Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#31

Příspěvek od vla »

Bylo to úplně jednoduché, na co jsem šáhl to nešlo. Můžu si za to sám, zanedbal jsem domácí přípravu. Dosáhl jsem perfektních 5 min. na ohnisku 600mm, ale spíše jsem v hvězdném poli bloudil než cíleně mířil. :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11571
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#32

Příspěvek od Psion »

Tohle je Vláďo taky pěkné ustavování - video pro hledáček na G42+

http://www.astronomy.hu/polalign.wmv
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#33

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Tak jsem si taky zkusil VRM (Vabrovu Rotační Metodu :)) a musim říct, že jsem byl nakonec nadšen. Sice mi můžete opakovaně vyprávět o tom, že si mám seřídit polární hledáček, ale já to prostě neumim zařídit, aby se to stalio. Stejně tak driftová metoda musí být super, ale pro mě trochu málo blbovzdorná. Ale to, že člověk prostě vidí, kam ta montář míří, to je super. Jelikož fotim rovnou do notebooku, tak jsem si prost porovnával fotku se skymapou a postupně došel ke skutečně pěknému ustavení. Zajímavý je, že přitom polární hledáček ukazoval, že je to úplně blbě, tolik k mému předchozímu ujíždění snímků :)

Nebylo to ale snadné. Předně 400ka se zase dostala do toho pitomýho stavu, kdy jde udělat jenom jedna fotka - a já pořád nemám baterk uv tom filmovym těle, co jí zas probere. Takže jsem musle po každý fotce vypnotu foťák, zapnout foťák, minutu počkat než naběhnou EOS utilities ... no hrůza.

Nejprve jsem zjistil, že odaretovat a kroutit je nesmysl. Celá montáž přitom tak cvičí, že hvězdy tvoří všechno jenom ne obloučky. Po chvílí bádání jsme si vzpomněl, že montáž má jemný pohyb v rektascenzi a bylo vyhráno. Dělal jsem tak 30-60s expozice s obloučky o délce tak 1/10 kruhu, vždy hned po vytažení úrovní ve fotošopu byl střed otáčení krásně vidět. Když jsem si pak po nějaké době uvědomil, že ten polární hledáček převrací :), tak už jsem to dokázal dostat do stavu, že jsem byl určitě do 5 minut od pólu, spíš líp.

Celkově to trvalo hodinu, ale větší část doby jsem vychytával chyby, příště to vidim na pár minut (ještě navíc když mi bdue fungovat objektiv). Přikládám 1:1 výřez z focení komety, což je 17x3 minuty, pořízeno během 62 minut, složeno bez posunu na sebe. Hvězdy jsou protažené přesně ve směru RA, žádný šílený drift v DE, viditelný už za minutu, jako při ustavení podle PH. (pro zajímavost, délka stopy je asi 10 pixelů, což je 30", což by tak odpovídalo PE, kterou lze od montáže čekat podle toho, co se píše na netu.

Pavle, děkuju žes to tady zpropagoval, už mě ta fotografie zas děsí o něco míň :)

Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#34

Příspěvek od Vabra »

Honzo: diky za pochvalu...


Tak jsem dnes v noci overil, ze "VRM" ;D se da uspesne pouzit i pri ustavovani Astrotracu, na kterem je fotoaparat uchycen fotografickou kulovou hlavou.
Doted mi to fungovalo pouze, kdyz byl fotak na male AZ hlave Giro-2 mini.

Finta je je v tom, ze musi jit o "panoramatickou kulovou hlavu" s nezavislou aretaci pohybu v "azimutu". Neni to tak pohodlne a presne jako s AZ hlavou (kvuli nevyvazeni) ale je to porad lepsi nez PH... (i kdyz ne rychlejsi).
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#35

Příspěvek od Vabra »

Tak zase prisly nejake zadosti o upresneni teto metody a protoze jsme ji v praxi v Chile s Konihlavem zase trochu propracovali tak by se hodil nejaky update.

Zacneme nejhorsim pripadem: Jsem na jizni polokouli, nevim kde je zde jizni pol.

1. krok (ustaveni kamery vuci RA ose montaze)
Pripnu fotoaparat (ci CCD kameru) s objektivem/ohniskem na, kterem chci pozdeji fotit (mam osobne overeno, ze to funguje od 50 do 500mm), tak aby v jeho zornem poli bylo promitnuta RA osa otaceni montaze ci astrotracu (paralaktickeho stolku...).
Toho dosahnu podle velikosti ohniska iterativne s pomoci nekolika expozic s pubeznym pohybem v RA ose:
- budto ji mam odaretovanou a hybam rucne ci pouziji RA pohybu montaze ci AT,
- AT ma krasny a pomerne rychly pohyb mezi zaparkovanou polohou a pocatecni polohou pro sidericky chod, mezi kterymi lze prejizdet za asi 15s stiskem dvou tlacitek, to je pro tuto metodu naprosto idealni.
- Vetsina EQ montazi ma tlacitko jemnych posuvu v RA

Fotoaparat, dalekohled zaretuji v teto polohe vuci montazi/AT.

Nyni mam RA osu otaceni AT/montaze nekde pobliz zorneho pole sveho fotoaparatu/CCD, cim jsem blize stredu tim lepe, ale neni to uplne nezbytne. Ten kdo foti na CCD ci DSLR ale fotky hned prenasi do PC si muze poznacit presnou X,Y polohu stredu otaceni ve snimku.
My ostatni si jen zapamatujeme ktery snimek je ten spravny (pripadne smazeme ostatni iterace at se nam pozdeji nepletou)

2. krok (ustaveni RA osy na pol)
Protoze mam nyni sesouhlaseno zorne pole kamery a RA osu sve montaze/AT, prevedu ulohu ustaveni RA osy na ulohu dostat pol do stejneho mista v zornem poli sveho snimace (proto se mi budou hodit ty souradnice ci referencni snimek z predchoziho kroku).

Protoze na jihu neni Polarka, je tato uloha trochu tezsi nez na severu. Princip je ale velmi jednoduchy a iteraivni:

1. namirim pohybem Azimutu a Elevace montaze/AT do mista, kde pol predpokladam (na jihu treba udelam rovnoramenny trojuhelnik obou Magelanovych mracen, smerem k mlecne draze a ten chybejici vrchol je uz docela blizko polu:+/- 3st, na severu mame Polarku). Samozrejme tento krok mohu take udelat za pomoci vodovahy, znalosti severni ci jizni sirky a kompasu, opraveneho na mistni magnetickou deklinaci.

2. Se zastavenou montazi udelam cca 1-3minutovou expozici (cim horsi byl prvni nastrel ustaveni tim kratsi bude potreba) a na LCD fotoaparatu ci v PC si zkontroluji zda mam stred obloucku danych prirozenym otacenim oblohy v zornem poli sve kamery.
Pokud se pol v zornem poli nenachazi, tak ze smeru zkracovani obloucku urcim, kterym smerem musim hybat v elevaci ci azimutu abych se mu priblizil.

3. Dokud neni pol na stejnem miste jako stred otaceni me montaze (stejne souradnice v PC nebo prebliknuti snimku na LCD displeyi  fotoaparatu) pohnu elevaci a/nebo azimutem  pozdovanem smeru a opakuji prvni bod (statickou expozici do 3 minut). Prubezne expozice jednotlivych itereci s ve fotoapartu mazu, tak abych mel vzdy sa sebou "referencni" snimek otaceni osy a aktualni snimek otaceni oblohy.  

To je v principu cele.

