Prosím poraďte

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#841

Příspěvek od Karell »

Podle mě bys docílil lepšího zobrazení jedině s delším ohniskem nebo s jinou kamerou s menším chipem. To rozlišení u APS chipů zas takovou roli nehraje. Spíš čím víc tím hůř.
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Kombinace filtrů od různých výrobců

#842

Příspěvek od MayJ »

Ahoj,
mám dotaz, jak moc je špatně, když mám např. sadu filtrů LRGB+Ha od Astronomiku a k tomu OIII od Baadera?
je mi jasné že první věc je to, že OIII nebude parfokální k tém ostatním a tudíž nutnost přeostřit, ale je tam i něco dál?
Moc díky
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Kombinace filtrů od různých výrobců

#843

Příspěvek od Cztwerec »

Já bych se teda ničeho tak úzkostlivě nebál...

Ani nebude proč, pokud mají správnou propustnost, tak přece není důvod.
Lectorem iustus...
DNA
Příspěvky: 595
Registrován: 26. 04. 2016, 08:48
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#844

Příspěvek od DNA »

Mám dotaz ohledně QHY5III178.
Nevíte někdom, kde by mohl být problém, nemohu dosáhnou maximálního počtu snímků.
Kameru mám připojenou přes USB3 a při maximálním rozlišení a expozici 10ms v Sharpcapu dosáhnu max. 35fps a ve Firecapture tak 41fps a to si musím pohrát s USB traffic.
Problém je že když změním čas expozice tak musím znovu přenastavovat USB traffic, protože mi to klidně spadne z 35fps na 1fps.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#845

Příspěvek od MMys »

A na jakém je to počítači (CPU, disk, RAM) ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
DNA
Příspěvky: 595
Registrován: 26. 04. 2016, 08:48
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#846

Příspěvek od DNA »

Posílám informace ohledně HW mého NTB.
Procesor Intel(R) Core(TM) i5-7440HQ CPU @ 2.80GHz
RAM 8GB
Grafika NVIDIA Quadro M1200
Windows 10 Pro x64
Systém je na HDD, ale data z kamery posílám na M.2 disk Samsung 960Evo.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#847

Příspěvek od MMys »

Tak to netuším, pravděpodobně to ten HW nestihne. Já to teď zkusil, se stejnou kamerou, a na i7-5820, 3.3GHz, 32GB RAM z toho vydoluju 50.2 fps jen při náhledu. Při ukládání na SSD to lehce klesne na 49.5 fps. Typ diskusi už přesně nepamatuju, musel bych zjistit, co to je. Nějaký M2 Samsung.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
DNA
Příspěvky: 595
Registrován: 26. 04. 2016, 08:48
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#848

Příspěvek od DNA »

Děkuji za odpověď.
Mě to i v náhledu dosahuje maximálně 40fps ve Firecapture a to procesor běží na 60%.
Zkusím kameru připojit přes Thunderbolt3, který mám NTB nebo zvýšit RAM.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#849

Příspěvek od MMys »

RAM na to nebude mít vliv. A CPU taky není úplně směrodatný. Vlastní přenos stejně běží přes DMA přímo do paměti. Pokud to nedá 50fps ani bez ukládání, jen při náhledu. Takže nejspíš bude nějaké úzké hrdlo někde v nějakém HW na desce.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
nemo2k
Příspěvky: 43
Registrován: 10. 09. 2016, 12:37

Re: Prosím poraďte

#850

Příspěvek od nemo2k »

ZWO ASI 174MC-COOL Amp-glow (AG)
Zdravím,
již několik desítek hodin bojuji s „Amp-glow“ u ASI 174MC-COOL. Prosím, jak to řešíte Vy? K zpracování dat používám PIXINSIGHT. Přikládám i některé výsledky některých experimentů/měření a postupů …

Co rozhodně dělám:
Správné kalibrační snímky, darks frame při stejné teplotě, ofsetu a gainu, flats frame a bias frame. V PIXINSIGHT mám zakázanou optimalizaci „daks frame“. Nicméně na master-light je zbytková chyba po kalibraci stále jasně viditelná.

