vinetace - vypocet

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24314
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

vinetace - vypocet

#16

Příspěvek od MilAN »

to MMys :
Tohle znám. A to, že není problém, to také. Ale protože základní podmínka u Cassegrainu, a obecně u katadioptru z této konstrukce vycházející, je ta, že se nesmí dostat parazitní světlo na snímač, tak jsem ochoten věřit tomu, že to vykreslí těch 42 mm průměr pole s minimalizovanými vadami,ale  zdaleka to nevykreslí to pole  bez vinětace. Tam to bude o hodně menší.
Na druhou stranu, kromě úbytku dosahu v okraji poli o nějakou tu desetinu mag. to ničemu nevadí, protože FF bude vždycky nutné udělat, a je jedno , jestli bude neviňětovaný průměr 20 nebo 25 mm. U fotografických objektivů, při focení na plný otvor, je ta situace výrazně horší, a nikoho, kdo  vydá třeba 80.000 Kč ,to až tak netrápí
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

vinetace - vypocet

#17

Příspěvek od astar »

Mohu jen potvrdit , že většinou u  dvou zrcadlových soustav je nevinětované pole kolem 20 mm, pokud to nejsou speciály pro velké pole.  Viz zde. http://www.galileo.cc/GALILEO-france/de ... p?ref=20RC  .Aby průměr stínící trubky byl stejný jako je obstrukce, tak nevinětované pole vychází  těch 20 mm. Zájemci si to mohou ověřit v programu Atmoas.

SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Fieldy-cz
Příspěvky: 336
Registrován: 22. 04. 2012, 10:28

vinetace - vypocet

#18

Příspěvek od Fieldy-cz »

Snažím se vymyslet tubus pro zrcadlo 235 mm o f 4,9 a sekundární zrcátko má malou poloosu asi 60 mm. Vnější průměr tubusu uvažuji 274 mm (2 mm stěna). Abych dostal ohnisko alespoň 60 mm na okulárový výtah (pro zaostření zrcadlovky s 10 mm rezervou od úplného zasunutí), vychází mi nevinětované pole o průměru 10 mm. Pokud bych počítal jen s 5 mm rezervou (to už mi přijde hnedle málo ), tak mi vychází nevinětovaný průměr 14 mm.
Zkusil jsem si to vypočítat na sériovém SW newtonu 150/750 se sekundárem s malou poloosou zhruba 50 mm a tam vychází ohnisko 71 mm nad okulárový výtah, ale s nevinětovaným polem o průměru 7,5 mm. Rezerva k úplnému zasunutí je 20 mm. Zkoušel jsem s ním fotit měsíc v primárním ohnisku a to se dalo, na denních fotkách nspříkld přeletů ale mírná vinětace byla vidět.
Ke které možnosti se u nového dalekohledu tedy spíše přiklonit? Pokud budu s dalekohledem fotit, tak jen ten měsíc nebo letadla, zbytek využití bude vizuál.
Díky za rady.
Odpovědět