Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#16

Příspěvek od MilAN »

Mně nedělá problém to pochopit, modifikací  této metody je více, jde jen o "technické "provedení" = vždy vyhodnocuješ pohyb v deklinaci. Ať měřením, nebo pohledem.  Pokud to ale vyhodnocuješ pohledem, odhalíš max. odchylku 1 pixel / tu testovací minutu. A když budeš fotit  těch 6 minut, jak píšeš, klidně se to rozjede o 5 pixelů.Což je moc a  na takovou přesnost stačí i ten nejbídnější polární hedáček.  Jediné rozumné  použití  této krátké metody je v případě, že to začnu vyhodnocovat  pomocí pointačného softu , který mi umožní  vyhodnotit  menší odchylku v deklinaci jak 1 pixel.
Pokud ne , musím poslední  expozice dělat určitě déle jak tu 1 minutu, optimálně asi tolik, jako  předpokládané expozice. Coč je reálné v poledníku,  na východě i západě ale při 5 minutové expozici to již ovlivní refrakce  a   výsledek se tím nijak nezpřesní
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11542
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#17

Příspěvek od Psion »

Já jsem to kdysi dělal v 2m ohnisku s kamerou ST-402, což bylo úplně něco jiného, než to dělat 500mm ohniskem a DSLR. Pro ustavení montáže pomocí objektivu jsem používal již zmiňovanou metodu pomocí TV Guideru a kamerky Watec, která odhalí velmi rychle sebemenší odchylku, tam jsem to měřil cca 5 minut a sledoval odchylku aby nepřesáhla 1-2 pixely.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#18

Příspěvek od Vabra »

Tak jsem se pokusil vecera vecer metodou rotace pole (BTW nema to nejaky standardni nazev?) ustavit trochu vetsi  a stabilnejsi montaz Vladi Draba (Gemini G42) s nasledujicim vysledkem:



Rozdil cervene a modre souradne site indikuje chybu v ustaveni na pol, ktere jsme dosahli po cca 30 minutach a 4 rotovanych expozicich (trochu pomohlo Live View C5DmkII). Troufam si tvrdit ze tato chyba je pod 1 uhlovou minutu.

Pouzity objektiv Samyang 500mm/8 ED pak byl schopen udelat bez pointace 640s aniz by byl videt drift hvezd...

Nasledujici poukusy s Celestron HD 8" na 2000mm davaly "jaks-taks" pouzitelne vysledky pri expozicich 120s (rozdily mezi expozicemi byly okolo 1-2 pixelu) a uz byly zpusobeny spise PE montaze nez driftem...

Central 100% crop (Canon 5DmkII na 2000mm 6x120s, NGC884):


Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11542
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#19

Příspěvek od Psion »

Pěkné Pavle, jenom s tou PE asi nemáš pravdu. Vláďova montáž má v této periodě PE +/- 1", takže ta to podle mě udělat nemohla, nebo respektive na některých fotkách by něco být mohlo na jiných ne, zaleží, kam se do křivky trefíš.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#20

Příspěvek od Konihlav »

Vabra: tak to [smiley=thumbup.gif], to vypada nadherne. Kurnik skoda, ze ja to vcera prokaucoval (pocasi nakonec vyslo), mohl jsem to konecne overit sam...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#21

Příspěvek od Konihlav »

Psion: no ja myslim, ze by to nakonec i PE fakt byt mohlo - i s PE +- 1". Je to preci jen 120 vterin! a ohnisko 2 metry. Nicmene at tak ci onak (nebudeme se preci hadat ;-)) je to super vysledek, naprosto nad ocekavani (moje) :-)
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#22

Příspěvek od Vabra »

Pěkné Pavle, jenom s tou PE asi nemáš pravdu. Vláďova montáž má v této periodě PE +/- 1", takže ta to podle mě udělat nemohla, nebo respektive na některých fotkách by něco být mohlo na jiných ne, zaleží, kam se do křivky trefíš.
Zase jsem v noci moc nespal tak jsem to rano jen narychlo slozil bez nejake dukladne analyzy. Pokud se nepletu tak 6.4micronu na pixel a ohnisko 2000m dava nejakych 0.7 uhlove vteriny na pixel.

Pohyby mezi jednotlivymi snimky byly za ty dve minuty do 2 pixelu a neslo to jednim smerem ale tam a zpatky.

Zkusim to vecer nejak zanalyzovat, ale myslim ze ta montaz bude mit trochu vetsi PE nez +/-1 vterinu. I kdyz tam mohou byt i jine vlivy (ustaveni, zaborovani noh montaze do louky, nase kroky na louce pobliz montaze atd....)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#23

Příspěvek od Konihlav »

5.4um na pixel...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11542
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#24

Příspěvek od Psion »

Vabra: Každopádně Pavle ta metoda je zajímavá, speciálně pro DSLR se mi zdá pěkná. Budeš dělat nějak její popis, jak to ustavit co nejrychleji?
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#25

Příspěvek od Vabra »

5.4um na pixel...
Pro 5DmkII se tech 6.4um bezne uvadi na serverech.

