Prosím poraďte

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#736

Příspěvek od Cztwerec »

Nebude daleko od čipu. Já to zkusím pomocí filtrového kola. Možná tam bude i méně nekolmostí (ikdyž s tím problém určitě nemám...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#737

Příspěvek od MayJ »

Zdravím všechny,
mám velkou prosbu. Mám Canon EOS 450D, používám DSS, PS, snímky cca 200x30s, ale po sloučení nemůžu za boha dostat z fotek trošku slušnější barvy. Nepoužívám žádné filtry, nemám modifikaci a nechci to přehánět v PS se saturací atd, přitom jednotlivé snímky před sloučením vypadají barevně dobře, kde dělám chybu?
Díky
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Prosím poraďte

#738

Příspěvek od Dansemacabre »

Pro editaci v PS otvírej buď přímo autosave, který ti DSS udělá do složky se snímky, nebo výslednou složeninu ukládej jako tiff bez jakýchkoli úprav a korekcí z DSS (křivky i vyrovnání barev udělej až v PS)
Jo a taky při skládání nenastavuj "RGB calibration", ale jen "Per Channel Background Calibration", aby se DSS nesnažilo korigovat a srovnávat barvy.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#739

Příspěvek od MayJ »

Zdravím,
ještě bych měl jeden dotaz. Nevím, jestli nemám něco špatně nastaveno v 450D, ale snímky mi vylézají celkem přesvícené. U ostatních vidim, že po složení v DSS sloučený snímek je celkem tmavý a poté se světlost upraví v PS pomocí křivek a levelů.
Já si snímek přes Nebulosity rozložím na RGB, upravím hodnoty (0-65535) ve Fit Liberátoru a stejně mi to pak ve PS vychází dost světlé.
Když se podívám na jednotlivé snímky RAW, brightness je dost vysoko, něco v nastavení?
Díky
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#740

Příspěvek od MMys »

To asi nebude foťákem. V jaké lokalitě fotíš, jakou expoziční dobou a na jakou citlivost ?

A čemu to vlastně vadí, při zpracování stejně pozadí většinou ztmavíš. Světlé ho máme téměř všichni. To co vidíš u někoho na webu je už upravené, bez oheldu na to, jaký sw byl použitý.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#741

Příspěvek od MayJ »

Zdravím, děkuju za komentář.
Jsem ze Sázavy, ISO mám 1600 a expozici zatím 30s.
Měl jsem na mysli snímek, když vyleze např rovnou z DSS je už tmavý...
Děkuji
Uživatelský avatar
Naburko
Příspěvky: 245
Registrován: 29. 03. 2014, 17:15

Re: Prosím poraďte

#742

Příspěvek od Naburko »

Kľudne postni ten snímok z DSS niekde tu na fórum napr. sem http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=17&t=9343 Predsa len keď to budeme vidieť budeme vedieť lepšie či je tam nejaká zrada a či nie.
Uživatelský avatar
František54
Příspěvky: 278
Registrován: 24. 01. 2009, 00:25
Bydliště: Vrchlabí

Re: Prosím poraďte

#743

Příspěvek od František54 »

POMÓÓÓC!!!

Přešel jsem z pointace Tv Guiderem MMys na pointování pomocí hledáčku a kamerou QHY5 II - z kamery přímo do montáže a doma Maxim DL, nebo PHD2-oba programy se chovají stejně. Provedl jsem upgrade montáže na řemenový pohon a nemůžu to seriozně rozchodit. Error graf vypadá takto:

Obrázek

Může mi někdo prozradit co dělám blbě, nebo co se kde podělalo!

Díky František54
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Prosím poraďte

#744

Příspěvek od Bill »

No s Maximem nepomůžu. Pro začátek - co je X a co je Y?
X je DEC osa?
Kalibrace v PHD proběhne normálně? Takhle to vypadá pořád nebo jenom občas?

Mi se občas stane, že montáž v DEC ose uskočí o celou vůli a při nastaneném maximálním kroku to trvá třeba >10 minut, než to PHD dorovná.

Přestože PHD dělá SW odtranění vůli, tak ani tak to často nestačí...

Pokud je to tento problém, tak řešení jsou podle mne 2:

1) mít dobře vyváženou DEC osu a utaženou tak, aby sama neměla tendenci uhnout
2) mít úplně nevyváženou DEC osu a volnou tak, aby se lehce pohybovala :-)

Většina lidí volí 2), mi se spíše osvědčilo 1)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#745

Příspěvek od ogami »

František54: Pri takhle vysokem nastavenem "scale" u grafu toho z nej neni moc poznat ... muzes nekam vystavit track.log soubor, ktery generuje maxim? Z nej pujde vycist vic, najdes ho nekde v dokumentech (C:\Users\%currentuser%\Documents\MaxIm DL 5\Log).
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
František54
Příspěvky: 278
Registrován: 24. 01. 2009, 00:25
Bydliště: Vrchlabí

Re: Prosím poraďte

#746

Příspěvek od František54 »

Díky pánové za rady. Budu aplikovat.
Měl jsem za to, že X je RA a Y dec., ale to asi nemusí být pravda.
Kalibrace proběhne asi tak v 70% úspěšně. Když ne, tak Maxim hlásí, že pohyb hvězdy byl menší než 5pixelů.
Tady jsou ještě log data z času, kdy byl pořízen snímek grafu:log
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#747

Příspěvek od ogami »

František54 píše:Tady jsou ještě log data z času, kdy byl pořízen snímek grafu:log
A ten track.log by nebyl k nasdileni? Do nej se ukladaji veskere informace o pointaci a zpetne z nej de vycist mnohem vic, nez pohledem na screenshot. Todle je log samotneho Maxima, ktery obsahuje obecne informace jako pripojeni/odpojeni kamer atd, ale podrobnejsi info o pointaci v nem nenajdes ;) Bohuzel se ale track.log pri kazdem vypnuti/zapnuti maxima a znovuspusteni pointace prepise ...

Ad 70 procentni uspesnost kalibrace ... zkousel si zvednout hodnotu "Cal. Time" u obou os v okne "Guider Settings"? Defaultne je tam 10s, ja s hledackem a QHY5 pouzivam aspon 15-20s.
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
František54
Příspěvky: 278
Registrován: 24. 01. 2009, 00:25
Bydliště: Vrchlabí

Re: Prosím poraďte

#748

Příspěvek od František54 »

Tak tracking log nejsou - teď jsem kouknul do Maxima a byly Disabled :cry: - Takže příště.
Cal. Time mám na 20 sec.
Uživatelský avatar
František54
Příspěvky: 278
Registrován: 24. 01. 2009, 00:25
Bydliště: Vrchlabí

Re: Prosím poraďte

#749

Příspěvek od František54 »

Takže: další noc strávená marnými pokusy o pointaci hledáčkem a kamerou QHY5 II.
Tady je graf a log data,

Obrázek

http://tuma.fr.sweb.cz/ASTRFOTO/Track.log

Díky za každou radu! Všechny Tutoše na JůTůbu jsem už snad vyčerpal a prt!

František
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#750

Příspěvek od MMys »

Napdá mě jen:
1) v RA malá rychlost korekcí, že to prostě v nejstrmějších místech už nestíhá kompenzovat periodickou chybu a jede to jakoby v závěsu za ní. Zvětši rychlost korekcí na montáži.

2) v DE máš vůli v převodech (ta je tam vždy, pokud je to montáž s klasickým šnekovým soukolím) a dokud se vůle nepřejede, nepointuje to. Nech hodně rozvážený tubus, aby to viselo stále na jednom boku zubu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět