Astrofotografie mobilem

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#766

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:PE se opravdu projeví jen v těch malých úsečkách, ale nedobře ustavená montáž ujíždí celkem v libovolném směru ( ta "libovolnost" je samozřejmě ale závislá na tom, v kterém směru a jak je špatně ustavená montáž a v které oblasti oblohy zrovna fotíš), zrovna tak, jako se prohýbá a kroutí tubus.
- to jistě. Ale montáž mám ustavenou vždy na +-2" v azimutu i elevaci - po ustavení na tři hvězdy mi to vypíše ručka. Pokud vypíše víc, vždy znova ustavuji. Vypiplal jsem polární hledáček, aby se při otáčení hodinovou osou 5mm hlavička šroubku na hromosvodu 200m vzdáleném nedostala z zákrytu středu kříže a zaostřil jsem velmi pečlivě matnici tak, aby seděla přesně s obrazovou rovinou a hvězda se při pohybu okem do stran za okulárem hledáčku nepohnula vůči hodinovému kruhu matnice. Takže montáž s přesností výše uvedenou většinou i ustavím na první pokus. To že se to pak pohybuje v obou osách minimálně vidím na rámečku obrazu který při skládání vznikne oblast přechodu po binningu z černého kraje do plného jasu pozadí není větší jak 2 obrazové body. (když jsem předtím nepoužíval PEC, tak měl rámeček horizontálně šířku i 30 bodů)
kriz.gif
Mám tento kříž v hledáčku (úmyslně jsem jej vyměnil) a s touto aplikací jde pak ustavit montáž s vychytaným polárním hledáčkem fakt přesně.
Naposledy upravil(a) Howking dne 03. 09. 2017, 21:28, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie mobilem

#767

Příspěvek od MilAN »

Howking píše:. Ale montáž mám ustavenou vždy na +-2" v azimutu i elevaci - po ustavení na tři hvězdy mi to vypíše ručka)
Co píše ru´čka mě nezajímá, mě zajímá, jak to ustavíš na 2" , když v hledáčku seš schopen odhadnout maximálně 2´
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#768

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:když v hledáčku seš schopen odhadnout maximálně 2´
- jo máš pravdu - blbě jsem to napsal. 2'. Ale i tak si myslím, že stavení s přesností na "3 Jupitery" - je dost přesné, aby při velikosti zorného pole 0.5° nevznikaly tak brutální dlouhé šmouhy.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie mobilem

#769

Příspěvek od MMys »

To je všechno jedno, důležité je, když si porovnáš snímky bez registrace, ajký je největší posun mezi snímky (většinou mezi prvním a posledním). Ale pokud je to periodickou chybou, nikoli driftem z neustavení, může to být i někde uprostřed sekvence.

Slož všecky snímky bez registrace metodou maximum, nebo přes nějaký star-trail software a budeš mít jasno.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie mobilem

#770

Příspěvek od Bill »

Howking píše:Dithering s mobilem není jak, nemohu řídit kdy cvakne z počítače.
Někde jsem viděl, že dithering se dá pustit bez synchronizace s expozicemi (někdo to měl zapnuté omylem) - u tak krátkých expozic by odpad nebyl velký - špatné snímky by jsi vytřídil a smazal...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie mobilem

#771

Příspěvek od biker.fm »

Bill píše:Někde jsem viděl, že dithering se dá pustit bez synchronizace s expozicemi (někdo to měl zapnuté omylem) - u tak krátkých expozic by odpad nebyl velký - špatné snímky by jsi vytřídil a smazal...
Se z toho howking po... nez vytridi spatne snimky, on za noc nacvaka ne jen tisic ale snad cely bambilion snimku :)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie mobilem

#772

Příspěvek od MilAN »

biker.fm píše:
Se z toho howking po... nez vytridi spatne snimky, on za noc nacvaka ne jen tisic ale snad cely bambilion snimku :)
Jestli jich tam bude 20 nebo 30 tak to přece ničemu nevadí-klidně tam mohou zůstat. Při jeho množství klidně i 100. Nakonec těm snímkům tak moc nebude - nebo spíš na nich nic nebude, co by mohlo rušit
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie mobilem