Optimalizace:
Takhle je to sice univerzani, ale pomerne zdlouhave a tak se do da vyrazne urychlit kdyz si zapamatuji, nebo mam mapu, ktera mi zobrazuje seskupeni hvezd okolo polu v dosahu a zornem poli me kamery a objektivu.
Pak staci ve kroku 2 delat jen tak dlouhe expozice (radove 10s misto 3 minut) abych pozadovane uskupeni hvezd dostal na spravnou pozici vyhledem k centru rotace me RA osy.

nepovinny 3. krok (overeni)

Kdyz si myslim ze je pol a otaceni RA osy sesouhlaseno, mohu udelat overovaci expozici stejnou jako v prvnim kroku (s manualnim pohybem ci motorem pohanenou RA osou) tentkrate uz na skutecnem polu. A pripadne udelat jeste nekolik iteraci...


Zaverem


Cele to trva tak asi 15-20 minut s presnosti danou jemnosti kroutitek Elevace a Azimutu a ohniskem/velikosti chipu vasi kamery, pri obvyklych hodnotach byva bezne ustaveni s presnosti cca 1 uhlove minuty.
Pro astrotrac pak lze delat nepointovane expozice 2 minuty, kdekoliv po obloze i s 500mm ohniskem  :o, u polu nebyl problem jet i 4 minuty.

Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#36

Příspěvek od LKamarad »

Pro astrotrac pak lze delat nepointovane expozice 2 minuty, kdekoliv po obloze i s 500mm ohniskem
....... A pak soustavu foťák(kameru)+ objektiv namířím tam kde budu exponovat, Astrosráč se mi prohne jinak než při polárním ustavování a jsem v řiti :-/

Tudíž přínos vidím pouze na tý jižní polokouli kde se jinak pomocí PH honí pól dost blbě. Na severu bych stále více věřil přesně zcentrovanýmu ramenu AT (doladěno posunem magnetů) + zcentrovanýmu hledáčku, kdy dolaďuju pól při nastavený kompozici (průhybu soustavy, kterej se již nebude (tolik) měnit) ;)
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#37

Příspěvek od Vabra »



....... A pak soustavu foťák(kameru)+ objektiv namířím tam kde budu exponovat, Astrosráč se mi prohne jinak než při polárním ustavování a jsem v řiti  :-/

Na tom samozrejme neco je, ale ja to resim primarne lepsim stativem a polarni kolebkou.

Pak ty pruhyby prakticky eliminuji. Tech 120s ohniskem 500mm jsem snimal treba 5 objektu v ruznych castech oblohy za celou noc na jedno polarni ustaveni...

Pixel peepers by mozna s vyslednym snimkem meli problem, ale ja jsem naprosto spokojen.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#38

Příspěvek od LKamarad »

Ono se to za podmínky kdy nemám přesně vyváženou soustavu (Giro Mini) prohne i na naprosto betonovým stativu s Wedge.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#39

Příspěvek od Vabra »

Od toho tam ta Giro mini samozrejme je!

Fotit 500mm ohniskem na AT a kulove hlave je uz moc i na mne :o

I kdyz mam i par 240s expozic 300/4L a ty jsou na beznem stativu Manfrotto 55B, original AT wedgi a kulove hlave... Jel jsem je na pujcenem AT od Karneada, abych overil ze nedoslo k jeho poskozeni padem pri poryvu vetru...(klasicky na Plejadach).

Jeste jsem je nezpracoval ale vypadaly nadejne a bez driftu
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#40

Příspěvek od LKamarad »

V případě kdy už chybí Load Capacity obsluhy tak bych rád 5.6/400 udržel +- 3 minuty na dobrý kulovce (Really Right Stuff apod) ...... :-?
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#41

Příspěvek od Vabra »

Chvili jsme premyslel co to je ten "load kapacity obsluhy", pak mne Konihlav nakopl.

Myslim, ze jak muj tak Karneaduv AT320 prvni generace na slusnem stativu a se slusnou kulovkou ( samozrejme pri vybornem ustaveni) musi 3minuty dat na Canon 5DmkII s driftem mezi 3minutovymi expozicemi pod 2-3 pixely i na rovniku.

