PHD autoguiding nastavení

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: PHD autoguiding nastavení

#391

Příspěvek od pedrosanchez »

Je to tak Milane, viz obrázky:
https://ibb.co/RQG4zRn - teď samozřejmě nejsem připojen, jen ukazuji co mám zvoleno
https://ibb.co/hf2Zpp8 - nastavení

Jednou jsem už docílil toho, že to hvězdu sledovalo, ale pointovalo to špatně, snad to byl i hot pixel
https://ibb.co/6ZbrBYd

Tipl bych si, že dark library se mi podařilo vytvořit a používám:
https://ibb.co/k0bxf6Y

Jakékoliv ostatní nastavení mám defaultně, po instalaci, s ničím jsem zatím nešachoval. Postupuji tak, že se připojím ke kamerce a montáži, pak dám "looping" 1,5s, ostřím pointačním hledáčkem a když mám pocit, že je to ok, tak vyberu hvězdu (auto select star) a pak se snažím kalibrovat (shift + zelený terčík), pak si to propočítá nějaké ty odchylky (mám najeto na zájmový objekt), ale pak to skončí a selže právě tou hlášku, že se hvězda nepohybuje. Už mě to štve, kolik dní jsem tím ztratil.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#392

Příspěvek od MilAN »

Tak to mu pro kalibraci vyber trochu jasnější hvězdu . A měl bys přeci vidět, jak se při kalibraci ten čtvereček pohybuje. Nejdříve v ose RA, potom v DEC
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: PHD autoguiding nastavení

#393

Příspěvek od pedrosanchez »

Tak já vyberu hvězdu sám, ale kolegové zde normálně auto select používají.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD autoguiding nastavení

#394

Příspěvek od Bill »

Tohle mne nikdy nenapadlo. Vždy vybírám sám.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#395

Příspěvek od MilAN »

A při kalibraci se montáž někam hýbe ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: PHD autoguiding nastavení

#396

Příspěvek od pedrosanchez »

MilAN píše:A při kalibraci se montáž někam hýbe ?
Pravda, ještě před několika dny jsem v hodinovém strojku slyšel ty kalibrační pohyby, teď mám pocit, že je tam ticho a běží to standartně. Co se mohlo stát? Ale zaměřím se na to, abych věděl jistě.

BILL: Já jsem někde četl, že je vhodnější vybrat hvězdu na okraji pole a také ne vyloženě jasnou... (?) budu vybírat ručně. Děkuji vám za vaše rady.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#397

Příspěvek od MilAN »

Vždyť přeci na té grafice na snímku máš zvolenou hvězdu, je tam kříž a zelený čtverec. Při kalibraci se to pohybuje , je to vidět, není potřeba poslouchat motory :) . A dole pod obrázkem ti to vypisuje kroky a skutečný posun v pixelech. Takže hned je vidět, pokud něco nejde rovnoměrně nebo vůbec ne nebo co se vlastně děje.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#398

Příspěvek od Jackxl »

To bude ovladačem kamery v OS, protože já to mám tedy stejně a u OnCamera mám aktivní to tlačítko Connect také. Ty ne.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: PHD autoguiding nastavení

#399

Příspěvek od pedrosanchez »

MILAN: Hodnoty to dole vypisovalo, zdali se pohyboval zelený čtvereček si teď nejsem jistý. Zaměřím se na to příště.
JACKXL: Ale to byl printscreen, kdy jsem nebyl připojen, jen pro ilustraci, co tak mám zavoleno. V praxi v pohodě obojí connect.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#400

Příspěvek od Jackxl »

Dáváš před spuštěním Guidingu (ten zelený kříž) Clear Calibration Data ? Alespoň u mě se totiž kalibraci nespustí, když ty kalibrační data nesmažu.
Bez toho mi to rovnou pointuje a samozřejmě blbě. Kabely jsi zkoušel vyměnit ?
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3410
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: PHD autoguiding nastavení

#401

Příspěvek od hades »

Doporučuji vypnout volbu viz obrázek
Advanced_guiding.png
Advanced_guiding.png (25.87 KiB) Zobrazeno 1530 x
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#402

Příspěvek od MilAN »