#773

Příspěvek od Bill »

No já jsem nemyslel ručně - ono stačí třeba FWHM - ale pokud zůstanou, tak to vyháže stejně nějaká sigma...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie mobilem

#774

Příspěvek od Karell »

Smazal jsem všechny příspěvky mimo téma a nebo útočící na jiné diskutující.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie mobilem

#775

Příspěvek od biker.fm »

Vcera jsem byl s Howkingem v Beskydech, cvicne jsem si zkusil za tmy zborku a rozborku drobecka (450P GoTo), moc jsem nenapozoroval, zatahlo se a navic jsem nemel vyhrivani funkcni (zapomnel jsem doma kabel) .

Howking zkousel rozchodit pointaci pres webku a zadarilo se mu Jsem zvedavy o kolik se mu zlepsi vysledne obrazky kdyz bude pointovat a pouzije i dithering.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#776

Příspěvek od Howking »

A tady výsledky ze včerejška - focení M76 v mlze takové, že ani v Standově nové 450-tce nebyla vidět, ale jak pokus zda funguje pointace USB kamerkou a zda nebudou v obraze ty šmouhy to stačilo.
m76mlha.jpg
Je to šíleně vyhaný kontrast, aby bylo vidět případné šmouhy pořádně. Nejsou :-)
A tady align.txt soubor z Nebulosity, když jsem dával zarovnávání na hvězdu.
Pointace podle pípání PHD sice hvězdu párkrát ztratila, ale v celku to dopadlo skvěle. A když USB kamerka našla hvězdu k pointování včera v okolí M76 v té mlze, tak to asi bude dostatečné řešení na celého Messiera. Obzvláště pak i proto, že jde v případě neexistence blízké hvězdy lehce změnit směr hledáčku.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#777

Příspěvek od Howking »

Obrázek
Tak první za normálních podmínek s pointací webkamerou A4Tech. Blbec jsem doma nechal paměťovku a tak jen tolik, co se vešlo na jeden zátah do telefonu. Škoda parádních podmínek. Totálně bez mráčku a sucho. To poslední dobou nebývá.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie mobilem

#778

Příspěvek od biker.fm »

Pekny vysledek, mi se to libi na to ze je to mobilem.
Tys byl u vodojemu, my jsme byli na Bumbalce, bylo jasno a az kolem druhe hodiny rano prisla nejaka oblacnost.
Co dalsiho mas v planu ted fotit?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#779

Příspěvek od Howking »

Obrázek
Včerejší úlovek z Budišovic. Ale zase "šmouhy". Sice jsem pointoval celou dobu, ale na tom zeleném hotpixelu (nechápu, že prošel darkem - asi proto, že jich bylo málo - před stažením poslední dávky z mobilu mi chcípl notebook a tak jsem v mobilu už neměl prostor pro hodně darků, aniž bych přišel o data) je vidět, že si to postupně uhýbalo (v rámci 3 hodin focení - mě jsem už i strach, že mi dalekohled bez přeložení každou chvíli potká trojnožku). Tak nevím, v čem je vina. Změnou polohy dalekohledu mi uhýbal hledáček (s pointací), sekundár, okulárový výtah?
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#780

Příspěvek od Howking »

Včerejší M15. Narazil jsem na další problém focení mobilem. Čočka levitující v mag poli v zaostřené poloze se lehce pohybuje vlastní vahou a při otáčení dalekohledu z polohy svislé, do polohy šikmé v tom poli postupně padá a rozostřuje se.
Obrázek
Už se chystám koupit iPhone8 (7 je na prodej, kdyby někdo chtěl) a musím to zohlednit a koupit verzi s velkou pamětí abych nemusel co 2000 snímků půl hodiny přesouvat fotky ven a neztrácel tak čas a polohu dalekohledu. Taky dnes zkusím zaostřit mobil do krajní polohy (aby byla čočka tlačená k dorazu, jestli tam je) a tak nedocházelo k rozostření.
Odpovědět