Tak na toto by som sa nespoliehal. To nepoznáte Pavúka a jeho magické oči. Nikto nedokáže odfotiť to, čo vie Pavúk vidieť.
haha chlapi sak neblbnite ziadna magia v tom neni
len si spomente ked sme propagovali pred rokmi "protisvit" to sa tiez "nedalo" vyfotit no nie ?
Zaujimava tema, pamatam si ako sme si pred rokmi pri postupnom studiu informacii a vsetkych javov suvisiacich so skutocne tmavou oblohou hovorili, ze maximum slnecnej aktivity si na nasej oblohe niekde za mestom ani nevsimneme. Zaujimalo by ma, ci v sucasnom obdobi na prvotriednych miestach je narast jasu oblohy taky dramaticky ako sa uvadza (az o 0,5 MSA), aj ked tam merania este viac ovplyvnuje MW a ZL. V kazdom pripade, niektori sme si uz davnejsie na toto obdobie naplanovali astronomicku pauzu.
Ano, auta ruší, ale když to nevadí expozicím, tak je mi to fuk. Je to ale jen cca 100m od silnice. Jinak poslední dobou jezdím na toto pole, tam už auta neruší, ale tma na jih/východ/západ je horší a to místo je zde: http://www.mapy.cz/#x=13.799369&y=49.55 ... 49%C2%B032
Nebyl jste nekdo dnes v noci pozorovat (nebo jeste lepe sirokouhle fotit)? Zhruba kolem jedne hodiny jsem si vsiml nad jihem a vychodem (moje nejtmavsi smery) svetlych pasu pres oblohu tahnoucich se ve smeru V-Z. Nejdriv jsem zacal mirne nadavat na pocasi, protoze to vypadalo jako vysoka oblacnost, ale na druzicovem snimku nebyla po oblacnosti ani stopa. Navic na fotce kterou jsem zkusil (bohuzel jen mym predpotopnim kompaktem) to ma podle vseho zelenou barvu. Airglow byva v nasich koncinach videt na fotkach podel obzoru, tak me to docela prekvapilo, protoze tohle sahalo minimalne do nejakych 40 stupnu a bylo to pomerne zretelne.
Podobne ukazy cas od casu vidam, ale vzdy jsem to povazoval za vysokou oblacnost (coz taky mnohdy byla). Airglow jsem za tim nikdy nehledal a jeho takto vyrazna viditelnost na nasi obloze me lehce sokovala. Nevsimnul jste si toho jeste nekdo?
To, co popisuješ musela být pomalu polární záře Já jsem byl bohužel jen kus za Prahou (25km) zkusit něco trochu nafotit, ale ničeho jsem si nevšim a to jsem očumoval skoro furt od cca 11 do 2 a něco ráno, ale tady se hlavně jemně tu a tam opravdu asi přehnala nějaká vysoká. Taky i podle satelitu na denních fotkách to vypadalo, že obloha nebude úplně vymetená (podle IR modelu už to sice vypadalo čistě, ale podle mě úplně nebylo). Večer se sem něco trochu nasouvalo ze Severu a i když se to rozpadalo, podle mě to byla oblačnost. Neukážeš tu fotku? Já jsem bohužel zkoušel jen Ha.
Pozorovali jsme ještě s jedním kolegou úplně stejný jev. Obloha jako celek výborná, jen celou noc nad jihovýchodem visely jakési světlé pásy, které jsem i já považoval za vysokou oblačnost. Jen mě udivovalo, že se za celou noc nepohnula. No a ráno jsem i já kontroloval snímky a zjistil jsem, že po oblačnosti nebyly ani památky. Foťák jsem bohužel neměl .
Netuším, co to mohlo být a popravdě nás to docela rušilo. Jestli umí být airglow takto výrazné a rušivé, tak to teda potěš...
Svavek: Zase tak bombasticke to nebylo, ale clovek si toho vsimnul. Fotku dam az se dostanu k pocitaci, jestli na ni v tom sumu bude neco kloudneho videt.
Tharos: skoda, tak nejak jsem tajne doufal ze si mel venku celooblohovku
michal.b: Měl jsem jenom dobsona. Noc byla krátká a můj absťák veliký, takže jsem chtěl strávit víc času pozorováním, než balením, přenášením stavěním a ustanovováním.
Nejsem expert na Airglow, ale za tohle bych dal ruku do ohně, že je to pravý Airglow! To je famózní, tady jsem tu fotku zvýraznil a zkusil potlačit pozadí, ty zelené pruhy jsou naprosto jasný.
Airglow je vyzařován atomy a molekulami v horních vrstvách atmosféry, které jsou buzené UV zářením a projevuje se spektrální charakter na noční obloze od 5577Ä do 6300Ä a může souviset i se sluneční činností po astronomickém soumraku většinou ve vyšších polohách na naprosto bezoblačné obloze. V nižších polohách pro zaznamenání je to velmi řídký jev.
Slávku po zvýraznění snímku a potlačení pozadí se může airglow takto projevit.
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Airglow z polske casti Jizerskych hor. Foceno 23.7. 23:04 UT, expozice 60 sec., snimek ma na sirku cca 100°. Vizualne nebylo videt nic, na snimku vytazen jas a kontrast. Sirokouhle SQM ukazovalo v zenitu 21.23 MSA.