepochopení návodu. Značka bývá přesně uprostřed zrcadla kvůli snadnější kolimaci.

Primární zrcadlo se velmi lehce přichytí třemi packami za okraje aby nevypadlo při přenášení dalekohledu. Packy nesmí tlačit na zrcadlo. Většinou se dotahují tak, že se mezi ně a zrcadlo dá tenký papír, který se po přitažení vytáhne, aby tam zůstala tenoučká mezera.

Primární zrcadlo se kolimuje (naklání) třemi šrouby a další tři jsou pouze aretační; ty se dotáhnou po kolimaci.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
nemo2k
Příspěvky: 43
Registrován: 10. 09. 2016, 12:37

Re: Prosím poraďte

#958

Příspěvek od nemo2k »

Ano, moc děkuji.
Nicméně měl jsem namysli orientaci „vany“, která nese primární zrcadlo vůči pavoukovi. Tato „vana“ nese „svorky“ držící zrcadlo.
Ačkoliv mně nenapadá, proč by tato orientace měla mít nějaký smysl, je to můj první Newton a tento „sport“ provozuji velmi krátce na to, abych nebyl na pochybách.

V návodu se jasně píše o značkách z izolepy pro správné orientování otvorů. Značka na „vaně“ je, na tubusu nikoliv. Toto značení sám používám tehdy, pokud chci zachovat vzájemnou orientaci dílů.
Proto se raději ještě jednou zeptám, zda je to opravdu jedno.

Omlouvám se, pokud zatěžuji fórum "možná" zbytečnými otázkami, ale vůči optickým přístrojům mám až panický respekt a také u nás v Krušných horách máme pořekadlo „líná huba, holé neštěstí“ …
Předem děkuji za reakce ...
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Prosím poraďte

#959

Příspěvek od PetrK »

Pokud je zrcadlo uchyceno ve "vaně", tak by možná mohlo být zkolimováno. Když tam ta značka chybí, jsou tři možnosti jak to uchytit :)
Myslím, že není čeho se bát.
Pro zajímavost co to je za dalekohled, jaké má parametry?
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
nemo2k
Příspěvky: 43
Registrován: 10. 09. 2016, 12:37

Re: Prosím poraďte

#960

Příspěvek od nemo2k »

Dobrý den,
jedná se o: https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... -Tube.html

Už jsem to sestavil a provedl první kolimaci. V podstatě se jedná o GSO 8/f4 s vyměněným tubusem a fokuserem. Tubus a fokuser se zdají velmi kvalitní, vana se zrcadlem průměrná, ale pavouk je takový "čínský".

Vždy mně zamrzí, když ztratím celou bezměsíční noc, kvůli technické chybě ...
Děkuji za zájem a reakci
Odpovědět