Možná stojí za to si přečíst návod.
Doporučuje se provést kalibraci někde na DEC do 30° a pokud se neproloží dalekohled nebo nepohne ( neotočí) pointační kamerou , není potřeba provádět novou kalibraci a je možné ponechat původní .
Pokud se nepovede kalibrace kvůli tomu, že se nepohnul dalekohled, většinou za to může spatné vyvážení dalekohledu spolu s vůlí v převodu.A protože vůe v převodech bude vždycky, je potřeba dalekohled rozvážit tak, aby byl šnek stále ve styku se šnekovým kolem a u DEC pohybu i při obou směrech pohybu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: PHD autoguiding nastavení

#403

Příspěvek od pedrosanchez »

Jackxl, Hades: Děkuji vám za zprávu. Kalibrační data jsem smazal jen jednou, pak je neřešil, takže to rozhodně vyzkouším. Kabely jsem zatím neměnil, protože jsem se domníval, že něco dělám blbě v PHD2, jelikož v tom ještě nějsem zdatný. "Autorestore calibration" si odfajfkuji. Snad se někdy v týdnu vyjasní a pokusím se to rozchodit.

Milan: Tomu vůbec nerozumím. Jednak s pointační kamerou šachuji, jelikož když ustavuji montáž, tak kalibruji na hvězdy tím způsobem, že mám v dalekohledu okulár (nebo teď spíše DSLR) a vedle laserový hledáček. Vycentruji, abych měl obraz ve středu zorného pole DSLR i v hledáčku, ustanovím na tři hvězdy, pak sejmu laserový hledáček a vložím tam pointační hledáček s kamerkou. Pak ostřím. Vyvažuji obě osy dalekohledu a to v momentě, kdy mám na dalekohledu vše nasazeno, zpravidla tedy před touto kalibrací. Aby to mělo nějakou "vůli" nebo "mírně nevyvážit k východu" apod., v praxi netuším, jak má ta vůle být velká. To mi má v DEC ose dalekohled padat hlavou trochu dopředu?
V PHD jsem četl návod pro netrpělivé :) a pak jsem v něm vyhledal konkrétní chybu (star did not move enough), jinak jsem tam nějakou přehledku - jak přesně postupovat, neobjevil. Občas zkouknu nějaký tutoriál, typu: https://www.youtube.com/watch?v=Mt0luBLaHDw
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#404

Příspěvek od MilAN »

Pokud tedy sundáváš kameru, tak je nutno kalibrovat pokaždé - čili zrušit zaškrtnutí autorestore calibration a naopak zašktrtnout Clear mount calibration. To je snad jasné.
Žádnou vůli nenastavuješ - ta je dána seřízením vůlí šneku.
V RA by vždy měla montáž převažovat na východní stranu ( a je jedno , jestli tam je závaží nebo dalekohled), v DEC je jedno, jestli převažuje předek nebo zadek. A musí to být dost.
Možná je lepší číst návod než shlédnou desítky začátečníků na YT, co to možná ještě nepochopily, ale hned s tím jdou na YT :)
Ten manuál je snad srozumitelný ne ? Celé nastavení a vysvětlení tu je :

https://openphdguiding.org/man/Advanced ... uiding_Tab
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: PHD autoguiding nastavení

#405

Příspěvek od pedrosanchez »

MILAN: Někteří kolegové mi říkali, že je PHD celkem jednoduché a nic moc tam nastavovat nemusím, proto jsem návod na "advanced settings" nestudoval. Nějaké algoritmy, pixel size, binning..etc mi triviální nepřijdou, čekal bych, že defaultně to bude nastavené. Zkusím si prostudovat ten monstr manuál, děkuji za odkaz.
Jak mám vědět, že má montáž v RA ose převažovat na východ? :) V návodu montáže to rozhodně nepsali a prodejce mi to nesdělil, takže se to dozvídám až od tebe. Ná východ mám závaží, tedy vyvážím tak, aby to trochu padalo na východ.
Hedám nejsnadnější řešení. Třeba bych si ponechal pointační hledáček na místě, ale zřejmě bych nezvládl nakalibrovat na hvězdy. Byl bych odkázán jen na DSLR. Tedy ustanovím na hvězdy s laserovým hledáčkem + DSLR, poté vyměním tento hledáček za ten pointační s kamerkou, najedu na objekt a pak budu v PHD postupovat jak uvádíš.

P.S. Taky jsem si tam nastavil auto dithering a trvalo to šíleně dlouho (jednou mi to totiž pointovalo, byť špatně), snad jsem tam zahlédl nějaké časové nastavení, ale tomu se budu věnovat až to rozchodím.
Naposledy upravil(a) pedrosanchez dne 22. 05. 2019, 14:35, celkem upraveno 2 x.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Odpovědět