I bez dalsich udelatek a vylepsovaku jako Autoguider. Hlavni problem bude ale v tom, ze bude nutne vybirat objekty jen v urcite casti oblohy (typicky dale od zenitu), kde nebude prilis velka paka na te kulovce.

PS: myslim ze uz jsme dost mimo tema. Pokud to vidi moderator, navrhuji presunout par poslednich prispevku do tematu venovanemu astrotracu...
Pavel Vabrousek
viator
Příspěvky: 285
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#42

Příspěvek od viator »

Ahoj, ako som listoval na AF, natrafil som na zaujímavú podobu až zhodu uvádzanej metódy. Uvádzal ju v inom vlákne (a v inom čase) člen Boramyr :
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 18485970/0
(odpoveď #5)
Pri ustavovaní montáže (Astro-3) používam Hľadáčik z Lidlskopu s osvetleným zámerným krížom pripevnený k plôške pod šnekom DE osi. Použitým hľadáčikom pozorujem pri otáčaní okolo RA osi priamo kam smeruje. Takéto ustavovanie je veľmi intuitívne a netrvá dlho (hľadáčik obraz naviac neprevracia). Darí sa mi dosiahnuť presnosť pod cca. 15´ čo je asi maximum pri terajších zostatkových vôľach tejto montáže... :-/
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#43

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

No ale to je úplně stejný, jak když člověk použije obyčejnej polární hledáček a nechási kroužit polárkou po kroužku, kterej je tam pro ní vyznačenej.

FInta je právě v tom, vykašlat se na jakýkoliv hledáčky a použít pro to foťák a krouti během expozice. Právě ty vzniklý obloučky totiž tvoří objektivní zobrazení toho, kam ta osa míří a je tudíž mnohem snažší dosáhnout větší přenosti. Nemluvě o tom, že to člověk může dělat v klidu na displeji, nemusí si lámat krk nad nepříjemně vysoko položenym pólem u nás v polárních zemích střední Evropy - a navíc si nemusí pomatovat hvězdný pole, protože na něj může rovou koukat.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#44

Příspěvek od Vabra »

Ahoj, ako som listoval na AF, natrafil som na zaujímavú podobu až zhodu uvádzanej metódy. Uvádzal ju v inom vlákne (a v inom čase) člen Boramyr :
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 18485970/0
(odpoveď #5)Ano mas samozrejme pravdu. Tato metoda, kterou jsem vloni trosku "popularizoval", primarne pro pouziti na jizni polokouli, je shodna s tim co pouzil o dva roky drive Boramyr u sveho pantoveho stolku, a co jsem pouzival pred 5ti lety na sve ASTRO-3 a co se bezne pouziva uz 100let jak psal MilAn.

PS: Jen mi neni jasne jak to praktikovali pred temi 100 lety, IMHO to ma smysl az kdyz fotim v realnem case - digitalne (nebo necim jako Polaroid).
Ustavovani postupem nastavim, vyfotim, vyvolam, udelam korekci, vyfotim, vyvolam...je asi mnohem narocnejsi nez Driftova metoda...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24314
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#45

Příspěvek od MilAN »

Psal jsem o profi montážích , tedy na observatořích. Tam nějaká minuta nerozhoduje a montáž se ustavuje jednou pro vždy. Takže postupně fotograficky - nafotit- ( vyspat se )- vyvolat -vyhodnotit -posunout. A opakovat.
Jinak samozřejmě i vizuálně  - s menší přesností ( mapa + okulár). Kvůli jednoduchosti pro vizuální nastavování vznikla Scheinerova metoda. A nakonec i polární hledáčky !
-------
kontrolní otázka : myslíte, že před 70-100 lety se jezdilo fotit do přírody ? :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět