Astrofotografie mobilem

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: Astrofotografie mobilem

#796

Příspěvek od FunTomas »

Focení mobilem je libůstka. Jako jízda na jednokole. Není to praktické, není to pohodlné, ale je to mnohem zábavnější, než nudná, pohodlná a rychlá jizda na normálním kole :-D
Je to rovnaká libůstka, ako ohýbanie skla na výrobu 30cm šošoviek plnených vodou. ;)

Ale nezabudni, čo si tomu kolegovi napísal - http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 38#p365738
Nie práve diplomaticky hodnotíš druhých, pričom z pohľadu ostatných robíš rovnaké veci. :(

Je mi doslova ukradnuté, či si niekto ohýba sklo na šošovku, alebo fotí vesmír telefónom alebo telefonuje fotoaparátom, alebo... K tomu sa nevyjadrujem. Každý sa predsa zabáva ako chce. Ja vám držím palce, aby ste z toho mali dobrý pocit. O ten ide predovšetkým.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#797

Příspěvek od Howking »

Pokud myslíš, že je to stejné, máš na to právo. Uvědom si taky, že toto své "myslení" zveřejňuješ a lidé to čtou :-D
Uživatelský avatar
Naburko
Příspěvky: 245
Registrován: 29. 03. 2014, 17:15

Re: Astrofotografie mobilem

#798

Příspěvek od Naburko »

Howking píše:Pokud myslíš, že je to stejné, máš na to právo. Uvědom si taky, že toto své "myslení" zveřejňuješ a lidé to čtou :-D

Veru to ľudia čítajú a mne osobne sa nedá s FunTomasom nesúhlasiť...
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#799

Příspěvek od Howking »

Učitě? Já myslím, že srovnávat výrobu optiky, která bude horší jak divadelní kukátko s plastovými čočkami za 10 kč a moje snímky, z nichž některé jsou lepší, jak jiní předvádějí s zrcadlovkami a astokamerami (zejména u planet) to srovnání fakt kulhá. (i když někdo to kulhání vidět neumí a chápu že i takoví sem chodí). Já vím, že jednokolo nikdy nebude jezdit stejně rychle, stejně daleko a stejně pohodlně, jako normální kolo, ale je to zábava. (o to větší zábava, když sem tam na tom jednokole předjedu nějakého zoufalce na kole normálním a myslím, že právě ti zoufalci nejvíc odsuzují moje jednokolo, ty co jezdí na normálních kolech normálně svým jedokolem spíš bavím) :-D
uk.gif
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie mobilem

#800

Příspěvek od MilAN »

Souhlasím s tím, že ty dva příměry jsou diametrálně odlišné. Jediné, co je spojuje, je ta "libůstka" to zkusit. Zatím, co ty pokusy mobilem jsou ve výsledku více jak odpovídající dané technice a v některých případech, i když velmi složitě a s velkým úsilím, snesou alespoň porovnání s klasickou astrofotografií, tak ty pokusy o čočku jsou v podstatě už dopředu ( a to přístupem dotyčného k dané problematice v které ale vůbec "není doma") odsouzeny k jasnému výsledku. Z dálky to bude vypadat jako čočka, čočka to nebude a zobrazovat už vůbec ne. O astronomii to nezavadí ani náznakem, leda bychom brali jako výsledek to, že tím projde světlo :)
Ale jasně, každý se baví po svém a je to jeho zábava. Někde jsou vidět výsledky , někde ne ( i když i to je výsledek :) )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#801

Příspěvek od Howking »

Tak po milionu let zas jedna mobilní. M78 - i když mě mnozí varovali, že tohle je nad schopnosti mobilu a nic tam nebude, tak jsou znát i ty tmavé zálivy. No počasí nepřálo. Vysoká oblačnost a nakonec se zatáhlo ještě větším zamlžením a tak jen 5000 snímků z plánovaných 10k.
Obrázek


Bojuji ale s jedním problémem. V červeném kanálu mám strašné artefakty. Defakto jsem musel při zpracování použít jasovou složku jen z zelené a modré a barevnou složku jen z jasů toho stacku. Ale nechápu jak daný problém vzniká.
Protože jednak jsou ty artefakty pouze v červené. Zelená a modrá jsou naprosto v pořádku. A při předpokladu, že snímací buňky jsou pro všechny tři barvy stejné a barvy filtruje bayerova maska před nimi si troufám myslet, že to vliv vnitřního tepla nebo parazitního světla nebude. Také i proto, že na dark snímku jsou ty artefakty velmi výrazně méně (1/100) kontrastní - proto je taky jeho aplikace neodstraní.
schema.jpg
první řádek jsou darky, druhý flaty a třetí složené lighty

