Prosím poraďte

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Prosím poraďte

#751

Příspěvek od Bill »

No s Maximem neporadím, ale podle logu:

1) pointace nestíhá - nemáš malou pointační rychlost nastavenou na montáží? Nech default hodnotu - tuším 50%...
Nemá Maxim omezení maximální kalibrace? U PHD je to MaxRA duration, MaxDEC duration - ale u PHD jsou default hodnoty dostatečné.
2) pointace nefunguje vůbec - ale pak je divné, že prošla kalibrace. Má Maxim ruční ovládání montáže jako PHD? Pokun ano, tak zkus zda s ní vůbec pointační program je schopen pohnout všemi směry. Pokud ne, tak kabel, drivery ...

====================

Martin byl rychlejší - podle mne větší rychlost pointace by mohla pomoci i v DEC - montáž rychleji přeje vůli. Mi se moc velké rozvážení nelíbí - ale měl jsem s tím problémy u CG5, která má třecí ložiska, a u EQ6 by to snad neměl být problém.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
František54
Příspěvky: 278
Registrován: 24. 01. 2009, 00:25
Bydliště: Vrchlabí

Re: Prosím poraďte

#752

Příspěvek od František54 »

Ještě pro upřesnění:
Kamera je zapojena přímo do guid portu na montáži
Montáž ovládám přes ručku druhým kabelem.
Kabel od dalekohledu do počítače je dlouhý cca 20m

Guid speed mám na 0,75
Maxim skalibruje celkem v pohodě.
PHD hlásí vždy, že pohyb hvězdy je malý .
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Re: Prosím poraďte

#753

Příspěvek od mich1 »

ad 2) Podle me je nejlepsi mit nejen trochu rozvazeno, ale i trochu neustaveno, tak aby ta korekce sla jen jednim smerem. Pak je to jako by tam ta vule nebyla a pro eq6 a dlouhe ohnisko mi to prislo jako jedine opravdu funkcni reseni. Je samozrejme potreba to neprehnat jinak se to bude stacet.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Prosím poraďte

#754

Příspěvek od Bill »

PHD - používáš PHD nebo PHD2?

V PHD2 je wizard, kde vyplníš délku pointeru, velikost pixelu a on ti udělá profil - pak je to OK.

U PHD musíš s krátkým pointerem prodloužit calibration step - mrkni do vlákna k PHD (fotím a nechci to zkazit)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Prosím poraďte

#755

Příspěvek od Bill »

Pokud jsi nenašel:
Bill píše:"Ve velké deklinaci se nemusí podařit udělat kalibraci v rozumném čase vůbec a tak se musí udělat kalibrace na nižší deklinaci. a zvýšit agresivitu v RA."

Tak dobrá. Ještě jednou. Rychlost kalibrace je dána parametrem "Calibration step (ms)".

Pokud běží pomalu (hlavně pro krátký pointer), je třeba zvýšit (razantně 2x, 4x ...). Podle autorů PHD stačí 3-5 kroků v každém směru. To je chvilka
M:736 750 113
Uživatelský avatar
František54
Příspěvky: 278
Registrován: 24. 01. 2009, 00:25
Bydliště: Vrchlabí

Re: Prosím poraďte

#756

Příspěvek od František54 »

Pánové moc díky za rady.
Lehce jsem rozvážil, lehce rozhodil polární ustavení a trochu povolil obě osy (asi jsem je měl trochu natěsno)a už to maká.
Zatím jsem na hodnotách +-0,25 (vyjímečně výš). Jakých hodnot se dá s EQ6 dosáhnout, nebo jaké hodnoty jsou běžné?

Díky František
Uživatelský avatar
František54
Příspěvky: 278
Registrován: 24. 01. 2009, 00:25
Bydliště: Vrchlabí

Re: Prosím poraďte

#757

Příspěvek od František54 »

Tady je výsledek:

Obrázek
Uživatelský avatar
ufonek
Příspěvky: 158
Registrován: 02. 01. 2015, 03:14
Věk: 44

Prosím poraďte

#758

Příspěvek od ufonek »

Ahoj

Mam modifikovány Canon 40 a pri foceni s CLS CCD astronomik clipem mě to u jasných hvězd dela odrazy?
Proč a jak se toho zbavit?
děkuji

Uff :-)
Přílohy
foto zde u hvezdy Arcturus1.jpg
foto zde u hvezdy Arcturus1.jpg (49.13 KiB) Zobrazeno 2970 x
Uživatelský avatar
Cz-Sk
Příspěvky: 121
Registrován: 20. 01. 2015, 19:16

Problém so skladaním fotiek 41P v DSS

#759

Příspěvek od Cz-Sk »

Ahojte. Viete mi poradiť, ako mám poskladať fotky kométy 41P v programe DSS, aby mi aj kométa zostala nerozmazaná (robí mi to opačne - vykreslí dráhu kométy a nie hviezd), pričom v každej fotke si vyznačím polohu kométy. Ďakujem, Robo
Uživatelský avatar
stawq
Příspěvky: 229
Registrován: 03. 04. 2013, 07:36
Bydliště: Ratměřice
Věk: 63

Re: Problém so skladaním fotiek 41P v DSS

#760

Příspěvek od stawq »

Pokud máš skutečně vyznačenou polohu komety v každé fotce, jak uvádíš, tak je ještě potřeba v Settings -> Stacking Settings -> Comet nastavit způsob slučování na Comet Stacking. A mód slučování v Light nastavit nejspíše na průměr (Average).
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Prosím poraďte

#761

Příspěvek od juh »

A aj si každú fotku uložíš po vyznačení polohy kométy? Lebo DSS si jej polohu ukladá do *.txt súboru ku každej fotke a z noho potom čerpá informácie pri skladaní na kométu.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#762

Příspěvek od Cztwerec »

Kolegové, jaké máte zkušenosti s několikrát zmiňovaným programem APT - Astro Photography Tool? Přemýšlím, že bych ho zakoupil na fotografování a ostatní funkce se mi také líbí. Stojí to za to?

díky M.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#763

Příspěvek od alda »

No já ho používám a nemůžu si stěžovat. Funkčnost super, autor se stará a stále přidává nové funkce a pokud je problém, rychle reaguje. Umí toho fakt hodně. Používám s DSLR a PHD2 a vše funguje jak má. Za málo peněz hodně muziky. Za mne můžu jen doporučit.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím poraďte

#764

Příspěvek od MilAN »

Většinu toho umí neomezená demoverze, takže je potřeba vyzkoušet, komu co vyhovuje
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
francek
Příspěvky: 158
Registrován: 16. 02. 2012, 15:22

Re: Prosím poraďte

#765

Příspěvek od francek »

add ufonek
Mne to robilo podobné "machule" pri jasných hviezdach, keď som mal na čipe "prachotras". Zrejme to bol odraz od neho (tenká fólia). Po jeho vyhodení to bolo OK. Najlepšie je modifikovať Canon - vyhodiť všetko spred čipu a používať clip UV/IR block filter, ktorý slúži zároveň ako zábrana zaprášenia čipu.
Clip sa podstatne ľahšie čistí ako filter na čipe!
Celestron AVX, CG-4, RC 152/1380, MEADE ED 80/480, LACERTA MGEN II GUIDER,Canon EOS 600D mod.Canon EOS 6D mod.,Samyang 135/2, Samyang 35/1.4.
Odpovědět