Polární ustavení driftem

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Polární ustavení driftem

#1

Příspěvek od Slávek »

Ahoj, hledám na AF, ale nenacházím nějaké táma o driftových metodách.

Mám takový problém. Zjistil jsem, že můžu celkem obstojně fotit M42 z balkónu, ale nevidím z něj na polárku. Výhled mám na východ a vidím dalekohledem cca do výšky asi 60 st. Je nějaká diftová metoda pro ustavení takového případu? Foťák mám na montáži takto:



a dle směru kam ujíždí hvězda se snažím různě posouvat montáž, ale když už to vypadá že to jde správným směrem a už to skoro bude, je to zase blbě.

Dá se říct nějak jednoduše kam hlavu montáže při posouvání hvězdy určitým směrem ze středu dispeleje posouvat? Jako třeba když hvězda ujíždí vlevo/vpravo tak posouvat hlavu horizontálně a když ujíždí nahoru/dolu tak vertikálně? Nebo nějak takto? Nějakou driftovou metodu jsem si někde četl, ale její popis byl na mě dost složitý a už v 1. třetině jsem jí přestal rozumět  :)  :(
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Polární ustavení driftem

#2

Příspěvek od MilAN »

Tady to máš vysvětleno dopodrobna :
http://web.quick.cz/frantabilek/astrofo ... aveni.html
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Polární ustavení driftem

#3

Příspěvek od Slávek »

Díky, ale přesně tohle jsem si pročítal a byl jsem z toho celkem paf no já to zkusím znova, snad na to časem přijdu, ale už třeba krok 2 nemůžu provést. Je tam, že mám najít hvězdu co kulminuje, a to já právě z balkónu nevidím. Taky se to popisuje při pohledu do dalekohledu přes okulár, ale já žádný nemám. Jen foťák.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Polární ustavení driftem

#4

Příspěvek od MilAN »

Přeci dovedeš pohledem na matnici určit, co je směr dolu a co nahoru  v deklinaci.
Když nevidíš na sever, to nevidíš ani na jih ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Polární ustavení driftem

#5

Příspěvek od Slávek »

Pochopil jsem z toho snad, že když při pohledu na hvězdu na jihu ujíždí hvězda nahoru, je třeba jižní nohu dát víc na východ, respektive při pohledu jakoby do PH natočit hlavu v horizontální rovině vlevo? Říkám to správně?

A když při pohledu s dalekohledem na východ ujíždí hvězda nahoru, tak zvětšit úhel sklonu polární osy?

A platí to stejně jak pro foťák, tak i pro převracecí hranol okuláru? (nikdy jsem nepozoroval, tak nevím jestli to prostě platí pro oboje stejně)  A platí to když mám foťák na montáži tak, jako na fotce, nebo ho mám otočit jinak? Já si ty směry neumím moc představit, když mám vlastně foťák na boku  dalekohledu a ještě otočený tímto směrem, tak co je tam vlastně nahoru a co je dolu.

Moje znalost astronomie končí u toho, že vím akorát, jak najít polárku v PH. Jen jsem chtěl zjistil, jestli mi tady někdo neřekne třeba: otoč foťák tak a tak, namiř dalekohled na hvězdu na východě a podle toho kam ujíždí v hledáčku otoč hlavou tak a tak... jednoduše, že bych tomu jasně rozuměl i já :-)

Furt je taky ale ten problém, že z toho malýho balkónu vidím hlavně jen na východ a můžu dalekohled otočit nejvíc tak na jihovýchod a severovýchod. Ale do kulminace hvězdy už zdaleka ne. Tak jestli se s tím dá něco dělat?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Polární ustavení driftem

#6

Příspěvek od MilAN »

Já si myslím, že se do toho zbytečně zamotáváš a chceš nějaký návod tam, kde stačí malý pokus. Nastav hvězdu tak , aby byla uprostřed matnice a pohni dalekohledem v deklinaci směrem nahoru. Směr, kterým se Ti bude pohybovat hvězda, je směr dolů. A tak tomu bude vždy, ať je dalekohled s foťákem natočen jakkoliv na tubusu, zrovna tak, je-li dalekohled vlevo nebo vpravo. Směr se najde vždy stejně, bez jakékoliv teorie nebo myšlenkových postupů.
Bez toho jihu to ale bude trochu problém
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Polární ustavení driftem

#7

Příspěvek od Slávek »

dobře, díky. Je to vlastně logické, že při pohybu v deklinaci nahoru, půjde obraz hvězdy v hledáčku dolů, tím natočením jsem jen myslel, aby to dolů, bylo i na displeji taky směrem dolů, pro lepší orientaci. Já to nějak doladím.
Uživatelský avatar
Bartik
Příspěvky: 125
Registrován: 16. 05. 2008, 17:26

Polární ustavení driftem

#8

Příspěvek od Bartik »