Experiment 1.
Vytvořím sadu 30-ti „darks-frame“ kterou rozdělím na polovinu. První polovinu považuji za lights-frame (LF), druhou polovinu za darks-frame (DF)
Vytvořím mater darks-frame (mdf) a ten aplikuji na LF.

Očekávaný výsledek
Pokud kalibrovaný light frame (KLF) se tvoří KLF=LF-MDF pak následnou integrací s průměrováním musí vzniknout černý obraz (MLF).
Výsledek experimentu
Výsledný obrazec na MLF je přesně tentýž, který pozoruji na skutečných MLF.

Závěr
Aplikací MDF se problematika Amp-glow nedá plně vyřešit. Zůstává zbytková chyba.

Otázky do diskuse
Proč aplikováním MDF se problém plně nevyřešil? Je problém ve statistice (v průměrování je dělení a to jak všichni víme, není bez chyby)
Jak postupovat, aby se chyba zbytkového AG eliminovala. Vnitřně jsem si jist, že to půjde, jelikož se jedná o systematickou chybu, kterou eliminovat půjde, otázkou jak moc pracné to bude.

První nástřel řešení
Přičíst zbytkovou chybu k MDF …
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Prosím poraďte

#851

Příspěvek od Howking »

V množství je statistická síla. Zkus ne 30, ale 300.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Prosím poraďte

#852

Příspěvek od Bill »

Podle mne bude AmpGlow souviset s teplotou vyčítacích obvodů na čipu. Zkus zahodit první snímky a do zpracování zařadit až ty, kdy už má čip ustálenou teplotu...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#853

Příspěvek od MMys »

Ono to stejně nikdy dokonale zmizet nemůže. Tedy jsi schopný to dostat v tom světlém místě na stejnou střední hodnotu, ale bohužel nikoli na stejný rozptyl (šum). A to z toho důvodu, že v místě, kde je zvýšený signál, je i úměrně tomu zvýšený šum (obvykle o odmocninu ze signálu). A zatímco stejnosměrná složka signálu se odečte, šum nikoli. A větší rozptyl šumu v tom místě je prostě vidět, obraz tam vypadá pro oko trochu jinak. Kor když děláš tak extrémní úlohu jako odečet DF od DF. V reálné aplikaci, kde ti v pozadí zbyde fotonový šum z oblohy, který je minimálně o řád větší, to vůbec nepoznáš.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#854

Příspěvek od Cztwerec »

Tak on je u té kamerky problém i s bandingem a amp glow je už jen třešničkou na dortu, je to její vlastnost.

Tu kamerku mám a nelze od ní očekávat nějaké velké zázraky, prostě ten problém tam je a musí se s ním umět pracovat.

V Maximu dělám například u DF něco jako sílu odečtu. Střední hodnota pro AMp glow je nesmysl, zkoušel jsem i odečítací masku a prostě to není ustálené. Chce to hromadu dat.
Lectorem iustus...
nemo2k
Příspěvky: 43
Registrován: 10. 09. 2016, 12:37

Re: Prosím poraďte

#855

Příspěvek od nemo2k »

Děkuji. Zdá se, že problematika amp glow se dá zvládnout kombinací všech navržených postupů, dovolím si přidat ještě jeden.

Amp glow vypálil svoji konturu i do mé sítnice, jelikož otočením "obrázku" o 180° "nesnesitelné fleky" v pravém dolním rohu očekávaně zmizely a v levém horním rohu jsem je pouze obtížně hledal :-).

PixInsight skrze BDE také dokáže výrazně pomoci ...

Jakmile se zlepší počasí zkrátím expoziční časy (nyní 240s) na 120s a tím zvýším "množství" a provedu srovnání. Uvidíme ...
Odpovědět