Výsledný snímek po aplikaci darků a flatů a zarovnaný ale vypadá takto (přehnaný kontrast aby to bylo vidět):
kontrast.jpg
Ti co přijdou s řečmi, "co chceš, je to mobil" si je nechte rovnou pro sebe. Já to vím. Mě ale zajímá názor těch co nad tím zapřemýšlí a zapojí znalosti. Co to způsobuje? Dokonce se někdy (výjimečně) stane, že to tam není a je vše v pořádku.Také je zarážející ta intenzita a homogenita i když schopnost snímače k bitovému rozlišení jasu je mnohem vyšší (jak je vidět na té mlhovině která je přes to vidět a má hladké jasové přechody zatím co ty artefakty skáčou v jase o velký krok). Co vy na to? (do tématu artefaktů to schválně nedávám, aby zas někteří nepohoršovali nad tím, co do "vážného focení" lezu otravovat s tou šaškárnou s mobilem :-D)

PS: Jo a je to na různých fotkách z různé doby na různých místech a různého tvaru - jen vždy je to v náznaku středově souměrné.
Ewers
Příspěvky: 218
Registrován: 24. 01. 2017, 16:28
Bydliště: Český Brod
Věk: 52

Re: Astrofotografie mobilem

#802

Příspěvek od Ewers »

Možná je to hloupost, ale nemůže to být krycím sklíčkem před foťákem mobilu? A ty artefakty se mění podle okolní teploty a tím i teploty sklíčka. Co my víme, co to je přesně za sklo a v jaké (ne)kvalitě. Jen mě to tak napadlo.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie mobilem

#803

Příspěvek od biker.fm »

to Howking: to co popisujes (problem) je jen s novym iPhone nebo jsi to zaznamenal i u toho predchazejiciho mobilu ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#804

Příspěvek od Howking »

I u předchozího, ale ne tak markantně.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#805

Příspěvek od Howking »

Ewers píše:Možná je to hloupost, ale nemůže to být krycím sklíčkem před foťákem mobilu? A ty artefakty se mění podle okolní teploty a tím i teploty sklíčka. Co my víme, co to je přesně za sklo a v jaké (ne)kvalitě. Jen mě to tak napadlo.
Zajímavý postřeh. Proto to na darcích nemusí být tak výrazné. Zkusím dělat darky přes můj přípravek na flaty akorát neosvětlený místo zadeklování - osvětlený jen pozadím oblohy - tím bude procházet stejný jas jako při lightu.
21014058_1646015678741824_7576534794029179960_o.jpg
A jen v červené je to zřejmě pro vzdálenost jednotlivých vrstev a interferenci červené.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#806

Příspěvek od Howking »

compare.jpg
Jsem se pokusil pořádněji zpracovat tu M78 a na to že je to mobilem a složeno s 1/3s expozic, tak je tam překvapivě mnoho podrobností. Odpovídají nejen světlé, ale i tmavé oblasti. (ještě to zkusím dostat do barvy - je to složenina modré a zelení - červená mi neskutečně blbne)

Chce to ale dost dobrý monitor, abyste ty tmavé oblasti viděli :-)
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Astrofotografie mobilem

#807

Příspěvek od 4Brunco »

Vcera vecer sa mi podarilo prvy krat videt M42 v mojom Dobsone 400, kedze tato zima v mojom okoli astronomii vobec nepraje.
Padla mi sanka s toho kolko vela je tam svetla, tak ma napadlo ze len pre tu predel ju cvaknem mobilom len tak z ruky.
Takze neupraveny singleshot, Galaxy S7, ISO800, 1S. Kedze nemam pohon dlhsie expozicie sa fakt nedali, uz toto je riadne rozmazle.
Prosim berte to len ako kuriozitu ze DSO mobilom z ruky :lol:

Edit : Zabudol som napisat ze je to za okularom 30mm UWA 80*. Zvacsenie 66.6x :twisted:
Přílohy
M42-singleshot-1s-S7.png
M42-singleshot-1s-S7.png (284.57 KiB) Zobrazeno 3188 x
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#808

Příspěvek od Howking »

Tak včera dírami v mracích M97 - Soví mlhovina.
4000x1/3s ISO 2000, DCRAW debayer, Lynkeos stack, Nebulosity křivky.
Obrázek
Původně jsem vyrazil na m46, ale mlha u obzoru mi to nedovolila - tak v nadhlavníku.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie mobilem

#809

Příspěvek od biker.fm »

Pekne, konecne lepsi snimek :-)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#810

Příspěvek od Howking »

Tak jsem to celé znova zpracoval a vyměnil za původní - tak když tak si refreschněte cache prohlížeče.
Odpovědět