S 5.4 microny by to nebyl 21 MPixel snimac, ale skoro 30MPixel...(36*24/(5.4*5.4) = 29.6, 36*24/(6.4x6.4) = 21.1 MPix)... ;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#26

Příspěvek od Vabra »

Vabra: Každopádně Pavle ta metoda je zajímavá, speciálně pro DSLR se mi zdá pěkná. Budeš dělat nějak její popis, jak to ustavit co nejrychleji?
Neni duvod proc by to na CCD kamere melo fungovat hure (dokonce naopak bude se s rotovanym snimkem lepe pracovat - odhadovat stred otaceni vs. pol na vetsim displayi PC). Respektive zapojit do toho nejakou matemetiku (napriklad merit stred pomoci predem spocteneho pomeru delky obloucku tri nejjasnejsich hvezd)

Pro urychleni teto metody jsem zatim identifikoval tri nezbytne "zlepsovaky":

1a. Pripravit si podrobnejsi mapu polarni oblasti s vyznacenim hvezd do 15 magnitudy a presne polohy polu.

1b. Naucit se polohu polu identifikovat dostatecne presne pomoci starhoppingu v poli na LCD z pameti. (snad ten vcerejsi pokus s presnosti pod 1' nebyl jen nahoda).

2. pripravit si pruhlednou plastovou karticku o velkosti LCD displaye fotoaparatu (nebo pro NTB) s jemnou "siti" soustrednych kruznic (a pripadne vyznacenymi hlavnimi hvezdami).

Pokud si overim ze vcerejsi vysledek dokazi reprodukovat, a podstatne urychlit (vcera to bylo cca 30 minut vcetne nezavazneho povidani s Vladou, uceni se ovladani G42 a bez pomoci mapy...)
tak to zkusim nejak lepe/podrobneji popsat.

I kdyz verim, ze zaakladni idea je dostatecne jednoducha na to aby ji kazdy pochopil (ci si sam znovuobjevil) jiz z prvniho prispevku...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#27

Příspěvek od vla »

Pokusím se ji znovuobjevit ještě dnes večer, nejsem si moc jistý že jsem se to včera naučil :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#28

Příspěvek od Konihlav »

tak se priznam, ze dnes jsem (stejne jako vcera) ucinil velmi spatne rozhodnuti - jit ven jen testovat a ne fotit (oblacnost se nakonec rozplynula a je super jasno, byt melo byt uz zatazeno - kurnik prace, druhou noc jsem uz kompletne prokaucoval a ted rozcilenim nad svoji debilitou (fobii z mraku a ze se zatahne) neusnu).

K tematu: no nejak se mi to ustaveni nepovedlo. Asi bych si mel pripravit lepe mapu okoli NCP a hvezd a hlavne to nezkouset CCD kamerou s velmi omezenym FOV...

takze suma sumarum, chce to FF ci APS cip, jinak je to dost tezke...

asi by nebylo od veci sepsat pozadavky/podminky, za kterych je mozne metodu rozumne pouzit (chce to velke FOV a vedet, kde clovek zrovna je - me se ani "plejtsolving" neosvedcil, takze jsem zkousel i PH a to jsem se zas natrapil - podle me, neni realne ustavit AT pres PH at je sebelip zkalibrovan - kdyz mam ramenko napravo, tak ukazuje hvezdy uplne jinak, nez kdyz mam ramenko nalevo od stredu otaceni... takze fandim tomu Vabra-method pochopit a umet v praxi aplikovat - jeste ze jedeme do Chile spolu, me to budes ustavovat ! jinak v Dobranech prelezu plot a uz nevylezu).

Jo a nejdale se mi podarilo dostat na 45ti sekundove expozice bez hnuti (330mm a 6.45um pixely, meritko 1:1).
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#29

Příspěvek od Konihlav »

Pokusím se ji znovuobjevit ještě dnes večer, nejsem si moc jistý že jsem se to včera naučilVlado, mohl bys prosim napsat jak jsi dopadl a Tve postrehy z praxe? Co Ti cinilo problemy a co naopak bylo snazsi, nez jsi cekal??? diky za odpoved. Jak moc jsi se na ukol teoreticky pripravil? Ja moc ne a dopadl jsem spatne... tak doufam, ze Tobe se darilo ;-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#30

Příspěvek od MilAN »

Pro CCD použij F objektivu do 200 mm, pro DSLR do 500mm. (není potřeba přehánět - kvůli požadované přesnosti stačí bohatě i kratší).
Připrav si mapu - a nejlépe vytiskni. Nejlépe vlastní fotku, jen s trochu delší expozicí, než budeš potom používat a do té fotky si v klidu doma zakresli co nejpřesněji polohu pólu pro současné datum.
To je celá teorie, potom už je to jen v rukách
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět