Prosím poraďte

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Prosím poraďte

#16

Příspěvek od Konihlav »

ja s DSLR nemam zadne zkusenosti, takze tezko rict, nicmene bych zkusil provest kalibraci na bias - a to jak pro light snimky, tak pro flat field snimky (pokud jsi ji tedy jiz nedelal), pripadne Ti zbyde jen plan B, tj. orez (pamatovat pro priste).
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Prosím poraďte

#17

Příspěvek od mich1 »

Tohle vypada jako od zaverky, zkus delat ty flaty na delsi cas jestli to tam porad bude. A zkus to slozit i bez nich, jestli to tam nebude tak to je na 90 procent zaverkou.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
jezevec
Příspěvky: 517
Registrován: 10. 10. 2010, 22:53

Prosím poraďte

#18

Příspěvek od jezevec »

S tymi natiahnutymi hviezdami a poskocenim z casu na cas. Ja mam taky pocit, ci to neni prave tym vyvazenim. Dnes som fotil LEO triplet a mal som viac tazsiu stranu so zavaziami aby sa montazi "Lahko islo dole". A dobra dobra dobra snimka a potom zrazu smuha mala a za tym skok, a zas potom dobre dobre a nikde dalej opat par smuh a skok. Pred tym mi to nerobilo. Ja by som tipol ze som to mal jemne nevyvazit ale na opacnu stranu tak sa nehrali vole medzi zubami.... :o
Uživatelský avatar
Peter Polakovic
Příspěvky: 141
Registrován: 16. 11. 2010, 14:45

Prosím poraďte

#19

Příspěvek od Peter Polakovic »

Urcite ano, ma tahat do kopca, nie z kopca. Aj ked ak hovoris o CG5 a mas na tom 200/1000, je to proste na fotenie uz na hrane. Ak si bol na Zahori, tak si mal veterno ako ja a to je potom s newtonom tazke.
GSO RC8, Takahashi FSQ85, Borg 77ED / ATIK VS60, ATIK  One9, SX H694 / Všetko na Mac OS X, domácnosť bez Windows :)
Uživatelský avatar
jezevec
Příspěvky: 517
Registrován: 10. 10. 2010, 22:53

Prosím poraďte

#20

Příspěvek od jezevec »

Jo mas recht asi to bude tym vyvazenim, lebo vcera som sa na to specialne sustredil ale potom som to v rychlosti nastavil opacne Je to na EQ6, keby tam nebol zakazdym ten skok tak by som myslel ze je to vietor Goto na CG5 s dalsimi 2 kusmi kalibracnych hviezd to najde do hladacku uplna krasa Super!
Uživatelský avatar
bo-m
Příspěvky: 319
Registrován: 03. 12. 2009, 09:33
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Prosím poraďte

#21

Příspěvek od bo-m »

Zdravím. Potýkám se také s problémem. Pořídil jsem si nový Newtonův dalekohled Orion Optics 200/900. V pátek jsem ho testoval na DSO.

Ukázky:
http://www.volny.cz/mboucek/Images/NGC2903.jpg
http://www.volny.cz/mboucek/Images/H44.jpg

Nastavil jsem vzdálenost MPCC přesně 55mm od čipu. Dalekohled jsem zkolimoval laserovým kolimátorem a ještě doladil na hvězdě (snad dobře). Protažených hvězd v RA si nevšímejte - měl jsem špatně zosený pointační dalekohled. To nyní opravuji. Bohužel, hvězdy v rozích mám stále protažené. Tak by mne zajímalo, zda všichni, kdo používáte MPCC máte nastavenu jeho vzdálenost 55 mm od snímače a odkud tuto vzdálenost na komakorektoru měříte.

Díky za případné rady.
NEQ-6 PRO SS, HEQ-5 SS, Borg 101ED, GSO 8" a TS 10" Ritchey-Chretien, CCD Atik One 6.0, ZWO ASI183MMC, ASI071MC PRO (Lucie), QHY5 http://www.astronomy-mb.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Prosím poraďte

#22

Příspěvek od MilAN »

Smiř se s tím, že tenhle jednoduchý komakorektor není schopen se vypořádat s tak velkým polem a tak velkou světelností v celém poli. Tahle světelnost je na hraně i pro starý fotografický Paracorr.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1487
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

Prosím poraďte

#23

Příspěvek od hokle »

Ahoj,
v manuálu píšou, že je optimalizovaný pro f/4.5. Já mám f/4.7 a jsem spokojen. Nevím čím fotíš. Já odšroubuji dorazový kroužek, natočím T-kroužek a doufám, že je to 55mm od DSLR čipu.

"Although the MPCC is optimized for f/4.5 mirrors, it works well with mirrors from f/4 to f/6."
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Prosím poraďte

#24

Příspěvek od Vabra »

[maly OT] Tak jestli tohle ma byt realny vysledek 200/900 s MPPC, ci vysledek na hrane pro Paracorr, zacinam si vice vazit sveho Mak/Newtona, krery ma komu podstatne mensi i v rohu FF DSLR... ;)

PS: neni nekde na webu nejake pekne porovnani ruznych komakorektoru [konec OT]
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Prosím poraďte

#25

Příspěvek od MilAN »

to Vabra : Psal jsem něco jiného : Ta světelnost ( 1:4,5)  je na hraně pro použití i Paracorru. To znamená, že  ještě postačí na tu světelnost a výsledek je dobrý. Nesrovnávám ho s tím obrazem ! Ono , když si odmysíš ten posun vlivem špatné pointace, tak ten výsledek není přeci zase nějak výrazně špatný. Tu komu to koriguje celkem drasticky.
A mimo jiné, předveď někde  100% rozlišení solo snímku s jasnou hvězdou v rohu. Nikdy jsem neviděl slušný obraz tohoto Maka v rohu. Koriguje to podobně jako MPCC : v rohu pole jsou hezky kulaté hvězdy. bohužel, jen ty slabé, kde se deformace a koma už nezaznamená. Je to dobře vidět i při testu :
http://demeautis.christophe.free.fr/tes ... ecteur.htm
kde v kraji  u MPCCV chybí  cca 1,5 mag  hvězd ( rozplizlé slabé a  rozplizlé části těch jasnějších už nejsou zaznamenány.)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Prosím poraďte

#26

Příspěvek od Karell »

Určitě lze dosáhnout lepších výsledků i s tím komakorektorem MPCC. Tady přináším důkaz:Uložto.cz Jedná se sice o Newtona 305/1500, takže světelnost je "pouhých" ( 4,9 ), na jasné hvězdě v rohu kompozice je ale vidět, že vykorigovat celé pole uspokojivým způsobem je možné.
Uživatelský avatar
bo-m
Příspěvky: 319
Registrován: 03. 12. 2009, 09:33
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Prosím poraďte

#27

Příspěvek od bo-m »

Díky za názory.

hockle: Fotím s QHY8, ta má čip velikosti APS-C.

Až bude příležitost tak si zkusím ještě pohrát se vzdáleností od snímače. A když to nebude ono, tak budu muset šetřit na Paracorr.
NEQ-6 PRO SS, HEQ-5 SS, Borg 101ED, GSO 8" a TS 10" Ritchey-Chretien, CCD Atik One 6.0, ZWO ASI183MMC, ASI071MC PRO (Lucie), QHY5 http://www.astronomy-mb.cz/
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Prosím poraďte

#28

Příspěvek od Vabra »

Milan:
OK, sorry za maly posun ve tve reakci.
Pod dostavbe pozorovatelny a umisteni montaze na sloup jsem nekdy zacatkem dubna cvaknul i par cvicnych snimku na tom MN 190/1000 s pomoci FF DSLR. Zkusim to nejak zpracovat a soupnu to vecer do prislusneho vlakna.
Diky za ten francouzky odkaz, bohuzel timto jazykem nevladnu, ale myslim ze to podstatne jsem pochopil (skolnimi znamkami):
1* Wynne,
1- Paracorr,
2- MPCC,
4 bez korektoru ;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Prosím poraďte

#29

Příspěvek od MMys »

To se mi moc nezdá, někde je bota. Měl jsi přímo T2 kroužek našroubovaný na korektoru, a na něm nacvaknutý foťák ? Provozoval jsem MPCC na sestavě 210/1000mm, což je f/4.75 a bylo to celkem slušné:

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/Hi_res ... hi_res.jpg

neříkám že je to TOP, trošku ocásky u jasných hvězd v krajích tam jsou.

Ty to máš f/4.5, nechce se mi věřit, že by se to nárůstem světelnosti o 0.2 tak moc zhoršilo.

Možná jsi ostřil na střed, že ? To není nejšťastnější řešení. Chce to ostřit na rohy, nebo kompromisně někde tak 1/3 od rohu. Pak oválky skoro zmizí, za cenu malého nárůstu obrazu hvězd na ose.

Zkus si příště pohrát s ostřením.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Prosím poraďte

#30

Příspěvek od Karell »

Martine používá QHY8, takže bez T2 kroužku, ale i tak by v tebou popsaném mohl být problém.
Odpovědět