Ahoj, ja sem na tom doma uplne stejne, na polarku na balkone nevidim. Pouzivam program EQalign, ten te tim provede a ukaze kam mas presne posunout azimut/elevaci, ale nutnosti je kamerka, ja pouzivam qhy5. Dal musis videt na vychod nebo zapad.
Vixen 130sf mod, GSO 200/800 mod, SW100/500, EQ6 Skyscan, EOS450Dmod, ATIK16
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Polární ustavení driftem

#9

Příspěvek od Slávek »

aha, něco takovýho jsem přesně myslel. Ale teď už vidím, že to u mě asi nepůjde. Vidím jen ten východ a kamerku nemám, asi budu jazdit za Prahu, jako dřív a hotovo :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Polární ustavení driftem

#10

Příspěvek od MilAN »

to Bartik : Program Tě tím sice provede, ale jako v ručním provedení potřebuješ vidět na meridián, jinak to neustavíš. Je to opět klasická Scheinerova metoda ustavení, jen vyměníš oko za kameru a místo odhadnuté velikosti odchylky máš číselný údaj. Bude to trochu rychlejší, kamera dokáže odhalit menší odchylku než oko.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bartik
Příspěvky: 125
Registrován: 16. 05. 2008, 17:26

Polární ustavení driftem

#11

Příspěvek od Bartik »

Milan: omlouvam se, neprecetl sem si to cele, prehledl jsem jihovychod/severovychod. Jinak samozrejme vim v cem to ma zaklad. Program krasne ukaz kam presne posunout referencni hvezdu. Mam ho rad :-).

Jinak, mne napada, nikdy jsem to nezkousel, program dovoli vybrat hvezdu i mimo vyznacene pasmo, tedy by slo zvolit hvezdu JV/SV, je mi jasne ze to asi zavede nejakou chybu, ale pokud by se odchylka snimala dele (treba 20 minut oproti doporucovanym 10), mohlo byt to vest k alespon nejakem vysledku? Je to vubec v ramci te metody mozne?

(tedy v pripade ze druha osa je ustavena spravne)
Vixen 130sf mod, GSO 200/800 mod, SW100/500, EQ6 Skyscan, EOS450Dmod, ATIK16
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2554
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Polární ustavení driftem

#12

Příspěvek od KpS »

vidím hlavně jen na východ a můžu dalekohled otočit nejvíc tak na jihovýchod a severovýchod. Ale do kulminace hvězdy už zdaleka ne. Tak jestli se s tím dá něco dělat?Pro driftovou metodu to stačí. Montáž nejprve ustavit podle stupnice šířky, azimut podle mapy okolí. Pak zvolit hvězdu na SV tak 40° nad obzorem a její drift v deklinaci postupně zmenšovat jen změnou náklonu polární osy. Potom přejít na jinou hvězdu nad JV. Náklon osy je správný a tak zde je drift v deklinaci způsoben především špatným azimutem polární osy. Po úpravě azimutu lze pro zvýšení přesnosti obě měření v pořadí SV, JV opakovat.

Aby při měření ve směru na SV byl drift v deklinaci způsoben jen odchylkou v náklonu polární osy, měl by být hodinový úhel použité hvězdy blízký 18h. Vybrat vhodnou hvězdu lze v PC planetariu.
Karel
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Polární ustavení driftem

#13

Příspěvek od Slávek »

KpS: To zní celkem dobře. To by mohlo vyjít, zní to tak, že bych to mohl zvládnout i já Už mám celkem přesně naladěný náklon polární osy, ještě by to chtělo vychytat azimut.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Polární ustavení driftem

#14

Příspěvek od MilAN »

KpS:  Už mám celkem přesně naladěný náklon polární osy, .Podle čeho, když prší ? Stupnice vynech, ty jsou k ničemu. Leda přesný sklonoměr, pokud je čeho se chytit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Polární ustavení driftem

#15

Příspěvek od Slávek »

Nechávám montáž už několik dní na balkóně ve stejné poloze (balkón máme zasklený). Včera jsem si prohlížel nějaký fotky a podle toho návodu na ustavení driftem, jsem zjistil, že mám asi celkem slušně trefený náklon. Teda doufám, kvůli tomu počasí jsem to samozřejmě dnes nemohl odzkoušet. Předevčírem jsem si seskládal první fotku s cca 45s expozicemi a měl jsem z ní fakt radost. Vyšlo asi jen půlka expozic, ale když je to i bez pointace na 750mm tak to jde. zatím mám tohle:



je to srašně zašumělé, ale tak je to asi jen 8-10 min dat a z Prahy 4, takže když doladím ustavení montáže, abych mohl použít trochu delší expozice a hlavně jich bude víc, měla by se mi podařit obstojná fotka.

ty lepší expozice dopadly takto (1:1):



Ani po 45s to není hnuté, ale při srovnání první a poslední expozice byl pohyb jasně vidět. Celková tendence byla, že na jiho-východě ujíždí hvězda napravo (drift v deklinaci), takže pokud jsem to pochopil dobře, je špatně azimut polární osy...
Odpovědět